Star Trek

• USA Star Trek (viac)

V tomhle animovaném seriálu nadabovaném herci z původního Star Treku míří hvězdná loď Enterprise za novými dobrodružstvími. (Netflix)

Recenzie používateľa Lina k tomuto seriálu (23)

Star Trek (1973)

Animované pokračování natočené z nouze, a proto zpřístupněné i dětem, s poloviční délkou oproti epizodám seriálu s herci. Přesto je tu pár dobrých scénářů, které by v rozpracované hrané verzi mohly vypadat velice dobře. Za nejlepší příběhy považuji "Zajatce času" a díl věnovaný Spockovi, případně ještě "Ztratila se nám planeta". K nim se přidalo pár dalších, co by se s tehdejšími trikovými možnostmi daly realizovat jen těžko – třeba "Pod vlivem Ambry", a "V opačném čase". Občas se vychází z toho, co tu už bylo. Jde o epizody "Další trable s tribly", "Stalo se na planetě" a okrajově i ta nejdůležitější "Co se nestalo". Kvalita animace asi odpovídá době a rozpočtu. Hudebních motivů je jen pár. Nejsou špatné, jen se pořád opakují, nejspíš zase kvůli úsporám v honoráři pro skladatele. Český dabing je i s jinými herci než v TOS celkem slušný, i když moc nesedí hlas lodního počítače. V původní verzi býval ženský a rozdíl je poznat přinejmenším v epizodě "Vtipálek". Tenhle seriál sice stojí trochu mimo oficiální linii Star Treku, ale přesto do ní patří. Čerpalo se z něj totiž později a to především z dílu „Co se nestalo“. Originalita příběhů stojí za ocenění zvlášť po druhé sérii Strange New World, ve které se většinou buď recyklovalo nebo šlo úplně mimo. (Podrobnější obsah epizod než tady můžete najít třeba na  https://www.kontinuum.cz/databaze/epizody/tas.) ()

Na okraji galaxie (1973) (S01E01)

Další z oblíbených setkání s neznámem. Cizí bytost by potřebovala dabéra, co by se k ní víc hodil. ()

Co se nestalo (1973) (S01E02)

Asi nejlepší epizoda seriálu, která se vrací k časové bráně z "Města na pokraji věčnosti". Znovu je nutné dát něco do pořádku a při té příležitosti je tentokrát k vidění i sehlat, kterého si předtím mohli fanoušci jen představovat podle popisu z „Cesty k Babylonu“. V ST Enterprise využili z téhle epizody prostředí Vulkanu, scénaristé Star Treku z roku 2009 úryvek z děje a dva dialogy. Autoři Star Trek Discovery zašli ještě dál a natočili v druhé sérii něco podobného, jen vyměnili Spocka za jeho starší adoptovanou sestru. ()

Ztratila se nám planeta (1973) (S01E03)

Jeden z dílů, který mohl vypadat velice dobře v hrané podobě. Trochu se podobá "Imunitní reakci". ()

Čarovný hlas (1973) (S01E04)

Pohádka tak na 50% se dvěma zajímavými nápady – Uhura ve velení a neobvyklé použití transportéru, které se bude hodit ještě na konci druhé série. ()

Další trable s tribbly (1973) (S01E05)

Celkem solidní příběh, i oceňovaný, byť nic moc převratného. Prostě zas oprášíme tribly, kvadropšenici a Shermanovu planetu. Naštěstí měli Klingoni jen jednu loď a ne dvě. ()

Zachráněný (1973) (S01E06)

I v TOS se občas opakovaly už použité motivy. Tady jsme trochu zpátky u Nepravého McCoye. Jinak vcelku svižná epizoda, která dobře funguje i v této úsporné verzi. ()

Nesmrtelný Vulkánec (1973) (S01E07)

Scénář, co by si zasloužil víc rozpracovat. Rostliny jako bytosti – hodně zajímavé téma, pro tehdejší trikaře asi těžko zvládnutelné. Uměle vytvořené postavy mohly klidně ubrat na velikosti, o tu přece až tolik nešlo. ()

