Hra na oliheň

• Južná Kórea Ojingeo geim (viac)

DonBraso

Zas taková pecka,aby si člověk sednul na prdel a zíral,že tohle ještě nežral to fakt ne.Korejská zručnost,která přišla na tah,kdy díky všem těm battle hrám má stále co říct a tak natočíš vyvražďovačku do určitých her,kde postupně odpadává soutěžící jak kuželky.Korejci umí dobře psát a tak zde ani nemáte nějaký akční dělobuchy,ale spíše dramatickou sondu lidí,který vlastně nemají co ztratit a jen získat.Každá postava z těch hlavních má svoje místo na slunci a je vlastně skvěle vykreslena,ač jedno mají vždy společné.To,že peníze nejsou všechno nám tenhle seriál leje do hlavy neustále.Japonský Battle Royale který je tak hodně zmiňovaný už jsem viděl a ač je sice dobré téma,tak se vlastně lechce zaměňuje a tváří se jako jako jarní fialka ,který chybí pupeny,protože zbytečně filozofuje,místo aby zatopila pod kotlem.První díly jsem se vcelku nudil.Ona vyvražďovačka jen ukazovala určité momentum jen první minutu.Tohle se bohužel táhne u těch zbylých her.Kromě nejlepší soutěže jako byl padající most ze skel,to asi byly národní hry,ale vcelku nezajímavé.Opak zase byl skvělý,že nejsme jen u soutěžících a jejich životy,ale zabloudíme taky mezi maskované.Zdejší policajt co hledá bratra je nejlepší osvěžení celého seriálu a řekl bych i nejlepší co zde je.Což my až připadá divné k tomu,kolik vlastně prostoru zde je,ale krásně mění konstrukci a tím diváka přestává nudit typická partička,která vesměs je vcelku stejná.Korejci samozřejmě umí a nepospíchají,takže i těch pár scén už víte kdo je kdo,protože zjistíte jakous takous elipsu.Bohužel rozuzlení bratra není šokem,ale jasným tématem,který musel uhodnout každý.Některý celky vůbec k sobě moc nepasují jako VIP hosté,který jen ukazují sílu moci pěnez,ale nehrají tam vlastně žádný charakter.Asi to stejné když si tam někdo snaží vydělat na bílém mase.Proč nakonec dochází k tomu zvláštnímu ke konci v boji má jen sílu moci každého diváka jak to vezme,i když postoupil a dokázal zradit.Tam vzadu je to celé poselství,co za prachy se dokáže stát z lidí.Tečka. ()

kristina.b

Tak jo, moc se mi do tohoto seriálu nechtělo a když se tak podívám byla by to chyba kdybych se na to nepodívala. Hned mě to vtáhlo.  Jako celek hodnotím 5 hvězdičkami. Je to skvělý seriál. Zaslouží si pozornost jakou dostává. ()

Qasna

Kdyby bylo o epizodu méně, hodnotil bych výše. Ale celkově průměrná zápletka, která vás zajíma dále a dále jen abyste se dozvěděli, že je to vlastně průměr o ničem a pokud vyhrajete nic to neznamená… Sečteno podtrženo určitě se podívejte, jednotlivé díly mají štávu, kterou nelze upřít, ale jako celek je to takové plytké, a už jsme to viděli stokrát… chudáci boháči, aneb jak to poslední epizodou odepsat… ()

mkee

Otec Saw, matka Hunger Games. Dieťa s menom Squid Game. Najospevovanejší seriál roku 2021. Natočený juhokórejskou precíznosťou v kvalitatívnej rovine Parazit-a. Asi všetko, čo sa dá v štyroch holých vetách povedať k tomu, aby ste si to pozreli a urobili vlastný názor. Že to bude stáť za to Vám dá najavo Vaša chuť pozrieť si rovno celý seriál. ()

wocicko

Nápad je to jistě dobrý, výprava poutavá a místy je to napínavé. Avšak provenience seriálu se nezapře. Asiati mají obecně poněkud emočně plošší kulturu (nejspíš i život) a také se nebrání nápodobě, aniž by dokázali rozpoznat klišé. Thriler to prostě není, místy je to až vtipně naivní. Vývoj děje je předvídatelný až to není hezké a násilné scény jsou tak schématické, že o děsivosti nemůže být řeč. Znudění, tlustí miliardáři jsou jen klišoidní třešnička na dortu. A co mě fakt štvalo je ta doslovnost: měli celý jeden díl ukázat, jak se lidem venku žije vlastně hůře, než ve hře, ale stejně to musí postavy vyslovit! No a ty flashbacky - připomenutí něčeho, co někdo řekl, aby se divák v tom mega složitém příběhu neztratil, to je opravdu amatérské. Originál tomu dodal jiný rozměr, ale vidět to anglicky, nebo dokonce česky, bylo by to úplný odpad. Dala bych tři hvězdičky pro podpoření "nového větru", nicméně ty scénaristické "prasárny" se dají těžko odpustit (o faktických nesrovnalostech nemluvě - např. po prvním masakru mělo zbýt tak 50 lidí, ne polovina). ()

