Film rozpráva príbeh obyvateľov zabudnutej dedinky neďaleko rakúskych hraníc, ktorým vstúpia do života udalosti 30. až 50. rokov 20. storočia. Predtým bolo podstatné obrábať pole, prežiť zimu a vychovať deti, teraz si treba vybrať, kto je Rakúšan, kto Nemec a kto Čech, a zaplatiť cenu, ktorú takéto rozhodnutie prinesie. A tak sa z doposiaľ pokojne žijúcich susedov stávajú zarytí nepriatelia, ktorí si navzájom vyrovnávajú účty aj za cenu zločinu, straty etických zábran a ľudskosti. (Filmtopia)

5tipes

Románově ložený film, kterému sluší černobílá kamera, dekorace Suchdola a herci v čele s Magdou Borovou. Jistě by si zasloužila za svůj výkon minimálně nominaci. Film by sice mohl mít i kratší stopáž, případně dynamičtější první polovinu, nicméně dobří herci vás drží v přirozeném napětí. Zajímavá je i praktická absence hudby a v kombinaci s režijním stylem B. Slámy (který se hodně projevil zvlášť ve Štěstí a ve Čtyřech sluncích) vyniká na povrch i scénář, který je netradičně koncipován a byť postrádá na první pohled aristotelovu pětičlenku, divák se u něj nenudí! ()

Whitehorse

No tak...jsem n a1:39 stpaze , ktera ma 2:09 a myslim ze si pustim neco jineho...myslim ze tak hloupe a prvoplanove natocenou hovadinu opravdu nema smysl sledovat...mozna tak trosku strihat a dramaturgie a herci a by to byl proste prumer. coz dosti srazi muj dojem z tohoto filmu. ()

Oswaald

Kdyby to skončilo v 1:39 - po plivanci, tak jasně za 5. I tak ale super. Je to především historický film, ne psychologický. Něco podobnýho mi vyprávěli příbuzní z těch sudet nahoře. ()

RadekV

Mír, to je asi to slovo ač zní patericky, které po shlédnutí filmu člověka napadne. Co nejméně historických příležitostí, které probouzí to zlo v každém z nás. Klid v duši.... ()

gapa466

Hrozná doba, výborný film. Magdalenu Borovou jsem neznal a její výkon byl výborný. Scénář věrohodný, snad jen Marek Taclík dost přehrával a moc jsem mu to nevěřil. Jiří Černý měl roli Pepka Vyskoče, ale najednou až zázračně stouplo jeho IQ. No, stouplo. Stal sez něj poměrně rcionálně uvažující hajzl. Shrnutí? Člověk člověku vlkem. Jo a nebarevnost nevadila, naopak dávala filmu dobový nádech. Za mě, co nejvíce takových filmů. ()

negativ

Nebudu polemizovat s ostatními zde prezentovanými sofistikovanými komentáři, nicméně v dnešní době, kdy udavači a kolaboranti zase pomalu ožívají se v mém případě jednalo o silný zážitek, který mi připomněl, že lidi byli, jsou a vždy budou bezcitné kurvy. Docela si dovedu představit postcovidové "lidové soudy", které budou podobně účtovat se spoluobčany. ()

stanslon

Film byl černobílý, ne že by mi ten fakt vadil, ale on byl takový skrz naskrz. Nechápu proč se po třiceti (možná i 80lety) vracíme ke komunistickým agitkám naruby. Fakt mne vracejí do doby hrdinných Němců, vesničanů (postrádal jsem jen hrdinné Rusy), z filmů let padesátých. Ano stalo se. To je moje hodnocení a víc k tomu? Zdá se mi, že takoví se dnes přemnožili. Kdopak dnes řekne neblbněte lidi, vždyť jsme sousedé? Stejně jde o parafrázi dávného Haškova Švejka - Co blbnete, vždyť jsou tady lidi! A co podobných agitek se dnes rojí a vydávají za ART. Přeslavná Agnieszka Holland by o tom mohla pořádat semináře. A tyhle - jó to byly kruté časy, mi začínají připadat spíš směšné. ()

Petbrab

Úplně mě to nenadchlo. Téma není nové.Trochu to kopíruje Krev zmizelého a Habermannův mlýn. Malinko tomu chybí i spád. I herecké výkony mi přijdou strnulé. ()

maelcum

Csongor měl dostat Českého lva za hlavní roli a Diviš Marek jednoznačně za kameru. Bohdan Sláma za režii. Šarlatán se s Krajinou ve stínu nemůže srovnávat po žádné stránce. ()