Mágové z Megas Tu (1973) (S01E08)

Do středu galaxie se vydala Enterprise ještě jednou v „Nejzazší hranici“ a taky to nebylo kdovíco. Vcelku zajímaný nápad s prolínáním dimenzí, ale jeho provedení, hm... ()

Tenkrát na planetě (1973) (S01E09)

Epizoda zhruba na úrovni původní "Dovolené". Jsou tu i lepší. V úvodu se znovu podle doktorových myšlenek objeví Alenka s králikem, a tak se dozvíme, že Alenku v říši divů měla ráda i Spockova matka. Což je další informace využitá scénáristy druhé řady seriálu Star Trek Discovery. ()

Elixír lásky (1973) (S01E10)

Zase se vrací pochybný obchodník Mudd. Tahle epizoda je sice průměrná, ale i v animované verzi se dějově vyrovná první hrané epizodě (Muddovy ženy) a je rozhodně lepší, než ta druhá (Já, Mudd). ()

Chtěl bych být menší (1973) (S01E11)

Český název epizody definitivně přesunul tenhle seriál do dětské kategorie. Na druhou stranu, pokud chcete podstrčit ST juniorům, tak klidně, tenhle příběh se na to hodí. Naštěstí jsou i uniformy z organického materiálu :-). ()

Zajatci času (1973) (S01E12)

Velice dobrý díl, který by byl v hrané verzi ještě lepší. Tady už vzhledem k délce epizody a kvalitě animace nebylo kam se pohnout. Bermudský trojúhelník a solidních zaokrouhlených 90 %. ()

Pod vlivem Ambry (1973) (S01E13)

Další díl s dobrým námětem, těžko realizovatelný za tehdejších trikových možností. Potřeboval by hudbu, která se pořád neopakuje, a zasloužil by si taky rozvést scénář. Mutace běží hodně rychle, nicméně něco podobného na suchu jsme pak viděli u Archerovy posádky. ()

Zbraň Otrokářů (1973) (S01E14)

Pěkný příběh jen pro tři členy posádky. Ti sice nemají moc šancí zasáhnou do průběhu událostí, ale i tak se těch dvacet minut epizody pořád něco děje. ()

Jiná perspektiva (1974) (S01E15)

Aspoň víme, kam se šel předtím projít scénárista. Díky té inspiraci pak napsal něco mezi „Zvěřincem“ a „Byť zvána jinak“ s trochou „Zemana z Gothosu.“ Scottymu se tentokrát podařil opravdu pěkný úlovek a je to další díl, který můžete zkusit prodat dětem. ()

Džihád (1974) (S01E16)

Děj úplně jinde, než se dá čekat podle názvu, protože jde hlavně o to, jak se něčemu takovému vyhnout. Trochu slabší díl, ale aspoň uvidíme pár nových mimozemských ras. ()

Orionští piráti (1974) (S02E01)

I Archerova Enterprise se ve čtvrté sérii seznámila s tímhle druhem pirátů. Celkem svižný díl a vůbec ne špatný. ()

Bem (1974) (S02E02)

Další ze scénářů, co by chtěly pro realizaci (zvlášť v hrané verzi) ještě trochu péče, ale i bez ní jde o dobrý, zajímavý příběh. Je těžké zkoumat planetu nenápadně, když se vám do toho plete někdo s vlastními úmysly a moc u toho nepřemýšlí. A opět cizí nadřazená inteligence. ()

Vtipálek (1974) (S02E03)

Přes konflikt s Romulany veselá a nápaditá epizoda. Kdyby lodní počítač v dabingu kvílel vhodnějším hlasem, byla by ještě lepší. P.S. Kapitánovo triko byl dobrý vtip, ale že by v něm vážně šel na můstek? :-) A Romulané maji asi hodně bídné skenery, když nepoznali atrapu. ()