Jsem_Uprimny

Mnoho povyku pro nic. Jedná se o celovečerní film rozprcaný do 9ti dílného seriálu. Veškeré události v seriálu jsou velmi dobře předvídatelné. Finálové překvapení tam sice bylo ale žádný wow efekt to neudělalo. Hra na oliheň si určitě nezaslouží tolik pozornosti co ve skutečnosti dostala. V seriálu najdete velkou spoustu hluchých míst, především pak v těch posledních dílech kdy čekáte 2 minuty než vyjde hlavní postava z metra, zatímco ve skutečnosti je to záběr na 0,5 sekundy. Hodně slabá záležitost. ()

bigjames

Přinejlepším průměrná věc. Moment překvapení nula, vše je až neuvěřitelně předvídatelné. Napětí nula, bylo mi úplně jedno, co se s postavami děje. No vlastně nebylo, doufal jsem, že členové hlavní rodinné partičky pochcípají mnohem dřív. Škoda. Postavy se navíc velmi často chovají absolutně nelogicky a některé dialogy jsou vzhledem k vážnosti situace, která by při hrách na život a na smrt měla panovat, vysloveně trapné. Trochu to zachraňuje relativně zajímavý nápad (i když zdaleka ne originální) a pěkné vizuální zpracování. Ale ani ty hry nebyly moc zajímavé. ()

xzajox

Chápem tých, čo seriál vysoko hodnotia. Má fakt nemálo dobrých vlastností, základnú ideu, nápady na hry/pasce, a odhalenia, ako ľahko v sebe vie človek potlačiť ľudskosť, ak ide o prachy alebo prežitie, tiež pár srdcervúcich chvíľ... Mne to však všetko prišlo dosť recyklovane. Videl, počul, zažil som to už x krát inde. Ale to by ešte nebola taká katastrofa. Vrcholne ma tu iritovalo to, čo cítim z každého Kórejského diela: Iná psychika, gestikulácia, komunikácia, spôsob premýšľania, naťahovanie "citových" scén (asi ako epický sopeľ v Blair Witch)... to všetko tu znásobili až k dementným výšinám. Najhoršie asi boli chvíle, keď som nechápal, prečo niekto niečo nejako urobil. Skrivený úsmev a na jazyku otázka "Čo? Si blb/krava, alebo debil?" (stalo sa minimálne dvakrát za epizódu). K hrdinom sa mi veľmi nedarilo hľadať sympatie. Asi to bol zámer. Aj preto potom tých citov ku mne prešlo len málo, takže stadiaľ Wony tiež nepadali. No nedá sa povedať viac bez spoilovania. Neľutujem, ale už vidieť nechcem. 43% - 2* ()

caMen

Nevim. 4 díly a dál netřeba. Chcípaj tam lidi, tak to má být asi zábava, ale nedej bože, aby tam tak stříleli do zvířat. Bezdůvodný násilí mi nic neříká. Souhlas se Zémou, byl to Takešiho hrad. ()

dsaiko odpad!