MatyRock

Pocit, že sleduji něco, co není úplně pro mě, zůstal až do konce. Ve své podstatě zajímavý příběh je vyprávěn ve stopáži 2 hodin, což je na dané téma opravdu moc. Navíc si myslím, že by nebyl zas takový problém něco vystřihnout. Černobílý filtr mi nevadil, ale ani nenadchl. Herci byli fajn a zejména mě bavil Cyril Drozda a Tomáš Jeřábek. Práce s kamerou byla také moc pěkná. Hlavní myšlenka filmu – lidé jsou kokoti. Toť vše.....4/10 ()

Zipper

Další ze skvěle zpracovaných filmů , který ukazuje, co vše může být v člověku. Každý nemusí být hrdina, aby se za cenu života postavil zlu, ale nemusí být ani svině. Jsou situace, kdy mají lidi strach a dělají, co musí. Ale pak jsou lidi, co svou frustraci nad to vybíjí zlem, které činí druhým, aniž by museli. Doporučuji, ve vší té hrůze krásný film. ()

lineker

A soutěž o největší předválečné, válečné či poválečné svině vyhrávají s převahou Češi. S Bohdanem Slamou mne asi pojí symbióza. Jeho filmy mne nejsou lhostejné a jeho postavy mne nutí o nich přemýšlet. Ať si již vybere téma současné či jak v tomto případě kapitolu českých dějin z nichž málokdo dokáže vyjít jako vítěz. Krajina ve stínu je smutným filmem o jednom teritoriu naší země, na kterém v oné době zlo, střídá zlo a lidské stvury, lidské kreatury. Ano byly doby, kdy ti lidé byli dobrými sousedy. Okolnosti jim umožnili jimi nebýt a ukázat pravou tvář. ()

McGuffin

Sklepy, kde se s pocitem vítěze vraždí, to není toliko rakouské Weitraer Gebiet, jen chvíli české Vitorazsko L.P. 1945 scenáristy Ivana Arsenjeva, ale třeba i Jekatěrinburg roku 1918 posledních Romanovců. Ti mocní i málomocní, za kterými stojí předchozí moc, se stanou bezmocnými proti těm, kteří se spolehnou na novou silnější moc. A ti ztroskotají na příznivcích ještě novější ještě silnější moci. Et cetera, samozřejmě. Krajina ve stínu s v Česku zabitými Rakušany je příběh prohry se silnějším nepřítelem. Kterého slabší neprorazil nikoli proto, že byl slabší, ale protože s ním ani nebojoval, a ještě si vykopal vlastní hrob. To stojí za řeč snad jen v češtině. P.S. Mluvíme o příběhu, ne o filmu z něj. www.macguffin.cz ()

Lucie.Luca odpad!

Film dokazující totální degradaci ocenění Český lev. Partička inťošů si mezi sebou rozdala ceny a poplácala se při tom po zádech, to vše za němého přihlížení českého publika. Úkol splněn, všichni jsme pochopili, že nácci jsou vlastně pašáci a největší svině byli a jsou Češi a ovšem Židé – ať žije propaganda! Nekonečná ideologická nalejvárna navíc trpí nepochopitelnou ambicí kdysi dobrého režiséra stát se druhým Vláčilem, což z díla místy vytváří až tragikomedii. Bohdan Sláma názorně prokázal, že pod špatným režijním vedením i ten sebelepší herec nezmůže zhola nic: statické scény, dlouhé pohledy a neskutečná nuda, podpořeným velice slabým střihem. Něco tak otřesného jsem už dlouho neviděla: dvouhodinové utrpení – odpad! ()

T.E.Elf

Silné a bohužel nezvládnuté téma. Události let 1938-9 předloženy tak nějak jako, období války stejně. Závěru je vlastně věnována skoro polovina filmu a ... Kdybych pár věcí neznal z vyprávění svých prarodičů (babička z německočeské rodiny), tak nevím co bych si měl myslet. Takhle jsem si alespoň pár věcí mohl domýšlet. Film nelže, ale pro pochopení mladšími ročníky tam jsou šílené mezery a naprosto nelogické zvraty i nezvraty. Škoda materiálu. Po filmové stránce nevím, asi dobrý, nějak jsem ji nesledoval. ()

28. České lvy vyhrál Šarlatán

28. České lvy vyhrál Šarlatán

06.03.2021

Dnes večer byly v rámci svého 28. ročníku uděleny výroční ceny České filmové a televizní akademie (ČFTA), Český lev. Komorní ceremoniál se tradičně odehrál v pražském Rudolfinu, nicméně z důvodu… (viac)

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

18.01.2021

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 28. ročník výročních cen Český lev. Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a… (viac)

Nominace na Ceny české filmové kritiky zveřejněny

Nominace na Ceny české filmové kritiky zveřejněny

06.01.2021

Dnes byly oznámeny nominace na Ceny české filmové kritiky za rok 2020, jež by měly upozornit na nejlepší české filmové počiny uplynulého roku, jejich tvůrce a také nové naděje české kinematografie z… (viac)