Tridsať prípadov majora Zemana

• Československo Třicet případů majora Zemana (viac)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Predloha:

Oldřich Železný (poviedka)

Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, Miloš Willig, František Němec, Ladislav Mrkvička, Vladimír Ráž, Josef Větrovec, Emil Horváth ml., Renáta Doleželová (viac)

Recenzie používateľa Honza__St. k tomuto seriálu (14)

Vyznávači ohňa – 1946 (1974) (S01E02)

Jeden z TOP dílů, a hned na začátku. Příběh na jedničku, atmosféra by se dala krájet, leckdy je, jak i zde bylo nejednou napsáno, dokonce až hororová (na čemž má samozřejmě nemalý podíl i hudba Zdeňka Lišky), a Luděk Munzar v roli nácka předvedl výkon pomalu na Oscara. Naprostá dokonalost. A o nějaké propagandě samozřejmě nemůže být řeč. ()

Rubínové kríže – 1947 (1975) (S01E04)

Jeden z nejlepších dílů. Tvůrci se evidentně inspirovali angloamerickou tvorbou a udělali Honzovi zlého dvojníka Lipinského (který ovšem umírá hned na začátku). Kalina využije podobnosti a naverbuje Honzu, aby vystopoval Banderovce prchající přes Československo. Díl pravdivě ukazuje, jaká cháska byli Banderovci (a většinou byli ještě horší, než tihle dva, kterým šlo spíš o prachy a majetek - koneckonců oni sami mluví o svém kolegovi jako o fanatikovi), a že nemalá část kněžích nebyla o nic lepší (a dneska z jedněch i druhých dělají chudáčky a oběti komunistů). Z vedlejších rolí stojí za zmínku zejména Haničinec, který zde podává jeden ze svých nejlepších výkonů, a dokonce ve vážné roli. Neznalého by ani nenapadlo, že tohle je ten stejný člověk, který hrál náměstka v hotelu kde dělá Sváťa Kuřátko, nebo namlouval poručíka Columba. ()

Strach – 1951 (1975) (S01E08)

Obdobně jako pozdější Vrah se skrývá v poli je tohle díl, na který se nedívám zrovna rád. Protože z té party (zejména z Vinkláře) jde opravdu strach, navíc je člověku sakra líto zejména toho kluka od sanitky, kterého zamordujou (kdo by tenkrát řek, že ani ne za deset let "povýší" z oběti na grázla, kterého budou nenávidět stejně jako tady Vinkláře - viz. Láska z pasáže :D). Opravdu ty naše detektivky dovedly člověka vyděsit a rozesmutnit mnohem líp, než ty západní (přirozeně myslím ty tehdejší - od Policie Modrava a Kriminálky Anděl to čekat nelze). A samozřejmě jedna z nejhorších věcí - leccos bylo pozměněno, ale to nic nemění na tom, že obdobný případ se opravdu stal. A ve skutečnosti ty dvě zrůdy bohužel nikdo nezastřelil. ()

Vrah sa skrýva v poli – 1953 (1975) (S01E10)

Excelentní díl. Kontroverzní téma, které dělí a bude dělit diváky, mu už nikdo neodpáře (ale podle všeho ten základ v těch Babicích nebylo nic jínýho, než regulérní teroristický útok nějaké odporné diverzní bandy jako v seriálu, hádat se lze jen o tom, co následovalo po něm). Bez ohledu na něj ale baví od začátku až do konce, navíc opět dokáže nevídaným způsobem navodit atmosféru strachu jako kdyby šlo o horor - při nočním napadení má člověk opravdu pocit, že útočí přízraky, a v oné vraždící scéně jsem si opravdu připadal, jako by jedním z útočníků byla smrt samotná. Jediná slabina je samotný závěr - možná jsem opravdu zmlsanej západní akční produkcí, ale aby to místo Zemanovy pomsty (nic ve stylu Ramba 2, jen aby on sám osobně v přestřelce odpravil aspoň jednoho z vrahů svého kamaráda - tady to koneckonců šlo i bez umělýho implantování do děje, který s tím jinak nemá nic společného, narozdíl od duelu s Bláhou) skončilo tím, že je prostě jen obklíčí SNB/armáda, a hotovo, rozlučka a titulky, to mi připadá hodně slabý. ()

Koniec veľkej šance – 1957 (1976) (S02E04)

Výborný díl, akorát jediné, co mi na tom vadí, je že je to přese všechnu tu osudovost spíš další z případů majora Hradce, a Honza Zeman se do středu událostí dostane doslova jako slepej k houslím. Nemluvě o tom, že bych nečekal, že zrovna Bláhovi takhle zničehonic rupne v bedně. Ale když jsou nějakýmu agentovi v důsledku všelijakých kriminálních událostí dějících se kolem něj událostí non-stop v patách kriminálka i tajní, a dokonce i ty plastiky jsou nanic, tak z toho nejeden zmagoří i bez toho, že mu jeho nadřízený řekne, že už je vlastně odepsanej. A samozřejmě chudák Lída - tohle si nezasloužila, a Honza taky ne. Velmi těsně pět hvězdiček. ()

