Lesný duch

(festivalový názov)
  • Česko Lesní duch (viac)

Scenárista a režisér Sam Raimi uvádí svůj nelítostný, krví nasáklý debut, jenž se stal hororovým mezníkem. Nekonečný proud děsivé hrůzy a efektů, které vyvolávají noční můry, film právoplatně řadí mezi kultovní klasiku. Pět vysokoškoláků se vydává na osamělou chatu uprostřed lesů a nechtěně tu probouzí monstrózní zlou sílu odhodlanou zničit všechny do jednoho. S nově digitálně restaurovaným obrazem a náloží neuvěřitelných bonusů se Lesní duch stává zásadním zážitkem v kategorii krvavých hororů. (oficiálny text distribútora)

Yeosol

Tak jsem si konečně doplnil do svý skouknutý sbírky další legendární film. Tentokrát Raimiovku Smrtelné zlo nebo-li taky Lesní Duch. Už dávno jsem věděl, že to bude dost drsný a brutální horor, takže jsem věděl, do čeho jdu. Stačilo jen, abych překousl brutalitu klasických filmů z 80. let. A musím říct, že chvilkama se jednalo o vskutku šťavnatoou brutalitu a občasnou nechutnost. Ale to už prostě k hororům patří. Speciálně u starších. A na to, že je film z roku 1981, jsou triky parádně udělaný. Kamerový nájezdy, který sledovaly snad každýho hrdinu byly velice precizně provedený a máte pocit, jako by jste v těch lesích skutečně byly. Občas jsou i lehce deprimující, obzvlášť, když zabíraly zblízka zdeformovaný obličeje. :-D Ale to je jen dobře, protože horor má být pro diváka děsivý. Zvuková stránka byla taky na vysoký úrovni a třeba takový kvílení lesních duchů, to prpostě nemělo nejmenší chybičku. Zkrátka už se těším, až si takhle jednou večer pustím druhý díl, který je taky u fanoušků tolik oblíbený. :-) ()

OughJay

Na Raimiho jsem vcelku sázel, no Lesní duch už má divákovi 21. století pramálo co nabídnout. Spíš než rozklepaný kolena jsem musel občas krotit rozechvělou bránici. :) Netušim, jestli to tak bylo ve svý době myšlený, ale já viděl především lacinou hororovou béčkařinu. Asi na to měl vliv i rozpočet a i přesto se Raimimu povedlo stvořit bezpočet kreatur, ale vesměs to byla blbost plná klišé. Na frajerku znásilněnou stromem ale nikdy nezapomenu... :D // Ash: "Shut up, Linda!" :D ()

pavcas

Viděla jsem to před cca 20 lety a nezapomněla na tu hrůzu dodnes, jen jsem ten film po letech dlouho nemohla znovuobjevit, nevěděla jsem jak se jmenoval,ani kdo ho natočil...Jaká byla moje radost, když jsem tady k němu objevila nějaký komentář...Dnes jsem zhlédla po letech znovu (no zhlédla je silné slovo) a nechápu....větší blbost aby člověk pohledal.Už když se jedna z hrdinek vydala sama v noci do lesa, což je samo o sobě absurdní, bylo mi jasný, že ani scéna se znásilněním,která mi jako 15 leté holce utkvěla v paměti, to nezachrání. Pak se kupila jedna hloupá situace za druhou, kdy jsem si musela klepat na čelo, proč dotyčná postava dělá to nebo ono a v půlce jsem to musela vypnout. Jednu hvězdičku za to, že mi to za mého mládí připadalo jako nejděsivější horor ever..Jenže v mejch 15 se k nám zahraniční filmy teprve začaly dostávat..Každopádně, asi jsem si radši neměla kazit původní dojem. ()

