Luz

• Kolumbia Luz, La Flor del Mal

Filmmaniak

Do prostředí horské uzavřené hospodářské komunity zasazené drama, v němž tři dospělé mladé ženy poslouchají příkazy a kázaní svého otce, falešného proroka, který se je snaží uchránit před Ďáblem a jeho pokušeními. Jde o film obrazově i herecky působivý, leč obsahově silně problematický a zakletý v hromadě metafor a symbolů, které nelze příliš chápat, musejí se pouze interpretovat, a těžko říct, jestli se v nich neztrácí i sám režisér. Jako kritická úvaha o víře, Bohu, Ďáblu a o tom, jaké škody a zlá zvěrstva může náboženská víra napáchat, když se jí člověk příliš poddá, to funguje, nicméně celou dobu to akorát ukazuje variace na jednu a tu samou myšlenku a s velmi pozvolnou gradací to na sebe kupí různé ambivalentní a mnohovýznamové události, zatímco divák s každou další minutou čím dál rozmrzeleji čeká na pointu, která se však nedostaví. Jedna z postav ve filmu říká, že věci, které se týkají Boha, jsou složité. Což je pravda, ale také by mohly být alespoň trochu záživné a mělo by se v nich dát alespoň základně vyznat. ()

POMO

Rodinka na kolumbijském venkově: V lese najdou kazetový magnetofon s věčnými bateriemi a nahrávkou Mozarta, v ohrádce pro kozy se jim objeví mlčící, nezůčastněně zírající árijský kluk… a mallickovská meditace o spojení s přírodou a Bohu a Ďáblovi začíná. Výjevy a myšlenky o všem možném, které můžou a nemusí něco znamenat, a můžou nebo nemusí spolu souviset. V sálu jsem seděl v řadě hned za tvůrcema a vidět, jak zamyšleně a s maximální vážností sledují svoje dílo, zatím co se všude kolem zvedají a odcházejí diváci, byl ještě větší bizár než dílo samotné. Další důkaz důležitosti Bible pro lidstvo. Jedna hvězda za ty hezké kompozice. [Sitges FF] ()