Ja, Claudius

VÁLKA, INTRIKY, LÁSKA, NENÁVIST. NEJSLAVNĚJŠÍ SERIÁL O STAROVĚKÉM ŘÍMU. Dvanáctidílný seriál britské stanice BBC je dodnes vysoce ceněn pro svou věrnost slavné předloze Roberta Gravese i pro strhující ztvárnění osudů tehdejších vládců Středomoří. Na začátku bylo Sibylino proroctví, které vnuklo římskému vládci Claudiovi myšlenku vyprávět svůj příběh. Kulhavý, koktající a nahluchlý mladík po léta záměrně zveličoval své tělesné nedostatky, předstíral hlupáka a díky tomu - všemi odstrkovaný a opovrhovaný - neuvázl v záludné síti vzájemných vztahů římské nobility, nestal se obětí intrik své kruté babičky Livie a přežil krutou vládu strýce Tiberia i šíleného synovce Caliguly. Až ho nakonec osud vyvedl z ústraní a v roce 41 n. l. byl prohlášen císařem. Vládcem se ovšem stal z donucení a proti svému republikánskému přesvědčení. V rámci dobového pojetí spravedlnosti se snažil panovat moudře a spravedlivě a leccos se mu i podařilo. Jeho bystrost a důvtip se osvědčily ve vojenské strategii, například při tažení proti Británii. Daleko méně se však Claudiovi dařilo v osobním životě. Nakonec ho totiž zradili i ti, kterým věřil nejvíce... (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Frajer42 k tomuto seriálu (12)

Tak trochu vražda (1976) (E01)

Spoilery! Tak trochu vražda je opravdu hodně mírně nastíněný obsah této epizody. Hodně zdařilá sonda do životů římské zhýralé smetánky. Knižní předloha musela být fantastická a úplně nezavrhuji její budoucí četbu. Dialogy jsou totiž nesmírně dobře napsané a jsou naprosto nejlepším prvkem celého seriálu a divák tak rád přehlédne trošku slabší kulisy evokující nižší rozpočet. Čistá, leč luxusní konverzačka, takže kdo hledá něco jiné, ať dá pracky rychle pryč. Velká šachová partie, litý boj o moc, rozežranost, arogance a přemýšlení pěkných pár tahů dopředu. V hlavní roli aspirantka na ženu roku - nemilosrdná travička Livia, které přeji tu nejvíce bolestivou smrt. Velmi mě baví i ten jemný humor v pozadí. Zkrátka povedená a fungující záležitost. Těším se na další díly. Bohužel, jakožto vzdělaný člověk trošku vím, co se bude zhruba dít. [84 %] ()

Čekání pod křídly (1976) (E02)

Zatím jásám nadšením. Nesmírně chytlavý příběh nám tvůrci předkládají v podstatě jen a pouze prostřednictvím skvěle napsaných dialogů. Tahle šílená římská rodina mě prostě baví. Vím, že se to asi moc nedá srovnávat se seriály současnosti alespoň vzdáleně podobného typu. Ale tady se prostě kope evidentně úplně jiná liga. Jednotlivé postavy jsou skvělé a i když jsou zastřižené podle stejných kastrólů, tak jsou zapamatovatelné. A to i navzdory neblahému faktu, že padají jak hrušky ze stromu a je zbytečné hledat si zde své oblíbence, protože nikdy nevíte, co kdo jedovatého sní, nebo kdo kde uklouzne. Naprosto fenomenální scénka byla s předvoláním všech milenců své dcery Caesarem a neskrývaná radost ze smrti svého příbuzného. I ten cit pro humor zde prostě je a funguje. [88 %] ()

Co provedeme s Claudiem? (1976) (E03)

Další hodně zajímavá epizoda, kde v hlavní roli řádí opět babička roku, kde se zdá být jedinou možnou obranou předstírat bláznovství. Její běsnění a touhu po moci odnese další potenciální nástupce trůnu. Také došlo na fiasko v Germánii, kde v lesích dostala římská armáda, tuším poprvé v tomto měřítku, za vyučenou, což momentálnímu císaři na délce života také nepřidá, jak víme my vzdělanější. Přeci jen ztráta orlů je bolestivější než ztráta dobrého jména jeho chlípné dcery Julie. Moc pěkně se nám situace vyhrocuje na všech frontách a nezbývá už moc těch, kteří si v této šílené době zachovávají zdravý rozum. [82 %] ()

