Havel

Životopisný film Havel prináša príbeh jednej z najvýraznejších postáv česko-slovenskej histórie z disidentského obdobia, keď ešte Václav Havel nebol slávnou osobnosťou. „Portrét štátnika nečakajte,“ sľubuje režisér Slávek Horák. Film sa sústredí na Havlov búrlivý osobný život, ktorému dominuje boj za pravdu a správnu vec, prenasledovanie, väzenie, ale aj milostné aféry, pochybnosti o sebe samom a humor. V centre všetkého však stojí atypický, no o to silnejší vzťah s manželkou Olgou. Dej filmu sa odohráva medzi rokmi 1968 a 1989 a zachytáva premenu hlavného hrdinu od ľahkovážneho, úspešného dramatika zo šesťdesiatych rokov cez bojovníka za ľudské práva v rokoch sedemdesiatych až po väzňa a potom aj vodcovskú osobnosť nežnej revolúcie v roku 1989. Dejiny sú ale až v druhom pláne, dráma Havel ponúka predovšetkým veľký, vzrušujúci a málo známy príbeh osobnosti svetového významu. (Bontonfilm SK)

srolyma

Nevypadá to, že by pan režisér byl nějakým velkým obdivovatelem tohoto rozporuplného dramatika a politika. Havel z celého filmu totiž vychází jako zbabělý slaboch, který radši volí ústup místo konfrontace, je až nezdravě fixovaný na dominantní manželku a razantněji se začne projevovat, až když mu jde o prezidentské křeslo. Jako neohrožený král českého disentu je tu vykreslen bodrý Lanďák, který jako jediný dává filmu trochu šmrnc. Typově obsazeno přesně, lokace naopak úplně mimo mísu (Hrádeček, pivovar - to jako fakt??). ()

pafka

No, tvurci rozhodne nevedeli, cemu se mji venovat. Jestli disentu a represim, jestli vztahum, jestli divadelni kariere, jestli vzestupu na vrchol. Takhle je to prulet vsim, namixovany bez koreni, bez zazitku, bez emoci. Nevim, jestli jsem slysel spravne, ale ani jednou nezaznelo Vaclave, Vasku. Co to ma vlastne znamenat? Je to o jeho minulosti, kamaradech a divadelnim zivote, nebo o cloveku, ktery drzel celou dobu pomerne velky distanz od ostatnich, kamaradil se dvema, a jinak vse kolem neho bylo jen krovi, ktere vnimal jen na okraj.? Tohle pro me byla povrchnost nejvetsiho kalibru a jsem moc rad, ze se filmu nedockal ani jeden ze dvou hlavnich skutecnych predstavitelu. Herci hraji jako o zivot, jen je to cele nejake blbe. Havel byl velmi casto vtipny, ve filmuovsem vubec nic, snad se jen vyjimecne pousmal. ()

macco33

Jednoznačně zklamání, hraný film bez napětí, spíše připomínající dokument, jakési polodokudrama. Taky to vypadalo, jako by se Havel nestýkal s nikým kromě Lanďáka. Nic proti Aně G., ale od Boženy N. po Olgu H., jako kdybychom neměli jiné herečky. Chyběli tady už jen Vilhelmová a Liška. Neproměněná šance! ()

Detektiv-2

Je to příjemný film, ale velice zjednodušený až osekaný příběh této velké osobnosti. Myslím si, že pokud člověk nezná historické souvislosti, tak z toho filmu nic mít nebude. Každopádně zahrané je to skvěle a ač je film téměř bez emocí, částečně to vynahrazují scény s Olgou. Vizuálně dobrá i nápaditá podívaná, je dobře jeho odkaz připomínat, ale šlo to udělat ještě líp. ()

blondboss

Havel v zásade nie je niečím nejako výnimočný, ale faktom je, že zobrazuje životné peripetie významnej osobnosti česko-slovenského života, ktorá musí byť známa asi každému a ktorého príbeh je zaujímavý aj pre filmové plátna. Väčšinou štyri hviezdy dám snímku, ktorý je aspoň niečím zapamätateľný. Tu musím jednu pridať kvôli Viktorovi Dvořákovi, ktorý nielen že je mu podobný fyzicky, ale herecky ho zvládol bravúrne. 70 % ()

