Príčinou konfliktu, ktorý prerástol do legendárnej trójskej vojny, bola žena. Paris (Orlando Bloom), syn trójskeho kráľa Priama, mal rozhodnúť, ktorá z troch bohyní (Athéna, Afrodita, Héra) je najkrajšia. Afrodita mu v silnej túžbe po víťazstve prisľúbila najlákavejšiu odmenu - najkrajšiu pozemskú ženu. Paris jej úplatku podľahol a zvolil ju. Na oplátku potom Afrodita v roku 1193 pred n.l. pomohla Parisovi s únosom krásnej Heleny, ktorá bola manželkou Menelausa - kráľa Sparty. Navyše Paris okrem Heleny ukradol Menelausovi aj plnú kráľovskú pokladnicu. Tieto podlé činy sa stali dôvodom desať rokov trvajúcej vojny medzi obyvateľmi Tróje a gréckymi vojskami. Na obidvoch znepriatelených stranách stáli vodcovia a bojovníci, ktorých mená sú opradené slávou i v dnešných časoch. Do čela trójskej armády sa postavil Parisov brat Hector (Eric Bana - Hulk) a Grékov do vojny viedol Achilles (Brad Pitt) s výdatnou pomocou slávneho Odyssea (Sean Bean - Boromir z Pána prsteňov). Práve on navrhol postaviť trójskeho koňa, s pomocou ktorého sa gréci ľsťou dostali do mesta Tróje a otvorili brány svojím vojskám

Legendárny príbeh o príčine, priebehu a výsledku trójskej vojny ako prvý zaznamenal grécky spisovateľ Homér v epose Ilias a čiastočne aj v druhom s názvom Oddysea. Na filmové plátno sa ho rozhodol previesť Wolfgang Petersen (Nekonečný príbeh), režisér nemeckého pôvodu. Okrem hviezdneho hereckého obsadenia nás čakajú vďaka vysokému rozpočtu (135 miliónov dolárov) aj obrovské epické súboje, v ktorých sa naraz objaví až 1.000 lodí a 75.000 bojovníkov. (oficiálny text distribútora)

JerryPilsen

Efekty nad logikou.Hodní jsou zlí,zlí hodní(alespoň proti psané formě).Achilleus idiot,ach jo,byl můj oblíbenec.Ale účel světí prostředky. ()

Tomasson

Tak tohle mě neuchvátilo ani trochu... Nevadí mi ani tak,to,že je to jen inspirace Homérem, jako to, že je to celé jakési "nedomrlé",polovičaté a levné... A ano: celej film jsem nepřekousnul Brada jako Achillea. Kdo sakra poradil Petersenovi,že on se na to hodí nejlíp?! Nehodí! Ani trochu! Tahle role je o svalech až v posledí řadě,Wolfie a Brade :-) ! ()

Mrliš

Jedna hvězdička za to, že jsem byl před lety v kině spokojen. Ale teď... Proboha, co to je? Souboje tak zbrkle sestříhaný, že není možno téměř nic vidět, sem tam se objeví sice světlá chvilka s nějakým tím rádoby efektem, ale jinak nic víc. Spousty nesmyslných scén a dialogů. Co má znamenat ta useknutá hlava sochy mečem? Achilles musel mít opravdu neskutečnou páru. A pak scéna při velké bitevní vřavě, kdy je zabit Achilleův bratranec? Co to má jako být? Prostě že umře jeho bratránek, tak celý steč najednou skončí a všichni se rozejdou domů. No je to bída s nouzí. ()

Akatsuki

Trochu komerčně pojatý "mýtus", ale ono to funguje celkem dobře. Ačkoli zásah bohů je zde patrný asi jako sníh uprostřed rozžhavené pouště, lidští hrdinové si vedou vskutku obstojně. A tak i některé jemné nepřesnosti mohu odpustit. Hvězdičku ubírám kvůli nepříliš atraktivní hudbě. Pokud mládež nechce číst Iliadu, ppř. Staré řecké báje (což je škoda, ale i tací mezi námi jsou), pak je tohle celkem atraktivní odvyprávění příběhu o dobytí Tróji. Za charismatického Achillea, Hektora a krásnou Helenu plus! ()

Patriarch

Na poprvé viděno v kině a nic moc zážitek. Tak jsem se nějak dobelhal k tomu, abych se na to mrkl doma a on to byl úplně jiný film. Byl z toho absolutní historický nářez. V kině jsem asi tenkrát čekal něco jiného, než to co jsem viděl v pohodlí doma. Petersen opět nezklamal. Po nekonečném příběhu vypustil režisérský skvost, který se mi opět vryl hluboko do paměti. Mimochodem Eric Bana šlapal slušně na paty Pittovi, kterému nakonec tu patu beztak sestřelili a Helena v podání Diane Kruger byla překrásná :-) ()

