Jáma

• Česko Nemám strach (viac)

Italsko-španělsko-britský film se odehrává v parném létě roku 1978 v idylickém městečku na Sicílii. Vypráví o devítiletém Michelovi, který náhodou zjistí, že v podzemní sousedního domu je držen v zajetí unesený chlapec Filippo. Neví, komu se má se svým objevem svěřit a postupně zjišťuje, že dospělí, včetně jeho vlastních rodičů, se nehodlají do ničeho plést a dokonce ho varují, aby na všechno, co viděl, zapomněl. (oficiálny text distribútora)

ArdathBay

Jedno z nejteplejších lét v Itálii roku 1978. Parta dětí si hraje a jeden z nich objeví TAJEMSTVÍ. Hudba Ezzio Bossa je podmanivá a režisér Salvatores myslím nemohl vybrat lepšího muzikanta. Krásná kamera, která ukazuje kontrast světla a tmy, což je účel, spoludotváří společně s kvalitními herci ( dvě nejdůležitější postavy jsou vybrány výtečně) příběh, kde na vše je pohlíženo dětskýma očima. Ten krásný život dětství je konfrontován s životen dospělých s fatálními důsledky pro skoro všechny postavy. ()

Lionheart

Zvláštní, krásný atmosférický film... slunná Sicilie, chudoba a sklon k zločinu. K tomu úchvatné smyčce, brilantní artová kamera a skvělý herecký výkon malého Michela. Jeden z těch filmů, které se nezapomínají. Jediné, co bych vytknul je příliš malá tvrdost a realističnost, ale možná to je jinou mentalitou - u nás v chladné Evropě by se s klukem nikdo neštval. ()

Kervorkian

Asi mám slabosť na Sicílske prostredie. A tie polia. Hrajúce sa deti. Taliančina. Už iba toto mi zahralo na city v mojom o pol stupňa podladenom tóne. Potom som sa už iba nechal viesť a film plynul a plynul. Zaujímavým spôsobom využitá kamera. Nádherná hudba. A tie detaily. Všimnite si tú mimiku rodičov, keď musia deťom klamať, alebo len radšej nič nepovedať. Prečo len tie deti chcú pomáhať a u koho sa naučilo všetko to zlo, ktoré je na svete. Nič nezostane, len úsmevne a zároveň sklamané krútenie hlavou. ()

from

Zajímavý příběh podtrhuje vynikající hudba. Přesto mi občas přišlo Michelovo chování docela nereálné, takže "pouhých" 3,5 hvězdy. ()

MickeyStuma

Příběh o únosu dítěte, ale z pohledu chlapce, který na to přišel. Doslova mistrovské dílo poukazující dětský svět dramaticky konfrontovaný s tím dospělým. Vlastně se jedná o dětský film a však vytvořen v poetickém hávu a s mistrovskou kamerou. Takové scenérie vskutku nejsou jen tak k vidění. Nejedná se o nervy drásající drama a ani o horor. Je to všechno převážně o křehkém vztahu mezi rodičem a dítětem. Vztah složený z lásky a důvěry, který záhy likviduje mravnost a spravedlnost. Byť je příběh ve své podstatě jednoduchý, rozepsán je naprosto do té největší možné dokonalosti. Snímek je tak velmi působivý s humánním charakterem hlavního hrdiny příběhu. Snímek svojí myšlenkou a zpracováním hodný k ocenění. ()