Bojte se královny (1976) (E04)

Spoilery! Tak tohle byl hnus velebnosti. Je hrozně nepříjemné sledovat běsnění jedné proradné bestie, která se neštítí absolutně ničeho. Tentokrát to odnesl i samotný Caesar, protože se rozhodl přijít na sklonku života k rozumu. Divák může být sebevětší gentleman, ale pochybuji, že se by se kdokoli ubránil neutišitelnému nutkání Livii brutálně zavraždit. Seriál sleduji s dabingem a šíleně mě sere koktající Claudius. Ke zbytku nejde mít výhrady. Děj posouvaný prostřednictvím luxusně napsaných dialogů nemá slabá místa. Závěrečné minuty bylo řádné popravčí psycho připomínající mafiánské praktiky během vykonávání převratu. Mnoho těch "dobrých" už nám nedýchá. [85 %] ()

Aspoň zlomek spravedlnosti (1976) (E05)

Spoilery! Moc si neumím vysvětlit zdejší nízké hodnocení. Starý Claudius se šel vysrat na záchod a během sraní nám pověděl o jedné moc zajímavé a velmi důležité etapě římských dějin, která je aspoň tak trochu satisfakcí po jatkách z minulého dílu. Přibyla další otrava a smrt poslední naděje na zářnou budoucnost - smrt Germanika, kde se v hlavní roli objevil travič Caligula. A nechybělo ani na nahlédnutí do soudní síně dávnověku, kde si mohl každý prohlédnout, kde se rodila podoba současného soudního systému využívaného ve velké části světa. [84 %] ()

Královna nebes (1976) (E06)

Spoilery! Travičské žezlo po Livii, která se na sklonku života pokouší zachránit co se dá, nám převzala Livila a další z těch méně špatných postav opustila svět živých. Znovu se ukázalo, že jedinou cestou k dlouhému životu je vyčkávání v závětří a strategie neutrálního Švýcarska. Každý divák jistě skočil tvůrcům na lest a myslel si, že Livia je ta nejhorší bestie, jakou si lze představit. Seriál však postupně odhaluje ještě nebezpečnější krysy a děsím se toho, co bude následovat v nadcházejících dílech. Docela síla. Ať už je řeč o popisu úvodních orgií, nebo o dalším travičském číslu. Smrt Livie jsem si každopádně velmi užíval. [84 %] ()

Hrůzovláda (1976) (E07)

Spoilery! Ani nedovedu slovy vyjádřit, jakou satisfakci a potěšení prožívám, když je sprovozena ze světa vždy jedna z největších kurev seriálu. Tentokrát si vytáhla černého petra kurva Seanus. Z mého pohledu prozatím nejlepší epizoda, která začíná podezřením z dalšího z mnoha travičství, jehož se stal obětí Castor a v němž měla prsty jeho narušená žena Livila, která jej otrávila kvůli trošce kvalitního mrdu. Věci ovšem naberou nečekaný spád a vyeskalují až ke krvavému finále, které bylo skutečným pohlazením po duši a kterého nebyly ušetřeny ani malé děti. [90 %] ()

Ejhle Zeus! (1976) (E08)

Spoilery! Ani se nechce věřit, že je obsah tohoto dílu inspirovaný skutečnou událostí. Caligula byl naprostý psychopat a Tiberius musí mít v hrobě široký úsměv, že mu vyšel jeho plán dostat na trůn ještě méně oblíbeného panovníka, aby si lidé říkali, že samotný Tiberius nebyl ještě tak špatný. Velká drogová jízda, kdy Caligula dospěl k přesvědčení, že je samotný bůh, a tak konal zázraky. Svého synovce, či co to bylo, "zbavil" chronického kašle. Své manželce/bohyni/sestře vyňal z lůna dítě, které pozřel. Tentokrát epizoda, která se obešla bez nějakého významného pletichaření, ale zato bláznovství bylo v největším rozkvětu a já se nestačil divit. [88 %] ()

Zdráv buď... ale kdo? (1976) (E09)

