The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvorcovia:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (viac)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Anderton k tomuto seriálu (66)

Úkol splněn (2004) (S03E12)

Mission accomplished, séria bola uzavretá skvele a dá sa napísať, že najuspokojivejšie z doterajších sérií. A druhá bola lepšie uzavretá ako prvá, tak som zvedavý, ako skončí štvrtá. Nesúhlasím, že predchádzajúca epizóda bola predčasným vrcholom, i keď záver pôsobí tak trochu ako dodatok, ale tie emócie a satisfakcia za všetko, čo sme doteraz videli, prichádza až vo finále. ()

Série 4 (2006) (S04)

Asi najodvážnejšia séria z doterajšieho priebehu seriálu, rozumej najmenej divácka. McNulty je tu skôr za štatistu, odpadávajú veľké osobnosti, ktoré hrali hviezdy typu Idris Elba a rozpoznať, čo sa tu v skutočnosti deje, kto za koho kope a prečo, vyžaduje väčšiu dávku pozornosti a trpezlivosti. Čiže nič, čo by bolo vhodné pre dnešných teenagerov. Určite si vás ale získajú Carcetti a Prez, pokiaľ ste ich mali doposiaľ skôr za postavy neutrálne, tu sú za čistých sympaťákov, čo však neznamená, že sú jednorozmerní a nebodaj naivní. ()

Kluci na prázdninách (2006) (S04E01)

Úvodná epizóda je asi najzvláštnejšia z celého The Wire, pretože zrazu nevieme, kto bude hlavný antagonista a či Elbu a Grékov dokážu nahradiť pubertálni gangstri, je otázne. Je ale možné, že sa spoza niektorého rohu objaví skutočná osobnosť. Epizóde ale nechýbajú silné scény, už úvodná vás prikuje k fotelke, ďalšia totálne zmrazí a pobavíte sa pri Pryzovom novom zamestnaní. V podstate by som privítal aj sit-com zo školského prostredia, kde by bol on hlavnou postavou. ()

Radarové oko (2006) (S04E02)

Séria sa ešte len rozbieha a zrovna politika nie je presne to, čo od nej očakávam. Ale asi si budem musieť zvyknúť a možno si aj zvyknem. Najviac ma bavili obdivujúce mamičky prinášajúce trénerovi koláčiky a rozbeh v škole, čo je na seriál venujúci sa predovšetkým pouličným predajom drog trochu divné, ale nebudem tvrdiť, že som sa nebavil. ()

Třída (2006) (S04E03)

No a teraz mi úprimne povedzte, či je lepšie byť v USA policajtom v ghette, alebo učiteľom na druhom stupni základnej školy. ()

Uprchlíci (2006) (S04E04)

Skôr akási premosťujúca epizóda, kde sa skôr miešajú karty a pripravuje pôda pre udalosti nadchádzajúce, ale pri The Wire to znamená, že nejde o nudnú výplň, ale dôležitú časť celkovej mozaiky. Najpríťažlivejšou dejovou linkou tejto sezóny je pre mňa Prez na škole, najmenej zase komunálna politika, ale je jasné, prečo je to takto postavené a je jasné aj to, že každý sa bude tešiť vždy na to svoje. ()

Aliance (2006) (S04E05)

Tak v tejto epizóde už aj tá "nudná" politika nabrala grády, čo by som vopred ani netipoval, ale už ma dostal aj Carcetti, i keď za sympaťáka ho mám od prvej scény, v ktorej som ho videl. Prez to má v škole ťažké, predsa len musím skonštatovať ako učiteľ na strednej škole, že u nás je to síce tiež katastrofa, čo sa týka chovania, ale v Baltimore na základkách a háj skúls je to "o niečo" horšie. ()

Proti všem (2006) (S04E07)

Mne už nie že prestáva chýbať McNulty, ja už pri niektorých epizódach, kde nie je prítomný, začínam naňho aj zabúdať. Keďže sme tu mali minule voľby, tak politika ide viac stranou, čo je myslím po minulej epizóde celkom fajn. Omar sa ukazuje byť veľkým tvrďákom a v škole sa začínajú hrať stolové hry. Čo nemení nič na fakte, že najčastejším výrazom miestnych žiakov smerom k učiteľom je... áno správne, fuck you. ()

Kluci z rohu (2006) (S04E08)

V tej škole je stále najväčšia sranda. A sranda je aj na polícii, kde si Carcetti skúša, ako vyzerá bežný pracovný deň. No a keď sa nevraždí, vyzerá to úplne inak, ako keď sa musí ísť na miesto činu. "Našťastie" sa stále díluje a Carcetti si vyskúša z dostatočnej vzdialenosti úlohu svedka zatknutia. No a opäť sa popíja v írskom klube, tentokrát sa ale nič neoslavuje, ide o poctu mŕtvemu kolegovi. ()

Znát své místo (2006) (S04E09)