folklorman

Sympatie k tomuto filmu zahrnuje několik různých aspektů, o nichž většina konzumentů nemá ani tušení, protože mimo celkového dojmu Evil Dead disponuje také unikátním vnitřním světem zahrnujícím natáčení a vůbec vznik celého díla i následné pohnuté osudy tvůrčího týmu nepodléhajícímu optimistickým ambicím. Budu asi opakovat postřehy druhých o atmosférickém úvodu, krvavém prostředku a lehce poslepovanému závěru, ale raději bych se věnoval tvůrčí části. Úplnou náhodou se mi podařilo zhlédnout hodinové video obsahující průřez natáčením seskládaný většinou z nepovedených nebo vystřižených záběrů. Jako amatérský filmař jsem byl prostě nadšen, protože podmínky, problémy a jistá podobnost vzbudila sakra velkou nostalgii a zadostiučinění. Zima, samota, lepkavá krev (všude), otrávení herci, záběry na poslední chvilku……v tom všem prostě vidím sebe a moji skupinu prožívající podobné věci ve stejně drsných podmínkách atd. Vždyť Evil Dead vznikal ze začátku jako amatérský film a jen díky kreativitě, talentu i trochu štěstí Sama Raimiho dostalo se filmu tolik potřebné pozornosti. Raimi hodně dřel a nakonec tato píle byla oceněna už jen vzestupnou kariérou. Dnešní generace přivítá akčnější remake, ale to vůbec nemůže konkurovat atmosférou a už vůbec dobovou ojedinělostí nebo tvůrčí invencí. ()

srbak

Veľa filmov už dostalo prívlastok kult, ale Sam Raimi, ten je kult už sám o sebe. Najlepší hororový odväz zmiešaný s tým najlepším a najkvalitnejším humorom 20. storočia s pár nehorázne čiernočiernymi scénami kde som plakal smiechom. Dať Brucovi motorovú pílu a poštvať proti nemu zlo, to je snáď to najhoršie a pri tom najlepšie čo mohol hocikto hocikedy spraviť, ale spravil to Raimi, a neviem či to pobral seriózne, alebo skôr ako žart, ale finálny výsledok je absolútne famózny. Každý si tu nájde svoje (romantika, Bruce, Bruce, Bruce, Bruce, Bruce a smrteľné ZLO), a človek nemusí byť ani žiadny veľký kožmeker, ehm kajnšmeker, či vlastne fajnšmeker aby ho niečo také zlomilo. Horory až tak nemusím, ale Lesný duch nie je horor, Lesný duch je ALL IN ONE. Počiatočný dojem možno až taký silný nebol, ale tento film je pre mňa ako víno - čím staršie, tým lepšie. A preto sa vo mne každým dňom pomaly a postupne prehlbuje ten nezabudnuteľný zážitok. Áno, bolo to fakt bravúrne, to si tajiť nebudeme. Hoď čerta tomu remaku, taká pocta by mala ostať nepoškvrnená (čo už dávno je tou masívnou dávkou krvi, ale o tom reč nebola). Sam Raimi natočil počin, za ktorý naňho pravý fanúšik nezabudne, a ten ľavý si na to ešte o pár rokov spomenie. Konečne som našiel hororové nebo. ()

Melios

Viete ,čo je synonimum úplného šialenstva? Tento film! Naozaj nechápem ,prečo sa tento film označuje ako komédia. To bol akože až tak zlý až bol vtipný !? :D Musím ale povedať ,že toto sa proste Samovi Raymimu podarilo. Film Lesný duch alias "ako dostať psichycky vyrovnaného človeka na pokraj šialenstva" sa po všetkých stránkach podaril (až na tú konečnú nechutnú scénu a časť kde ženu znásilní strom). Myslím si že toto je aj asi jediný horor ,čo som videl a bol to skutočne horor. Už sa teším ako si pozriem dvojku ,trojku ,remake a nakoniec seriál. Táto séria proste vyštartovala vinikajúco. 78% ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...tak nevím, ale tohle se mě fakt nedotklo...přišlo mi to spíš jako hororová komedie, nebo snad dokonce parodie??? Nadšení tvůrců beru, ale nelze na tom stavět hodnocení, typu "nejlepší horor všech dob"... Je to tak amatérské, že některé animace démonů mi připomínají spíš Fimfárum, a u tohohle já se božul ale opravdu bát nemůžu... (:o) Ale chápu, že každýho holt děsí něco jinýho. ()

chef

Škola hororu, kamery animácií a strihu, avšak nikto to už nenapodobi. Myslim si, že dejiny hororu sa delia na to čo bolo pred The Evil Dead a to čo bolo po ňom. ()

jondoe

tento som film som videl prvy krat ked som mal asi 8 rokov.uz vtedy mi pripadal strasidelny a neprijemny a musim uznat ze ani po rokoch to nestratilo svoje caro.film sa siri vo vynikajucej hustej atmosfere z doprovodom skvelej hudby.jeden z mala z becko hororou ktore si aj po rokoch urdzali svoje caro.celkom som sa aj bal. ()

BluT

Vááá, to byl masakr. Hotová lekce anatomie. Takovejch novejch šťáv co jsem zistil, že v sobě člověk má... Efekty špičkový, příběh vůbec žádnej, ale od toho horrory nejsou. Na to, že jsem se na to nekoukal sám a eště k tomu ve dne, jsem se párkrát i bál:) Chybělo mi ňáký rozvedení příběhu a neopakování se furt toho samýho námětu, ale třeba i ňáký jiný pořádný monstra. Ale co, maximální hodnocení si to zaslouží. ()

Michelle75

Už nikdy jsem se po filmu nebála jako tehdy, určitě v tom hrál i dětský věk. Sedělo nás u videa kolem deseti větších dětí a koukali jsme na tohle, zatímco rodičové byli v práci.Po větě "Následuj mě" to začalo být vážně hustý. ()

Spike23

Tak jsem se pro jednou chtěl kouknout, jak to vypadalo před třiceti lety, když se někdo pokusil o horor. Zapnu to a po hodině si říkám : '' No do prdele, dyť to má lepší efekty než nějaký posraný současný horory'' (pardon). Opravdu 100x lepší zážitek z těhle všech gumových rukou a nohou a záběru na ně + krve, která téměř vytéká z monitoru na klávesnici, než z nějaké totálně roztřesené kamery, kde nejde absolutně nic vidět. Masky taky byly naprosto dokonalé, prostě je nemožné to srovnávat s těmi tupými novodobými horory. Sice moc nemám rád kino ( byl jsem v Praze na Saw a lidi na mě opravdu divně koukali, když jsem se začal smát... Jsem asi zvrácený), ale moc bych si přál být na premiéře před 30 lety a pozorovat reakce diváků, jestli se báli, nebo měli záchvat smíchu. No a potom jsem kouknul na režiséra... A tahle nehorázná zvrácenost je od Toho stejného, který natočil Toho Spidermana, kterého můj osmiletý bratranec tak zbožňuje, asi mu to příště pustím :). Samé překvapení... Každopádně perfektní film a zaslouží si minimálně tohle hodnocení. ()

Testament

Maximální spokojenost. Distributor se rozhoupal z letargie a rozhodl se tento kultovní film zprostředkovat i našemu malému státu. Co dodat. Raimi měl k dispozici miniaturní rozpočet, Campbell zase maximální charisma a strašidelné scény byly opravdu strašidelné. Parta studentů se rozhodne strávit volno v lesích, kde najdou tajemnou knihu, pustí si z pásku (ví vůbec dnešní generace, co to vlastně je??) nahrávku a poté se probudí v lese zlo, které je začne postupně masakrovat. Parádní film, jemuž ty dnešní vysokorozpočtové hororově-brakové záležitosti nesahají ani po pás. ()

Tjaden

Originální, nechutný a chvílemi i zábavný nízkorozpočťák. Nicméně v rámci tohoto subžánru Američana Sama Raimiho drtí Novozélanďan Peter Jackson se svými Bad Taste a Braindead. ()