Biele linky – 1961 (1976) (S02E08)

Jeden z těch nejlepších (a možná vůbec nejlepší) špionážních dílů MZ. Atmosféra a akční scény na stejné úrovni jako u Profesionálů (navíc ještě stále několik měsíců před první klapkou natáčení dobrodružství agentů CI5). K tomu jedna z mála špionážních záležitostí, kde zbrazujou rozdělený Berlín pravdivě - Východní Berlín je ten lepší a Západní Berlín ten horší. Herecké výkony bez debat prvotřídní, a narozdíl od ostatních špionážních dílů to nevypadá jako "Spin-off" jménem Příběhy majora Hradce. Honza Zeman jede do Berlína taky a Hradce z východu jistí. Mimo Rázlové, Holého a spol. stojí za zmínku Josef Bek coby trochu vychcaný ale hlavně legrační nákupčí Textilany Liberec. A v neposlední řadě opět výborná hudba Zdeňka Lišky v čele s ústřední písní klubu White Lines (zde dokonce rovnou ve dvou verzích). Čím víc z jeho tvorby člověk poznává, tím víc je mu líto, že nás Liška opustil už začátkem 80. let. ()

Tretie husle – 1962 (1976) (S02E09)

Jednoznačně nejslabší díl celého seriálu. Zápletka by možná seděla do pozdějších příhod Sváti Kuřátka, ale k Majorovi Zemanovi ne. Nemluvě o tom, že jako většina pozdějších dílů je i tenhle šíleně dlouhý, takže i přes pár komediálních scén člověk co chvíli zívá nudou. Jestli nevěděli co vsunout mezi Bílé linky a Modrá světla, neměli tam radši vsunout nic, a pak druhou sérii uzavřít něčím lepším. ()

Modré svetlá – 1963 (1976) (S02E10)

Zakončení Bílých linek nezačíná tak dobře, jako první část, ale druhá půlka je neméně napínavá. Snad jediná otázka je, jestli se to skutečně dá brát jako jeden z případů majora Zemana, neboť Honza se tam objeví až někdy v půlce a i potom má jen vedlejší úlohu (narozdíl od první části, kde ho Kalina s Hradcem museli opakovaně zarazit, aby tu nakládačku v metru dostal sám, a nakonec si stejně taky zahrál na špióna). A hlavní škoda je, že jedni z těch hlavních šmejdů - Böhm a ta mstící se náckovská manželka - si slovy jednoho amerického kolegy našich kriminalistů "zmizí někde v temným lese" a trest je nedostihne. Taky je otázka, jestli bylo třeba z Hanky dělat někoho, u koho vlastně ani není jasné, jestli je opravdu na naší straně, nebo jestli ve skutečnosti slouží Američanům, nebo je další z těch, co se chtějí napakovat a zmizet. Aspoň že na tu otázku neodpověděli nějak špatně, a my dodnes nevíme, jestli její oči mohly klamat. P.S: Na vteřinu nepochybuju o tom, co znamenala ta akce "White lines", a naši hrdinové se to už za pár let dozví. ()

Pán zo Salzburgu – 1964 (1978) (S03E01)

Honza Zeman se tentokrát opět pouští do honu na převaděče. Ten, po kterém jde teď, sice narozdíl od těch předchozích nepřevádí lidi na onen svět, ale to, že s sebou bere hlavně důležité osoby zejména z NDR, a především to, že ty s sebou berou důležité informace (nemluvě o bonusech jako cenné známky), z něj dělá neméně velkou rybu. Nakonec se Zemanovi konečně splní sen a pořádně si zahraje na špióna (mimochodem nechali by v reálu vůbec majora od kriminálky jít do takové akce?). A málem za to zaplatí životem. V tomhle díle mimo hlavních postav taky exceluje Abrhám coby záporák, na první pohled charismatický a svým způsobem i sympatický, ale taky neméně nebezpečný jako nejeden grázl z jiných dílů. Jen si říkám, jestli bylo nutné ukončit díl takovým cliffhangerem, když na začátku dalšího dílu je Honza opět zdravej jako ryba (nemluvě o tom, že už diváci při premiéře dílu dobře věděli, že se seriál nejmenuje 21 případů majora Zemana :D). ()

Tatranské pastorále – 1965 (1978) (S03E02)