PamelaJJK

Nemohu se zbavit rozporuplných pocitů. Obsazení (až na Aňu Geislerovou, které jsem prostě paní Olgu nevěřil), kamera, hudební doprovod a celkový dojem z filmařiny OK. Ale dějově? Člověk se v podstatě nedoví nic nového a sleduje pár střípků ze života Václava Havla, vytržených ze souvislostí a slepených uměle k sobě. Tím film ztrácí na jakékoliv zajímavosti. Je to slepenec bez kontextu, který postrádá smysl a nějaký děj. Škoda... ()

xxmurphyxx odpad!

Toto liberálne prechlastané mektavé hovno, čo rozjebalo Slovenský priemysel, popúšťalo takmer všetkých gaunerov bez rozdielu z väzníc a následne malo priamy vplyv a zodpovednosť za vzburu v Leopoldovskej väznici si nezaslúži ani film ani moju recenziu, akurát tak flusanec na ten odporný zapredaný rypák. ()

Alden_Larson

Jako celek je to dobrý film. Když se ale na něj začnu dívat zblízka, tak se v něm objeví spoustu chyb. Prezentace je fajn, ale v nětkerých scénách trochu nevhodná. Taky mi přišlo, že děj je hrozně rozházený, jsou v něm velké časové skoky, které mohou diváka snadno dezorientovat. Herecké výkony byly ale moc dobré, i hudba se mi líbila. 7/10 ()

garry odpad!

Měla to být oslava a zlidštění génia, morálního majáku a svědomí lidstva, ale  bylo to ubohé jako realita sama. Jak řekl v ČT proamerický a velmi vlivný bývalý diplomat Petr Kolář: "To že nemáte silnou osobnost nevadí. Ta se dá snadno mediálně vyrobit." ()

honzic

Vypadalo to zpočátku nadějně, ale postupné film ztrácí dech a závěr je vysloveně nepovedený. Dubček se nepovedl. Docela vyšel Landovský. Havlová sice na Geislerovou přišla divná, ale nakonec to nebyla nejhorší role. Hodnocení: 55 % ()

kritkMd

Perfektní film. Nejlepší Český film za rok 2020, kam se na tohle hrabou nějací úchylové ukazující přirození hérečkám. Lidi co šli na tento film buď Havla milují či bytostně nesnáší nebo na něj nemají názor. Člověk co ho má rád, nebo na něj nemá názor ocení tento skvělý film. Člověk co ho nenávidí, většinou vesnický křupan bez vzdělání, pak bude nesnášet cokoliv co nese Havlovo jméno. Z toho vyplývá že normální člověk od tohoto filmu dostal vše co chtěl, bylo mu ukázána ne moc známá stránka Havla - režisér divadelních her, a hlavně že to byl jenom člověk jako každý jiný. Filmu opravdu není co vytknout, maximálně nepředstavení vedlejších herců (Havlových kamarádů), to pak jde člověk z kina a tipuje kdo to vlastně byl. Herecky také není co vytknout, Áňa Geislerová je perfektní herečka stejně jako Martin Hofmann a Viktoru Dvořákovi prostě role padla přímo do oka. Film ukazuje vše co sliboval, naopak přidává ještě velice zajimavé informace, rozhodně by na to rodiče měli brát svoje děti, aby věděli kdo nás to tenkrát zachránil před komouši a jak se minulý režim choval k lidem co říkáli svůj názor. Proč nedám pět hvězdiček? Hlavně z důvodu že jsem dostal to co jsem od toho čekal a trochu navíc. Pět hvězdiček si zaslouží Vykoupení z věznice Shawshank či Zachrantě vojína Ryana a ačkoliv tento film je jeden z nejlepších českých rozhodně to není Hollywoodský trhák s Oscary.¨|KVŮLI HLOUPUČKÝM NENÁVISTNÝM ČECHŮM DÁM 5* DOKUD TENTO FILM NEBUDE DOSTATEČNĚ A KVALITNĚ OHODNOCEN, OPRAVU SI 58% NEZASLOUŽÍ| ()

r007

Myslím, že pro režiséra je zapotřebí notné dávky odvahy aby začal točit film o takovém prezidentovi, jakým Havel byl.. A vždycky se najde dost lidí, kteří film odsoudí, tak jako se našlo dost lidí, kteří neměli rádi Havla. Pro mě byl film zajímavý tím, že ukazoval období z jeho života, které jsme moc neznali. Mohli jsme nahlédnout do jeho způsobu myšlení i chování . Určitě by se našlo tisíce dalších zajímavých okamžiků jeho života, ale ty se třeba objeví někdy jindy v jiném filmu. Pro mě byla největším překvapením Olga v podání Aňi. I když jsem si ji v té roli nedokázala představit, byla výborná. Váhám mezi 3 a 4 hvězdami. Nakonec po dlouhém přemýšlení 3, protože kdyby to nebylo o Havlovi, film by zas tak zajímavý nebyl. Osobně bych uvítala film z období 1989 - 1993. ()

cinemafil

To je riziko autora točit film o známé osobnosti. Zvláště takové, co budí obapolné reakce . Mnohovrstevná osobnost VH vyvolává dilema scénáristy. Jakou část osobnosti akcentovat. Co si vybrat. ? Zde se to úplně nepovedlo a VH vyznívá jako floutek a bonviván , co se shodou okolností dějinných zvratů stav státníkem a v očích mnoha i vůdcem. Ano. Měl slabosti, ale ten film to je dost jednostranný pohled. V. Dvořák se VH vizuálně velmi přiblížil, pochopením postavy už méně. Jako by ten film klouzal po povrchu a neměl hluší záběr. Po shlédnutí poměrně rychle přichází zapomnění . Ta osobnost čeká na dalšího tvůrce. Snad se povede lépe. 3* ()

fafejt001

ČEKAL jsem , možná , trochu něco jiného , ale i tak velmi dobrý film . Zejména Dvořák , Hofmann a Geislerová byly ozdobou celého bijáku . Trochu jsem měl zmatek s těma scénama , jakože se dějí a potom se vytáhla opona a byli jsme v divadle . Takové zvláštní . Škoda , že z toho pivovaru neukázaly více . Koncert Magora , nebo to byla svatba , už nevím - fakt autentické . A pak nastoupila VB a estébáci a bylo vymalováno . Opravdu hnusnááá doba . Mladí lidé dnes ani neví , co je to svoboda . Tedy mnozí . No , každá doba má své plus i mínus . A nejsilnější scéna filmu , tedy pro mne , bylo to rozhodnutí vystoupit před lidi na ten balko´n . Opravdu silný okamžik . ()

hufnagel

Tak toto sa nepodarilo.Havel vo filme hlavne fajčí a naháňa baby a tvári sa neiste.Celá rebélia voči systému a jej závažnosť sa tu berie ako vedľajšia linka.Jeho duševná veľkosť je tu akoby spochybňovaná tým,že je to tiež len človek.Lenže ak ste niečo videli,alebo čítali od neho,tak to nebol len tak obyčajný človek. ()

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

18.01.2021

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 28. ročník výročních cen Český lev. Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a… (viac)

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (viac)

46. ročník LFŠ odhaluje program

46. ročník LFŠ odhaluje program

11.07.2020

Od pátečního poledne 7. 8. až do středeční noci 12. 8. 2020 nabídne Letní filmová škola plnohodnotný program, vedle historických a současných filmů se dostane i na divadla, koncerty a další… (viac)