The Beach House

Mladý milenecký pár prichádza do osamoteného domu na jednej z pláží východného pobrežia USA. S prísľubom prázdnin mimo civilizácie sa tešia na spoločne strávené chvíle osamote, avšak nachádzajú v domčeku postarší pár, ktorý v ňom tiež má v pláne prebývať – to je však ešte ten najmenší problém, pretože z mora na nich všetkých číha ďaleko desivejšia hrozba. (Pôvodný český text: Goldbeater) (dixx)

PKD

SPOILERy. Zajímavá prvotina. Pokud rež. zůstane u žánru H, mohli bychom se dočkati v budoucnu dosti slušných věcí. Pokud si ovšem nevystřílel všechny náboje už tímto. A to by byla škoda. Jsem rád, že opět mohu potvrditi relevantnost toho, míti někoho v oblíbených, byť u kolegy to není zrovna qulli tomuto žánru.;-) Poněkud mě mátlo, že 1.sada komentů nezmiňuje 2 autory, kterými se autor ať přímo či ne, inspiroval, ale po projetí většího množství jsem již narazil na ony 2 matadory, kdy zvláště ten starší, zde rezonuje opravdu silně. Nuže, ať to zbytečně neokecávám, toto je Lovecraft šmrncnutý Kingem. Já se tedy rozhodně raději v budoucnu podívám na toto, než na Mlhu (obě adaptace stojí díky znalosti předlohy za vyliž...). Nazval bych to, co by se stalo, pokud by HPL napsal s Kingem scénář. Jasně, že by to s velkou pravděpodobností mělo silnější tah na bránu, ale jde o debut, ne? Já měl osobně již od té 20. (ale vlastně od zač.) minuty v mysli dosti povedenou  8str. ale velmi efektní, Hrůzu na Martinově Pláži a když nebudu tak konkrétní, jedná se o komorní amalgám všeho, co kdy HPL napsal o moři, nebo tam hrálo nějakou roli. Zajímalo by mě, zda tvůrce zvaný samojediný se tím HPL inspiroval, nebo jen to jen náhoda. Ale na ty já nevěřím. Je tu až moc shodných prvků a kdo má HPL načteného komplet, má jasno. Bylo by nesmírně zajímavé, udělati to v čb a děj do těch 20.-30.let. Což by se stejně poznalo jen dle aut oblečení čili celkovou vizáží postav od hlav až k patám. Ale pro mě by to byl ještě větší nářez. Tím jsem si jist. Ale to už by bylo zřejmě mimo rež. rozpočet, pokud by o tomto vůbec uvažoval. Shoduji se k mému mírnému přequapení s komentáři, které spíše vyzdvihují 1.pol. než zbytek, který ovšem pracuje rozhodně efektivně, ale jsem přesvědčen, že vytvořiti napětí a hrůzu (klidně i na pláži pojm. po nějakém Martinovi, hehe) za slunce jasu, modré oblohy a pohodlnému domku u pláže je větší umění než v noci. Což je tak nějak zřejmé. Ostatně, rež. docela slušně a hl. efektivně stupňuje napětí a onu příslovečnou plíživou hrůzu, kterou tak velký HPL uměl. A to, že to fungovalo i dopoledne, je další plusový bod. Nikoli bezvýznamný. Obsazení (včetně Jakea Webera, kterého jsem snad od Snyderova Dawn of the Dead neviděl) je fajn a funkční. Neví, zda je to mým věkovým posunem, ale bylo mi tak nějak více smutno (zní to možná blbě, ale lepší vyjádření mě nenapadá) z toho, jak dopadl onen postarší manželský pár. Přišli mi tak nějak smutně psychedeličtí (taky tam byli a pili tu vodu o dost déle ,než náš mladistvý pár) již od prvních scén. A když pak Mitch před zraky roztomilé panenky Emily prohlásí, že si jde zaplavati, tak už bylo jasno... Slizoidněmaskérských sfx je tu dle očekávání pomálu, ale když už jsou, stojí za to. Mým nechutným favouritem jest Emily v kuchyni a její chodidlo. To jsem se uplně klepal odporem, leč odvrátiti zrak bylo nemožné. Hudba je minimalistická a je to pochopitelně dark ambient, takže velmi vhodně vybrán skladatel. Sice jsem čekal že přežije aspoň Emily, když už nic....no, konec je prostě konec. S tím si musí každý poraditi už sám. Nemám s ním velký problém, ale nevadilo by mi, nějaké to pidimini vysvětleníčko. Na 2.str., je možné že by to zkazilo zpětně celý film. Více než možné. Ve všech směrech (snad kromě hudby) lepší, než ta (až na gulerwoucí 2minutovku v závěru s Lavínií u studny) chujovina z debilním Cagem, jen tak paradoxně ze stejného roku. Opět...náhoda? A proč tedy 4, když je to 3.5? Inu, těch zdejších 45% považuji opět za ironickou čsfd vizitku, takže já tento debut tímto podpořím, páč si to zaslouží. Fakt mě totálně rozesmály ty komenty, jak je to nůůůda, nic se tam neděje apod. Co by tam asi dotyční chtěli? Aby Cthulhu v prvních 5 min. vylezl z moře, rozdupal všechny ty domky a pak si dal pokec s Dagonem?  Jak se moudře píše u zdejších podceněných (tento film je rozhodně na 55% a ne 45%) H filmů obecně....když se mi to nelíbí, tak na to nečumím. Jak prosté, drahý Watsone.   () (menej) (viac)

oveckaoa odpad!