Spoilery! Pokračování svérázného panování nejoblíbenějšího císaře v celé římské historii - Caliguly, který ke svým předchozím jen stěží uvěřitelným výstřelkům přidává jmenování svého oblíbeného koně senátorem a povinnou účast na orgiích v paláci i pro tu bohatší a vznešenější část obyvatelstva. Ve své podstatě černo humorně vtipná epizoda, kde se pomalu plnil pohár trpělivosti až v závěru přetekl a následoval již tradiční masakr císaře a celé jeho nejbližší rodiny. Claudius se tedy konečně díky svému štěstí dostal na císařský trůn. Ironií osudu je jediný Říman, který za žádnou cenu nechce být císařem. Opět naprosto fantastická epizoda. [90 %] ()

Bláznovo štěstí (1976) (E10)

Spoilery! Když už si myslíte, že Claudia konečně potká to dlouho odkládané štěstí a poprvé v životě se cítí šťastný, tak si pro vás scénář připraví dalšího vlka v rouše beránčím v podobě osoby, které důvěřuje ze všech nejvíc - jeho vlastní ženy, ze které se nám vyklubala další náruživá a zákeřná kurva. Dobu, jak dlouho se cítily postavy z tohoto seriálu šťastné, bychom mohli měřit maximálně v minutách. I když se to možná nemusí na první pohled zdát, tak tento seriál je v jádru mnohem drsnější a nekompromisnější, než třeba takové dobové Hry o trůny. Ten hrůzostrašný obrázek, který měl Claudius kdysi před očima z první ruky Augustus - Livia, tak něco velmi podobného prožívá, aniž by o tom věděl. Člověk zkrátka v naprosté většině případů věří tomu, čemu věřit chce. Svět tedy nevybíravým způsobem opouští další z mála správných chlapů. Tak už nám zbývá jen poslední Claudiův opálený kamarád mezi zástupy ovcí, krys a hadů. [84 %] ()

Bůh v Colchestru (1976) (E11)

Spoilery! Tak jak bych nikdy nevztáhl ruku na ženu, tak během sledování tohoto seriálu prožívám nefalšovaný a intenzivní orgasmus, když ženy (čti kurvy) opouštějí svět živých. Nikdy nepochopím, co vede jednotlivé postavy k tomu, aby si místo užívání štěstí, že jsou součástí císařské rodiny a prožívají život v tom největším luxusu, jaký daná doba zřejmě nabízí, pokoušely štěstěnu. Popravu kurvy Messaliny jsem si užíval zřejmě ještě víc, než umírání Livie za přihlížení mého milovaného Caliguly, přestože Messalina měla na rukou podstatně méně krve. Soutěž s největší kurvou Říma o to, kdo obšťastní více mužů v úvodu epizody, neměla nejmenší chybu. Docela nepříjemně se mi koukalo na Claudia v roli zamilovaného starého blázna. Naštěstí se v řadách jeho nejbližších hadů našli lidé, kteří byli připravení v příhodný okamžik tvrdě jednat, když se Řím těší vládě měkkého panovníka. Velmi dobrý díl s přenádhernou satisfakcí v závěru. [88 %] ()

Starý král kláda (1976) (E12)

Skvělé zakončení naprosto úžasného seriálu, který si po celých 12 epizod vystačil s pouho pouhými dialogy. Přitom na diváka nasázel neskutečnou dávku všemožných emocí. Nádherná výpověď o jedné etapě římských dějin, která skvěle přibližuje současným divákům tehdejší atmosféru. Docela škoda, že to v tomto bodě tvůrci utnuli, protože sledovat vládu šíleného Nera by byla jistě také skvělá zábava. [85 %] ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Většina herců je ráda, když za život nastřádají hrstku výrazných rolí. John Hurt, jenž nás právě opustil ve věku 77 let (zákeřná rakovina...), ale na tak malé ambice kašlal. Hurt začal hrát ve… (viac)

Koktavý Claudius míří na plátna kin

Koktavý Claudius míří na plátna kin

18.09.2008

Stačí si přečíst komentáře místních uživatelů, abyste zjistili, proč je legendární britský seriál z poloviny 70. let Já, Claudius hodnocen tak vysoko a stále platí za to nejlepší, co kdy v televizi v… (viac)