Účet za elektrinu

(TV film)
  • Francúzsko Electricité, le montant de la facture (viac)
všetky plagáty
Francúzsko, 2016, 90 min (Alternatívna 52 min)

Ľudí dnes ohrozuje nový druh neistoty: prístup k energii, k teplu. Účty za elektrinu sa v posledných rokoch v Európe zvýšili o 20%. Je tento nárast logický? Je ekonomicky zdôvodniteľný? Nedostatok politickej prezieravosti, zlá komunikácia medzi Európskou komisiou a priemyselníkmi priviedla dnes mnohých, najmä starších ľudí, na pokraj existenčnej istoty. Autori tohto dokumentu sa zaoberajú viacerými rozhodnutiami, ktoré viedli k tejto novej forme neistoty... energetickej neistoty. (RTVS)

Dragoni

Ekologie versus lobby energetických společností a role státu jako regulátora. Dokument se zaměřuje na napojení politiků a energetických společností, chudobu lidí a částečně i nekalé praktiky v tomto procesu. Podvedený španělský lid, utlačování němců díky povrchovým dolů na uhlí i smrt ze zimy ve Velké Británii a monopol nejenom ve Francii. ()

gudaulin

Jako člověka z branže mě téma výsostně zajímá a byl jsem vážně zvědavý, jaké odpovědi se ze strany tvůrců dočkám. Výsledek je, decentně řečeno, rozpačitý. Ne, že by se v dokumentu nemluvilo o významných trendech a problémech, které určují tvář současné energetiky, dokonce můžu označit převážnou většinu informací za pravdivou. Problém je v kontextu a dávkování, protože každé z těch témat by si zasloužilo mnohem větší prostor a tím, jak je tvůrci dávají do souvislostí, podávají zkreslený odraz reality. Pokud platí titulek a chtějí se dovědět, proč platíme tak vysoké účty za elektřinu, odpověď je jednoduchá. Vytvořit volný trh a tím zrušit filozofii veřejné služby a vzápětí volný trh prakticky zlikvidovat prosazením koncepce preferovaných technologií, ze kterých se musí elektřina přednostně vykupovat, znamená přenést náklady na energetickou transformaci na spotřebitele. To je konec konců logické vyústění, jen ho aktivisté z pochopitelných důvodů odmítali připustit. Dnes už není podstatná cena surové elektřiny, ta může být dokonce, jakkoliv to absurdně zní, záporná, ale náklady na provoz sítí a nezbytných záloh. Ty se budou tak, jak stoupá podíl OZE, ještě zvyšovat. A ani pokles ceny zdrojů decentralizované energetiky s tím nic nenadělá. Bezkonkurenčně nejvyšší ceny mají státy s nejvyšším podílem OZE na trhu. Že si ekonomiky řady evropských zemí stojí stále hůř a zároveň stoupají sociální rozdíly tak, jak se podstupně drolí evropský model sociálního státu, je věc, která pochopitelně dělá z výše uvedeného ještě bolavější záležitost. Na velké eletrárenské společnosti se můžete vykašlat, ale neušetříte. Celkový dojem: 40 %. ()

Marze

Byl jsem na konferencích a toto téma mě zajímá. Je tak složité, že na něj nelze pohlížet černobílé. V dokumentu je vykreslena situace ve Španělsku, trochu ve Francii, zmínka o Německu...Naše energetická politika se mi zdá rozumná i přes protesty ekologů. Británie byla vždy podivná země. Už tak stačí, že se pomalu přeměňuje na africko-blízkovýchodní zemi a ještě jim tam hromadně umírají senioři na energetickou chudobu. ()

Autogram

Na začiatku ma nemilo prekvapilo vyplakávanie chudobných na hranici bezdomovstva nad cenami energií, ale potom film nadobudol aký-taký zmysel, no nie všetko sa podarilo. ()