Hees

Prvá séria začala veľkolepo a to tým, že sme sa ocitli v novom neobjavenom svete. Ok chápem je to ten istý svet, ale je ako keby po veľkom reštarte za to čo sa stalo s ľuďmi. Hlavný hrdina Senkuu, ktorý nastupuje na scénu je naozaj veľmi zaujímavý a vedecky rozmýšľajúci človek, ale nie je stroj, ako by ho dokázal vykresliť niekto iný. Nerozhoduje sa čisto len vedecky, ale niekedy robí aj kompromisy a vo svojej podstate je to dobrák. Problém tohto anime je ten, že nápad je silnejší, ako niektoré jeho neskoršie diely a udržať wau moment, je to najdôležitejšie a v tomto prípade sa udržať wau moment bohužiaľ nepodarilo, do úplne posledného dielu, lebo postupom času dostávame vlastne diely o tom istom dokola, ale napriek tomu naozaj veľmi zábavné diely. Postavy okrem Senkuua nemajú skoro žiadny reálny impact, skoro nič neznamenajú teda, ešte okrem otca hlavného hrdinu, je vlastne jedno kto iný tam je a postupom času sa dané postavy ešte viac splošťujú a robia krovie hlavnému hrdinovi. Čo je dôležité spomenúť toto anime má aj vzdelávací charakter, že čo z čoho sa dá vyrobiť, aj keď jednotlivé procesy sú niekomu chémie neznalému šum a fuk, tak teoreticky to môže veľa ľudí hravou formou naučiť nové veci. Za celkový koncept, nápad a príbeh musím uznať, že Dr. Stone je výborné anime. ()

Jeoffrey

Původní komentář z prosince 2019 - Hlavní premisa celého anime o znovu vybudování společnosti a jejích výdobytků po nečekaném zániku je rozhodně zajímavá a vůbec kombinace žánrů "vědecký shounen" je určitě něčím novým. Ovšem co tomu chybí je lepší vyváženost těchto aspektů a pak je tu fakt, že tyhle dvě věci nejdou zrovna moc dobře dohromady. Přesto jde o zajímavou a občas poměrně zábavnou podívanou. Co tím myslím? Začněme tou vědou. Jak jsem již psal u jiného anime, tak zdejší vyobrazení vědy, jakožto složitého procesu o mnoha krocích, kde potřebujete čas, lidskou sílu a zručnost je mi sympatická. Rozhodně lepší, nežli si v absurdním čase tahat balistické střely doslova ze zadnice, během pár týdnu vyrobit fungující elektrárnu a tak podobně. Tady to chce čas, materiál a hlavně lidi! Bohužel se svým obyčejným středoškolským vzděláním s maturitou nedokážu příliš efektivně posoudit, jestli všechny ty vyobrazené experimenty a vynálezy jsou takto reálné. Naštěstí se dá ledacos ověřit a tak si můžu zjistit, jak by třeba dopadla taková Senku Cola... Když už jsem u toho Youtube, tak se hned svěřím asi s největším problémem, co se zdejší vědou mám. Ono to na mě celé až příliš často působí jako nějaké rádoby vědecké Youtube video s názvem "Pojďme si vyrobit...". Ale je to shounen a tak ještě složitější vysvětlování jednotlivých procesů a detailní sledování výroby nějakého toho "Senku mobile" by u diváků asi příliš neuspělo. A i přes to působí celé tohle anime díky vší té vědě a výrobě nových věcí (kdy se vlastně nic jiného neděje) někdy až příliš utahaně a rozvlekle. No a zase díky vší té snaze o nějakou tu akci a udržení pozornosti diváka nepůsobí ta věda ani z poloviny tak seriózně, jak by dle mého měla. Pojďme se ale bavit o něčem pozitivním. Třeba už jen to, že většina postav je poměrně sympatická a není zde nikdo, kdo by pro mě byl nějak otravný, je obrovským kladem, především na poli novodobých shounenů. Díky tomu zvládám některé ty zdejší hlášky a podivnosti, kterými je toto anime nabyté, bez jakéhokoli pohoršení či rozčílení (spíš u mě vyluzují úsměv). Příběh je díky své premise také zajímavý. Je to z velké části souboj mezi rozumem a silou, s tím, že hlavní záporák má osobně obojí, ale nějak si neuvědomuje, že i pro celou společnost je potřeba rovnováha obojího, což nám zase hravě ukazuje hlavní hrdina a to až tak, že jsem si (nejen) u předposledního dílu vzpomněl na tuhle píseň. První sezóna je za námi a bylo v ní hodně té vědy a vynalézání a podstatně méně akce, soubojů a výrazných posunů či zvratů. Druhá sezóna na mě zatím působí, díky tomu o co v ní půjde, jako pravý opak, kdy se misky vah z toho vědeckého asi přikloní spíše k tomu shounenu a akci. No a já se na ní i přes všechny ty zvláštnosti, nevyváženost a další podivnosti vlastně docela těším, což je pro "pana doktora kamenného" nakonec výhra. 6,7/10 ()

Elerrina

9 hodin edukativně motivačního videa, velmi originálně maskovaného jako crazy návod k přežití v době kamenné. Je to tak optimistické a zábavné, že jsem více než jindy ochotna přehlédnout obvyklé shounen neduhy, kterými to trpí. Což jsou především schematické postavy, které jsou buď různým způsobem owerpowered (Senku, Tsukasa), nebo definované jen jednou vlastností (všichni ostatní). Dále otravné řvaní, propagandistické sebemotivační proslovy a nulová gradace děje, kdy emociálně nejsilnější scéna přijde ve čtvrté epizodě a pak už se až do konce v podstatě žádný větší konflikt neodehraje (vesnický turnaj i příchod Tsukasova útočného komanda vypadá spíš jako takové zlomyslné pošťuchování). Všechno je to vlastně jen vědecky neuvěřitelně přepálená příprava na Stone Wars. Nicméně Senkuův elán, když se do něčeho pustí, je vážně k nezaplacení, a navíc jsem se přistihla, že po celou dobu sledování mi z xichtíku neslezl přiblble pobavený úsměv, takže silné čtyři a okamžité zhlédnutí přímého pokračování naprostá nutnost. Update po 2 letech: Dodatečně musím zvýšit hodnocení na plný počet, protože teprve při opakovaném shlédnutí si uvědomuji, jak svěží a originální celý ten koncept boje o zrod nové civilizace vlastně je. A to nejenom na poli anime, ale vlastně v celém žánru postapo tvorby. ()

Krnac

Za mňa 8,8/10 ale je to ako pre koho. Dej úžasne graduje a pravidelne sa vracia do zadu (hlavne na udalosti okolo 1. epizódy) pričom sa vždy dozvieme niečo iné s iného uhla a funguje to výborne. Jediný problém s týmto seriálom je v tom je aj keď moje doporučenie je 15+ tak je tu pomerne dosť detských scén čo nieje nevyhnutne na škodu lebo často sú vtipné ale niektoré sú buď trápne, zbytočne natiahnuté alebo len čudné a to je vlastne jediné prečo by som strhol jednu hviezdu (Nakoniec som to neurobil aj pretože som si viaceré epizódy pustil aj po roku znovu). Seriál určite doporučujem ale nie každému sa bude téma vedecký survival páčiť. Niektorým môže vadiť aj to že Senkuove znalosti pre niektorých vyzerajú nadľudsky, ja si to nemyslím keďže mi fyzika celkom ide. Dúfam že 2. séria kvalitu udrží. Je tam ale problém toho že hlavná zápletka je dementná lebo dôvod prečo vznikla je že 2 hlavné postavy neboli schopné ani začať vyjednávať kompromis, to seriálu rýchlo odpustíte ale v recenzii sa to musí spomenúť. ()