Han22

Wow. Evil Dead je jedním z těch filmů, který jsem naštěstí neviděl v dětství, protože bych se asi posral, ale až mnohem později. A až při dalším shlédnutí a s přihlédnutím na dobu vzniku dokážu ocenit naplno jeho genialitu. Raimi za pár šupů a s ohraným příběhem o partě teenagerů, které něco ohrožuje v lese dokázal stvořit film, u kterého se i dnes docela bojím. Bezchybně zvládá budování atmosféry i ten postupný přechod od plíživého děsu začátku k totálnímu masakru ve finále. To vše i díky neskutečné kameře, hrůzostrašným zvukům, lekačkám, gore i efektům. Člověk sedí u filmu jak zařený a čeká jestli další scéna bude ještě více psycho než ta předtím. A bude, to se nemusíte bát - i pivko jsem k tomu musel otevřít. A k tomu znásilnění stromem. Barák co hraje sám o sobě. K smrti vyděšený Bruce Cambell. Join Us. Prostě geniální film a horor roku 1981. ()

iXtr3m3

Asi som jeden z mála, ale mňa prvá časť nejak zvlášť neoslovila. Ani na svoju dobu a nieto ešte v dnešnej dobe. Síce to bolo viac hororové ako ďalšie dve pokračovania, ktoré hrali skôr na komediálnu nôtu, ale... jednoducho u mňa to neprešlo... ()

Torako.chan

Vyvolalo to ve mě rozporuplné pocity... Kamera byla skvělá, námět vcelku klasický a tehdy to jistě diváky poděsilo, dnes už dost omleté. Ovšem výkon maskérů a rádoby speciální efekty katastrofa. Nepřišlo mi to až tak staré na to aby to vypadalo tak blbě. Herecké výkony někde mezi podprůměrným a průměrným. Oči se mi u tohohle filmu téměř neustále obracely v sloup což se střídalo z výbuchy smíchu... Vlastně jsem nevěděla jestli se mám smát nebo plakat a taky mi nejednou blesklo hlavou "Jak dlouho to bude ještě trvat?" i přestože film není nijak zvlášť dlouhý. Podivný skřeky, zombie masky jak z dětskýho dňa... Jaj bože můj. A zároveň jsem se i dost nasmála. Odpad nebo 5*?.......Zlatá střední 3* ()

HiddenDragon

Druhy film Sama Raimiho (autor Spider-Man trilogie s Tobym) se sice stal legendou a odstartoval pomerne dlouhou serii sequelu, serialu, remaku a pribyly i hry, ale ruku na srdce, v r. 2023 jsem se vetsinu deje spis bavil usmevnymi triky nebo vylozene dementnimi zabery (zkratka studentsky film). Particka (zrejme vysokoskolaku) jede do opustene chaty delat - priznam se nevimco, kdyz maji jen krb, karty a postel :) - a nechtene probudi jakesi prastare zlo. Vubec jsem ale nepochopil, jak to muze mit spojitost se Sumery :-D protoze se to odehrava v noname US lese ala "Zahada Blair Witch". Kazdopadne nejak ty horory zacinat musely, jako jeden ze zakladnich kamenu tohoto zanru je fajn film videt. Mladicky Bruce Campbell je roztomilej a litry cerveneho sirupu kupodivu pusobi obcas lip nez dnesni digikrev :) ()

Další Smrtelné zlo je na cestě

Další Smrtelné zlo je na cestě

27.04.2024

Legendární hororová série Evil Dead se po letech rozjíždí do vysokých otáček. Poté, co loňský počin Smrtelné zlo: Probuzení od Leeho Cronina zaznamenal v kinech velký divácký zájem a na světových… (viac)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru

06.02.2024

Nové Evil Dead našlo režiséra

Nové Evil Dead našlo režiséra

09.06.2020

K režii dalšího filmu z kultovní hororové série Evil Dead / Lesní duch byl najat irský filmař Lee Cronin. Ten naposledy natočil oceňovaný snímek The Hole in the Ground a taky jednu z epizod nového… (viac)