Na seriál jsem se podíval, ale jak díly plynuly, byl jsem čím dál tím víc přesvědčen o tom, že je to "odpad". Jak obsahově a morálně, tak filmařsky. Nevím, jestli je to unikátní korejský styl, ale hraní se mi zdálo na divadelní ochotnické úrovni, ze začátku jsem si myslel, že jde opravdu o hru ve hře, a že některé postavy jsou mezi hráče uměle nasazeny aby vyvolávaly umělé konflikty. Ta nepřirozenost a přehrávání se táhlo celým seriálem, navíc většinou se při projevu jednoho herce divadelní formou ostatní postavy utlumily. Celá dějová konstrukce byla strašně nelogická a předvídatelná, děj mě nedonutil osudy nějak víc prožívat, od začátku bylo jasné kdo bude procházet dál a celý děj je vlastně jeden velký nesmyslný konstrukt. Tak velká organizace by se nedala skrýt, v těch stovkách lidí (zaměstnanců) by se našel někdo, kdo by to celé potopil. Jaký to mělo ekonomický model? To by nebyla zábava za miliony dolarů, ale za miliardy. Takže mám uvěřit, že zhýralý Bezos s Gatesem spolu s členy královské rodiny se kochali popravami stovek lidí? Mají smysl hry, v kterých je jasné, že se polovina pozabíjí? Ty lidé nikomu nechyběli? V počtu těch ročníků tisíce pohřešovaných? Když někoho propustili zpět, nic se neprovalilo? Byl to jen hlavní hrdina, kdo šel na policii? Když mi přistane na účtu jen tak z ničeho miliarda, nikdo si toho nevšimne a svět se točí dál? Přitom to téma samo o sobě není zcela nesmyslné. Uvědomuji si, že milióny lidí na světě žijí v marastu v krysím závodě koloběhu práce a peněz, milióny i hůř. Ale pokud to měla být obžalova společnosti a snad i kapitalizmu, myslím že jde opět o omyl, pravý důvod toho lidského bahna je spíš přemnožení planety, než zhýralí kapitalisté. Celé mi to přišlo neuvěřitelné, naivní, hloupé, legitimující hazard a náhodu jako cestu ke štěstí, dekadentní a vyžívající se v brutalitě. Mezinárodní korporace pokrytecky brojící proti globálním ekonomickým elitám? Není to nakonec skrytá morální obžaloba těch, kteří dílo budou velebit a hrát si na podobné hry, viz vznikající reálné projekty? Prostě ne, stokrát ne. Odmítám seriál i po morální stánce a napadá mne, že kdybych něco podobného měl navrhovat a pokud by ten svět měl být mermomocí krutý, byl by spravedlivý. Nechal bych hráče bojovat o svou šanci, ale ne proti sobě. Naopak, například u kuliček bych vyřadil takové, kterým jejich vlastní nuzný život byl víc, než odsoudit k popravě bližního svého. Odmítám tento film podobně jako jsem odmítl celého Dextera a zvrácenost jeho tvůrců. A jak bych se nedej bože v podobné situaci zachoval já? Seriál byl nesmysl, blbina na kvadrát, výplod šílence. Ale vidím zde paraelu a často přemýšlím nad Sofiinou volbou. Takových her a rozhodnutí bych se odmítl účastnit. Odmítl bych se na čemkoliv podobném podílet a pokud bych byl příliš nicotný abych mohl proti danému zlu bojovat, přenechal bych morální zodpovědnost za cokoliv dalšího na jeho tvůrcích. Snad k tomu vždy najdu v sobě dostatek síly. ()

Alex_01

Seriály nesleduji z jednoho důvodu. Producenti je mají tendenci zbytečně natahovat, dělat výplňkové díly a místo sdělení vám plní mozek vatou. Na druhou stranu jsou mezi němi i ty, kterým nedochází dech, které se neúnavně a odvážně pouštějí vstříc novým nápadům. And here you have it... Témata jsou jasná: kde jsou hranice toho, co jsme jako lidé schopni udělat pro pěníze...///...zadlužením se připravujeme někdy o takovou část svobody, kdy je lepší setrvat ve vězení s vědomím, že každou chvíli možná umřu...///...můžeme lidem věřit?...///...moudrost/rozum/síla. Jsou tady skvělí protagonisté, spoustu ambivalentních postav (uřvaná ženská, hlavní šéf, Song) a pár tuctových antagonistů. Vše je velmi jednoduché, straight forward, ale to, že je v sázce život a ještě k tomu postav, které vás zajímají a na kterým vám záleží (not ususal u českých věcí) vás u toho prostě udrží a napíná. Jak to udělali? Využili největší devízu seriálů-dali postavám dostatečný prostor pro nastínění jejich motivací do detailu, narace si s námi skvěle pohrává: nejdříve nás zaháčkuje tím, že se tady střílí lidi, skvěle přihazuje na misky vah, hází na dění nové perpektivy-proměny postav v závislosti na okolnostech (ony to nejsou proměny spíše poodhalování jejich skutečného já v rozdílném tempu (dědek byl furt ten samý dědek a nejednou ne, naprosti tomu Cho-Sang je pomalu ale jistě čímdál větší hovado) podvádí se i na straně pořadatelů, v každém pravidle lze najíst skulinku zajímavé jsou zde otázky etiky (je tato hra v pořádku, když jsou zde lidé dobrovolně? Podvést starce před smrtí? Narace nás opět přesvědčuje, že vše není jak se zdá). Tvůrci nás možná až moc často upozorňují "flashbacky" ale tady bych to nazval spíše "připomínačkami" co se stalo abychom chápali reakce a jednání postav jako bychom ztratili neměli krátkodobou paměť (to bych ocenil spíše v Mementu, než tady). Kamerově nice, střih výborně rozehrával a eskaloval dění v epozidě 6, která je zatím nejlepší epizoda seriálu. Respekt za absenci slitování při vraždění mých oblíbených postav, za 100% soudržnost celého díla a za odvážný konec! Good job guyz 5* ()

