Marťanské lodě

• angličtina Two Ships

Martin (Martin Kyšperský) a Eliška (Eliška Křenková), hlavní hrdinové filmu Marťanské lodě, se poprvé setkávají na narozeninové party ve vybydlených prostorách brněnského nádraží. Mladá psycholožka hudebníka pozve na přednášku, kterou pořádá. Na Martina zapůsobí. On kolem ní krouží, ona ho loví. Martin za ní odletí do Norska. Po návratů domů zjišťují, že bez sebe nemůžou být. Je to jak z hollywoodské romance, jen v kulisách Brna. Vyléčí vesmírná láska všechny bolesti? (Falcon)

motyka52

Marťanské lodě měly v mém vidění už dopředu v rukou dva filmové triumfy - Elišku Křenkovou a pouhých 77 minut. Oboje jim velmi prospívá. Jinak asi chápu tu absurdní situaci, že ty podle svého skutečného života natočíš velmi osobní a niternou romanci, která je pro tebe extrémně důležitá až terapeutická, a pak koukáš, jak tomu anonymové na CSFD dávají tři hvězdičky z pěti, jakože koukat se na to dalo. Ale tak to holt je. ()

Hombre8

On by to nemusel být tak špatný film, kdyby zvukař nebyl pomatený a mladým perspektivním hercům někdo řekl, že když už je doma rodiče nenaučili pořádně mluvit a hodlají se herectvím živit, tak by měli navštěvovat hlasového pedagoga. Pavlovi Zatloukalovi, přestože je už ve velmi pokročilém věku a v podstatě neherec, je rozumět i zpoza roha a těm suverénům každé třetí slovo. Huhlají jak bezďáci v Augecu. A on do toho ještě pouští debilní muziku a zaruší to. Děs. ()

Hanka_M

Zajímavý romantický komorní příběh s velmi decentními hereckými výkony a vlastně i režijním uchopením. Celkem překvapení na tuzemské filmové scéně. Martin Kyšperský se mi poprvé před kamerou líbil a Eliška Křenková nezklamala. ()

Benigni

Příjemná nálada, krásná kamera i hudba. Zajímaví herci, především Křenková absolutně dokonalá. Jenže ten scénář: plytký, bez zvratů a většího napětí. Chybí mi tam katarze, rozuzlení, ponaučení, řešení. Je to příliš subtilní, rozhodně je to jeden z těch lepších filmů, které jsme letos mohli vidět. ()

xhelmutx

sympaticke, ze si Jan Foukal nenalozil na plecia prilis a film vo svojej forme aj tempe posobi velmi cisto. Dialogom by sa sem tam dalo co to vytknut aaale co... Kiezby sme mali takto skromnych, peknych filmov viac. ()

Geometria

spojení herečky a neherce haprovalo, každý hraje jinak a na jiné úrovni. on měl v podstatě jen dvě polohy - zamilovanou a otrávenou, ona působila manipulativně a strašidelně - což nevím, zda byl režijní záměr. velkou lásku jsem z nich necítila a podstatnou část filmu jsem měla pocit, že sleduju příběh o zamilování a hlavně odzamilování. když si hrdina přál, aby hrdince už "konečně něco našli", vypadal jako že mu to už fakt leze na nervy a ne že se o ní bojí. chápu, že si Kyšperský asi potřeboval zpracovat osobní věci a doufám, že mu to pomohlo, pro mě ale byly nejlepší částí filmu hudba a každá jedna z písní, co tam zazněly. nej komentář: CheGuevara ()

Mermaidee

Hodně melancholické, hlavního aktéra pochopitelně vyškrtnout asi nešlo, ale k herecky výborné Elišce byl prostě moc vysokej. Jinak je to drama hodně intimní. Mimochodem by mě zajímalo, jestli někoho z lékařů napadla endometrióza. Ta by mi totiž na všechny ty náznaky bolestí seděla. A nikdo vám ji nezjistí, dokud nepůjdete pod kudlu. Ale lepší pod kudlu, než pod vlak. R.I.P. Elišce ()

slatkakuca

Kdyby nebylo závěru a tomu že až po zhlédnutí jsem si přečetla, že to je dle skutečné události hl. herce, tak je to průměrná artovka s vleklými záběry, minimem dialogů a s nelogickými scénami typu odchod od čajů ve stánku v lese. Elišce Křenkové role introvertní kuňkavé divoženky sedla, ale jako psychoterapeutku bych jí fakt nechtěla. O Martinovi jsem si celou dobu myslela, že je neherec a je tam jen kvůli té kapele. ()

lineker

Sebekriticky přiznávám, že mé hodnocení je přímo ovlivněno mírou empatie, kterou jsem k postavě Elišky Křenkové pociťoval. Čekal jsem intošskou vztahovku, plnou mouder, pocitů, silných gest. Dostal jsem divácky přístupnou vztahovku, plnou reálných scén, skvělé hudby, postav se kterými se lze ztotožnit a kterým musíte držet palce. To vše je zřejmě důsledkem toho, že jde o volný přepis tragického momentu v životě Martina Kyšperského. Film, který chcete obejmout. ()

Desirh

"Co čumíš?" "Koukám, jak vypadá debil!" Viděla jsem z toho asi čtvrt hodiny, ale neskutečně mě to zaujalo, jemný, vtipný, super herecké výkony, Eliška i Martin jsou příjemně přirození. A Anitu Krausovou taky můžu. Rozhodně to někdy musím dokoukat :) ()

Iloveporn odpad!

Nuda, nuda, nuda. Dělat divný věci neznamená dělat umění. Prkenně hrající herci nudně odříkávající nezajímavé, nesmyslné texty nevyjadřují hloubku, ale plytkost autora. Do toho hudba, která zní jak "čekání na nápad" co nikdy nepřijde. Určitě by se to dalo udělat ještě hůř, postavy by mohly být ještě nezajímavější, herci by mohli hrát ještě prkenněji, příběh by mohl být ještě zmatenější a nudnější, hudba ještě otravnější, režisér by to mohl vyprávět třeba na přeskáčku, ale i takhle je to katastrofa. Určitě to není hollywodská romance, v Hollywoodu jsou profesionálové, co si potrpěj na srozumitelnost. Slátaniny jsou vždy indies, přes skutečný produkce to prostě neproleze. Je tam moc lidí, co klade moc otázek po smyslu. - Celý to vypadá, že se autor bojí skutečného života s krvavou krví, bolestivou bolestí, vlhkým sexem, zamilovanou láskou a zoufalou smrtí. Když už se ve filmu objevuje psycholožka, co se inspirovat a za nějakou skutečnou zajít jednou za tejden a povídat si s ní o vlastním životě. Woody Allen taky chodil na terapie a jeho filmům to jen pomohlo. ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací

21.04.2022

Letošní 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která se koná na obou stranách řeky Olzy, v Českém Těšíně a Těšíně, proběhne 29. dubna až 3. května 2022. Organizátoři se vrátili k původní… (viac)