Fenomén Vinnetou

(TV film)
  • Kanada Searching for Winnetou
Kanada, 2018, 44 min

Co způsobilo, že se Vinnetou, románová postava z příběhů Karla Maye, stal německým lidovým hrdinou? Proč se každý rok tisíce Němců převlékají za indiány? Na tyto otázky se ptá rodilý kanadský indián... Fenomén Vinnetou zachycuje příběh spisovatele a humoristy Drewa Haydena Taylora z indiánského kmene Odžibvejů, který se snaží zjistit, z čeho koření posedlost Němců domorodými Američany. Tisíce Němců se nechaly inspirovat dobrodružnou sérií románů o statečném indiánském náčelníkovi Vinnetouovi, kterou napsal Karel May už v 19. století. Oblékají se a snaží se žít stejně jako lidé Prvních národů Severní Ameriky. Díky těmto „indiánským nadšencům“ se zrodil celý průmysl živých představení, filmů, „autentických“ sběratelských předmětů a indiánských táborů. Ale jejich obliba všeho indiánského nutně vyvolává otázku, jaký je rozdíl mezi oblibou a přivlastňováním. (TV Prima)

mira007

Kanadský indián pátrá po německé obsesi indiánskou kulturou, kterou do německých duší zasel Karel May, který nikdy nebyl v Americe. Vlastně je to hrozně absurdní z pohledu původních obyvatel , jak si všichni ti nadšenci hrají na indiány, koukají na padesát let staré filmy a touží po souznění s přírodou apod. Tento dokument nijak nepátrá do hloubky po příčinách vinetoumánie, ale je to takový zábavný kulturní šok s milou ironickou tečkou kanadského Oktoberfestu. ()

zdeny99

Se samotným Vinnetouem to má strašně málo společného. Literární, natož filmový Vinnetou je jen párkrát zmíněn, což mě fakt zklamalo. Stejně dopadl i samotný autor Vinnetoua, Karl May. Naopak je více vyzvednut Adolf Hitler, který miloval májovky a v samotném náčelníkovi Apačů viděl prototyp válečného vůdce. Bohužel tento dokument je spíše o tom, jak se Němci strašně rádi převlékají za Indiány v porovnáním s USA, kde by byli odsouzeni za rasismus. Kromě toho se to i tváří jako taková reklama na nějaké westernové městečko v Německu, kde se každoročně konají představení o Vinnetouovi. [28. hodnocení, 7. komentář, 47%] ()

Piri

Zvláštny dokument. Som si myslel, že to bude seriál a viac bude rozoberať filmové spracovania a knižné originály. Treba pripomenúť, že Karl May bol hlboko veriaci človek a kresťanské myšlienky a Boh bol takmer všade. To sa ale východnému bloku nepáčilo, takže všetko aj celé tituly sa cenzurovali. Plné verzie vyšli až po 89. Stačí si prečítať román Vianoce. Prvýkrát počujem pojem kultúrna apropriácia. Som netušil, že mimo Európy je to vážna téma a myslia si, že keď niekomu sa páči iná kultúra, žeby ju tým urážal alebo že sa z nej posmieva. Diametrálne zmýšlanie od Európanov. Som v šoku, že v Kanade je údajný rasizmus voči Indiánom. Myslím si, že hľadajú problémy, kde vôbec nie sú. Pripomína mi to hnutia gender a LGBTI a podobných, že furt niečo hľadajú a chcú nejaké zákonné opatrenia. ()

Kakho-oto

Kanadský indián, co nevypadá jako indián, provází diváky Německem a ukazuje jim, jak se němečtí běloši často a rádi převlékají do indiánských kostýmů. O samotné postavě Vinnetoua nebo dokonce Karlu Mayovi toho v pořadu moc nepadne. Samozřejmě nechybí zmínka o tom, že mayovky rád četl Adolf Hitler. Nějak se mi ale nezdá, že by nacistické Německo obdivovalo indiánské válečníky. Hodně úsměvné je, že jeden původní obyvatel Ameriky (rozuměj indián) žijící v Berlíně brojí proti westernovým městečkům, přírodním divadlům apod., protože se tam běloši převlékají za indiány. Z toho důvodu nemá rád ani postavu Vinnetoua. Na to se dá odpovědět: 1. Němci popularizují indiánskou tématiku, což u někoho vede i k většímu až odbornému zájmu o původní obyvatele Ameriky, 2. Karel May chtěl připomenout chmurný osud indiánů, proto psal díla, v nichž vystupovali i ušlechtilí indiáni (v prvé řadě Vinnetou). Takže "berlínský" indián pláče na špatném hrobě, nebo se spíše pokouší dělat se zajímavým. Zároveň si myslím, že přílišná komercionalizace tématiky (např. pseudotýpí ve westernovém městečku) by se vůbec nezamlouvala ani Karlu Mayovi. Dokument nezmínil ani fakt, že literární dílo Karla Maye již v Německu příliš nefrčí - cca od přelomu tisíciletí, kdy na trh vtrhli Harry Potter a spol. ()

Zetwenka

No, málokdy dám dokumentu méně než tři hvězdy, tady však nešlo dát ani ty tři. Se samotným Vinnetouem to má nemá společného mnoho. Šla jsem do toho s nadšením co předloženo bude a pro mě osobně velké zklamání, nevím jak jiní ale byla jsem zvědava na zajímavosti, info, perličky, zákulisí o tomto "fenoménu"  a to jak  knižní tak i filmové. Ale to bylo  je jen několikrát zmíněno a upozaděno.  Bohužel tento dokument je spíše o tom, jak se Němci  rádi hrají na Indiány a vzpomínají na doby svého mládí a např. versus s zámoří, kde by byli odsouzeni kvůli přecitlivělosti za rasismus a kdo ví co + info na westerncity v Německu, kde se každý rok hrají představení o Vinnetouovi. Do toho pletli A. Hitlera a další což mě nezajímalo. To se více dozvíte z těchto knih  Vinnetou 50 let ve filmu a  filmová galerie Stříbrné jezero - kniha o filmu  a o samotném představiteli Vinnetua zde. To  dá  případným zájemcům/nadšencům asi více než tento slaboučký pokus, popř. si lze spravit chuť  kouknutím na filmy nebo četbou "mayovek" , které v dnešní éře upadají. ()