Birthday Wonderland

• Japonsko Basude wandarando (viac)

Akane Uesugi je stydlivá školačka, která má občas problém říct všem ostatním, co cítí. Den před narozeninami ji její maminka Midori pošle do místního krámku se zbožím z druhé ruky, který vlastní jejich známá, mladá a velmi excentrická Chi, aby si zde vyzvedla svůj narozeninový dárek. Akane má tento krámek moc ráda, protože je zde spousta podivných věcí. Její pozornost tentokrát upoutá zvláštní otisk ruky, který je stejně velký jako dívčina dlaň. Ve stejný okamžik, kdy Akane vloží ruku do otisku, se ze sklepa krámku ozvou podivné zvuky a ze dveří vystoupí postarší muž v uniformě, který se Akane a Chi představí jako alchymista Hippocrates. Ten spolu s maličkým skřítkem jménem Pipo přichází požádat Akane o pomoc. Dívka je totiž dle pradávného proroctví vyvolenou, která zachrání alchymistův tajemný a kouzelný svět před přicházející katastrofou. Tak se Akane spolu s Chi vydává skrze dveře sklepa do cizího a zvláštního světa, kterému pomalu začíná docházet voda... (Jeoffrey)

ing.man

Pohádka pro japonské děti tak na prvním stupni ZŠ. Zbytek světa tomu moc nebude rozumět. A ten co porozumí poselství nepřijme. Konfuciánství a šintó, je pro nás jen encyklopedický pojem. Zpátky k filmu. Pěkná animace, mystika světa který je hodně na steroidech, za srdce moc nechytí a tolik "věcí", které už jsme viděli v Džiburí filmech... Shrnuto: Dost jsem to provzdychal. Jakožto věrný fanoušek Macuoky san jsem to ale nemohl minout, proto jsem do toho investoval. Slabší ***. ()

Jeoffrey

Nemám moc co dodávat k tomu, co píše Filmmaniak. Ze začátku jsem měl problém udržet pozornost a skoro celý čas jsem necítil žádné výraznější napětí, o nějakém dramatu ani nemluvím. Animace není podle mého dostatečně okouzlující, ale i tak dokáže vyčarovat nějaká ta pěkná panoramata a scenérie, takže svému účelu poslouží. Příběh je velice jednoduchý, oproštěný čehokoli, co by mě přikovalo k obrazovce a nepustilo, ale zároveň má smysl a i nějaké to poselství. Co jsem si z tohohle filmu tedy nakonec odnesl? Průměrný dojem a chuť vytáhnout zítra paty z baráku a jít se projít někam do lesa, nebo si alespoň jít zapálit na balkón a chvíli koukat na hvězdy, než to všechno ve mě zase odezní, nebo se z toho vyspím... Není ten svět velký a nádherný? 5,5/10 ()

Filmmaniak

Anime variace na Louskáčka/Letopisy Narnie o středoškolačce, která se coby vyvolená dívka z dávného proroctví musí vypořádat s krizí sužující kouzelný paralelní svět, v tomto případě spočívající v nedostatku vody. Jednoduchý příběh o cestě hrdinů z bodu A do bodu B stojí na vizuálních nápadech, obsahuje i výraznou ekologickou tematiku (malebné vesničky s ovcemi v kontrastu se začouzeným městem a průmyslovou metalurgií) a vrcholem je emocionální závěr opředený originální mytologií. Film jako celek však postrádá dramatičnost i napětí (hrdiny nikdy nic doopravdy neohrozí) a navíc působí poměrně obyčejně, jako obměna již mnohokrát viděných motivů. Příjemná pohádka, vhodná i pro děti, mírně nadprůměrná čistě jen díky obrazové stránce. ()