Vinland Saga

• Japonsko ヴィンランド・サガ (viac)
Japonsko, (2019–2023), 19 h 40 min (Minutáž: 24–29 min)

Predloha:

Makoto Jukimura (komiks)

Hudba:

Jutaka Jamada

Júto Uemura, Akio Ócuka, Ao Takahaši, Hiroki Gotó, Hiroki Jasumoto, Jódži Ueda, Jošimicu Šimojama, Ken'ičiró Macuda, Kenšó Ono, Makoto Furukawa (viac)

Po smrti svého otce se Thorfinn přidá k žoldácké bandě jeho vraha Askeladda a trpělivě čeká na příležitost k pomstě. Askeladd mezitím spřádá tajné politické plány. (Netflix)

Recenzie používateľa TheDarKnig k tomuto seriálu (2)

Vinland Saga (2019)

Studio WIT tento rok ovládlo přímo s neuvěřitelným náskokem. Po Attack on Titan 3.5, která přinesla dramatický, přelomový vývoj v oblasti děje, postav i celého světa, se tito talentovaní animátoři pustili do adaptace další vynikající mangy a nebudu chodit kolem horké kaše - znovu se jim povedlo vytvořit mistrovskou adaptaci (v několika ohledech možná dokonce ještě lepší než byla ta AoT). Nelítostná historická freska v manze Makoto Yukimury, stejnou měrou velkolepá a komplikovaná jako intimní a charakterní, jim posloužila jako základ, který převedli do dechberoucí animace s perfektně padnoucím soundtrackem a dabingem postav. Úžasná je propracovanost pozadí, prostředí, detailů obličejů i práce kamery při rychlých, dynamických soubojích a davových scénách. Po celou dobu 24 epizod kvalita řemesla poklesla snad jen jednou a to nijak výrazně. Produkční kvality celé série jenom prohlubují celkový zážitek z tohoto výborně napsaného, odvyprávěného, myšlenkově podnětného a emočně silného příběhu, který je syrový, brutální, neuvěřitelně dobově přesný (kromě nadlidských schopností několika hlavních postav na bitevním poli) a má excelentní postavy. Protagonisti jsou vlastně zcela morálně pokleslí, odporní, vraždící vikingové, páchající zvěrstva na civilním obyvatelstvu (která se dějí většinou mimo záběr aby pak o to více zasáhla syrová, mrazivá ukázka toho, jak to tehdy chodilo a rozsekala divákovi poslední zbytky romantických představ), přitom však nelze k jejich vůdci a hlavnímu antagonistovi (Askeladd je vlastně i ve velké části příběhu hlavní protagonista - originální a velmi zajímavý přístup, který ze skutečného protagonisty dělá víceméně vedlejší značně jednorozměrnou, ale stále realisticky tragickou figurku), necítit sympatie. Protože jako mnozí lidé, jeho jednání a jeho cynický přístup nevznikl ve vzduchoprázdnu. Velmi vrstevnatá, napříč sezonou skvěle prokreslená postava, fandil jsem i nenáviděl, ale vždycky chápal. Musel jsem se sklonit před jeho inteligencí i pragmatismem. Další postavy mimo výše zmíněného Thorfinna se Askeladdovi nedokážou úplně vyrovnat, ale stále mají logický a promyšlený charakterní vývoj nebo jsou nadživotní legendy (Thorkell - tím nechci říct, že by tento obr neměl co říct, právě naopak, je to jedna z nejlepších, nejzábavnějších a nejděsivějších postav zde. Ale má dost jednoduchou životní filozofii a jeho kouzlo spočívá většinu času v dětinské radosti, kterou prožívá, když ji může uplatňovat). Postava Knuta a jeho dějový oblouk je i kvůli tomu, že se v něm propojí několik hlavních myšlenek série, také krásnou ukázkou komplexity tohoto díla. Jádro celého příběhu ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát je v jeho protiválečném vyznění. Autor umně vpletl do příběhu hluboké poselství o hledání smyslu života a míru a lásky v srdci, přičemž tyto ideály jsou v neustálém kontrastu s krutou realitou lidského počínání na světě. Po velkolepém, trýznivém a těžkém závěru, ve kterém vygradovalo veškeré snažení postav ať už k dobrému nebo ke zlému, se příběh jistě vydá dále hledat odpovědi. Nejlepší epizody - 4, 6, 8, 9, 14, 18, 20, 22, 24. 9,5/10 () (menej) (viac)

Season 2 (2023) (S02)

Nic pro lidi, kteří sledují vše povrchně, kteří potřebují okamžitou gratifikaci a neustálé vypjaté drama a akci, přičemž vůbec nevnímají, co jsou hlavní témata a myšlenky díla. Ale nejen to, oni dokonce zřejmě nevnímají ani samotnou strukturu vyprávění a kam celé jasně na základě vývoje děje a postav směřuje. Podle některých nejen zdejších reakcí tímto způsobem ne úplně zanedbatelný počet lidí sledoval první sérii a pak byli nepřekvapivě zklamáni a rozčarováni způsobem, jakým se příběh začal rozvíjet po nezapomenutelném, tragickém finále, které jsme všichni mohli vidět před pár lety. Naštěstí většina při sledování mozek nevypnula a vnímala, o co autorovi vždycky již od úplného začátku šlo a taktéž viděli, v jaký precizně vybroušený drahokam brilantní předlohu proměnila po studiu Wit i MAPPA. V roce 2023 byla úroda kvalitních anime sérií opravdu veliká, ale ze všech takových, které se v tomto roce urodily, by anime adaptaci Thorfinnova zápasu o vykoupení a znovuzrození na pozadí mnohovrstevnatého, místy povznášejícího a nadějného, místy zdrcujícího a nemilosrdného, avšak vždy velmi lidsky a reálně působícího pohledu na život, mentalitu, společnost a kulturu (nejen) obyvatel Jutského poloostrova v 11. století mohly konkurovat možná tak dvě. Je to jednoduché, perfektní forma a perfektní obsah (který hoši a holky z tvůrčího týmu anime pravděpodobně ve spolupráci s autorem dokonce v mnoha ohledech ještě vylepšili jak prostřednictvím úžasné emoční a dramatické gradace ve spojení s nádherným soundtrackem, tak skrze rozšíření několika dějových linek a přidání na jejich důležitosti a síle. Díky tomu to, co v manze bylo už tak díky skvělým postavám a dialogům úžasné, tady doslova rvalo srdce, spouštělo vodopády slz a/nebo vytvářelo naprosto nezapomenutelné momenty lidského triumfu nad vlastní nedostatečností, zlobou světa a krutostí života) spolu tvoří mistrovské dílo. Autor Makoto Yukimura je zcela po právu veleben jako jeden z nejlepších mangaků v historii a jsem rád, že adaptace i napodruhé dostala tak velkou péči. 9,5/10 ()