Guy (Ryan Reynolds) je bankový úradník vo Free City Bank a vedie prostý život. Vyžaruje pozitivitu a radostný optimizmus a vždy je ochotný zájsť na dobrú kávu. Spolu s najlepším kamarátom Buddym (Lil Rel Howery) má obrovskú chuť do života, no všetko sa náhle zmení, keď zistí, že je vlastne postavou na pozadí veľmi násilnej videohry typu open world: „Free City“. Distribuuje ju spoločnosť Soonami Studios, na jej čele stojí nenásytný magnát Antwan (Taika Waititi). „Free City“ je veľmi populárna hra, kde vládne chaos a ničenie. Hráči v nej vedú život bez pravidiel a posúvajú sa na vyššie levely páchaním bezdôvodných násilných činov a vandalizmu.
Guy stretne megasexi hráčku Molotovgirl (Jodie Comer) a je ňou uchvátený, práve ona mu pomôže prejsť hrou a vyrovnať sa s tým, že jediný život, ktorý pozná, nie je skutočný. Molotovgirl sa v reálnom živote volá Millie a má nevybavené účty so Soonami. Je presvedčená, že Antwan jej ukradol kódy z hry, ktorú s kamarátom Keysom (Joe Keery), programátorom v Soonami, predali spoločnosti. Keď sa Guy aktívnejšie ujme svojej roly dobrého človeka – idealistu v cynickom svete bez pravidiel – stane sa zástancom hráčov aj ďalších NPC (nehrateľných postáv) a hrdinom vlastného príbehu, ktorý si už píše sám. Guyova popularita rastie a Antwan si uvedomuje, že tým vážne ohrozuje budúcnosť „Free City“ a najmä plánovaného pokračovania hry „Free City: Masaker“, preto poverí Keysa a ďalšieho programátora Soonami menom Mouser (Utkarsh Ambudkar), aby natrvalo odstránili Guya z hry. A zrazu je na Guyovi, aby zachránil svoj svet po svojom. (Cinemart SK)

pafka

Musite byt hracem her, musi vam byt do triceti a pak mate sanci, ze date i pet. Pokud jste nikdy nehrali hry na pc, nechodte do kina na tento film. Nepochopite jej, a kdyz ano, bude vam cizi cely svet, ktery na platne uvidite. Typicky mainstream dnesni doby, ktery nesnese neznaleho divaka. Pro me skutecna uzkoprofilovka, ktera za par let bude uplne mimo, starsi se na ni nikdy nepodivaji. Klika je, ze ten uzky profil je ten, ktery nyni nejvic chodi do kina utracet za kbeliky popcornu a coly. ()

