Šestidílnou dramatickou minisérii Bludné kruhy, inspirovanou bestselerovým románem spisovatele Wallyho Lamba z roku 1998, zadaptoval a zrežíroval Derek Cianfrance. Mark Ruffalo ztvárňuje dva bratry – jednovaječná dvojčata - Dominicka a Thomase Birdseyovy v rodinné sáze, která sleduje jejich paralelní životy na pozadí epického příběhu o zradě, oběti a odpuštění ve Spojených státech 20. století. Seriál, který ukazuje Dominicka a Thomase v různých fázích života, začíná v jejich současnosti, kdy se oba bratři blíží střednímu věku, protkané Dominickovými četnými vzpomínkami na dospívání. (HBO Europe)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (7)

Bludné kruhy (2020)

Značně rozrušený ze sebe vysype pár duchovních pasáží a z „vlastní vůle“ (i kvůli hlasům v hlavě) si ve veřejné knihovně kdesi ve státě Connecticut léta páně 1990 usekne v zápěstí ruku. Úvodní scéna šestidílného seriálu Bludné kruhy plného zmaru, neštěstí a hlubokých traumat. Až v posledních letech doceněný herec Mark Ruffalo přesvědčivě uchopil rozdílné bratry: pečujícího Dominicka i jeho obtloustlé schizofrenní dvojče Thomase. Jakmile dotočil první scény, měl pauzu, během níž se snažil přibrat na váze. Podařilo se. Obdivuhodná dvojrole. Bolestivý „protest“ druhého jmenovaného se odehraje tři roky od doby, kdy si jejich máma nahmatala v prsu bulku, a vzápětí se dozvěděla, že rakovina metastázovala. Každý se nejen s touhle ztrátou vyrovnává po svém. A zdaleka nebude jedinou ztrátou. Vracíme se i do jejich (neméně složitého) dětství a dospívání. Tvůrci ukazují nehezké stránky rodiny, zdůrazňují detaily, které neměly opustit zdi domova. Knižní předlohu tvůrci zhutnili z 900 stran, výsledek platí za tzv. misery porn, tedy dílo, ve kterém se hrdinům dějí za každou cenu pouze špatné věci. Je to nesmírně soudržné a poutavé. Houstnoucí zoufalost a pochmurná nálada provází hrdiny na každém kroku. Režisér Derek Cianfrance oslnil i naštval už svým syrovým a odtažitým debutem Blue Valentine. „Naštval“ proto, že to zdaleka nebyl stravitelný film, na druhou stranu oceňme, že si šel svou vlastní cestou, a stejně jako v druhém dítku (Za borovicovým hájem) ukázal svůj cit pro pohlcující atmosféru. Láska vyrůstá z odpuštění. Co se bortí, je třeba opravit. Výborný Ruffalo, výborné finále. ()

Epizoda 1 (2020) (E01)

Značně rozrušený ze sebe vysype pár duchovních pasáží a z „vlastní vůle“ (i kvůli hlasům v hlavě) si ve veřejné knihovně kdesi ve státě Connecticut léta páně 1990 usekne v zápěstí ruku. Úvodní scéna šestidílného seriálu Bludné kruhy plného zmaru, neštěstí a hlubokých traumat. V hlavní dvojroli rodinného psychologického dramatu září Mark Ruffalo, který hraje jednovaječná dvojčata Dominicka a Thomase. Druhý jmenovaný trpí paranoidní schizofrenií. Jeho bolestivý „protest“ se odehraje tři roky od doby, kdy si jejich máma nahmatala v prsu bulku, a vzápětí se dozvěděla, že rakovina metastázovala. Každý se nejen s touhle ztrátou vyrovnává po svém. A nebude jedinou ztrátou. Vracíme se i do jejich (neméně složitého) dětství a dospívání. Aktuálně ovšem pečující (i výbušný typ) Dominick musí vyřešit, proč zranitelné dvojče převážejí do jiného ústavu s přísným režimem. A to ještě najde italský rukopis svého dědy. Vypadá to jako začátek nového seriálového přátelství. Deprese, jak má být. ()

Epizoda 2 (2020) (E02)

Skvělá úvodní epizoda s cestou autobusem k americkému symbolu svobody. Poznáváme Dominickovu současnou partnerku, posléze jeho výbušnou povahu pozná sociální pracovnice ústavu, do kterého umístili Thomase. I následně psycholožka, která za bratrem dochází. Další z řady utrpení pak představuje Dominickova ranní cesta k dětské postýlce. Stejně jako postupné odloučení s manželkou. Tahle depresivní látka je vyprávěná z jeho perspektivy, včetně vzpomínek na složité dětství a dospívání. S ohledem na to je patrné, že hořké osudy bratrské dvojice poznáme co nejkomplexněji. Herecká kariéra Marka Ruffala startovala pozvolněji, poslední dekádu jsou však jeho (dramatické) role skvostné. Ztvárňuje rovnou dva (duševně i tělesně) odlišné a složité charaktery. Klobouk dolů. Jízlivý humor mi sedí. ()

Epizoda 3 (2020) (E03)

