Vinland Saga

• Japonsko ヴィンランド・サガ (viac)
Japonsko, (2019–2023), 19 h 40 min (Minutáž: 24–29 min)

Predloha:

Makoto Jukimura (komiks)

Hudba:

Jutaka Jamada

Júto Uemura, Akio Ócuka, Ao Takahaši, Hiroki Gotó, Hiroki Jasumoto, Jódži Ueda, Jošimicu Šimojama, Ken'ičiró Macuda, Kenšó Ono, Makoto Furukawa (viac)

Po smrti svého otce se Thorfinn přidá k žoldácké bandě jeho vraha Askeladda a trpělivě čeká na příležitost k pomstě. Askeladd mezitím spřádá tajné politické plány. (Netflix)

Recenzie používateľa Jeoffrey k tomuto seriálu (2)

Season 1 (2019) (S01)

Jsou asi jen jedni další Vikingové, kteří mě takhle dobře bavili. Většina věcí, co bych chtěl napsat už tu padla, takže stručně za mě - vizuálně podmanivé, hudebně perfektní, příběhově zajímavé (i v pasážích, kdy se toho zase tolik neděje), akce velmi dobrá. Po stránce postav a jejich psychologie dost slušné. Nejoblíbenější postavy: Askeladd, Thors a Thorkell - přesně v tomto pořadí. 9/10 ()

Season 2 (2023) (S02)

Souhlasím s tím, že Farmland Saga (omlouvám se, nemohl jsem si to odpustit…) je jiná, ale rozhodně mi nepřišlo, že by byla horší než první série. Navíc v tom hlavním je to pořád stejné, stáje je zde komplexní, skvěle vystavěný a odvyprávěný příběh plný mnoha hlubokých témat k zamyšlení a silných emocí. Po pravdě, co se těch emocí a hloubky týká, je tahle druhá sezóna ještě lepší než ta první. První série měla jako hlavní téma pomstu, pohrála si s ním impozantně hned na několika levelech. Druhá série je spíš o hledání sebe sama, svého údělu a přemýšlení o tom, na čem v životě zaleží. K tomu pár obecných pravd třeba o tom, že násilí plodí jen násilí a tak podobně, ovšem nevyřčené, ale vždy náležitě dramaticky a silně ukázané. Lidská dramata to tady opravdu táhla a byla pro mě stejně silná, jako některé velkolepé bitvy z první série. Ano, ubylo akce, ale opravdu je to na škodu, byly všechny ty bitvy a krev opravdu tím, co bylo v první sezóně důležité, nebo to byla jen kulisa? Seriál navíc stále velmi uvěřitelně a věrně vyobrazuje vikingskou společnost, je z něj cítit ta syrovost a špína, která v té době panovala. Stejně tak je tu pořád spousta velmi zajímavých a povedených postav, z kterých jsem si tentokrát nejvíc oblíbil asi Hada. Animačně je to také perfektní, MAPPA opět převzala žezlo se vší grácií. I hudba je doslova vynikající, v seriálu si jí všimnete, plus třeba i oba openningy jsou nádherné. Tvůrcům se zkrátka podařilo předat mi svá poselství se vším všudy, byla to pro mě zajímavá jízda na horské dráze emocí, stejně tak jsem měnil názory na mnohé postavy přesně tak, jak autor zamýšlel (krásný příklad je třeba Olmar). Za mě 9,5/10. ()