Ten film vypadá jak kdyby ho točily snad postižení a nemělo to snad ani scénář. Posuďte sami spoilery kluk s holkou jdou na výlet na otcův dům u pláže tam potkají ještě jakéhosi trenéra baseballového týmu a ženskou nakaženou asi rakovinou (přes 40 minut v hajzlu) (pokud jsem to dobře pochopil pokud ne omlouvám se) jednoho dne se dívají z balkónu a ta nemocná ženská chce jít ven se podívat na světélkující stromy tak jde nikomu to nevadí tak jde i ten chlápek a zmizí. Druhý den se ti mladí probudí a vydají se je hledat po ani 5 minutách to vzdají a radši si lehnou u pláže a chtějí se vyspat tomu klukovi je pak blbě tak odejde na záchod a vedle té holky se objeví ten chlápek (kde do té doby byl nevíme?) tak si s ním kecá a on se pak rozhodne si zaplavat a umře mezitím se ta holka vrací domů do toho domu a zjistí, že ta nemocná ženská je v tom domě (to jako nevěděly nebo byly neviditelná nebo co?) a ta po nich jde tak utečou a zjistí, že je tam nějaká nákaza (cca 30 minut v hajzlu) . Pusťte si radši The Bay https://www.csfd.cz/film/286612-the-bay/komentare/ nebo Sea Fever https://www.csfd.cz/film/766489-sea-fever/komentare/ ()

dubinak

Tohle mohlo být dobrý, mělo to potenciál, dobrý nápad i lokalitu. Naneštěstí se z toho vyklubalo podivné nic a nuda ve formě neustálého plazení se někde po zemi a řvaní okolo sebe. Mělo to až moc pomalý rozjezd, bylo to prapodivně zahráno a postavy mi byly u zadku. Některé výjevy stály za to, jedna scéna ve sklepě, tuším, byla fakt povedená, takže své světlé momenty to mělo. Vcelku vzato je to ale další laciný kousek bez špetky nějakého okořenění. ()

tron

Behom jedného dňa som videl dva horory z roku 2020 – Relic z produkcie bratov Russoovcov a The Beach House. Hoci obidva čo sa zápletky týka azda odlišnejšie byť nemohli, niečo mali predsa spoločné: šlo o komorné horory disponujúce sympatickým obsadením, skvelým prostredím (dom uprostred lesov, chatka v opustenom prímorskom letovisku) a dlho šponovaným napätím, ku koncu pribudlo gore a neochota odpovedať na otázky. Obom veľa nechýbalo a stali by sa peckami. The Beach House je prvú polovicu fakt parádna záležitosť. Ako v Relicu, aj tu je vám jasné, že sa blíži čosi otrasné a bojíte sa toho, ale podvedome sa na to ako fanúšikovia hororu tajne tešíte. V druhej polovici, hoci sa v nej prechádza k akcii, už to nie je tak úplne ono a možnože by bodlo viac odpovedí, než otázok, lebo ak film vyžaduje spoluprácu s divákom je to super, ale malo by to mať isté hranice a tu zostáva po odplavení záverečných titulkov naozaj asi viac otázok, než odpovedí. Palec hore, ale štvrtú hviezdu dávam len s prižmúreným okom. ()

kingik

Výlety na osamocené a sluncem zalité pláže nekončí vždy idylicky. Zvláště když svoji ústřední neblahou roli sehrají oceánem podezřele vyvržení měkkýši a následná mlha, že i ptáci chodí pěšky. Pro svůj hororový debut zvolil Jeffrey A. Brown poměrně komorní styl, do kterého zasadil čtyři herce v čele s hvězdičkou Lianou Liberato. Rozjezd je hodně pozvolný, v podstatě až nehororový. Režisér v něm představuje dva ústřední páry, mladý a postarší, co spolu místy vedou dialogy až téměř na vědecké bázi, což spíše neslouží extra účelu a nesvědčí to hlavně netrpělivým divákům, co by už nejraději viděli postupující záhadnou nákazu a její následky. S původem nákazy se tvůrce nezaobíral a využil malebnou pláž poměrně neotřelým způsobem. Divák neuzří zběsilé postupy, s dynamikou se šetří, ovšem druhá polovina filmu obsahuje snůšku explicitně pojatých scén, které ostudu filmovým maskérům, potažmo gore nedělají. Liana Liberato začíná etapu své herecké kariéry na místě, kde se obvykle chytá bronz, tentokrát se ale režisér nepřijel opalovat. Netradiční snímek. 8/10 ()

• Film se natáčel v North Truro (Massachusetts, USA). (ČSFD)