Dekameron

• Poľsko Dekameron (viac)

Filmová verze Boccacciova "Dekameronu" z roku 1970 tvoří součást tak zvané Trilogie života (Trilogia della Vita), do níž se dále řadí Canterburské povídky (1971) a Kytice z tisíce a jedné noci (1974). Jak patrno, Pier Paolo Pasolini se zaměřil na slavné soubory povídek, propojených rámcovou situací (v níž se vypráví a naslouchá) a dopřávajících značný prostor pro projevení národního ducha a lidového živlu... Jak režisér sám uvedl, šlo mu o tu skupinu lidstva, která se v budoucnosti - když dosáhne vyššího ideologického uvědomění - promění z plebejské třídy v proletariát. K nejslavnějšímu dílu italské renesance (psáno bylo 1348-1353) přistoupil Pasolini velice samostatně a originálně. Zrušil například jeho rámcové podmínky, tj. situaci, kdy se deset vypravěčů - sedm vážených paní a tři jinoši reprezentující vrstvu florentského patriciátu - uteče před zuřící morovou nákazou roku 1348 do idylického prostředí venkovského sídla, aby holdovali dobrému jídlu, tanci, hrám a čas si krátili po deset dní vyprávěním deseti příběhů. Tak jako vůči těmto vznešeným vypravěčům, projevil Pasolini úplnou ignoraci také k milostným a dobrodružným příběhům ze světa (nejednou exotického) aristokratů a panovníků; ve svém výběru preferoval lidovost a italskost. (oficiálny text distribútora)

corax8

bohužel musím dát jenom tři hvězdy. Na Pasoliniho je to slabé. Pamatovat si asi budu pouze dekorace, které mne dostali. Líbil se mi kontrast nahých těl a tmavých zdí. Stejně jako skromné vybavení domů. některé hercké výkony jsou hodně špatné. ()

JARDAHONDA

Několik slavných povídek Giovanniho Boccaccia převedl Pasolini s lehkostí do filmové podoby. Příběhy plné erotiky i humoru se zaměřují především na obyčejné lidi a jejich všední život, často však v nečekaných souvislostech. Hříšné jeptišky, podvádějící ženy, mladí milenci přistižení při činu a mnoho dalších se objevuje v tomto svěžím dílku, které rozdává potěšení. ()

CrazyAn

Nevím zda to bylo tím, že jsme pořád ještě puberťáci, kteří se smějí každé kravině, ale máme to jako součást četby k maturitě a tak jsme koukli i na film. Musím říct, že takhle dobře jsme se dlouho nepobavili. ()

710.cz

Tady názor, že jde o nevšední zpracování homosexuálního komunisty žijícího v křesťanské Itálii, neobstojí. Film je mizerně zpracovanej, řek´ bych až odfláknutej. Jediný, co koprodukční tým opravdu zvládl na jedničku, že posbíral pro natáčení opravdu ty fyzicky nejodpudivější zjevy. ()