Reklama

Reklama

Malý Budha

  • Česko Malý Buddha (viac)
Trailer

Obsahy(1)

Epický príbeh o porozumení, tolerancii a priateľstve. Bernardo Bertolucci nakrútil jedinečný veľkolepý filmový epos o stretnutí dvoch rozdielnych svetov - tibetského budhizmu a modernej americkej kultúry v roku 1993. Je to film, v ktorom sú vlastne dva filmy. Ten prvý je príbehom Jessea Konrada (Alex Wiesendanger), malého amerického školáka, ktorého sa v jednom okamihu osudovo dotkne minulosť. Vo vzdialenom Káthmandú sa tibetský láma Norbu (Qing Ruo-Čeng) chystá splniť svoj sľub - nájsť nové prevtelenie svojho učiteľa, lámu Dordže. Zosnulý láma Dordže na sklonku života pracoval v budhistickom centre v Seattli a podľa všetkých veštieb sa práve tam nachádza i jeho prevtelenie. A tak sa malý Jesse v sprievode svojho otca vydáva na pozvanie lámu Norbua do Káthmandú, aby sa sám rozhodol... Druhá, paralelná línia filmu, rozpráva o živote princa Siddharthu (Keanu Reeves), ktorý v roku 556 pred n.l. opúšťa sladký život svojho paláca, moc i bohatstvo, a vydáva sa hľadať Pravdu. Po rôznych pokusoch, keď je chvíľu dokonca fakírom a pustovníkom, ho na brehu rieky zastihne Prebudenie. Od toho okamihu, už pod menom Budha, trávi život šírením svojho poznania a stáva sa zakladateľom budhizmu. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Zaujímavosti (7)

  • Malý Budha získal v roku 1994 ocenenie od Golden Camera, Germany za najlepší medzinárodný film a taktiež bol v roku 1995 nominovaný na Grammy Awards za najlepšie inštrumentálne kompozície. (Othellko)
  • Malý Budha je venovaný francúzskemu priemyselníkovi Francisovi Bouyguesovi, ktorý film produkoval, skôr ako umrel v roku 1993. (Othellko)
  • Kvôli scéne v lese, kde je Siddartha vychudnutý z nedostatku jedla, držal Keanu Reeves nárazovú diétu. Diéta pozostávala len z pomarančov a vody. (Othellko)
  • Natáčanie prebiehalo v Bhutáne, Nepále a USA. (Othellko)
  • Sogyal rinpočhe (vlastním jménem Sogjal Lakar) ztvárnil v Seattlu postavu učitele astrologie jménem Kenpo Tenzin. Proslavil se jako autor bestselleru „Tibetská kniha o životě a smrti“, který se stal velmi populárním i v Česku. Jeho působení na Západě je spjato s organizací Rigpa, jíž založil v roce 1979, a která má dnes více než 130 center ve 30 zemích po celém světě. Je však i předmětem mnoha skandálů a obvinění od svých žáků, jako je fyzické a psychické zneužívání studentů, sexuální zneužívání, nenasytný, požitkářský a hýřivý životní styl. 1. 8. 2017 se ke kauze vyjádřila i Jeho Svatost Dalajláma a nabádal ke kritickému hodnocení mistra ze strany žáků včetně případného zveřejnění jeho přečinů, pokud není možná náprava. (TroiMae)

Reklama

Reklama