Agatha Christie's Poirot - Season 13 (2013) (séria)

Opona (S13E05)

(epizóda)
  • Česko Opona - Poirotův poslední případ (viac)
TV spot

Zostarnutý a artritídou poznačený Poirot  na invalidnom vozíku sa stretne so svojím spoločníkom kapitánom Hastingsom na mieste, kde sa to všetko začalo.
Styles je starý vidiecky dom, kde sa pred 30 rokmi po prvý raz videli, keď bol Poirot zbeh a Hastings ranený vojak. Je to tiež dom , kde po prvý raz spoločne vyšetrovali vraždu - a čoskoro budú vyšetrovať aj poslednú. Od ich posledného stretnutia Hastings ovdovel a Poirot má vážne problémy so srdcom, ale jeho mozog je bystrý a aktívny ako vždy. S istotou jemu vlastnou, oznámi svojmu lojálnemu priateľovi, že v Styles sa znovu nachádza vrah a je len otázka času, kedy zaútočí. Problém je v tom, že Poirot ešte nepozná totožnosť vraha, ani jeho obete. Musí nazbierať posledné zvyšky síl a zapnúť mozog , aby dobojoval svoj posledný prípad. (STV)

KafuR

Kde jinde zakončit jednu éru než na úplném začátku, na zámku, který sice svou krásou díru do světa neudělá, ale který představuje tak inspirativní materiál pro stárnoucího a poněkud zchřadlého detektiva. Ví co chce, nikam nepospíchá a kam se nevleze vozíček, tam nastrčí Hastingse, takže ke spokojenosti mu chybí jenom pořádná vražda, která sice v kontextu již vyřešených způsobů zabití nějak neohromí, o to více ale překvapí rozuzlení, po jehož zhlédnutí jsem si říkal, že být vrahem v Poirotově v blízkosti není asi nic moc, obzvlášť, pokud máte rádi horkou čokoládu před spaním. ()

chrispe

Samotnou mě až překvapilo, jak těžce se mi dívalo na "odcházejícícho" Poirota. Poslední záběr? Dokonalý. Samozřejmě za to může i uchopení tvůrců, ale tady jde prostě vidět, že Agatha Poirota přece jen nemohla mít ráda, protože tento konec si tento malý velký muž rozhodně nezasloužil. Udělala mu ten odchod sakra těžký. ()

P. J. D.

Rozhodně zajímavý a atypický závěr celé dlouholeté ságy. Nejsem zklamán protože by díl byl nějak špatný. To zas ne. Byl natočen fenomenálně s grácií a důstojností. Vyvrcholení bylo pak nadmíru excelující. Spíše mne trápí, že tím se uzavírá i jeden kruh zpodobněných knížek Agathy Christie. Zkrátka a dobře pocit, že další díly už nebudou a pokud ano, tak po tomto to už nebude ono. Každopádně za mne 5/5. ()

PavelZava

Oběšená sestra … Kapitán Hastings přijíždí na zámek Styles navštívit chromého Poirota na vozíčku. Tak vy jste ten slavný Hastings. Ten maličký Belgičan nemluví o nikom jiném než o Vás a máme tu navíc i Vaši dceru. Judith Hastingsová, se kterou kapitán kvůli jejím nápadníkům (Dr.Franklin a Allerton) a jejím drsným názorům hodně hádá. Avšak roztomile Poirota nazývá strýček Hercule. V jenom okamžiku jsem si myslel, že Hastings řekl překvapivě Oui, ale byl to Hercule a Hastings kýval hlavou jako oslík. Hercule Poirot cítí, že se stane vražda a co myslíte? Stala se, Barbara (Anna Madeley) a další … Zabíjela Judith (Alice Orr-Ewing)? Poirotův stav se zhoršuje a noviny napíší HERCULE POIROT IS DEAD. Hasting je standardně mimo, ale čtyři měsíce po Poirotově odchodu se vše vyjasní a finále dopisu zní takto Ah Hastings, dear friend, they were good days. Smutné … ()

FireTight

Díky Davidu Suchetovi, díky Hugh Fraserovi, všem ostatním hercům a lidem ve štábu za všechny ty Poiroty, které za těch přibližně pětadvacet let natočili. Každý z nich byl skvělý a to stejné platí i pro poslední díl, tedy pro Oponu. A hned na úvod musím říct, že se jedná o skvělý příběh. Svým způsobem velice smutný a plný nostalgie, ale skvělý. Navíc, mnou zmiňovaný smutek tam není nijak vyumnělkovaný, žádné násilné vnucování, což je jedině plus. A vzhledem k tomu, že jsem zatím nečetl knižní předlohu, závěrečné rozuzlení mne absolutně dostalo. Dokonce bych jej označil za takový "poslední majstrštyk" Poirota. Dovolím si tvrdit, že by byla spokojena dokonce i Agatha. ()

Fido

Excelentní závěr série, excelentní Suchet, předávající vše do rukou té jediné pravé Spravedlnosti. Zfilmování ještě předčilo předlohu. Bravo! A také smutek, že žádný další díl už nebude. Ale všechno jednou skončí. Kéž bychom i my při té naší oponě mohli říci: They were good days. They have been good days. ()