Lumpicek1979

Čekal jsem více, hrozně mně vytáčel v tomto filmu Orlando Bloom, nejradši bych ho zabil sám, když jsem se na to díval, film je předpojatý a postava B. Pitta je až moc nahecovaná, občas se u toho člověk nudil, bitvy zrovna nejsou tak výrazné a povedené, takže takový průměr. ()

LadaVan

Americký zvyk upravovat historické fakta i pověsti k obrazu svému tento výpravný film do jisté míry poznamenal. Nicméně epická podívaná, detaily soubojů legendárního Achillea i ostatních válečníků dostatečně upoutaly mou pozornost. Úvodní rychlý souboj s obřím bojovníkem i vylodění u Apolónova chrámu vedle věrohodně podané smrti Achillea mě při odchodu z kina naladily pozitivně a ani mi nevadilo, že deset let obléhání Troji tvůrci filmu nacpali do několika dnů. ()

brano921

Film Trója je popretkávaný mnohými myšlienkami a zmyslupnými frázami, ktoré by si človek mal vziať ku srdcu. 1. Na prvom mieste je u mňa scéna, kedy kráľ Priamos príde žiadať Achilla o telo mŕtveho Hectora. Poníženie, ktoré musel podstúpiť Priamos, keď pobozkal ruky vrahovi svojho syna mi vyrazilo dych a táto scéna sa mi snáď zo všetkých páči najviac. Achilles následne odchádza po telo Hectora, splní láskavosť svojmu nepriateľovi a s nečakaným plačom sa lúči s Hectorom, ktorého zabil. 2. Na druhom mieste sú všetky scény, kde vystupuje Achilles a Briseona. Ich zaujímavý vzťah pekne dotvára film, ktorý by inak bol iba o zabíjaní a boji. Ich hašterivé rozhovory majú zmysel naozaj vždy. Posledná veta Achilla: ,,Dala si mi mier, keď bola vojna..." hovorí snáď za všetko. Presne vystihuje, čo Briseona pre Achilla znamenala a prečo bol ochotný pre ňu zomrieť. 3. Na treťom mieste je možno nečakaná scéna s Odiseom, kedy sa háda s kráľom Agamemnonom. Hoci sa Agamemnon hnevá na Oidipa, že si dovolil hovoriť o jeho mŕvom bratovi, Odipus sa ľahko bráni vetou, ktorá zaznela už v nadpise tejto recenzie:) Rebríček najlepších scén z tohto filmu by sa dal tvoriť donekonečna, ale myslím, že efektnejšie bude, keď si film pozriete sami a posúdite ho:D ()

Profík

Nejsou tam vůbec Bohové, přitom podle Homéra například na straně Řeků bojovala Athéna a na straně Trójanů Árés. Válka netrvá ani náhodou deset let. Bríseovna je hezčí než Helena Trojská. A vrchol filmu není na konci, ale kolem souboje Hektora s Achileem. Ale stejně je to pěkný válečný film s několika zajímavými charaktery, zvláště s Hektorem a králem Priamem. Paris mezi ně bohužel nepatří. 75%. ()

Lord_Vader

Při této ukázce prznění historie se není možné divit, že si průměrný Američan myslí, že Kanada je město v USA. Kdyby aspoň ta Helena nebyla taková ubrečená ošklivka, aby ta válka měla smysl... no aspoň že některé válečné scény stojí za shlednutí a Bradovi Pittovi to taky docela šlo. ()

Honey007

Pro příště méně keců a více akce, pokud autoři nezamýšlejí epické seriálové ztvárnění. Některé dialogy totiž v kontextu celého příběhu působí dost vyumělkovaně a místy až trapně. Ale musí se nechat, že výprava a efekty jsou na jedničku a v akčních scénách se opravdu nudit nebudete. Dámy navíc jistě ocení vypracované tělo Brada Pitta, pánům se snad Diane Kruger bude také líbit, i když mě jako Helena přiliš nesedla. 60% ()

killerko13

Veľkolepý snímok, ktorý bol natočený ako veľkofilm, ním naozaj je. Ale to je tak všetko. Bohužiaľ, z historických faktov tam je toho veľmi málo. Film bol robený hlavne pre efekt. Páči sa mi však jeho vizuálne spracovanie, výkony a výber hercov. ()

Udet

...efektní podívaná na srarořecký námět..bohužel, příliš je tam znát ta americká megalomanie.. ..Dobré herecké výkony , dobře znázorněné starověké bájné město Troja i věrné repliky řeckých válečných lodí ..na druhou stranu naprosto nereálně znázorněná starověká bitevní taktika a o některých kostýmech a rekvizitách raději ani nemluvit.. ..ale co, ne každý se zajímá o historii více než že si skoukne nějaký rádobyhistorický ,,megafilm'' ..ale přes to všechno, dosti slušná podívaná která i přes delší stopáž nenudí.. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (viac)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (viac)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (viac)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (viac)