Výhody cestovania vlakom

(festivalový názov)
  • Česko Výhody cestování vlakem (festivalový názov) (viac)

Mladá vydavateľka Helga Pato nachádza po príchode domov svojho muža úplne pomäteného a musí ho umiestniť do psychiatrickej liečebne na severe krajiny. Cestou späť stretáva vo vlaku neznámeho muža, ktorý sa jej z dlhej chvíle opýta, či by si chcela vypočuť jeho životný príbeh. Je to Ángel Sanagustín, psychiater z tej liečebne. Vydal sa na cestu, aby prešetril najhorší klinický prípad, s akým sa kedy stretol; ide o Martína Uralesa de Úbedu, mimoriadne nebezpečného paranoického pacienta, chorobne posadnutého odpadom a všeličím iným. Keď príbeh o Martínovi dokončí, rozlúči sa s Helgou, avšak zabudne si vo vlaku fascikel plný príbehov. Helgu zaujmú natoľko, že sa rozhodne vydať ich. S týmto cieľom sa vyberie Ángela hľadať. Problém však nastane, keď jej rozprávači začnú splývať s autormi a autori s postavami... (MFFK Febiofest)

Eliott

Další pozoruhodný příběh o lidské psychice. Děj je vskutku napaditý, vtipný a dokonale zamotaný. Lehce se dá rozdělit na čtyři části, z nichž by si většina zasloužila mnohem lepší hodnocení. Zmíním především psí příběh, jenž si můžete vyložit i jako nějakou znepokojivou vztahovou metaforu. Stále jsem však nepřišel na význam povídky o postižených a proto tuto část považuji za bezvýznamnou a nudnou vsuvku. Zbytkem jsem byl fascinován a prožitek mi kazily pouze značné nedostatky titulků na něž jsem byl díky neznalosti španělského jazyka odkázán. Dílo si proto plánuji s odstupem času pustit ještě jednou a očekávám možné vylepšení celkového hodnocení. ()

Tosi

Název filmu by se hodil spíš pro dokument Českých drah, než pro černou komedii s naprosto šíleným příběhem, který rozhodně nebude pro každého. A jelikož ten příběh docela přeskakuje a zamotává se, divák se musí sakra soustředit, ale stejně v tom moc logiky nenajde. Můj oblíbenec Luis Tosar je opět ve formě, umí být vtipnej i nechutnej zároveň a jestli mám nějakou část vypíchnout, tak tu s tím psím fetišem. ()

dubinak

Španělé se vyžívají v tomto surrealistickém a bizarním hávu, který většinou oplývá dobrými nápady a skvělým prostředím. Ventajas de Viajar en Tren není výjimkou, jenomže nějak to ve mně nezanechalo nic, na co bych chtěla dvakrát vzpomínat. Příběhy jsou naskládány za sebe tak, aniž by to ve mně vzbudilo nějaký větší zájem, protože mi tam chyběla jakási pospolitost a trochu významnější propojení. Nechci na tom nic moc kritizovat, jen mi ty příběhy zkrátka nesedly a asi jsem čekala promyšlenější pointu. Řemeslně ovšem výborné. ()

*CARNIFEX*

Áno, áno, bizarnosť, je to správne slovo (výborne Evilenko), ktoré dokonale vystihuje tento španielsky počin, skladajúci sa z troch veľmi podivných príbehov, s originálnym nádychom. No nie, nie, toto definitívne nesadne každému, pričom postavenie v “červených” pozíciách, by “Ventajas de viajar tren” rozhodne pristalo. Solídna záležitosť, veľmi .. ()

TheEvilTwin

Film se skládá ze 3 příběhů. Ten první obsahuje 3 podpříběhy, respektive 3 různé varianty téhož příběhu, které se v čase mění, druhý příběh i třetí příběh jsou samostatné. Současně je celý film vyprávěn jako příběh z pohledu hlavní postavy, které byl vykládán příběh někým, komu byl vykládán příběh zase někým jiným. A ve finále nás čeká malinký twist, který asi všichni čekali. Stejně zmateně jak působí komentář, tak působí i samotný film - humor na mě nezafungoval, čekal jsem morbidnější, černohumornou komedii, ale z výsledku nemám vlastně žádné pocity. Takové 2 hodinové natahované "nic" - nápadité, originální, bizarní, ale pořád zkrátka neúderné. Škoda, na Španělsko jsem čekal větší šlehu. ()

• Filmovalo sa v Paríži, Madride, Pamplone a San Sebastiáne. (MikaelSVK)