Němcovi ustáli velkou manželskou krizi a život v maloměstských Domažlicích je spojuje. Píše se rok 1847. Josef se stal příkladným uznávaným finančním komisařem a Božena (A. Geislerová) obávanou „zpravodajkou“ z českého venkova do Havlíčkových novin. Oba manželé žijí politikou a nadějí, že císař konečně uzná práva Čechů. Mají stejné cíle, jsou silný pár. Dokud do jejich životů a snů nezasáhne revoluce a nerozmetá je na kusy. (Česká televize)

nickrgwrsz odpad!

Každá diktatura potřebuje svoje nepřátele, aby před nimi vynikla. Zlaté Československo a nestárnoucí komedie. Dnes máme televizi - 104 cm úhlopříčku, ultra HD, 150 programů... A na každém programu hnůj... Dnešní doba je tak pohlcena sexem, že možná jednou láska mezi mužem a ženou, ve smyslu zamilovanost, zcela vymizí. Komunisti točili básníky, kteří vyznávali ženám lásku, dnes se točí porno. Kdyby paní Němcová obživla a trochu zabrouzdala po internetu, viděla všechny ty zvrácenosti, kterými nás současní vůdci krmí, zvracela by. Kdyby šla někam na seznamku, kde by jí deset pánů za den poslalo fotku přirození, opět by zvracela. Kdyby zjistila, kolik dnes máme pohlaví, nestačila by se divit. Znám dívky, co jsou z dnešních mužů tak zklamané, že hledají raději soužití s ženou. Nemá cenu pokračovat... Možná by paní Němcová byla ráda, že žila ve své době. Děvky mají být hrdinky naší doby, a tak je paní Švorcová opravdu ve své roli, ani nemusela nic hrát. já bych ovšem uvítal, kdyby velikáni našich dějin byli prezentování poněkud přijatelnější formou, abychom si jich mohli nadále vážit. To že feminismem poštvávají muže a ženy proti sobě v USA ještě neznamená, že my to musíme činit také. ()

pupidup

Je mi to moc lito..ale tohle neni pole pusobnosti Geislerove...nemluvi dobre.. nekouka se mi na ni dobre.. ustepacny direkt mi nesedi..i kdyz se Aňa fakt snaží..ale kdo vi.. treba Bozena take neumela mluvit.. ale tenhle film nemel zahrnovat logopedicke vady.. neee u narodnich obrozencu.. to neee... tohle neni ma Bozena.. ()

5tipes

Nedokázal jsem se ztotožnit s herectvím Anny Kameníkové a nefunguje mi tam ani Geislerová. Nechápu, proč ČT obsadila do role brunetky dvě typické zrzky - s tímto celý projekt padá a nepustí vás dovnitř příběhu. Prostě nevěříte, že se díváte a Němcovou. Kameníková vypadá s parukou a amatérsky namalovaným tmavým obočím, které působí s její bílou pletí dost nepřirozeně, dost nedůvěryhodně a trochu uměle. Člověk má místy pocit, že se dívá na ochotnickou přehlídku. Asi úplně nevadí, že si Kameníková šlape na jazyk, ale její němčina byla tak směšná, že divák skutečně nemůže věřit, že je zaritá germanistka a čte a hovoří německy od útlého dětství. Její výslovost (narozdíl od Javorského) značí, že německy hovoří asi půl hodiny. Geislerová používá neustále své herecké taktiky, jako např. ve Vánoční hvězdě a bohužel nenašla pro Boženu originální svéráznou hereckou polohu, čímž opět seriál ztrácí na svébytnosti. Scénář je zcela šablonovitý a hlavně příliš rozvleklý. Místy se divák přistihne při tom, že se nudí a od seriálu odbíhá, což není pro ČT moc hezké vysvědčení. Řežijně je celý seriál banální a kronikářský. Škoda. ()

Generi

Současně sleduju Sňatky z rozumu -černobílý seriál z r. 1968 a Boženu. Neporovnatelné. Kolik souloží musely aktéři zahrát a stejně žádná atmosféra, jen nějaký příběh egoistické matky 4 dětí, která myslí jen na sebe. Nevěřím tomu příběhu nic - citově prázdné, jen spousta prázdných keců o tom, jaká je Božena velká spisovatelka. SŇatky z rozumu jsou proti tomu jako nebe a dudy.- mezi herci to jiskří i bez postelových scén tak, že člověku běhá mráz po zádech a nepotřebuje se stydět za Božku coby poběhlici ()

kodel

Třetí epizoda si po mém soudu nezaslouží tak toxické komentáře a hodnocení, jaká se tu předvádějí. Řada lidí si tu zjevně potřebuje vyrovnat účty s dávno mrtvou spisovatelkou, případně s veřejnoprávní televizí. Scénáristky měly dozajista těžkou úlohu "udělat" BN jinak než jako národní ikonu nebo kombajn na milence, a vyrovnaly se s tím velmi dobře. Němcová v jejich pojetí je srozumitelná, uvěřitelná a živoucí postava. Málo píše, to je pravda - ale kdo by se na její tvůrčí zápasy nad archem papíru chtěl dívat? Vynikající lokace, dokonale padnoucí reálie a kostýmy, velmi dobá kamera i hudba, uměřená interpretace hlavní trojice postav (Geislerová, Budař, Hájek). Co chtít víc od maistreamové, rodinné TV před desátou? ()