farfalino

Jelikož jsem v Itálii i na Sicilii strávil dlouhou dobu, tento snímek mě vrátil zpátky do kraje slunce, horka, vyschlé přírody a chudoby a taky jsem mohl trochu oprášit italštinu. Přesně takhle ještě i dnes se žije na Sicili. Bohužel nebo bohudík. Příběh se mi líbil i když tam byly určité chybičky, které by dítě asi neudělalo ( najít dítě v jámě a neříct to nikomu dospělému).Hodně mi to připomělo detsví kdy jsem i já s kamarády trávil volné chvíle v lese nebo v přírodě a když jsem se vrátil domů pozdě tak máma už vyhlížela z okna kde se flákam. Líbila se mi máma a její hraní (pochopení ) na dvě strany - jednou na dětskou a pak na dospělou.Pochopení syna pomoct někomu, ale zároveň jakoby problém nebyl její problém a všechno rozhodnutí necháva na manželovi.Jde přece o peníze a o budoucnost jejich dětí. Žena plnící přikaz muže bez odmlouvaní. Jsem ale rád, že na konec rodiče pochopí, že život jejich děti je na prvním místě a že všechno dobře dopadne. Nebo ne? To zjistíte až si tento film pustíte. Tak Bella Giornata. Hudba k filmu vytvořila příjemnou atmosféru. ()

Rasle

Z veľmi sľubného až hororového začiatku sa postupom filmu stáva pre mňa nuda, záchranou sú pekné zábery z prostredia, v ktorom sa dej odohráva. Škoda, že film nezostal v rovnakej atmosfére ako prvých 30 min. ()

CliffLee

Snímek o dětsví stráveném v krásném, snad až idelickém venkově v Itálii, letním období naplněné krásnou přírodou a krutém osudu nejen uneseného chlapce, ale i všech zúčastněných. Snímek o předčasném konci dětství a naději na záchranu života, ale i o lidské krutosti poháněné vidinou peněz. To vše jen krásně podkresluje skělá hudba a nádherná příroda, scénář, režie... no a také skvělé herecké výkony... Nadruhou stranu mi tam přeci jen něco chybělo, možná větší napětí či co, zrovna v takovém to případě by opravdu nebylo naškodu. 8/10 ()

flu

Až na lehce kýčovitý konec, jednoznačné čtyři *. Jednoduchý ale navýsost dobře podaný příběh, který podtrhuje výborná kamera a neméně skvělá hudba... ()

Cortesz

Vůbec jsem netušil co od tohoto filmu mám čekat a dostal se ke mně úplnou náhodou. Musím říct, že nejsem příliš zklamán, ale že bych byl nadšen to také ne. Ze začátku film vypadá jako dětskej film, s krásnou kamerou zabírající žluté obilné kopce, krásné nebe s mraky a hned uslyšíte největší klad celého filmu a to je hudba. Časem mi to připadalo jako slátanina a jako by tvůrci nevěděli kudy. Nakonec mě rozuzlení a celá pointa filmu moc neuchvátila. Nebýt konce tak bych šel s hodnocením možná i níž. Ještě bych chtěl říct, že se zde vyskytují skvělé herecké výkony ze strany dětských herců. ()

MyskaMari

Jako u jiných Ammanitiho románů, co byly zfilmovány (například Io e te), je Io non ho paura zas jen slabší odvar. Ale je fakt, že spousta těch krvavých úchyláren a oplzlostí se prostě na plátno dát nedá. Spíš mi vadí, že tady to odskákaly pasáže popisující myšlenky a tudíž motivy postav. Na druhou stranu je všechno vizuálně krásně zpracovaný, takže když člověk vidí tu bídu, domyslí si, že Micheleho rodiče prostě neměli moc na výběr a tohle byl nejrychlejší způsob, jak přijít k nějakým penězům. Celkově je atmosféra chudého jihu úžasně zobrazená, doplněná o skvělou hudbu, a zápletka je taky dost originální. Orsetti lavatori určitě existují... ()

david666

Vcelku nudný a těžkou uvěřitelný příběh. Nevím, ale asi bych se snažil takový "nález" ihned někomu oznámit. Na začátku film vypadá slibně, postupem času se ale rozplizne v nastavovanou kaši. * navíc dávám za leknutí na začátku, kdy jsem se málem ....:-) ()

VeRuSskA

Toto že je povedené,zábavné? Nějak jsem se nebavila. Nějak nudný příběh s nudným dějem. Jediné co se mi tam tak líbilo bylo obilné pole. ()