Hrdinou amerického westernu, odehrávajícího se koncem osmdesátých let minulého století, je bílý muž John Russel, přezdívaný Hombre. Jako dítě byl unesen rodičům a vychován mezi indiány. Přestože byl později bělochy vysvobozen a přijal i jméno svého pěstouna, nikdy si mezi bílými nezvykl. Příběh se odehrává v době, kdy byl americký západ bělochy již zcela dobyt, a zbytky původního obyvatelstva přežívaly, nahnány do nehostinných rezervací. Hombre, uvědomující si zločiny páchané bělochy na Indiánech, bělochy opovrhuje a vrací se ke svým rudým bratrům do jedné z rezervací. Přes své opovržení se však statečný muž postaví na obranu bělochů, přepadených cestou dostavníkem bandou krutých lupičů. A když banditi, kteří mají zálusk na kufřík správce indiánské rezervace plný nakradeného bohatství, odvedou do pouště jako rukojmí správcovu ženu, vydá se v čele ostatních cestujících za nimi, aby se ji pokusil zachránit. (oficiálny text distribútora)

wafc

Příběh o tom, jak se partička kamarádů vydala kempovat do pouště. Psychologický western, no, to tu ještě nebylo. Ale jo, proč ne. Sedm rozdílných povah a neustálá slovní konfrontace. Možná že bych těch soubojů uvítal ještě víc, ale kdo ví, jestli by to pak nepůsobilo až moc moralizujícně. Newman rozhodně natočil lepší filmy a pomalost byla tady občas fakt unavující. Jinak začátek je otřesnej a Newman s dlouhýma vlasama vypadá směšně až trapně. Tak se nenechte odradit. Slabší čtyři. ()

Mirokukii

Výborný psychologický western. Kdy se skupinka okradených cestujících musí svěřit do rukou poloindiána, tedy člověka, kterým opovrhují a který o to navíc ani nestojí. Antihrdina-Paul Newman. Co se tváří v podstatě pořád stejně, ale i díky svému charisma si s touhle tichou rolí velice dobře poradí. Spousta napětí, převyšuje pomalé tempo vyprávění. ()

kristianzen

Co slovo, to význam. Tady se nemluví zbytečně. Velice zajímavý film podle skutečné události. Skvěle vybraná skupinka různých charakterů a každý perfektně funguje. Meditativní tempo je zároveŇ plné napětí. Zvláštní zážitek. ()

Jizni Tlapa

Přeceňovaná, lehká nadprůměrka a to jen a jen kvůli Ňůmenovi, který hraje svůj standard. Na čem to chceš jinak postavit? Na až moc dlouhé stopáži? Na chamtivosti nebo morálním dilema? Vůbec a nuda... to ani ňoumíkovy modrý kukadla nemůžou zachránit Hombre.. ()

marvan

Než začal Elmore Leonard psát své geniální gangsterky (Chyťte ho, Buď v klidu, Jackie Brownová), začínal jako autor westernových příběhů, z nichž jeden se stal předlohou tohoto filmu. Už tady vystupuje do popředí Leonardovo hlavní téma relativity morálky a banality zla. Bílý indián Russell konfrontuje svět domorodců se světem bílých a odkrývá pokrytectví křesťanské morálky, stavějící na vnější okázalosti. Tihle padouši mají vytříbený zjev, slušné chování a pod paží bibli s ochmatanými stránkami. Morální nadřazenost, která každé sviňárně dodá svatozář. Z indiánova pohledu jsou takoví lidé pochopitelně jen bezcení paraziti. Přesto se nakonec, zcela proti smyslu své filosofie a jako křesťanský mesiáš, vydá na záchranu bezcenné sobecké bílé ženy. Zákonitě umírá, když žena stane mezi výstřelem, který může Russella zachránit a jeho vrahem. Odpověď proč to vlastně Russell udělal tkví mimo příběh: protože na tom spočívá křesťanská morálka amerických puritánů, pro které byl film natočen. Kdyby byla Russellova postava důsledná, skončila by mrtvá běloška i se svým manželem. To by byl ale na svou dobu příliš odvážný konec. Až se definitivně vytratí zbytky pokrytecké morálky z veřejného vědomí, pak se možná natočí remake s novým koncem a mě se splní moje tajné dětské přání: "Zastřel tu blbou bílou krávu!" ()

Brain-D

Jednoduchý pomalu plinoucí western, kde hlavní Paul Newman, co by Hombre je naprosto dokonalý. Člověk, který se stará jen o sebe a vše mu je jedno. Např. jestli někdo umře a nebo někoho zabije. Taková povaha se jen tak nevidí a já si to strašně užíval. Navíc jsem film viděl s vtipným dabingem, tak se mi z toho stala ještě komedie. Pomalý rozjezd, ale konec nezapomenutelný. ()

ABCD Marta

Zajímavý western stavící si svou atmosféru na pomalém tempu, promyšlených postavách a hlavním hrdinovi, který vás svým ledovým klidem určitě dostane! ()

Autogram

Výborný western s najlepšou scénou čakania na dostavník, aká sa vo filme objavila. Súboj protichodných síl ľudskosti a spravodlivosti prebieha medzi postavami aj vnútri hlavnej postavy Hombreho, o ktorom sa nedá povedať, kam smeruje. Ako povahou polovičný Indián nenávidí belochov, ale dokáže im pomáhať a dokonca urobiť aj niečo viac. Veľa toho nenahovorí, ale stačí to, aby sme sa dozvedeli všetko o jeho zmýšľaní. Záverečná scéna je nezabudnuteľná a spomenul som si na ňu aj teraz, keď som film videl znovu po mnohých rokoch. ()

Kangaxx

Výborná atmosféra a skvelé hlášky Hombreho, ktorý nepovie ani jednu vetu zbytočne, posúvajú toto dielo medzi to najlepšie čo som z prostredia divokého Západu videl. ()

Aqualung

Tiché,klidné,nesmírně silné mistrovstvi pana Newmana dává tomuto westernu náboj, který jen zesiluje základní myšlenku všech těchto příběhů, tedy boj dobra se zlem.Ono Gabinovské myšlení role, jákesi nehrané hraní, kdy maximum se odehrává uvnitř je tady u Newmanovy role velice silné. Poloindián,vnitřně čistý, s křesťanskými prvky jde nakonec sám proti zlu, kterému ostatní jsou nuceni jen přihlížet, protože nejsou s to zlomit vlastní slabost tváří v tvář lidskému utrpení, které pro ně není dostatečnou motivací. Mimo to je film o obyčejné slušnosti obyčejného člověka. Ovšem tohle implikuje otázku zda je to opravdu obyčejné.Hodnotím vysoko, velice vysoko. ()

Pecival

Dokonalý antihrdina v podání Paula Newmana v skvělém psychologickém westernovém dramatu. Škoda, že tvůrci vyměkli a neudrželi nastavený kurz po celý film. Takto závěr působí možná efektně v konstrastu s pokrytectvím, falší a přetvářkou zůčastněných osob, ale na mě působí nevěrohodně a na efekt. ()

Sdoom

Psychologicky laděný western, který mě popravdě příliš neoslovil. Dialogy byly dost jednoduché, občas jsem nepochopil důvod a pohnutky k jednání některých aktérů a až do zlomového momentu přepadu dostavníku to byla popravdě dost nuda. Druhá půlka to jakžtakž zachraňuje, a i proto můžu dát s čistým svědomím 3 hvězdy. ()