Smrtící dech zimy

• Česko Smrtící zima (neoficiálny názov) (viac)

Nervy drásající horor o herečce bez práce, která se vydá do opuštěného domu na konkurs. Ten se však mění v noční můru.  Navzdory relativně menší návštěvnosti v kinech představuje thriller Smrtící dech zimy vynikající ukázku filmařského umění režiséra slavné krimi Bonnie a Clyde. Mary Steenburgen zde ztvárnila herečku Katie McGovernovou, kterou do svého příbytku na severu státu New York na základě castingu na novou roli a vyplacené zálohy vyláká šílený doktor Joseph Lewis (Jan Rubeš), tělesně postižený psychiatr s ďábelskou povahou, jenž se pouští do vyděračské hry s bezohlednou sestrou nedávno zavražděné ženy, která se náhodou jako vejce vejci podobá Katie. Pod prvotní záminkou kamerových zkoušek drží Lewis a jeho slizký asistent Murray (Roddy McDowall) zoufalou Katie v zajetí, nahrávají ji na video a dokonce jí neváhají uříznout prst. Katie se však za každou cenu snaží uprchnout. Jak již název snímku naznačuje, režisér Arthur Penn klade velký důraz na atmosféru, kterou utváří obydlí v nepřístupné části země a okolní zuřící sněhová bouře. Další klíčovou složkou filmu je pak vynikající herecké obsazení, především pak Mary Steenburgen rovnou ve třech rolích. Snímek vychází z filmu My Name Is Julia Ross z roku 1945 režiséra Josepha H. Lewise, po němž tvůrci remaku dokonce pojmenovali hlavní zápornou postavu. (oficiálny text distribútora)

Pohrobek

Katie McGovern (Mary Steenburgen) je poměrně úspěšnou herečkou. když je na jednom castingu narychlo angažována a jako zálohu dostane 3000 dolarů, moc o ničem nepřemýšlí a nabídku přijímá. Je pozvána k setkání s producentem, bývalým psychiatrem, doktorem Josephem Lewisem (Jan Rubes) do jeho venkovského domu, a až tady zjistí, že upadla do smrtelné pasti... Thriller Atrhura Penna vychází z filmu "My Name Is Julia Ross" z roku 1945 Josepha H. Lewise, od nějž si nevypůjčil pouze story, nýbrž i režisérovo (!) jméno pro jednu z hlavních postav. Opravdu slušný prostor ve svých třech partech získala i tady výborná Mary Steenburgen. ()

darkrobyk

„Ostrý nůž, žádné slzy. To platí u všeho." Kvalitní thriller s prvky hororu, do něhož se překlopí zejména v poslední čtvrtině. Vynikající Steenburgenová je nejen hezká, ale umí i velmi dobře hrát. McDowall si střihnul klasického slizouna bez svědomí, co je ochoten pro doktora Lewise udělat naprosto cokoliv, i vraždit. No a Jan Rubeš st. v roli doktora je kapitola sama pro sebe. Jeho mrazivý pohled by dokázal zabíjet, a když lichotí Steenburgenové, je to jako když lákáte ptáčka na lep, a pak ho roztrháte. Výborná kamera, skvělé interiéry domu a stačí klavír, aby navodil patřičnou atmosféru. Jasně, mohl to být krvák, ale tentokrát mi stačilo napětí a boj o život. Nakonec těch mrtvol bylo požehnaně... a jako třešinka - naprosto neschopná policie. Zdejší obsah doporučuji nečíst, vyzrazuje až příliš mnoho. ()

