Pink Floyd: The Wall

• Veľká Británia Pink Floyd: The Wall (viac)

Režisér Alan Parker nakrútil hudobný film Pink Floyd: The Wall podľa scenára Rogera Watersa, speváka a basgitaristu kultovej skupiny Pink Floyd. Snímka je filmovou vizualizáciou rockovej  opery z roku 1979 The Wall, ktorú skupina už predtým niekoľkokrát realizovala vo výpravnej javiskovej verzii. Hudobný námet, hrané pasáže a animované výjavy sú spojené rámcovým príbehom rockera Pinka, Watersovho autobiografického alter ega, ktorého traumy z detstva a frustrácia z úspechu doviedli k úplnej sebadeštrukcii. Počas amerického turné v hlbokých depresiách zostane zamknutý v hotelovej izbe. Vracajú sa mu spomienky na detstvo, poznačené smrťou otca - vojnového hrdinu, ale aj prehnanou materskou láskou a despotickou výchovou sadistických učiteľov. Každý negatívny zážitok sa stal len ďalšou tehlou do múru, chrániaceho Pinka pred okolitým svetom. Postupne sa tak odcudzil nielen fanúšikom, ale aj svojej nevernej manželke. Cestou po špirále depresií a excesov drogovej závislosti upadá do halucinácií, v ktorých vidí sám seba ako nacistického vodcu zástupov. Po precitnutí pred symbolickým súdnym tribunálom skladá účty z  rán i  previnení a musí sa podrobiť rozsudku: zbúrať múr a otvoriť sa svetu. Film bez lineárne budovaného deja a bez tradičných dialógov len prostredníctvom sugestívnych animovaných obrazov Geralda Scarfea a apokalyptickej hudby z albumu The Wall vypovedá o izolácii, šialenstve a skrytých traumách, ktoré z týraného môžu urobiť tyrana. (RTVS)

kurcatovium

Vynikající hudba od Floydů, avšak film na mě působil celkově tak nějak... Prapodivně. Ano asi to byl záměr, ale nevím co přesně o něm napsat. Depresivní, ponuré, smutné, psychicky namáhavé, nudné, schizofrenní? ()

asirtes

Dokonalá ilúzia materialistickej zmysluplnosti bytia, edukácie a masovej demagógie odkrytá a obnažená v plnej umeleckej nahote! Neuveriteľný zážitok! ()

LadyDevil

Dokonalost, která dovede o to víc nadchnout člověka, co si v životě už něco zažil...o depresivní a psycho scénky tu není nouze, všechno nutí k zamyšlení, bez toho vlastně film ani nejde pochopit..a to všechno doprovázeno geniální hudbou..nemám co vytknout, The Wall bude vždycky hluboko ve mně..:-) ()

Kmotr76

Zeď je asi nejvelkolepější terapie, která kdy vznikla. Mínusem filmu je pro mě možná přílišná doslovnost a závěr, kdy dílu jako by docházel dech. ()

Beatle

nechtela jsem byt sprosta, ale proste to rict musim...TADY TO MEL K***A NEKDO DOBRE VYMYSLENE!!!...nemam slov! Nemusite rozumet textu, staci hudba a obraz...mluvi za vsechno! ()

Schobul

Nejsem fanoušek Pink Floyd, ale vydržel jsem to až do konce. A myslím, že jsem dobře udělal. Ten konec totiž zařídil tu 4. hvězdičku. Ovšem pokud někomu tato hudba nic neříká, nemyslím, že se mu bude líbit i tento film. Rozhodně mě ale nepřesvědčil, abych si od nich něco poslechl, a to mě mrzí. Těšil jsem se, že bych si je mohl zamilovat, takhle ale ne. ()

Master19

Povedený videoklip - hudba ani obraz by v mých očích samy o sobě neobstály, ale dohromady je to nezapomenutelné. Potvrzuje to, že hudba může dělat až polovinu dojmu z filmu (nejen u muzikálu). ()

Tomatáš

Každopádně zde mluvíme o snímku, který stojí za kouknutí...vizuální stránka, texty písní a celkový "příběh" je naprosto unášející..bohužel nejsem asi tak velký fajnšmekr, abych dal za pět hvězd...;) ()

ella

Změť obrazů, které se hudbou podpořeny vryjí do mozku a snaží se Vám ho ušima po kouskách vytahat ven. Mocná hudba. ()

Ace.Anita

Bože můj. Asi jsem objevila prapůvodní důvod, proč se nás otec rozhodl nechat napospas zhoubné liberální výchově! (Trochu méně otřepaná verze příběhu, jaký asi rodiče Hiltonovi povídají svojí blondýnce o "tajemstvím opředeném" místě jejího početí.) ()

Brain-D

Pink Floyd jsem v životě neposlouchal a drtivou většinu písní jsem slyšel poprvé. Většina songů je naprosto božská a totálně mě dostala. Našly se chvíle, kdy některé songy nebyly můj šálek kávy, ale bylo jich opravdu pár. Animace, které se ve filmu vyskytuje je naprosto úžasná a po skončení jsem měl prostě takový pěkný pocit. Bomba. ()

Eleanor05

Kéž by každý z nás dovedl své jizvy z minulosti a noční můry využít k vytvoření tak geniálního díla, jako to udělal Roger Waters... Převedením na plátno se drásavé pocity tísně přímo sálající z tohoto legendárního alba Pink Floyd ještě znásobily a za pomoci úžasných animací Geralda Scarfea, výborného výkonu Boba Geldofa a dobře zvládnuté režie se skloubily v jeden nezapomenutelný filmový zážitek. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker