Agatha Christie's Poirot - Season 13 (2013) (séria)

Opona (S13E05)

(epizóda)
  • Česko Opona - Poirotův poslední případ (viac)
TV spot

Zostarnutý a artritídou poznačený Poirot  na invalidnom vozíku sa stretne so svojím spoločníkom kapitánom Hastingsom na mieste, kde sa to všetko začalo.
Styles je starý vidiecky dom, kde sa pred 30 rokmi po prvý raz videli, keď bol Poirot zbeh a Hastings ranený vojak. Je to tiež dom , kde po prvý raz spoločne vyšetrovali vraždu - a čoskoro budú vyšetrovať aj poslednú. Od ich posledného stretnutia Hastings ovdovel a Poirot má vážne problémy so srdcom, ale jeho mozog je bystrý a aktívny ako vždy. S istotou jemu vlastnou, oznámi svojmu lojálnemu priateľovi, že v Styles sa znovu nachádza vrah a je len otázka času, kedy zaútočí. Problém je v tom, že Poirot ešte nepozná totožnosť vraha, ani jeho obete. Musí nazbierať posledné zvyšky síl a zapnúť mozog , aby dobojoval svoj posledný prípad. (STV)

Agatha

K tomuto není snad ani třeba psát komentář, snad jen, že tvůrci nezklamali. Hluboce mě však zklamali filmoví a televizní kritici, kteří si za celých 25 let nevšimli dokonalosti Hercula Poirota v podání Davida Sucheta, která v Oponě vrcholí. Absence jakéhokoliv ocenění za tuto brilantní dlouholetou práci je trestuhodná. Jediná nominace na cenu BAFTA je chabou útěchou pro nás fanoušky nenahraditelného a jediného pravého Poirota. Herci si většinou nejvíce cení ocenění přímo od diváků a těch má David Suchet více než kdejaká hollywoodská pseudostar... Bude nám smutno monsieur Poirote... ()

EastWicka

Poirotovo rozloučení se odehrává v téměř hororovém prostředí, jakoby na pomezí tohoto a onoho světa. Žádné nonšalantní společenské hrátky, na ty už není čas, nýbrž nahlédnutí do propasti. A jak víme, v takové chvíli i propast vhlédne do nás. Hercule si ji úmyslně schovával až na úplný konec. Mrazivé uvědomění si ďábelských co by kdyby čeká i na nás (a zdaleka nejde jen o odhalení falešnosti detektivova kníru). Dokonale temná tečka za tou okouzlující, báječně odlehčenou řadou příběhů. ()

petrsv

Naprosto perfektní závěr, přesně v duchu Poirota, jakého jsem znal z ostatních dílů. Je to jeden z nejpovedenějších seriálů, které kdy vznikly. ()

golfoxovox1

Uf!... Bez spoilerů... Byly to krásné časy... Takže trochu rekapitulace... Začalo to seriálem v roce 1989, od té doby vzniklo celkem 13 filmových sérií. Pro člověka, který viděl všechny díly, a tak trochu se zajímá o myšlení a filozofii Poirota, je vědomí, že s dílem nastává konec, velmi smutný. Konec je to ovšem geniální, velmi vhodně vybraný tip pro záporáka, návrat Hastingse, návrat na zámek Styles, morální dilema a především jedno z nejlepších závěrečných rozuzlení vůbec... Důkaz, že ne vždy bychom měli chtít vidět světlo a je dobré zůstat v temnotě. Důkaz, že konat dobro může být depresivní. A otázka váhy lidského života... A teď už jen pár poděkování. Děkuji A. Christie za postavu nejlepšího detektiva vůbec. Děkuji Britům, že 25 let točili tuto komplexní sérii a drželi se, v dnešní době pro mnohé "nudné," ale inteligentní formy příběhů vesměs dle předlohy. Děkuji Davidu Suchetovi, že 25 let vydržel hrát Poirota, a to tak dobře, že se jím stal, Jaromíru Medunovi a Petru Kostkovi za dabing, televizím Prima a ČT za vysílání v ČR. Děkuji Christopheru Gunningovi za hudbu pro Poirota v letech 1989-2005 a Christianu Hansonovi, který v posledních dílech na Gunninga navázal, ale přidal na vážnosti. Děkuji za důstojný konec. Au revoir... Opona spadla... ()

kaylin

Na Poirota jsem se nikdy moc nedíval, ale knihy mě dostaly, a tak jsem si řekl, že dám Suchetovi šanci a to, co jsem nestihl v televizi tolikrát, když to dávali, doženu teď. A pěkně jsem začal rovnou posledním dílem, který ukazuje, jak moc byla postava již vyvinutá a jasně daná a jak moc dobře už je možné natáčet v televizi. Film se velmi povedl a je to krásné rozloučení s milovanou postavou v podání jejího dvorního představitele. ()

blackrain

Bylo to dokonalé rozloučení s touto legendární postavou. Tomu to dílu se ale vyhýbám jako čert kříži. Byla jsem přinucena ho shlédnout, ale v žádném případě toho nelituju. Opět velmi promyšlené. i když jsem tím byla i mírně šokovaná. David Suchet byl jako Poirot vynikající. Nezbývá mi nic jiného, než tleskat ve stoje. ()

stration

Odchod ve velkém stylu. I když je poslední díl lehce nepoirotovský, i tak je skvělý a zase trochu jiný. Ach jo, bude mi to chybět. Suchet a jeho Poirot prostě patří k nejlepším seriálům za poslední dekádu a v rámci detektivky k absolutní špičce. Ach jo. ()

togaf

Důstojné rozloučení. Suchet je geniální, to jak se choulí ve svém kolečkovém křesle, bylo působivé. Hastings jako obyvkle nechápe až do chvíle, kdy mu celou záhadu jeho parťák objasní. A miluju chvíle, kdy vždy zdvořilý Poirot uráží Hastingsovo chování anglického gentelmana. Návrat na Styles a Hastingsova dcera byly už jen příjemný bonus. ()

