Světové ekonomické fórum

• Česko Fórum (festivalový názov) (viac)
Nemecko / Švajčiarsko / Holandsko, 2019, 118 min (Alternatívna 92 min)

Pohled za oponu každoročního zasedání v Davosu... V lednu 2020 oslaví Světové ekonomické fórum v Davosu padesát let své existence. Nezávislí filmaři dostali poprvé možnost natáčet v zákulisí jednoho z nejexkluzivnějších, ale zároveň i nejkritizovanějších setkání bohatých, mocných a vlivných osobností. Nový film M. Vettera tak nabízí pohled na to, jak světové elity hledají řešení problémů naší doby, jako jsou klimatické změny, sílící sociální nepokoje, chudoba či populismus. Režisér během dvou let provází zakladatele fóra Klause Schwaba a pouhým zachycením atmosféry setkání, jeho příprav, průběhu, dialogů či výpovědí účastníků prezentuje dvojznačnost této instituce: Může fórum pozitivně přispět k vývoji světa, anebo je naopak součástí problému a slouží výlučně prosazování vlastních zájmů hrstky mocných? (Česká televize)

ostravak30

Mě osobně se tento pohled líbil. Byly na mě zachyceny především strany toho, jak moc má konference v Davosu opravdu má svůj přínos. Tedy...že ho nemá. Jednak proto, že opravdu každá strana prosazuje své zájmy. Prezident Brazílie otevřeně lhal nejen ve své projevu, ale i aktivistce z Greenpeace. Jásir Arafat zase pro změnu lhal přímo Klausi Schwabovi, když nakonec řekl něco jiného, než s čím původně slíbil, a tak by se dalo pokračovat. Bohužel populismus je vidět i z druhé strany. Greta Thunberg je sice mediálně zajímavá aktivistka a v lecčems má pravdu, ale když má podat rozhovor, nemá kvalitní argumenty. Pohled do zákulisí ovšem byl zajímavý, pro mě rozhodně. I když v mnohém jen potvrdil zklamání, které na nás chrlí z mnoha stran média. Každá země je jiná a těžko se dohodnout byť jen na několika málo věcech. ()

Drussus odpad!

Chci se zeptat těch, co tomuhle dali víc než 1hvězdu za snahu propagandisticky pracovat, jestli mají v hlavě nasráno stejně, jako mají v kalhotách. Máte? ()

Marze

U mě to vyvolávalo hodně emocí a hnusu což byl asi záměr režiséra Vettera. Ten prolhaný brazilský prezident kácející Amazonii byl na zabití. Většina protagonistů je na devastaci naší planety zainteresovaná ziskem a z Grety mají strach. Z té tlusté političky , která na nedohledné farmě palmového oleje vede propagandistické řeči mi bylo zle. Líbilo se mi, co zaznělo v dokumentu: Žijeme na úkor budoucích generací. Jak to, že nejinteligentnější lidi na planetě jí ničí? Konference v Davosu byla přirovnaná ke konferenci hasičů, kteří nesmí mluvit o vodě. Lidé se probouzejí a uvědomují si, že se jim lhalo. ()

ezop1012 odpad!

Klaus Schwab ako mesiáš? Tento dokument je PR Schwaba, nikým nevoleny, kto mu dal právo poťahovať nitkami? Strašné kecy, prázdne reči, ako všetci chcú pomôcť planéte, títo ľudia tam sú úplne odtrhnutí od reality. A na konci pošahaná Greta, aspoň sa mohla naučiť, čo mala napísané na papieri a nie, že čítať... Normálne ma "dojalo", ako napísala Greta Schwabovi a ten to čítal, samozrejme, že dievča, čo nechodí do školy a je retardované nemôže písať týmto štýlom, ako to tam bolo prezentované. ()