Drozdo57

Potrebujú diváci vidieť surové násilie, aby bol seriál úspešný? Pretože najsilnejšou stránkou tohto seriálu boli samotné "hry" a teda väčšinou veľmi explicitné vraždenie. A čo sa deje medzitým? Nejaké pomalé dialógy, ktoré by mohli byť polovičnej dĺžky a na myšlienke by to neubralo. Postavy, ktoré nakoniec až také zaujímavé neboli a rozhodovali sa niekedy celkom náhodne. A nakoniec celková nosná os celého seriálu, s ktorým to stojí a padá a síce, že svet je nespravodlivý a nerovný a ľudia sú zlí a sebeckí a takto, keď sa priamo hrajú, majú aspoň rovné šance, je dosť pochabá. Tak za prvé: Drvivá väčšina súťažiacich si za svoju situáciu mohli sami. Zlé veci sa dejú, ale to neznamená, že treba vzdať zodpovednosť za svoj život. TIe postavy, ktoré si za to nemohli mi boli najviac sympatické, čo teda neplatí o hlavnom hrdinovi... Druhá vec: hry boli príliš o náhode. Niektoré veci rovno nedávali zmysel. (Napr. vybuchuté sklo - čím už len to bolo fér?) Takže myšlienku o férovosti to rovno hádže z okna. To naozaj v 40 miliónovej Južnej Kórei niekomu nechýbajú tisíce ľudí za posledné roky? To sú všetci podplatení včítane polície, novinárov, politikov a rodinných príslušníkov? Vraj to ukazuje, akí sú ľudia naozaj. Ale houby. Iba to ukazuje, ako by sa možno ľudia zachovali v absolútne extrémnej situácii, kedy im ide priamo o život. Ak sa priamo rozhodujete nad svojou smrťou alebo smrťou niekoho cudzieho, je to úplne extrémna situácia. Ktorá sa ale vo svete deje pravidelne. Toto sa deje napríklad vo vojne. Drvivá väčšina vojakov zabíjať nechce. Ale nemá na výber. Chápete? Ľudia sú inak naozaj spoločenské tvory, väčšina ľudí má aspoň nejaké sklony k altruizmu a za normálnych okolností si chceme pomáhať a normálne fungovať. Inak by nemohla spoločnosť fungovať. A nie, fakt si nemyslím, že by toľko ľudí šlo do tej hry dobrovoľne. Apropo spoločnosť: Že to celé je parafráza na súčasný kapitalizmus? Vy máte naozaj v našom, síce nedokonalom, ale inak celkom komfortnom, bezpečnom západnom svete pocit, že je vám nejako extrémne zle? Veci nie sú ideálne a netreba si povedať, že lepšie byť nemôže, ale nikto vás nestrieľa na ulici. Nemôžem toto celé hodnotiť úplne negatívne, lebo pár nápadov to malo, občas to bolo emotívne. Ale celkovo to je strašná nuda, úplne, ale absolútne preceňovaná hovadina, čo sa tvári neviemako inteligentne a hlboko, ale je paradoxne úplne plytká. Filozofiu v tom môžu hľadať len ľudia, ktorí si napriamo nepriznajú, že to mangľovanie sociek je tá najzábavnejšia vec na celom tomto "veľdiele" a to je, dámy a páni, ozajstná tragédia. Vzájomné vraždenie nebolo zábavné ani kedysi (Battle Royale) ani teraz. ()

Quentin10

No dokoukal jsem hlavně kvůli tomu, že to byl takoví fenomén a všichni to řešili, ale na můj vkus až moc drsné scény a někdy dost zdlouhavý děj... ()

Veskoslav

Ale jo. Není to špatné, ale poté, co jsem slyšel ty typické "Nejlepší seriál" atd. jsem očekával více. Problém je kolísavost dílů a strašně dlouhé "nic" mezi jednotlivými hrami. Ano, pár scén překvapí, zamrazí atd. Ale celkově to asi nedokážu ocenit a spíše jsem zvědavý, co přinese další série. ()

JasonV

Kórejský seriálový klenot a zároveň ultimátna psychologická štúdia na tému čo všetko je schopný urobiť človek pre peniaze, no aj vlastné prežitie. Geniálne postavy, napätie, ktoré by sa dalo doslova krájať nožom, prekvapivé odhalenia a minimum hluchých miest. ()

Překonalo Prime Video od Amazonu Netflix?

Překonalo Prime Video od Amazonu Netflix?

04.12.2022

Mezi největší streamovací služby se typicky řadí Netflix, Disney+ nebo HBO Max, často se ale zapomíná na poměrně zásadního hráče - Amazon Prime Video. Pravda, je pro to několik dobrých důvodů: jeho… (viac)

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

20.11.2022

Seriál Star Wars: The Acolyte rozšiřuje obsazení

Seriál Star Wars: The Acolyte rozšiřuje obsazení

09.11.2022

Zatímco v těchto dnech na Disney+ stále ještě bojuje o diváckou přízeň Andor, což se mu podle vesměs pozitivních reakcí diváků poměrně dobře daří, mezitím už začíná i natáčení jednoho z dalších… (viac)