Ťažko veriť tomu, že Prez dokáže niekoľko hodín denne učiť triedy, kde ho žiaci vôbec nepočúvajú. Pomaly sa tie vzťahy zlepšujú a decká ho začínajú mať možno aj radi, ale je jasné, že časom sa zase niečo zlomí a čaká nás nečakaná tragédia, čoho sme už boli svedkami. Carcetti trochu naráža na vlastné zelenáčstvo, ale možno skončí s prezidentkou mestskej rady nakoniec v posteli. Ale snáď nie, ako muž, ktorý by podviedol svoju ženu, by stratil moje sympatie. ()

Pochybnosti (2006) (S04E10)

Blížime sa do finále štvrtej série a tak trochu mám pocit, že tento nádych by mohol byť kratší, respektíve, že by sa udalosti niektorých dielov dali vtesnať skrátka do menšieho počtu dielov, čoho subjektívnym dôkazom je pre mňa desina. Ale samozrejme sa ide pevne ďalej vo všetkých dejových líniách, rozhodne teda nejde o sklamanie, len také, tak trochu bezvýznamné konštatovanie subjektívneho dojmu. Záverečná hláška je síce čierno-humorne vtipná, ale jej zmysel je skrátka v tom, akú bezvýchodiskovosť celého tohto prostredia predstavuje. ()

Nový den (2006) (S04E11)

Čaká nás zopár vtipných scén, ale tie tu nehrajú prím. Asi najlepšie je tu použitá paralela medzi vysokou politikou a riadením školy, čiže dve zložky, ktoré sú zdanlivo od seba ďaleko, ale opak je pravdou. K dokonalosti k tomu kontrastu mi osobne chýbal paralelný strih, ale to by zase zaváňalo doslovnosťou. No a rozhodne neodporúčam polievať policajtov v civile farbou, to bude mať ešte následky... ()

Neboť každý, kdo má (2006) (S04E12)

Po tejto epizóde som si uvedomil veľmi závažnú vec. Nechcel by som byť starostom Baltimoru. Našťastie som sa to dozvedel včas, tesne pred tým, ako som podal prihlášku na kandidatúru. ()

Vysvědčení (2006) (S04E13)

Veľké finále rovná sa veľká katarzia? Ale kdeže, zabudnite a kto tento seriál videl alebo pozerá, tak presne bude rozumieť tomu, prečo sa vo finále deje to, čo sa v ňom deje. A prečo sa nič nekončí, len sa uzatvára ďalší bludný kruh udalostí. Príde zmena k lepšiemu? Možno, dotyční pre ňu urobili maximum, ale záruku nemá nikto. ()

Série 5 (2008) (S05)

Piata séria hlási predovšetkým veľký návrat McNultyho ako hlavného hrdinu celého seriálu, i keď samozrejme v tomto prípade nemá zmysel príliš špekulovať nad tým, kto je hlavný hrdina, sú to skrátka všetci. Je tu vlastne všetko dobré, čo sme v seriáli videli, pribudlo aj humoru, predovšetkým vďaka McNultymu nápadu, ako so všetkými vyfuckovať. Že sa to v konečnom dôsledku nevyplatí, sme vedeli asi už od začiatku. Ale aj to je otázka uhľa pohľadu, máločo bolo aj v tejto sezóne čisto čierno biele. ()

Udělat víc, i když máme míň (2008) (S05E01)

Zapojenie celého novinárskeho tímu, ide o úplných nováčikov v seriáli, mi príde ako veľmi zaujímavý a osviežujúci nápad. A nové dilemy starostu, ktorý musí pracovať s nízkym rozpočtom a rozhodovať, či krátiť na školách, alebo na polícii, zase ukazujú, že víťazná volebná noc a následné prebudenie do reality sú dve absolútne odlišné udalosti. McNulty hlási návrat na scénu a tým pre seba najtypickejším spôsobom, ožerie sa v krčme a začne baliť náhodnú prísediacu. ()

Nepotvrzené zprávy (2008) (S05E02)

McNulty sa holt nikdy nezmení, pritom svojim spôsobom chcel... a to je vlastne aj metafora celého seriálu, všetci sa snažia zmeniť veci k lepšiemu, občas sa zdá, že to ide, ale nakoniec sa aj tak ukáže, že Baltimore je v prdeli a ten pokles zločinnosti je akurát tak možno nejaké to percento v koncoročnej tabuľke. A asi nie nadlho. ()

Jen mimo záznam (2008) (S05E03)

Zatiaľ najrozmanitejšia epizóda poslednej sezóny, kde sa pozrieme aj do cudzích krajov a ako bonus uvidíme McNultyho súložiť na kapote auta. Či to beriete ako plus, či mínus, je čisto na vás, ja by som sa bez toho obišiel. Ale celá scéna je aspoň vtipne vypointovaná. Humoru tu ale príliš nie je, násilnou smrťou umrie jedna sympatická postava, ktorá ale nikdy nemala v seriáli veľký priestor. ()

Přechodné období (2008) (S05E04)

O najlepších epizódach The Wire sa píše najťažšie, pretože vlastne stále píšem to isté. Že ide doteraz o tú najlepšiu epizódu sezóny, že séria sa týmto dielom konečne poriadne rozbehla, že dej šľape od začiatku do konca, že nás čaká zopár drsných a nečakaných scén a že sa tu vyskytuje aj čierny humor. Takže to celé opakujem aj teraz. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (viac)