tron

Vôbec som nevedel, čo od toho čakať, ale s pribúdajúcimi minútami som bol čoraz spokojnejší. Nič netušiaca hlavná hrdinka, nič netušiaci divák, dvojica divných chlapov, obrovský dom uprostred zasneženej pustiny a k tomu drsný prológ varujúci nás, že sa nehrá o fazuľky. Slušný osemdesiatkový triler, ktorého hlavnou devízou je práve solídna mrazivá atmosféra, slušní herci a scenár pracujúci s rapídnymi odhaleniami. Akonáhle sú ale všetky karty na stole, začína príbeh nudiť, keďže tvorcovia nedokázali odhadnúť správnu dĺžku a s minutážou to jemne prestrelili. Nápad s rybičkami pekný (hoci jeho finálne použitie od istého bodu značne očakávateľné), ale za to, že ich dali do pohára od vína, by si tvorcovia zaslúžili popraviť. Dosť ma prekvapilo viacero kurióznych detailov – jednak to, že tento uchádzajúci, ale televíznym dojmom pôsobiaci skromný triler natočil režisér ambicióznych látok Malý veľký mužBonnie a Clyde, prípadne to, že prvú zápornú rolu stvárnil Roddy McDowall (Cézar resp. Cornelius zo série Planéta opíc) a druhú Čech Jan Rubeš. Remake filmu z roku 1945 resp. nová adaptácia literárnej predlohy od Anthonyho Gilberta. ()

George Stobbart

Hororový thriller o herečke bez peňazí, ktorá odchádza na konkurz do odľahlého sídla k istému producentovi. Ten spočiatku pôsobí ako milý starší pán na vozíčku, no onedlho sa ukáže, že on a jeho podivný pomocník nie sú tými za koho sa vydávajú a majú s ňou trošku iné plány. Keď to herečka začne tušiť, pokúsi sa o útek a práve vtedy film ponúkne kvalitné, napínavé chvíle v mrazivej atmosfére, ktorá sa poctivo a pomaličky budovala od úvodných záberov uškrtenia neznámej ženy. Dobrý malý film, chválim predovšetkým hlavnú predstaviteľku Mary Steenburgen, ktorá si strihla rovno trojitú úlohu a skvelá bola aj hudba; obzvlášť sprievodný klavírny motív. ()

SOLOM.

Tvůrci tohoto filmu se nechali inspirovat starým kousek z roku 1945 My Name Is Julia Ross, který je dodnes mnohými považován za velmi kvalitní film-noir. ). Ačkoliv jsou si v jisté míře oba filmy trochu podobné, přece jenom se zde dá nalézt dost odlišností – což bylo na jednu stranu dobře, ale na tu druhou se mi tento film líbil přece jenom o trošku méně, než jeho starší předchůdce. Především se nenechte zmást samotným názvem, protože zima zde nehraje zas až tak důležitou roli, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jde především o dramatickou zápletku s jemným nádechem hororové atmosféry. Žádný čistokrevný horor rozhodně nečekejte! To však nic nemění na tom, že své osobité kouzlo tento film určitě má. Dům na samotě, obklopený hustými sněhovými závějemi, naivní mladá herečka a dvojice podivínů, se kterými byste rozhodně nechtěli trávit čas o samotě (zvláště tedy většina žen). Postupně se rozjede jakási forma psychologické hry, kdy naše hlavní hrdinka odhodí růžové brýle a začne jí docházet, že se dostala do pěkné šlamastyky. Nejen že přijde o prst a objeví mrtvolu ženy, která je ji až neuvěřitelně podobná, ale na závěr ji skutečně půjde o holý život i zbytky zdravého rozumu. Atmosféra začala zhruba od poloviny příjemně gradovat a kromě psychického nátlaku dojde i na fyzický boj o holé přežití. Uznání si jistě kromě slušného výkonu Mary Steenburgen (jenž zde ztvárnila hned několik postav) zaslouží i československý emigrant Jan Rubeš, který se během své celkem bohaté kariéry potkal před kamerou s řadou známých osobností. Jeho filmový pomocník Roddy McDowall si rovněž nevedl vůbec špatně. Úlisný Murray v jeho podání jistě hne žlučí nejednomu divákovi. 60% ()

• Ve filmu hraje český herec - emigrant Jan Hrubeš. (M.B)
  • Scenárista Mark Malone ve filmu ztvárnil malou roli Rolanda McGoverna, bratra Katie (Mary Steenburgen). (Caelos)