Po náloži politických dílů přichází oddech v podobě čistokrevné detektivy. Za Pavláskem a Zemanem přichází režisér z Barrandova, který chce natočit film o deset let staré vraždě mladičké Jiřiny Drahotové. Zeman má nejdřív chuť spáchat další vraždu, ale pak mu dojde, že by se při natáčení na místě činu mohl objevit i skutečný vrah. Po naléhání Pavláska odjíždí do Tater, kde se zamíchává mezi štáb. A jak se nakonec ukáže, pan režisér je se scénářem skutečně docela vedle, a pravý vrah je stejně tragická postava jako oběť. Vedle výborného příběhu tu máme výborné výkony herců z obou břehů Moravy, tím pádem taky plně československé obsazení (z nějakého důvodu to i v době do devětaosmdesátého v našich filmech a seriálech vypadalo, jako když je od Aše až po Čiernou nad Tisou jen Česko, nebo naopak jen Slovensko, a výjimek moc nebylo), a v neposlední řadě nádherné prostředí Vysokých Tater. Celkově jde bez debat o jeden z nejlepších dílů seriálu. "Vrahové jsou ti nejsmutnější hrdinové. A skutečný vraždy ty nejtrapnější příběhy." ()

Štastný a veselý – 1966 (1978) (S03E03)

Díl je to opravdu slabší. Z případu se sice postupně vyklube něco zajímavějšího, než jak to vypadá na začátku, ovšem některé scény (nejen) Zemana a Blanky jak vystřižené z těch nevýrazných televizních inscenací nebo západních červených knihoven to hodně srážejí dolů. Aspoň že je stopáž kratší, jinak by si díl mohl podat ruce s Třetíma houslema (a že by se dala ubrat nejedna další scéna). Je pravda, že počínaje dalším dílem nás opět čekají bomby, to ale neznamená, že oddech musel vypadat takhle (viz. předcházející Tatranské pastorále). ()

Klauni – 1967 (1978) (S03E04)

Sequens už v sedmdesátých letech popsal pravou tvář nechvalně proslulé pražské kavárny. Ta se bohužel od těch dob ani trochu nezměnila. ()

Štvanica – 1968 (1978) (S03E05)

Tohle by se mělo vysílat pravidelně, protože to ukazuje pokus o kontrarevoluci v roce 1968 v pravém světle. Žádné napravování křivd (to se koneckonců dělo i v předcházejících letech), žádný závan demokracie, ale naopak vymýšlení lží o dřívější době a snaha všecko otočit o sto osmdesát. Když tohle člověk vidí, může být jedině rád, že přijeli a zarazili to (samozřejmě kéž by nemuseli přijet a netekla by krev). Jediné mínus dílu je, že ze Stejskala udělali zrádce. To si nezasloužil (nemluvě o tom, že přinejmenším zčásti měl pravdu, protože kdyby tam místo něho přišel někdo jinej, bylo by to ještě horší). ()

Ruže pre Zemana – 1973 (1979) (S03E10)

Jako závěr takového seriálu to opravdu není nejpovdenější. Je poznat, že původně byly dva náměty, jeden čistokrevná detektivka, druhej politika, která dokazuje, že "boj stále pokračuje." Nakonec jako kompromis oboje víceméně splácali dohromady, a zrovna homogenně to nepůsobí. Asi nejlepší je velké finále v podobě bouračky (jako v západním akčňáku - včetně výbuchu) a přestřelky (Sequens se snad dostal k prvním dílům Profesionálů ještě pár let předtím, než je u nás začla televize vysílat, protože ta střílečka je jak vystřižená z dílů typu Za vším hledej ženu). Ovšem samotný závěr je až moc natahovaný. Poslední scéna v Honzově rodné chalupě, tam, kam se v prvním díle vracel z koncentráku, je dokonale symbolická. Ale i tak je až příliš dlouhá, a všechno kolem ní jakbysmet. Vůbec bych řek, že i tomuhle dílu by prospěla o několik minut kratší stopáž. Jasně, byly horší případy, ale jako završení takového díla to opravdu není ono (ne snad, že by poslední díl Profesionálů - jak ten poslední natočený, tak ten poslední odvysílaný - dopadl výrazně líp, ale tam při natáčení ani nevěděli, že je poslední). ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

28.12.2020

Ve věku 81 let po dlouhé nemoci zemřel český herec Ladislav Mrkvička. Známou tvář českého filmu můžete znát například ze snímků Atentát či Dostih, popřípadě pak ze seriálů 30 případů majora Zemana,… (viac)

Zemřel Vladimír Brabec

Zemřel Vladimír Brabec

02.09.2017

V pátek večer nás opustil herec a dabér Vladimír Brabec. Nefalšovaná legenda, jíž proslavil kontroverzní seriál 30 případů majora Zemana, odešla ve věku 83 let a své poslední chvíle strávila s… (viac)