ESNYR

Pro mě jako nehráče akčních her to je těžko hodnotitelné. Pár her jsem v životě hrál, to asi jako každý ale nikdy mě to netáhlo tímto "akčním" směrem. Jsem spíše farmář a stavitel, takže nemůžu úplně posoudit jak moc se to drží těch herních pravidel. Jedno je ale jisté, bavilo mě to tak napůl. Reynolds je až moc "Reynolds" než abych mu fandil a nějak se s ním snažil soucítit. Zhruba do půlky je to asi fajn ale jen se začne dělat humor a narážet na klišé a nebo různé hry, tak to jde dost dolů. Taky celá ta zápletka mi přijde dost prapodivná, ale to bude tím že nejsem programátor nebo tvůrce her. Waititi mi přišel silně přehnaný (ale v poslední době jsem i já zaslechl spoustu kontroverze okolo herních společností, takže nevím) ale líbil se mi jeho arogantní styl. Konec už mi přišel vysloveně nudný a nezáživný. jediným světlejším bodem celého filmu tak zůstává hezky roztomile příjemná Jodie Comer. Možná si to někdy pustím znova, protože mi mohlo něco uniknout ale moc tomu nevěřím. Takže bych to viděl tak na 3 hvězdy. Mimochodem, hry sice moc nehraju a ani netuším jak moc je jakoby reálné se takto vylevlovat, ale připadalo mi až tlačené na sílu jak najednou se všichni začaly věnovat "chlápkovi" V té hře muselo být několik stovek tisíc hráčů a i když neznám ty herní mechanismy, tak přece každý alespoň trochu zručnější hráč musí v těch levlech postupovat taky docela rychle, tak proč se pozornost věnovala zrovna "chlápkovi" Další věcí která mě hned střelila do oka, bylo to že na mnoha záběrech z PC různých lidí, byl záběr právě na chlapíka v modré košily. I když budu hodně hmouřit oko a budu jakoby brát že to je film o hře, tak ty záběry nemohl takhle nikdo reálně vidět když každý hraje za "svoji" postavu buď v pohledu třetí osoby, nebo z pohledu první osoby. Ani vývojáři nemají přístup k pohledu jedno konkrétního NPC z takového úhlu nebo pohledu celkově. Navíc nerozumím moc dobře celému tomu hernímu systému kdy je potřeba mít brýle, ale Guy je několikrát nemá a nebo má jiné (jiného hráče) takže by nemohl v tom světě fungovat. No to už se ale moc zamýšlím nad nesmyslností světa her a moc nad tím přemýšlím (asi bych mohl poukázat na více věcí které mi tam nedávaly smysl) Takže celkově tedy ty 3 hvězdy ale s tím že pokud jste hráč asi tomu bude rozumět více jak já. Podobný problém jsem ostatně měl u tolik zmiňovaného "Ready player one" kterému jsem taky moc neporozuměl a zápletka mi přišla podobně nudná a nezajímavá jako tady. ()

Lucbric

Skvělá akční komedie!! Nechybělo ani pár vážných a romantických scén. Film měl všechno, co by měla taková fajn oddechovka mít :) ()

IZFNP

Nečakala som to, ale fakt som sa v kine zabavila. Reynolds je zábavný, prehráva, ale scenáru to vyhovuje a jeho Guy má stále divákove sympatie. Spracovanie je živé a hravé a látku si vyslovene vychutnáva. Originálny námet plný hereckých mien (schválne, či ich objavíte všetky), ktorý si užije široká škála divákov. ()

cerdax2

Prvni trictvrte hodina byla neskutecna jizda a pak to zacalo jit vsechno do kopru, ztratilo to jiskru a naboj, hlavni zaporak byl spis smesny nez aby se ho a jeho akci nekdo bal. Skoda, kdyby si autori scenare nechali vysvetlit jak funguje svet penez a technicka cast sveta her, mohli by vytahnout film minimalne o hvezdicku vyse. 55% za prvni "pulku". ()

mrnino

Čo ja viem, to je taký slabší filmový odvar animáku Ralph Breaks the Internet, ktorý bol aj nápaditejší aj vtipnejší. ()

cernakus

Na letošní bídu prostě skvělý film. Ano, je to PG-13. Ano, je to plné klišé. A ano, ten rok odkladů a tudíž vypouštění dalších a dalších úryvků jako trailery, aby film nezapadl prozradilo až příliš a také to film přehypovalo.  Ale stále je to jízda, která nikde nenudí. Reynolds hraje svoji klasiku a stále to náramně baví. Jodie, Joe a Taika mají role na míru. Vtipy jsou i jiné, než ty z trailerů. Akce je zde není prvoplánovaná. Výborná hudba, efekty a scénář bez zásadních děr. Navíc dvojitý šťastný konec ponechává "feel good" pocit z filmu po jeho skončení. Tedy pro letošek jasných 5 z 5. ()