Brinkley

Důstojné zakončení celé série.... samozřejmě především díky vypravěčskému talentu A. Christie. Ovšem bez tak dokonalého představitele nositele vejčité hlavy přeplněné výkonnými šedými buňkami, by ani královna detektivek na televizním poli tolika ČSFďátských hvězd nedosáhla. ()

Eventyrer

Napriek predvídateľnosti a toho, že som to na gauči vyriešila skôr než nám odhalenie Poirot v liste naservíroval, ma uchvátila dokonalá atmosféra zločinu, ktorý sa dial za oponou, aj keď Poirotova náhla zbožnosť ma akosi prekvapila. ()

Adiemus

Vskutku impozantní závěr, k němuž už ostatní napsali vyčerpávající množství superlativů. Co dodat? Opět mě nadchlo, jak Britové pracují se scenérií (i příroda pláče) a že architektura není jen pouhou stafáží, ale umocňuje celkový dojem; Poirotově zchátralosti odpovídá i zchátralost kdysi honosného zámku Styles. Mimochodem, jak to, že David Suchet nedostal za Poirota aspoň cenu BAFTA, když ne rovnou Oscara? ()

Grogan

Bohužel musím souhlasit s těmi, kterým se tento díl jako zakončení seriálu nelíbí. Že je zdejší případ velmi nezajímavý a s mnoha matnými postavami, to sice nebývá u Hercula zvykem, ale chápu, že tady šlo hlavně o rozloučení se slavným detektivem. Jenže způsob jeho odchodu je něco, co prostě neberu. Neznám knižní předlohu, tak nemohu posoudit, jak moc to bylo překroucené, možná kniha činí víc, aby se dosáhlo zdání, že jinak to prostě nešlo, ale celkem o tom pochybuji. Celá premisa, že vysoce morální Poirot by někoho zabil (jsem tady jediný, kdo si vzpomněl na konec Nástrah zubařského křesla, kdy Poirot řekl vrahovi, že jeho život je stejně důležitý jako život jeho obětí?) je pro mě prostě naprosto nepřijatelná. Navíc ani nezabil vraha, ale člověka, který šířil drby a ponoukal druhé k vraždě. Že jde o chudáka je jasné, ale není to nikdo, kdo by měl Poirota a jeho profesi nějak zajímat. A ti skuteční vrahové asi chudáci nejsou za své činy nijak odpovědní, vždyť je ten syčák přece naváděl a to jim nedalo jinou možnost. Možná měl nějakou kouzelnou moc a tou je k tomu donutil... Jinak Hastings je tady napsaný stejně pochybně jako Poirot a jak jsem normálně  míval radost, že je vidím ve společném filmu, tak tady bych Hastingse radši neviděl, i jejich vzájemný vztah je tu napsaný dost nepříjemným způsobem. Jsem celkem rád, že další významné postavy z Herculova univerza (Japp, slečna Lemonová, madam Olivierová...) tuhle závěrečnou ostudu promeškaly. ()

Lavinia

Bohužel je poslední řada příběhů tak překombinovaná, až je z toho paskvil. Což je velká vada předlohy, prostě Agatha mlela z posledního, až domlela. A pohled na zestárlé hrdiny je vskutku smutný, ač logický ze samé podstaty života. ()

DadysGirl

Téměř slza ukápla... Strávili jsme solu tolik času, Hercule... ale je dobře, že už to končí... Už evidentně nebylo kam jít... Jsem za tenhle seriál ráda a ráda se k němu vracím, ale opravdu stačilo a jsem ráda, že i to rozloučení bylo celkem důstojné... My co máme Hercula prokouknutého jsme si hned říkali, že to předstírá a čekala jsem, kdy z křesla vyskočí... Jen mě opravdu nenapadlo, za jakým účelem... A i když byl padouch psychopat, nějak mi nedosahoval Poirotovi úrovně, aby to byl soupeř rovnocenný... To je jediná výtka. jinak - merci, mon ami! ()

Bube1

Tohle byla naprostá bomba!!! S klidným svědomím mohu prohlásit, že poslední Poirotův případ byl zároveň jeho nejlepší. Mělo to skvělou atmosféru a závěr musí každému utkvět v hlavě jako hodně silný zážitek. Vždycky jsem se bál, zda tento detektiv dostane adekvátní zakončení své kariéry a ono se tak opravdu stalo. Klobouk dolů MacDonaldová. ()

petrik11

Idem s hodnotením dole, lebo toto je od autorov podpásovka. Poprvé sa mi vôbec nepáči, že Poirota nechali umrieť. To sa nerobí. Mali to nechať otvorené, však to nie je životopisný film. Urobiť z Poirota fyzickú trosku bolo tiež podpásové, umelé fúzy atď. Podľa mňa je to nedôstojné ()

Fenris 13

Mistrovské zakončení, skvělý padouch a dechberoucí odhalení téhož...a dalších věcí. A Hercule Poirot. Obrovská poklona Davidu Suchetovi, protože nebylo, není a zřejmě již nebude lepšího Poirota než jak ho stvárnil on. ()

Winise

Poslední Poirot jak se patří, jeden z nejlepších dílů celé série. David Suchet předvedl, že nehraje Poirota, ale že je Poirot :) Se vším jsem byla spokojená a nakonec jako vždy pro mě vše překvapivé, poslední sekvence je naprosto úžasná! ()