V r. 1941 se v týlu postupujících Němců vedle spousty dalších obklíčených vojáků Rudé armády pohybuje také nemilosrdný mstitel s náramně přesnou muškou. Už si vysloužil i vlastní přezdívku – Rudý přízrak. (chamonix)

noriaki

Je mi trochu líto že režisér nedotáhl svou vizi ještě o kousíček dál, protože tohle nemá k Tarantinovi zase tak daleko. V jádru jde o klasický válečný film, jen se sem tam vynoří absurditou prodknutá syrová scéna, nebo zazní hudba připomínající soundrack z Osmi hrozných. Možná i díky tomu a drsnému mlčenlivému hrdinovi, má Krajsnyj prizrak něco z westernové poetiky. Rusové už nějakou dobu zásobují svět druhoválečnými dramaty, a já pořád čekám kdy na tohle téma natočí něco, co se nebere vážně. Bohužel Bogatyrev k tomu jen nesměle nakročil. Díky alespoň za výbornou závěrečnou třetinu s epickou obranou dědiny. ()

Sany33

Príbeh: Nemecká okupácia pokračuje na východný front a preráža ruskú obranu. Rusi sa bránia za pomoci partizánov ktorý bojkotujú snahu Nemecka na ovládnutie krajiny. Zoznamujeme sa s hlavnými hrdinami, ktorý utekajú cez nehostinnú ľadovú krajinu aby sa pridali k svoje armáde. V ceste im stoja nemecké pluky. našťastie na pozadí udalostí sa objavuje "Červený prízrak" aby vyrovnal sily. Herecké obsadenie: Neviem či sa to zdalo iba mne ale Alexej Ševčenkov (nar. 1974, Sovětský svaz) je taký Ruský Daniel Craig (nar. 1968, Velká Británie) aj správaním aj mimikou tváre aj celkovo som mal z neho taký feeling, že dokáže zabíjať pohľadom. Prevedenie: Príbeh je jednoduchý a opäť pracujeme s dvoma proti pólmi, dobrom a zlom. kde keďže je to ruský film je asi dopredu jasné kto reprezentuje koho. Objavuje sa postava záhadného Jánošíka - hrdinu ľudu. vo všetko okrem vykreslenej doby film pripomína westernovú rúbaicu. Opustené mesto kde je presila zloduchov a hŕstka odvážnych sa im postaví na odpor. Aj napriek tomu, že sa jedná o absolútnu vykrádačku žánru vo finále to funguje. Pocity: Film sa nehrá na niečo čím nie je čo oceňujem. Páčia sa mi aj súboje. Je to celkom surové s množstvom krvi. O tom či je to reálne by sa dalo polemizovať. Ak si odmyslíme ten pôrod a okamžité zapojenie sa prvorodičky do mely tak možno aj hej. Ja nemám osobne moc výhrad. Film ma dokázal upútať. Pridaná hodnota: Variácia na westernovú rúbanicu z prostredia druhej svetovej vojny.   68% ()

Cervenak

VÝ-BOR-NÝ ruský vojnový film. Len od toho nečakajte patetickú epiku, toto je v skutočnosti rozkošne zemitý samohonkový western (eastern?) odohrávajúci sa počas druhej svetovej. V podstate variácia na Sedem statočných, akurát že tentoraz je to hŕstka vojakov, ktorí nájdu útočisko na opustenom statku a za pomoci tajomného "Červeného ducha" (ktorý sa skrýva v lesoch a loví fašistov po tuctoch) musia čeliť nemeckej presile. Zhruba od polovice je to nonstop strieľačka (prerušená jedným pôrodom) a preukrutný krvák, ale nechýba ani nadhľad a humor. Navyše k tomu hrá niečo ako Morricone s balalajkami a ruskými chorálmi. ()

kenkaku

Přesto, že mi RU filmy nevadí, je pro mě prvních 40 minut dějově téměř nekoukatelných (i když je to natočeno dobře - myšleno z pohledu provedení, kostýmů a výpravy). Neskutečně nudné a užvaněné. Pan nastane “útok na statek” a stane se z toho jiný film. K tomu vizuálu se totiž přidá i dynamická akce (stará škola, žádné upocené CGI), rychlé a brutální. Takže za mě (nematematicky) zaokrouhlených 3,5. ()

Hennes

Tak sem se přesně hodí rčení "zima jak v ruským filmu". Nádherná ruská zima je ale pro obě bojující strany nepřítelem. Skupinka Rusů se pouští do akce záchrany jejich těhotné spolubojovnice a do akce se přidává postrach Němců v okolí, "rudý přízrak". Film má atmosféru, napětí a kvalitně natočené válečné scény. ()

• Bitka v oblasti mesta Vyazma, "Vyazemsky kotol“ bola skutočná. Bitka začala v októbri 1941, udalosti zobrazené vo filme sa odohrali o dva mesiace neskôr. Pre Sovietsky zväz bola táto bitka jednou z veľkých porážok a akcie Nemcov viedli k víťazstvu, ktoré im umožnilo dostať sa pred Moskvu. (Dajman)
  • Vzhľadom na skutočnosť, že mnohí vojaci červenej armády sa nikdy nevrátili domov, predstavujú „Neznámeho vojaka“, ktorému je film venovaný. (Dajman)