Kdo ví, jak se stalo, že si Kája Berka na návštěvu k dědečkovi a babičce do Ružbachu zapomněl vzít s sebou pyžamo. Prababička mu ochotně půjčila noční košili po pradědečkovi, o němž se v rodině tradovalo, že byl směšný snílek a vynálezce nesmyslných předmětů. Jedině prababička pokládala svého zesnulého manžela, profesora na místním gymnáziu, za zneuznaného génia. Kája, poté, co prosnil noc v pradědečkově noční košili, dal babičce plně za pravdu. Nejenom, že zažil v pradědečkově vyučovací hodině výlet do pravěku, ale dozvěděl se tady důležitou informaci. Jeho starší bratr Radim, konstruktér velké automobilky, se už dávno trápí se svým vynálezem převratného významu. Pradědeček prozradí Kájovi, že na podobném vynálezu auta, které bude jezdit zadarmo a bez škodlivých zplodin, sám kdysi pracoval a důležitou dokumentaci zakopal na zahradě. (oficiálny text distribútora)

J.J.1972

bolo by to za 5* nebyt par nezmyselnych rozhodnuti kladnych hrdinov (napr nechat v zavesenom plasti pristroj na zmensovanie, v sufliku vykres na perpetum alebo dat fotrovi Kreckovi precitat pred celou rodinou "Kluci vydrzte, pomuzeme Vam") a ubohej animacie amatersky vypchateho pomackaneho skrecka na bickli.....vyzeral akoby po nom presiel kombajn....achjo...no a Marek Brodsky ma po tatkovi len ten velky kukuc...herecky talent rozhodne zial nezdedil :( ()

easaque

nostalgické -4* A do třetice tento dětský sci-fi seriál, u kterého jsem vyrůstal. Vzpomínky jsou dobré, ale ve srovnání s Návštěvníky a Létajícím Čestmírem byl nejslabší. Přesto 4 hvězdičky si ještě asi zaslouží.... uvidíme jak na mě bude působit při opakovaném shlédnutí. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

megacik

Nikdy som si nemyslel, že ma 36. rokov starý seriál bude tak baviť. Skrátka a dobre, elita československých hercov, ich skvelý výkon a trochu nostalgie robí divy. Jediné, čo mi trochu pokazilo zážitok, bol veľmi slabý výkon Brodského, a potom ešte ten vyschnutý mŕtvy škrečok v poslednej časti....vypadal ako myš, čo bola týždeň zakopaná v zemi. ()

honzic

Poslední vydařený seriál Orlíčka, než přišla revoluce, po které se z něj stal režisér nepovedených filmů a seriálů (škoda). Tady hraje jak skvělý Satinský, tak Vladyka i Rosůlková nebo Hadrbolcová a ani role dětí nejsou zas tak zle zahrané. No jako celkem to působí vyváženě a příjemně. Hodnocení: 65 % ()

jirin_cz

Wow, neviděl jsem to jako dítě, a viděl jsem to až v 25, když jsem na to koukal s malým bratrem a byl jsem hodně mile překvapen, že něco takhle kvalitního vzniklo v ČSR. Škoda, že porevoluční doba se sci-fi/fantasy vyhýbá a točí se pitomé někonečné seriály. Výborný scénář, skvělé nápady a vynálezy. Maximálně spokojen. ()

• V jednej zo scén Kája (Ondřej Regazzo) stojí v oku inžiniera Křečka (Július Satinský) a pozerá sa cez jeho zrenicu. V takomto prípade by však stál v ceste svetlu predchádzajúcemu cez jeho oko a vytváral tak tieň, ktorý by sa premietol na sietnicu a ničil tak „obraz“. (ČSFD)
  • V kabinetu pradědečka Radima je možné mezi různými vynálezy zahlédnout kvadrofonograf, hudební zařízení, které se původně objevilo ve filmu Tajemství hradu v Karpatech (1980). (ultrainferna)
  • Hrdinovia v tejto epizóde sú nespokojní s cestovaním v čase, pretože sa odohralo len vo sne, a tak ho nemôžu využiť v realite. Už v predošlom dieli však Kája (Ondřej Regazzo) zakopal s pradedkom (Miroslav Vladyka) plán na stroj času, a teda by ho mohli postaviť a využiť aj v skutočnosti. (ČSFD)