White-Man

Po shlédnutí traileru jsem se na tento snímek začal těšit. Mám rád tenhle styl, kdy si film vypůjčuje prvky z herního prostředí. Bohužel má očekávání nebyla naplněna. Spousta věcí postrádá smysl. Nejvíce iritující byla snaha vypnout servery sekerou. To jako fungují na vesmírnou energii, nebo co? A proč opět nepoužili restart, když to napoprvé zafungovalo? Čím jsme starší, tím více si všímám nelogického uvažování postav a vadí mi. Kdyby film využíval prvků, tak jako ve finálním souboji, bylo by to bezva, takhle je to ale dost šedý průměr. Ready Player One je na úplně jiném levelu. ()

boyjm

Po druhém Deadpoolovi, který mne absolutně zklamal v porovnání s famózní jedničkou jsem ke Free Guyovi přistupoval hodně obezřetně. A jsem moc rád že Ryan Reynolds tady zase nasadil laťku zpátky vysoko. ()

Kinofil

|| PG-13 || 20th Century Studios || Rozpočet: $120 mil. || USA: $121 610 714 - ČR: 25 553 872 Kč - Celkem: $331 444 250 || Po všech těch průměrných ukázkách je to nakonec slušná oddechovka, která šlape od začátku do konce. Přesto Free Guy není žádná extra třída a režírující Shawn Levi opět jede svoji rutinu jako v Noci v muzeu. Film nepřichází s ničím extra novým a nejvíc se dá přirovnat k Ready Player One a Raubíř Ralph a internet. Oba filmy sázely hlavně na popkulturní odkazy a fungování virtuálního světa a Free Guy se to nepokouší nijak měnit. Zápletka lehce vykrádající Truman Show však odsýpá rychleji díky minimu zbytečných vysvětlovaček. Raynolds sice po několikáté hraje Raynoldse, ale naštěstí se drží se svým pitvořením na uzdě. Nedá se říct, že bych se kdovíjak smál, ale ani kdovíjak nudil. Mladší noname herci stojí oproti němu úplně za prd a zachraňuje to jen ulítlý Taika Waititi a pár povedených cameo rolí. Konkrétně ta nejpovedenější je vtipným a zároveň pro mě smutný odkazem na Disneyho odkoupení 20th Century Fox. Škoda, že foxové celkově netočili takovéto "originální" filmy v posledních letech a v budoucnu se jich už moc nedočkáme. Free Guye bych se nebál zařadit mezi jeden z nejlepší filmů podle her, ačkoliv pojednává o smyšlené, která však jednoznačně odkazuje na Fortnite, PUBG a GTA Online. Kazí ho jen neoriginální příběh, herci a slabší CGI, které se sice může odvolávat na grafiku v herním světě, přesto mohlo být vymakanější. 70%. ()

xxmurphyxx

Toto mohla byť taká jeba jebúca, že by každému ujebalo dekel z hlavy. Ale nebola. A to ma ako hráča pekne serie. Takto lajdácky premrhať taký obrovský potenciál aký sa tu núkal sa len tak nevidí. Toto je prinajlepšom len taká neškodná blbina hrajúca na imidž na ktorú si o dva mesiace nikto ani nespomenie. Dobrý námet a myšlienka s fajn obsadením utopený v sterilnej réžii v mantineloch nudnej hry na istotu, žiadna snaha experimentovať, naplno sa odviazať, odtrhnúť z reality a zasypať divákov tonou videoherných a popkultúrnych odkazov a eastereggov v záplave šialenej akcie a uleteného humoru. Takto sme dostali len priemerný film pri ktorom sa človek sem tam pousmeje, občas uvidí nejaký ten odkaz na hernú kultúru a poteší zmysly slušnou trikovou stránkou filmu. Odkazov je tu je málo a aj tie sú viac menej scvrknuté len na mainstream pre dnešných puberťákov ako Fortnite, PUBG, COD a najmä GTA. Kde je kurva Lara, Mário, Crash, Sonic, Drake. Chápem, že čakať tam Pyramid heada zo Silent Hillu by bolo zbytočné keď film je určený aj sopliakom ale postaviť to všetko len na popularite GTA či Fortnightu s jedným odkazom na Portal gun z HL aby aj starí hráči ako ja mohli pohonkávať je kurva málo. Príde mi to tak ako keby scenárista spolu s režisérom nevedeli či chcú robiť film hlavne pre videoherných nerdov alebo pre klasické konzumné obecenstvo, ktoré vie holý kokot o videohernej scéne ale mám skôr pocit, že chceli ulahodiť každému a preto vyšiel takýto biedny polotovar. Ale hlavne, že sa našlo miesto pre pár zbytočných youtuberov aby si mohli vo filme pohoniť ego a dvihnúť follow. Srať na to, že film je prachsprostý priemer, hlavné je, že sa v ňom mihne Ninja a pár ďalších tragédov z youtube, to nám dvihne rating aj návštevnosť. A zrejme to tak bohužiaľ aj bude. Keď to bude hodnotiť len ako divák tak by to bolo na tie tri max, pozrieť sa to dalo, popritom aj najeť či odbehnúť na hajzel alebo odpísať na FB. Ak by som  to hodnotil z pozície hráča, človeka čo miluje hry od príchody prvého Playstationu tak by to bol ťažký odpad prípadne jedna hviezda. Takto ostávam korektne pri troch nakoľko mám Reynoldsa rád a nájde sa tu niekoľko vtipných momentov za väčšinu ktorých treba vďačiť najmä Taika Waititimu, ktorý si film zjavne náramne užíval a je tu úplne fantastický. Ale stále sa nemôžem ubrániť pocitu, že toto mohlo siahnuť oveľa oveľa vyššie nebyť priposratosti ľudí. ()

