Krídla

• Česko Létat jako pták (viac)

Film rozpráva príbeh o vernom priateľstve Ala (Nicolas Cage) a Birdyho (Matthew Modine), spečatenom spoločnými prežitkami vojnových hrôz. Obaja muži sa vracajú z vietnamskej vojny: zatiaľ čo Al utrpel zranenie tváre, Birdy trpí traumou, ktorá ho privedie až na uzavreté oddelenie psychiatrie. Žije totiž v predstave, že je vták. Jeho priateľ Al sa ho pomocou spomienok na spoločnú minulosť pokúša priviesť späť do reality. V retrospektíve sledujeme ich mladosť v chudobnej štvrti Philadelphie a začiatok priateľstva dvoch protikladných pováh - Ala, ktorý miluje baseball a behá za dievčatami, a Birdyho, ktorý žije len pre svoj sen - vedieť lietať. Alovi sa nakoniec podarí oslobodiť Birdyho z jeho dobrovoľnej izolácie a spoločne sa pokúšajú začať odznovu. (oficiálny text distribútora)

petr137

Roztáhnout křídla a letět , kdo by to nechtěl... A k tomu mít takového přítele který se za vás bude rvát až do roztrhání těla. Pak je život krásný když věříme tomu co jsme a nikým si to nenechme vymluvit. Důležité je tomu věřit a spolehnout se na své přesvědčení. ()

pan_ponozka

Vedle Leaving Las Vegas nejlepší výkon Nicolase C. Silný, rozšafný, sebevědomý vs nesmělý, tichý introvert A každý se vyrovnává s traumaty z Vietnamu po svém. Dobrý bylo, že se jsem ani po konci nemohl rozhodnout komu fandit. A i když nemám rád takové konce, tenhle byl fajn. doporučuju. 8/10 ()

Copysan

Film se skvělým Matthewem Modinem a křivozubým Nicolasem Cagem. Příběh dvou kamarádů, poznamenaných válkou a odehrávající se většinu času ve vzpomínkách, mě oslovil tak hluboce, jako málo který film. Těžko tohle dílo shrnout pár slovy, protože když vám tenhle film někdo jen popíše, řeknete si "hmm, tak to asi ani vidět nemusím". Tenhle film se prostě musí vidět a procítit. Snad by se dalo alespoň říct že emocí je ve filmu požehnaně a postavy jsou napsány a ztvárněny tak dokonale, že jsem s nimi prožíval každičký okamžik. Všem doporučuji ()

filiperros

Po zhlédnutí, kdy jsem trpěl nudou a nedostatkem zaujetí jsem tu zjistil, že tenhle film má poměrně vysoké hodnocení. Nevím jak pro koho, ale pro mě to vyznělo asi takhle: Dva americký hoši si v padesátých a v šedesátých letech prožívají klasický americký sen. Jeden z nich to ale má víte kde a miluje ptáky, chce lítat. Ve skutečnosti se mu to nedaří, což je jasný, ale pro něj to znamená, že se stahuje do sebe a stává se z něj psychouš. Druhej se na něj za to naštve a odjede válčit do Vietnamu, odkud si přiveze trauma a rozsekanej obličej. Zjistí, že jeho kámoš se mezitím definitivně zbláznil a jede za ním do cvokárny mu pomoct, což se dlouho nedaří a když už z toho taky cvokatí, zlatíčko Birdy se najednou začne chovat normálně. Konec. Síla přátelství je tu nepřesvědčivá. Závěrečný Cageův proslov jakbysmet. Celé to nemá žádnou pointu, film je vlastně poměrně bezobsažný a skládá se z kousků, které k sobě nepasují a navíc jsou servírovány ve špatném pořadí - ten retrospektivní model tomu nesedí. Jeden z mála filmů, který jsem fakt chtěl vypnout. A Peter Gabriel, slavný muzikant, film hudbou taky nikam neposunul. ()

Dupac

Válečné trauma z ptačí perspektivy. Hlavní dějová linka, tj. Alova návštěva na psychiatrii a flashbacky z minulosti včetně Birdyho sílící ptačí obsese, se dá shrnout ve dvou větách (čímž trochu trpí pomalá první půlka filmu). Co z Birdyho dělá mojí srdeční záležitost, je Parkerova režie, která i malé události (pád ze střechy, smrt ptáčka, interakci Ala s personálem léčebny) podává s až hororovou intenzitou. Stačí jen krátký průlet nad hořícím válečným polem, jeden vytřeštěný obličej a obraz vietnamského pekla, které stojí za mizérií dvou odkecaných parťáků, se trvale vryje do paměti. Bez naddimenzovaného rozpočtu, hektolitrů krve, střílení i davů komparzistů. Dostává mě i naprosto přirozený a autentický mladý Cage a ústřední motiv Gabrielova soundtracku, pocházející z jedné z jeho vůbec nejsilnějších písniček (Wallflower). ()

Grossing

Psychologické drama dvou kamarádů, o tom, co dokáže válka udělat z citlivého vojáka. Silné přátelství plné porozumění a snahy pomoci. ()

Marcecek

Film o silnom a úprimnom kamarádstve dvoch rozdielnych ľudí, kamarátov, ktorí si prejdú vietnamským peklom s rozličnými následkami. Jeden skončí viac s fyzickou ujmou, druhý je poznamenaný psychicky. Nicolas Cage aj Matthew Modine ukázali už v mladom veku svoj herecký talent, herecké výkony oboch budúcich hereckých hviezd naozaj kvalitné, úprimné a všetci pochybovači o hereckom umení Caga by sa na tento film mali určite pozrieť. Vtáci a lietanie ako symbol slobody, snov, Cage tu hrá normálneho týpka, čo si vie užívať život, bojuje za "záchranu" svojho kamaráta, ktorý však po tom čo prežil vo Vietname vlastne ani zachránený byť nechce, a Modine snílka a podivína, čo chce byť vtákom radšej ako človekom, a po Vietname sa ním vlastne, aspoň v svojej hlave, aj stane. V spojení s režisérskou genialitou Alana Parkera, geniálnou hudbou, typickým vizuálom vzniklo krásne psychologické dráma, ktoré chytí za srdce a nepustí. ()

Elanornegra

Pribeh zaujimaveho priatelstva 2 chalanov zo susedstva, ktory pretrva aj velke rozdiely v mysleni, P. Modine a jeho laska k vtakom a samotnemu lietaniu, nema obdobu v danej teme. Velmi silne sceny na psychiatrii. Fakt uctihodny film s velmi nezvycajnou tematikou a vybornym hereckym vykonom 85% ()

violik

Nádherný snímek o hlubokém přátelství, které překonalo hrůzy vietnamské války. O naivním, ale velmi oduševnělém snílkovi, který by si zasloužil Oscara za vynikající výkon. O zoufalých i nádherných vzpomínkách a snech....Nenalézám slov prostě film, který mi zůstane v paměti do konce dní. ()

Rajca

Jedinečný film o silnom priateľskom pute, ktoré neoslabili roky ani okolnosti. Práve naopak, tažké životne skúšky oživujú spomienky a staré väzby. Nicolas a Matthew zároveň stvárňujú dva protipóly - realistický a idealistický náhľad na svet, ktore sa vzájomne prelínajú a vytvárajú jedno. Jeden z najlepších Cagovych výkonov. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker