Kumpáni smrti

• USA The Deadly Companions (viac)

Celovečerní debut SAMA PECKINPAHA předznamenal budoucí tvorbu tohoto legendárního amerického režiséra. Právě originálním způsobem zpracovaný westernový žánr Peckinpaha následně nejvíce proslavil, a to především díky filmům DIVOKÁ BANDA, MAJOR DUNDEE nebo PAT GARRET A BILLY THE KID. Kabaretní tanečnice Kity ve vteřině přijde o všechno. Její milovaný syn je zabit během divoké přestřelky a jako samotná ženská ani nemůže dále zůstat v rodném městě. Upne se proto k jedinému cíli – pohřbít syna vedle otce uprostřed pouště. Nenajde se však nikdo, kdo by jí na této nebezpečné cestě přes území Apačů doprovázel. Až na trojici kovbojů, jejichž záměry se ale ukáží být úplně jiné, než se na první pohled zdálo... (oficiálny text distribútora)

cheyene

Moje hodnocení se pohybuje mezi 3 a 4*. Tomuto westernu chyběl spád, ale přesto nenudil. Vztahy mezi ústřední čtveřicí mohly být možná lépe prokreslené, ovšem celkově nám Peckinpah poskytl lepší než průměrnou podívanou. Hodně komorní atmosféra, hrdinové zde nejsou žádní supermani a cíl Kity cesty je docela netradiční, zvlášť proto, že ten, kdo ji zapřičinil a kvůli komu se na ni sympatická zrzka vydala, cestuje s ní. ()

Deverant

Peckinpahův filmový debut a jeho nejméně známý film. Film na kterém se Sam učil a objevoval. Jeho přechod od televize k filmu je značně znát, ale stejně tak i zárodky jeho pozdějších charakteristických témat i postupů. A také konfliktů s producenty a zásahů studia do finálního střihu (asi nejvíc iritující je mimořádně debilní hudba, která se spolehlivě znechutí do deseti minut a leze na nervy po dalších osmdesát). Objektivně vzato (i když objektivity většinou nejsem v Peckinpahově případě zcela schopen) jsou The Deadly Companions zajímaví hlavně z hlediska geneze peckinpahovského obrazu světa, jehož jsou zárodečnou formou. Přátelé stojící proti sobě, žena jako děvka nebo matróna, kritika církve (kostel v saloonu) a středostavovské společnosti vůbec, to všechno se objevuje už zde aby se rozvinulo během následujících desetiletí ve slavnějších filmech jednoho z nejpozoruhodnějších a nejsvéraznějších filmových tvůrců. ()

pollstro

Americký western o nechtěné vraždě syna je režisérský debutem Peckinpaha, který si vůbec poprvé osvojil tvůrčí pozici ve tvorbě filmu, jenž je tak pouhým nástrojem pro sebevzdělání, nenabízející absolutně žádný moment, který stojí za zmínku. O'Hara sama okomentovala spolupráci s Peckinpahem za nejnevhodnější a nejpodivnější, kterou doposud zažila. ()

D.Moore

Město, kterému chybí kostel, a tak pastor káže v hospodě, v níž se po dobu nedělní mše musí schovat obrazy nahých ženských, přestat nalévat chlast a smeknout klobouky (ačkoliv nikdo vlastně doopravdy neví, jestli neděle je)... Ano, to je western od Peckinpaha. Hlavní "hrdinové", kteří nejsou klaďasové, přestřelka, při níž zemře malé dítě... Zase typický Sam. Škoda, že po tomhle slibném rozjezdu následuje zhruba hodina tvořená víceméně nudou. Přitom námět je velice slibný a důvod, proč se jeden chlap, jedna žena a jedna rakev trmácí přes poušť někam, kde to ani jeden z nich nezná, je neotřele atraktivní. Jestli by si nějaký western zasloužil remake, tak tenhle. Tři hvězdy. Povedené dílko, které znamenalo začátek jedné skvělé kariéry.__P.S. DVD od Řitky... Má vůbec smysl o něm psát? No, vezmu to stručně. Obraz hnusný jak zákon káže, zvuk by bylo lepší neslyšet... Ale co, čekali jsme zázrak? ()

LiVentura

Klasická stopa Peckinpeha ještě nejde vytušit, není tak jednoznačná, jako v jeho pozdějších dílech. Zpomalené záběry nejsou, což je možná škoda, čekal jsem tento snímek lepším..! Jde vytušit, že jde o samostatnou filmovou prvotinu tohoto bezesporu originálního western tvůrce. Ničím nevybočující neoriginální hra čtyř lidí, kteří se během příběhu mezi sebou různě škádlí a pak "se postřílí"... ani to ne.! :-( ()