Další návrat do dětství, tentokrát k jedné smyšlené krádeži s fatálními následky. A do dospívání spojené se studiemi na univerzitě. V současnosti se Dominick poprvé setkává s bratrem, jehož slyšení, které rozhodne o jeho budoucnosti, se blíží („Mučí mě tady. Brouci v jídle nejsou zdaleka to nejhorší. Strkají mi do postele hady. Do kafe mi házejí žiletky. Jsem nečistý!“). Šestidílná adaptace stejnojmenného (velmi obsáhlého) knižního bestselleru Wallyho Lamba získává další body. Je to nesmírně soudržné a poutavé. Nezáviděníhodný život pohledem Dominicka, jehož bytí dominuje láska i zášť k nemocnému jednovaječnému dvojčeti. Tohle opravdu není oddychová podívaná. Houstnoucí zoufalost a pochmurná nálada provází hrdiny na každém kroku. Režisér Derek Cianfrance oslnil i naštval už svým syrovým a odtažitým debutem Blue Valentine. „Naštval“ proto, že to zdaleka nebyl stravitelný film, na druhou stranu oceňme, že si šel svou vlastní cestou, a stejně jako v druhém dítku (Za borovicovým hájem) ukázal svůj cit pro pohlcující atmosféru. Za tuhle sérii má další palec nahoru. ()

Epizoda 4 (2020) (E04)

Rodina se sejde, její členové bez „vad“ si popovídají, otevřou rodinné album a rozplývají se nad jednotlivými fotografiemi. Tak tohle tady nehrozí. Rodina tu sehrává hlavní roli, ale to je asi tak všechno. Tvůrci ukazují její nehezké stránky, zdůrazňují detaily, které neměly opustit zdi domova. Knižní předlohu tvůrci zhutnili z 900 stran do podoby šestidílného seriálu. Ten se odehrává převážně na přelomu 80. a 90. let. A platí za tzv. misery porn, tedy dílo, ve kterém se hrdinům dějí za každou cenu pouze špatné věci. Výsledek je ponurý, ale zároveň zdůrazňuje prvky, díky kterým tihle dva (jednovaječná dvojčata) drží při sobě. Ovšem osud jim hází pod nohy jednu překážku za druhou. Vracíme se do dob dospívání, kdy se Thomas „poprvé“ zhroutí, protože brácha s ním nechce dál bydlet na koleji. Teď má před sebou důležité líčení, které rozhodne o tom, zda v ústavu zůstane („Vždy se řídíte tím, co vám hlasy řeknou?“). Ovšem jeho bratr u toho nebude. Po autonehodě zobe prášky proti bolesti a nemá lepší nápad, než jít sundávat okenice v druhém patře domu. V nemocnici se pak zjeví nevyzpytatelná překladatelka s rukopisem jeho dědy. ()

Epizoda 5 (2020) (E05)

Rukopis Domenica, význačného muže ze skromných poměrů. A taky pěkné svině. Dominick se začetl do překladu a nestačí se divit. I když to, že je jeho rodina prokletá, si myslí dávno. Údržbář Ralph viděl v ústavu mnohé a Dominickův kamarád si zahraje na právníka. A věci naberou nečekaný spád. Dominick si na sebe bere velkou zodpovědnost, protože z Thomase je bohužel už úplně jiný člověk. Temná sonda do lidského srdce se blíží do finále a zejména kvůli italské odbočce lehce ztratila na poutavosti a ochladla v emocích. Derek Cianfrance je přesto ďábel, který znovu ukázal svůj cit pro pohlcující atmosféru. Ostatně tak tomu bylo už u odtažitého debutu Blue Valentine i dramatu Za borovicovým hájem. Hlavně získal dokonalého parťáka v podobě Marka Ruffala. Ten ztvárnil rovnou dva (duševně i tělesně) odlišné a složité charaktery. Až v posledních letech doceněný herec přesvědčivě uchopil rozdílné bratry: pečujícího Dominicka i jeho obtloustlé schizofrenní dvojče Thomase. Jakmile dotočil první scény, měl pauzu, během níž se snažil přibrat na váze. Podařilo se. Obdivuhodná dvojrole. ()

Epizoda 6 (2020) (E06)

Derek Cianfrance je ďábel, který vypjatá vztahová dramata umí. Mnohé scény obdařil jemnou melancholií i velmi nepříjemnou pachutí v ústech. Hlavně získal dokonalého parťáka v podobě Marka Ruffala. Ten ztvárnil rovnou dva (duševně i tělesně) odlišné a složité charaktery: schizofrenika, který si amputuje ruku a na kterém skvěle ukazuje, jak tahle nemoc člověku ubírá energii, a jeho inteligentní dvojče. Obdivuhodná dvojrole a skutečná proměna. Možné SPOILERY. Tentokrát si posvítíme na dalšího v řadě: otčíma, který tak nějak pořád přešlapoval vzadu. Cesta k vodopádu totiž znamená nevyhnutelné. Prolnutí pohřbu se vzpomínkami z dětství je skvostné. A pak i samotný výbuch Dominicka na tryzně byl na jedničku („Byl milionovej. Ale to nám, drsnejm chlapům, nevoní!“). Dočkáme se smíření na několika úrovních (manželka, Ray, Ralph). Láska vyrůstá z odpuštění. Co se bortí, je třeba opravit. Výborný Ruffalo, výborné finále. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů