Oslava lidské vytrvalosti a nezdolnosti v boji za záchranu blízkého člověka. Nasim, afgánský přistěhovalec žijící v Iránu, zkouší všechno možné, aby získal peníze na léčení své ženy. Přijme tedy šílenou výzvu nepřetržitého sedmidenního maratonu v jízdě na kole. V průběhu však poznává lidské utrpení a nespravedlnost, stejně jako chamtivost a prospěchářství, neboť různí lidé se mu snaží závod ulehčit nebo naopak překazit. (Kamkon)

Krt.Ek

SPOILER ALERT! Všimněte si opakujícího se motivu kruhu: krom toho, že hlavní hrdina Nasim za účelem záchrany nemocné manželky po sedm dnů krouží - původně s pobavením publika v zádech, poté jako nezlomný symbol odporu proti vykořisťování afghánských imigrantů Íránci – na bicyklu v improvizovaném šapitó (i volné prostranství se očividně snadno může stát cirkem, stanu netřeba), i Nasimův blízký přítel si vedle drobné kriminality přivydělává jízdou (mimochodem, scénu, v níž se při této činnosti vybourá, poté co celou noc jezdil za unaveného Nasim, považuji za nejsilnější z celého filmu, ukázkový příklad obětování se pro druhého; ostatně na logice pomoci druhému je založen celý film, proto s ním nelze nesympatizovat) na kruhové dráze (nadto pohled na ni nás vlastně uvádí do děje); a čím že se živil Nasim v Afghánistánu? Hloubením studní. A aby toho nebylo málo, nelze nevzpomenout, kterak si k zajištění obživy pomáhají Afgánci, kteří neseženou práci, a to i kdyby se rozkrájeli. Tito se vrhají pod kola kamionů, způsobují rozruch, a pak kradou, co se dá, aby se vůbec dožili dalšího dne. Je to právě kruh, jenž symbolizuje podobu života (dá se tomu tak vůbec říkat?) v materiální bídě, žití ze dne na den, z ruky do huby, života, který nezná o moc více než věčné zabezpečování se. Ale – a v tom pro mě spočívá naděje tohoto filmu (nikoliv tedy v silném individuálním osudu, v nezlomnosti ducha) – i kruh se dá rozlomit. Pokud někdo dokáže utratit takový obnos peněz za hru s elementární lidskou důstojností, že by to dokázalo zachránit lidský život, proč více nedanit, nebo alespoň nevyvíjet větší tlak na bohaté, aby byli solidárnější? Pokud se – v době, kdy – nebojme se je tak nazvat – íránští otrokáři potřebují odvrátit zrak od nového hrdiny národně-třídního boje - najde slušně placená práce pro tolik Afgánců, proč ji nevyžadovat i v dobách relativního klidu? Přijměme konečně, že chudoba je mnohdy politické rozhodnutí (nikoliv individuální selhání), a možná se Nasim a jemu podobní nebudou konečně muset bát, že zítra na tom zpropadeném kole budou muset znovu kroužit! 70 % ()

Dale

Milujem cyklistiku a rád si pozriem 7-hodinový prenos z nejakých pretekov, no sledovať chlapíka, ktorý šliape do pedálov dokolečka na pľaci asi 5 m2, to ma nebavilo. Odhliadnuc od toho že je to úplne nereálne, vytrénované nohy by to ešte zvládli, organizmus bez spánku asi sotva, no určite by to nezvládol zadok na tom asi sotva pohodlnom sedadle a hlavne to krútenie dookola by nedal nikto ani dve hodiny, nie sedem dní, z toho musí človeku mignúť. Inak príbeh nič extra, chlap sa obetuje, aby zachránil svoju ženu, silná téma, ale takých filmov tu už bolo... Inak zaujímavý spôsob zarábania si, ľahnúť si pred kolesá autobusu, to by ma nenapadlo. :) ()

Rakosnicek77

Můj druhý snímek v rámci maratónu Challenge 2015 Tour, pro mne bylo celkem zklamání a to hned z několika důvodů. Sám jsem viděl už několik Íránských filmů, ale tohle byl celkem průšvih. Pod pojmem vytrvalostní cyklistika, jsem si představoval všechno, jen ne sice zoufalého, ale značně sešlého vesničana, který většinu filmu, krouží na pochybném bicyklu, na miniaturním náměstíčku. Samozřejmě že se odehrávají i jiné linie příběhu, které se ale ve finále všechny spojí v jednu, nicméně samotná podstata děje ruku v ruce s podivuhodnou hudbou, nepřinesla kýžený výsledek a film jsem si vůbec neužil. Bohužel. Viděno jako 2 film v pořadí v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií ()

Radko

Utečenec z Afganistanu má vážne chorú ženu. Aby zatiahol jej liečbu v nemocnici prijme stávku, že prebicykluje týždeň v kuse. Námet samotný, zobrazujúci celú šliapaciu Odyseu, by stačil na silný film. Žiaľ, jazdec na cajgli neutiahol celkom to, čo mu tvorcovia naložili do výbavy. Pretože okrem naznačených problémov so splatením nemocnice, ak je blížny v núdzi, sa tu vynára a opisuje celý rad iných spoločenských problémov. Ťažká adaptabilita afganských utečencov v Iráne, slúžiacich len ako ultralacná pracovná sila na dočasné výkopové práce. Alebo prenajímanie na ponižujúce šaškovanie v rizikových atrakciách pre platiacich divákov. Opozícia a jej boj s miestnou políciou. Sabotážne akcie. Tri hviezdy aj za to, že som nedokázal vnímať film naraz. Jednotlivé etapy strávené pri tomto diele na mňa pôsobili spoľahlivejšie ako farmaceutické uspávadlo. ()

radektejkal

"Z toho se musí zbláznit!", řekl jsem si, a stejně tak to vyhodnotil i scénárista a režisér Mohsen Makhmalbaf. Hry, sázky, smlouvání, vsadit se dá na ledacos. A přitom se boj o záchranu blízkého člověka stává bojem o vlastní přežití. Doporučil bych to našim amatérským adrenalinovým sportovcům, na kompjůtrech by si přitom mohli měřit dobu, ujeté km, okamžitou a průměrnou rychlost , na džípíeskách okamžitou polohu se zobrazením ujeté dráhy v každém kole (na kole). Přitom by byli obječeni do speciálního, pro tuto disciplínu vyvinutého, obleku, a zásobováni speciálními poživatinami a nápoji. - To, též jako inspirace pro naše režiséry. ()