Problematickým hrdinou je vedoucí projektant jistého bytového družstva, který touží po zisku za každou cenu. Bezděčným protihráčem se mu stává barový pianista, který se náhodou stane svědkem vraždy mladého muže a pustí se do pátrání na vlastní pěst. Starosvětská a poněkud komická figurka se dojemně plete policistům do práce, aby se nakonec zjistilo, že právě on má zásluhu na chycení pachatele... (oficiálny text distribútora)

topi

"Prevít, sám se pakuje a chudýmu by nepřál". Tak lamentuje pracovník Karel Augusta, když chce vyšmelit bidet a přistihne ho přitom šéfík Otakar Brousek. Standardní detektivka ze sedmdesátých let s tradiční hudbou Karla Svobody. Nic světoborného, ale sympatické herecké obsazení divákovu pozornost určitě zaujme. ()

dyfur

moja zaujímavosť: Natáčení probíhalo ve Štiříně a v Praze na Malé Straně, v Novém Městě a na Rašínově nábřeží. (dyfur) ()

Hennes

Tak nejen belgičané mají uhlazeného detektiva díky Agathě Christie. Nám pan Polák přivedl uhlazeného detektiva klavíristu Vosku, který také lezl policajtům na nervy a přitom věděl jaká bije. ()

Martin741

Nicim zaujimava, zapadnutiahodna normalizacna krimoska. Keby na to dalej padal prach v najzpadnutejsich kutoch archivu, svet o nic neprijde : 63 % ()

rakovnik

Na Jindřicha Poláka celkem slabota. Ve filmu jsou mraky postav, mnohé téměř nemají význam. Hlavní padouch, další padouch, vražda a další vražda... Tady scenárista popustil své fantazii uzdu až příliš. ()

dr.fish

Noc klavíristy jako krimi stojí za prd, ale jako svědectví doby, kdy všichni kradli a bylo to normální, je to paráda. Vize systematicky rozkrádaného stavebnictví, kdy kdo chtěl soukromě stavět, muset "sypat" penízky těm správným lidem. Tady vidíme přesně ty kořeny toho dnešního marasmu ve státní správě a všude jinde. Příběh sám ale zas tak zábavný není, jedinou záchranou je asi dvojice Voska- Medřická, to jediné mi přislo trochu civilněji zahrané. 70% ()

otík

Především v první polovině naprosto nudná detektivka, kde se vlastně po ničem nepátrá a jen se šmelí s vybavením pro byty. Pak konečně přijde i k vraždě a následující polovina filmu je už přeci jen více spádovitá a napínavá. To však nic nezmění na hodně slabém vyznění filmu. ()

Mylouch

Poctivá divácká filmařina, Svobodova ♫ hudební příprava na Návštěvníky. Zajímavá scéna s předchůdcem dnešního Tančícího domu v Praze ()

sator

Slušný námět, dobří herci, fajn hudba, krásná Jurištová ...snímku ublížilo že se autoři nerozhodli zda půjde o detektivku či kriminálku a tak pachatel musel být každému jasný ......2018 ()

andrii

...rozevřela svá chladná víčka. Do toho večera výstřel vpad. Chtěl jenom dětem radost udělat. Omyl štěstí druhých rozbil. Už dohrál svou melodii. Teď znít bude pražským městem jiná píseň. Povídka malostranská, kriminální, tak trochu morální, v zadumaném provedení. ()

HonzaBez

Václav Voska v jedné z mála větších filmových příležitostí v zajímavé vystavené i ztvárněne roli (az poněkud přiliš) zvědaveho postaršího klavíristy, kterému coby jedinému svědků noční vraždy nedá spát jakou roli v celém případu měl asi muž, který po sobě v podkroví jednoho činžovního domu zanechal několik vykouřených cigaret. V zasade detektivka z rodu těch, kdy divák dopředu zná vraha (Otakar Brousek st.) i jeho motivaci a vlastně jen sleduje, jak dojde k jeho odhalení. V tomto případě ale víc než policejní vyšetřování sledujeme spíše Václava Vosku, jak se snaží pátrat na vlastní pěst. A když už se dostane policie ke slovu, divák moc netuší, jak vlastně přišla ta tu správnou stopu. Pokud se však člověk soustředí především na Voskuv herecky výkon a pěknou hudbu Karla Svobody (s krásnou ústřední klavírní melodii), neměl by být zklamán. ()

farmnf

Tohle nejni blbý! Viděl jsem to 4x. Hlavní hrdinové  sednou jak prdel na hrnec. Z toho filmu máte pocit, že Otakar Brousek musí býti zloduch. Stejně tak Kanyza. Jurištová musí mít brejle, což jí nesmírně sluší a musí souložit s Bartoškou.  Dana Medřická musí být šatnářka, co už neutáhne plato piva. Voska musí býti vzdělaný klavírista a nesmírně citlivý člověk.  Momentálně mapuji Maigreta a zjišťuji v každém díle mraky chyb scénáristů i režisérů(mnoho jich je) Ale tady chybu nevidím. ()

gjjm

Díval jsem se na to v podstatě jen proto, že to je jediná hlavní filmová role Václava Vosky, který je stejně skvělý, jako kdekoliv jinde. První půlku, ilustrující v podstatě morální rozklad úplatného inženýra v podání O. Brouska můžete s klidným svědomím přeskočit, je neuvěřitelně nudná. Druhá půlka se neopírá jen o skvělé herecké výkony (především Voska, ale i Brousek a Kanyza), ale i o solidní a promyšlený scénář a dobrou atmosféru (a skvělou hudbu). Celkově vzato celkem rutinní komunistická detektivka, ale rozhodně ne špatná. ()

KarKulA

Další docela ucházející detektivka z období nefalšovaného drsného socialismu, se zápletkou, která se už dnes opravdu stát nemůže (i když teď tu máme zase jiné věci, že). Naštěstí jsou rozvraceči socialistické společnosti buď po zásluze potrestáni, nebo dopadeni - omlouvám se tedy za spoiler - ale jak jinak by to mohlo asi skončit. Vcelku se ale jedná o docela solidní kousek s pěknou atmosférou. ()

S_M_Lomoz

Vcelku nic moc - průměrný řemeslně slušně odvedený kriminální film z 70. let, zachraňuje ho jenom civilní Václav Voska v hlavní roli. ()

vitekpe

Vaclav Voska, to byl pan, to je marny... Myslim, ze je to docela zajimavej film, videl jsem ho uz nekolikrat, a vzdy vydrzim bez problemu az do konce. :-) Slabsi 4. ()

klúčik

Osobne sa mi ten film páčil. Má svoju atmosféru ( hlavne hudba). Dosť veľkú postavu tu dostal aj O.Brousek st. a zahral to výborne. Nezabudnuteľný Václav Voska. 75%. ()

wosho

Polák byl rozhodně víc než jen pouhý multižánrový řemeslník. Noc klavíristy je ukázkovým případem dobře odvedeného řemasla. Na filmu je vidět, že byl dělán spíše na popud soudruhů. Aby se tehdy politickou tvorbou neaktivní tvůrce zapojil do "záslužné obnovy socialismu". Noc klavíristy velkou měrou funguje i dnes. Škoda jen oné kriminální zápletky, která zbytečně bere prostor. Ona tehdy oblíbená pozitivní kritika dokonale ukazuje neživotnost tehdejšího systému. Navíc hon za penězi je aktuální vždy pro filmaře, tak pro novináře, v jákekoliv době, či v režimu. ()