Inženýr Pavel Hnyk je v práci úspěšný, v soukromí však příliš spokojený není. Blíží se mu totiž padesátka a on se nemůže zbavit pocitu, že mu život jaksi proklouzává pod rukama. Nejúčinnější medicínou na takové strasti bývají milostné avantýry, a Pavel si jich také bohatě dopřává. Jeho manželka Alice je povoláním advokátka, ví tedy o takových případech svoje, a protože je to moudrá žena, mlčky je přechází. Jednoho dne se ale na Pavlově pracovišti objeví nová kolegyně - půvabná Slovenka Julie. Přátelský vztah se brzy změní na milostný poměr, a ten postupem času přerůstá v bezhlavou, ničivou vášeň, která nedbá na nic a na nikoho... (oficiálny text distribútora)

Cycake

Depresivně komunistické prostředí, bezvýchodné, šedé, hnědé, beton, oprýskané dřevo, umakart a koženka. Nikdy jsem nepochopila, proč to někdo dává do kategorie komedie. ()

Bohulib

Jeden z nejlepších českých filmů 80. let. Velmi dobře je uděláno prolínání záblesků vzpomínek (i na budoucnost) do běžícího děje. Netradiční kamera. Zdeněk Svěrák jednou v nějakém rozhovoru uvedl, že on prostě jen hrál (svým osobitým stylem) a kameraman s režisérem chodili okolo a filmovali to. Stivínova hudba je dokonalá, velmi dobře jsou zapracované motivy z Osudové symfonie. Myslím, že dnes by tenhle film byl horký kandidát na Českého lva ve většině kategorií (minimálně střih, kamera, hudba, režie, hlavní mužská role, možná i Libuše Švormová v druhé hlavní ženské roli). A ačkoliv to tak nevypadá, film končí happyendem, i když takovým nenápadným a trochu smutným. ()

lapatata

Nemůžu se zbavit myšlenky na americké filmy na toto téma. Proti nim je tento film opravdu hodně pozadu, nicméně na československé poměry té doby je to docela slušné. ()

Alister

Film, jež se halí do depresivní šedi, aby snad dokázal zatnout tipec všem těm, kdo by měli chuť nechat se unést vášněmi a rozvraceli tak posvátný socialistický kult rodiny, nabídl Zdeňka Svěráka v pro něj atypické roli, s níž si dokázal poradit, a jeho oči jakoby zde zrcadlili náladu zmaru, jež se line celým snímkem jako pomalu působící zhoubný jed. ()

hyde1987

Bezútěšné, hořké ale dobře natočené. Neherec Svěrák mi do role inženýra, co prožívá krizi, srednul doslova jak prdel na hrnec. Co se stalo s Olmerem? Vždyť své řemeslo celkem ovládal... ()

Johgas

Stárnoucí muž s kyselou manželkou doma, nová mladá čarovná kolegyně v práci - z toho nekouká nic dobrého. Jen trosky osobního i pracovního života. Velmi se mi líbilo, jak byly zahrány role sekretářek - těch hnusných rádoby žoviálních bab, co každému lezou do soukromí, manipulujou s lidma a donášejí. Skvělá hudba - závěrečnou píseň mám dodnes jako budíka v mobilu. ()

julie_mie

Dobrý, na nic si nehrající film. Reálný a uvěřitelný. Za scénář a režii, dávám tři a jednu navrh za Laďku Kozderkovou, která zde nezpívá, ale úžasně hraje. A to mi u této dámy českého muzikálu příjemně dokazuje její herecké kvality. ()

Martin_L

Když se řekne Jako jed, naskočí člověku hned i podobný film Co je vám, doktore?. Režisér, kameraman, skladatel hudby i představitel hlavní role jsou stejní a stejná je i ústřední zápletka -stárnoucí muž a mladá žena. Vše ostatní je ale jiné. Femme fatale mluví slovensky, místo zubní ordinace a výpočetního střediska se pohybujeme především v prostředí stavebního podniku nastěhovaného v rozpadajícím se malostranském pavlačáku. Za mimomanželským poměrem hlavního hrdiny není snaha změnit způsob života, ale spíše (s asexuální manželkou) neukojitelný pohlavní pud. Liší se i závěr filmu, když se záletník vrací ke své ženě, která by rozpad manželství vnímala jako osobní selhání. Celkově jde o film méně společensky kritický, ale více se věnující tématu druhé mízy, byť detailní záběry zdechlých holubů dobře ukazují neutěšený rozklad znárodněné ekonomiky velmi dobře. Více komedie s více vtipnými momenty a celkově opět velmi solidní snímek, který ani po letech neztrácí nic ze svého kouzla. ()

bodo1

Taký slabší film, z obdobia svetlej budúcnosti. Jediné pozitívum bola Ivonka, ktorá medzitím zmizla zo scény. Ale vtedy to bola šukňa. Zdenda je Zdenda. Ináč nič moc. ()

Hombre8

Jeden z vrcholů Olmerovy tvorby, která, z mně neznámých důvodů, bohužel připomíná jízdu na horské dráze. Bez diskuzí nejlepší příběh na dané téma. Celosvětově. Kdo si prožil, dá mi za pravdu, kdo ještě ne, nechť si počká na svůj čas a až poté hodnotí. Ta mozaika hořkosti a štěstí, které člověk dokáže ocenit až v plné zralosti, je tu vykreslena naprosto excelentně. Jediné, co už se nebude nikdy opakovat, je atmosféra pozdního reálsocialismu, který byl paradoxně svobodnější a uvolněnější než doba současná. V kontextu příběhu. Žádné kamery, žádné mobily, GPS lokátory... Nic co by rušilo a stresovalo aktéry v jejich bohulibé činnosti. Carpe diem!!! ()

Sa.sa

JJ tak přesně to je když starej chlap chytne druhou mízu a zblázní se do mladé holky... JInak to je krásná usměvná komedie, plná dobrých hlášek i krásné holky... ()

vladous

Jeden z lejlepších filmů Víta Olmera, navíc vedle hodně naturalistického ztvárnění osudu chlapa, který chytne druhou mízu, řeší i mnoho věcí, která bylo pro mnohé tabu. Dnes sice již trochu vyčpělé, ale v každém případě pohlazení na duši. 80% i kvůli Ivoně. ()

Barney

Nejslabší film se Zdeňkem Svěrákem, co jsem kdy viděl. Nemůžu říct, že by to bylo vyloženě špatné, ale těch světlých okamžiků jsem ve filmu moc nenašel. Za komedii to rozhodně považovat nelze. Možná spíše za drama. Drama stárnoucího muže, který se bláznivě, bezhlavě zamiluje. ()

tomkat

Kvalitní 3 *. Poučný film, pro obě pohlaví - a jedna z typických lakonických, realisticky-ironických českých rozprávek, které se snaží nic nekašírovat a ukázat na místa tření v lidech i společnosti. Když se díváte, občas to bolí - je to totiž i o nás. Hudba 1+. ()

andydufrsn

Stará pravda říká, že chce-li ze sebe chlap udělat vola tak si najde mladou ženu. Tenhle film to znázorňuje dokonale, pád z relativních výšin na úplné dno a to jen kvůli ženský! Jedné s mála svých vážných rolí se pan Svěrák zhostil výtečně. Ale že by ta slovena byla nějaká kočka či přímo Femme fatale? Jsem přesvědčen, že se v Československu vyskytovala kvanta hereček, které by se na tu roli hodily víc! I když teď mě napadá mít za manželku něco takovýho jako zde Svěrákova postava asi bych do tý sloveny šel taky! ()

MrEddie

Na svou dobu docela odvážný pohled na socialistické hospodářství. Dnes už trochu vyčpělý. Zdeněk Svěrák je velmi dobrý jako muž, který prožívá těžkou krizi, velkou lásku a komplikace v manželství a práci. Jeden z lepších filmů Víta Olmera. ()