Po stopách Felliniho

• Švajčiarsko Sur les traces de Fellini (viac)
Švajčiarsko / Francúzsko, 2013, 75 min

Felliniho dlhoročný priateľ a asistent Gérald Morin sa po smrti veľkého režiséra vydáva po majstrových stopách do Ríma a slávnych ateliérov Cinecittá a s pomocou ďalších Felliniho spolupracovníkov vytvára portrét tejto legendárnej postavy svetovej kinematografie. (RTVS)

classic

Koprodukčný dokument o MAJSTROVI-FEDERICOVI FELLINIMU uzrel svetlo sveta presne na 20. výročie od jeho úmrtia, pričom Rozhlas a televízia Slovenska sa ho rozhodla zaradiť do vysielania až o rovných sedem rokov neskôr od premiéry, a to konkrétne na sté jubileum od jeho narodenia... _ “Dokumentarista” - režisér, scenárista a herec v jednej osobe, t. j. Gélard Morin sa preto rozhodol navštíviť rôznych, vtedy ešte stále žijúcich, dvorných spolupracovníkov režiséra i scenáristu Federica Felliniho, ktorých priam VYSPOVEDAL, aké majú na neho spomienky... ? Jednak sa samozrejme pohybujeme v archívnych záberoch, kde sa dôkladne venujeme režisérovej druhej polovici kariéry, čiže exkluzívne: „Behind the scenes” sa automaticky dostaví, ale zase nečakajte, trebárs dobové interview s legendárnym Marcellom Vincenzom Domenicom Mastroiannim, keď by sme s ním napríklad nahliadli do Sladkého života, alebo 8 1/2, a síce sa na malý moment spomenú, ale iba okrajovo, žiadne bližšie zákulisie vôbec nehrozí, čo je veľká škoda, tak isto, ako aj totálna absencia Giulietty Masiny je na zaplakanie ! A to už vážne zabolí ! Vidieť špičkového kameramana Peppina Rotunna, či taktiež aj scénografa Dante Ferrettiho, a veľa ďalších v roku 2013, vážne stojí za pozornosť, lebo sú to maximálne kapacity vo svojom obore, o áno, i oni sa vyskytujú v tomto nevyváženom dokumente, v ktorom príde i na cirkusantov... Podľa mňa ide skôr o premárnený potenciál na vytvorenie ešte pôsobivejšieho dokumentu, než aký by si v skutočnosti FF bezpochyby isto zaslúžil, veru, mohlo to byť aj oveľa podnetnejšie, prepracovanejšie a atď. Asi najväčšie nevýhody sú zrejme tie, ktoré už trochu vyššie citujem... PS: Cinecittà mi nakoniec strašne moc vylepšila náladu, lebo vtedy sa každý poriadny cinefil ocitá na prahu neuveriteľného vzrušenia ! ()