Smiem prosiť?

• Česko Smím prosit? (viac)

Shohei Sugiyama (Kōji Yakusho) je úspěšný slušně vydělávající muž, s domem na předměstí, oddanou manželkou Masako, (Hideko Hara) a náctiletou dcerou Chikage (Ayano Nakamura). Pracuje jako účetní ve firmě v Tokyu. Přesto, že patří k úspěšným lidem, Sugiyama začíná cítit ve svém životě prázdnotu, ztrátu směru a propadá depresi. Jednoho večera, když se vrací domů tokyjským metrem, zahlédne krásnou ženu tančící v taneční škole. Je to Mai Kishikawa, (Tamiyo Kusakari), známá tanečnice v Západní taneční škole. Sugiyama je jí uchvácen a rozhodne se zapsat do tanečního kurzu, aby ji mohl lépe poznat. Sugiyamův život se okamžitě změní, jakmile začne brát lekce. Spíše než Mai, je jeho učitelem Tamako Tamura (Reiko Kusamura), který se stane jeho významným rádcem. Setká se se svými spolužáky. Tokoichi Hattori (Yu Tokui) tu je, aby okouzlil svoji manželu a Masahiro Tanaka (Hiromasa Taguchi) se zapsal, aby zhubnul. Setká se s dalším instruktorem Toyokem Takahashim (Eriko Watanabe). Zjistí také, že jeden z jeho kolegů z práce Tomio Aoki (Naoto Takenaka) chodí pravidelně do tanečního studia. Aoki, který je v práci neoblíbený pro svůj nekompromisní přístup, je odhalen při svém tajném životě dlouhovlasého (v paruce) tanečníka. Přestože je od Mai vydálen, taneční hodiny v něm probouzí bláznivou lásku k ní. Jeho tajemství tím pádem musí býd střeženo dvojnásobně. Nemusí tajit lekce pouze před svojí ženou, ale také před svými přáteli a kolegy v práci. Navštěvování kurzů Západních tanců je navíc pro tradiční japonskou kultutu nepřijatelné. (oficiálny text distribútora)

BrunoA

V komentářích k filmu Hříšný tanec jsem se mimojiné dočetl, že je Dirty Dancing nejlepší "taneční film". Ale například tenhle japonský, pro většinu asi neznámý, snímek je mnohem lepší, protože zobrazuje skutečné lidské vášně v souboji s typickou japonskou disciplínou a strachem z toho být odlišný. Velmi pěkné, i když používání klíše se nevyhnuli tvůrci ani tady. ()

Pavel_Pan

Ano toto je hlavní jídlo, ne předkrm od Mca. Pakliže máte rádi dobrou kulturní krmi, nabízím vám ukazatel na dobré pohoštění. Budete nasyceni emocemi i náladami, které se tvůrcům amerického opičince podařilo vyžehlit do banalit. Tenhle film, byl i pro mne a nadlouhou dobu, tou nejlepší pochoutkou. Dobrou chuť. P.S. Příbor si nechejte doma, bude se jíst laskavýma očima. ()

iz67

Pro mě, Středoevropana, dost těžko ocenitelný film. Úplně jiná japonská kultura prostě může budit při sledování filmu bizarní pocity, ale jen kvůli tomu se mi film nemůže líbit. ()

ZeldaZ

Tak to bylo milé filmové pohlazení! Půvabné, nesmělé ale zároveň plné (skrývané) vášně. Koji Yakusho mi byl velmi sympatický a vzpomněl jsem si na jeho film University of laughs, rovněž geniální dílo. ()

RoyBatty444

Ako vždy veľmi svojská a plná emócií je krajina vychádzajúceho slnka a jej filmy. Tento dopadol nadmieru dobre a podáva vášeň k tancu a tú medziľudskú, veľmi milo a vľúdne. Našinec sa aj pobaví na neskutočnej energii hrdinnou filmu sa strápňovať a podliehať emóciám. ()

Sadova302b50

Zásadní je tu sociální hledisko a souboj mezi seberealizací a společenskými konvencemi. Nejde o kdovíjak napínavé drama, tu více, tu méně jde cítit záměr o komediální podtext v otázce pohledu na tanec jakožto „společensky nevhodnou“ výstřednost. Možná by stálo za to podívat se na remake a zkusit oba snímky srovnat. 75% ()