Beagle

Fenomenální zakončení jedné éry a podle mě jeden z nejlepších filmů, které byly se Suchetem v roli Poirota natočeny. Klobouk dolů před režisérkou, bravo Davidu Suchetovi. Krásný komentář už tady přede mnou zanechal Marigold, takže já jenom skončím citátem: "We shall not hunt together again, my friend. Our first hunt was here - and our last ... They were good days, Yes, they have been good days..." ()

necisty

When the moment comes, I will not try to save myself, but humbly offer my soul to God and pray for his mercy. It is for him to decide. Ah Hastings, dear friend, they were good days. THEY HAVE BEEN GOOD DAYS. Hercule Poirot. ()

VaHo

Asi nejdepresivnější díl s Poirotem jaký jsem viděl. Vše je chladné, smutné, bez života, Poirot sedí na kolečkovém křesle a je to jen stín muže, kterým dřív býval. Poslední případ se vrací tam, kde to všechno začalo – na zámek Styles, přítomen je i Hastings, který má starostí nad hlavu. Žádné exotické lokace, žádná smrt v oblacích nebo na Nilu apod. Je to důstojné rozloučení s oblíbeným detektivem, které se veze na vlně melancholie a tušení neodvratného konce. ()

filmmovier

Trefa do černého. Čas velkého detektiva se naplnil a moje nejčernější obavy byly vyplněny na výbornou. Už od začátku filmu budete mít pocit, že atmosféra filmu bude ještě přituhovat - a skutečně, minutu od minuty ten film houstne a vaše pocity jsou čím dál horší...alespoň moje. Krásně natočeno a Suchet se se svou životní postavou už lépe rozloučit nemohl. To, co Poirot předvedl v poslední půl hodině, bylo to nejlepší, co jsem od něj kdy viděl. Naprosto parádní finále a převelice působivé, což je více než dobře. Skončila jedna obrovská éra a když si pustíte třeba Záhadu na zámku Styles, nebo prostě některé jiné z prvních dílů, dojde vám, že ač se to nezdá, Poirot prošel velkým vývojem. A když opona spadne, uvědomíte si, že Poirot byl opravdu velký člověk. Já osobně jsem rád, že jsem byl u toho a že u toho mohl být i Hugh Fraser. Děkuji ITV, děkuji tvůrcům, scénáristům, režisérům, hercům. Ale hlavně děkuju Agathě Christie, protože kdyby nebylo jí, zůstal by nejlepším detektivem Sherlock Holmes. Ale hlavně, z celého srdce děkuji Davidu Suchetovi, bez kterého by monsieur Hercule Poirot nikdy nebyl takový, jaký byl v tomto fantastickém seriálu. Krásné rozloučení a ta nejlepší poslední půlhodina ze všech. Naprosté překonání literární předlohy a jeden velký umělecký zážitek, protože i tady je vše vypiplané do posledního detailu a atmosféra stoupá opravdu závratným tempem... Doufám, že Poirota už nikdy nikdo nenatočí, protože by to bylo zbytečné. To, co bylo za posledních 25 let s takovou láskou vyráběno je jedno velké mistrovské dílo. A pokud jde o Oponu, spadla výborně. Marigold to tady z nás vyjadřil naprosto nejlépe, tak snad jen už poslední věta - Opravdu to byly dobré dny, i když jsem se narodil až v devadesátém sedmém... 100% a jediný, absolutní vrchol seriálu. ()

Autogram

Dôstojný záver pre mnoho rokov Poirotových detektívok. Podobne ako celá posledná séria je príbeh veľmi pomalý a nejasný, špirála sa roztočí až rozlúčkovým listom. Prichádza smršť nečakaných rozuzlení, ktorá preberie aj v neskorej nočnej hodine a zaručí, že druhé pozretie bude nevyhnutné. –––– Hastings. – Á, Poirotova věrná levá ruka, že? –––– Ujišťuji vás, mon ami, že až spatříte světlo, budete si přát zůstat v temnotě. –––– Nedokázal jsem se přimět k výkonu tak asymetrickému. ()

mandlova

I když důkladně znám knižní předlohu, stejně mě to dostalo... Sbohem a šáteček. Říct poslední slovo s takovým důrazem umí prostě jen Poirot - navždy už pro mne spojený s nepřekonatelným Suchetem. ()

klima777

Filmové De Profundis se nekoná. David Suchet je jako vždy vynikající, kamera až nezvykle vytříbená; závěrečný díl Poirota však přesto působí jako zlá karikatura (což zřejmě vyplývá z literární předlohy a z možné autorčiny animosity k letité titulní postavě). ()

ghatos

Temný Poirot, který odchází a čelí zlu, u kterého musí jít na hranu své etiky a vnímání spravedlnosti 😈. Genialita je v tom, když zločin není (zlo)čin aneb psyché jako zbraň a obrana 🧭. 90%. ()