Facerr

Slabá hvězdičková čtyřka pro silnou jedničku Reynoldse, kterýmu guy prostě sedí. K tomu si připočtěte originálníí nápad a jednu gameskovou lovestory a je z toho popcornovej biják, jako vyšitej. ()

blondboss

Tieto mindfuck snímky nemám až tak v obľube, avšak od čias Spielbergovho Ready Player One je toto jedným z najprekvapujúcejších guilty pleasure roka. Ryan Reynolds v úlohe, ktorú si musel užívať, ako to len on vie, už len preto, že je tu množstvo hlášok, odkazov a virtuálneho bordelu v štýle Deadpoola. Odkazy na Star Wars a Avengers okorenené sekundovým cameo Chrisa Evansa sú len ukážkou toho, že Shawn Levy sa s tým nepáral a poňal to osobite a po svojom. Preto musím pridať tú štvrtú hviezdu, nakoľko v 3D či 4Dx to musí byť nášup. 70 % ()

AndrewNewman

Po dlhšej dobe konečne skvelý, svižný a vtipný akčný blockbuster. Obsadený sympatickými hercami, dobre zrežírovaní a vizuálne dokonalý. Je to ale mierne kopírovaná verzia Ready Player One, ktorej emocionálnu hodnotu Free Guy skrátka nedosahuje. Takisto Shawn Leny nie je Steven Spielberg. Štvrtú hviezdu dávam za scénu s Capom a jeho štítom, pri ktorej som takmer zomrel! ()

JasonV

Má to veľmi zaujímavú a vlastne aj originálnu hlavnú myšlienku, ale hlavne kvôli nie až tak podarenému spracovaniu je z toho vlastne len priamočiarejší a chudobnejší Ready Player One, strihnutý Tronom nesúci sa na vlne hier ako GTA či Fortnite. ()

JenYu

Další hit, který mě totálně minul (možná proto, že nehraju hry, ze kterých film vychází). Ryan Reynolds přehrával, což mě otravovalo snad ještě víc než nesnesitelná postava Taika Waititiho. Nelogické chování postav a všespasící polibek... To opravdu tvůrci nedokážou vymyslet nic originálnějího? Jediné, co mě rozesmálo, byla reference na Avengers, tak za to dávám tu hvězdičku. ()

Krásné Vánoce a PF 2022!

Krásné Vánoce a PF 2022!

24.12.2021

Marvelovka Shang-Chi je obří hit

Marvelovka Shang-Chi je obří hit

06.09.2021

Po nevýrazné trailerové kampani to málokdo čekal, zejména v současnosti, kdy se velkým filmům v kinech obecně až tolik nedaří, nicméně studiu Disney se to opět povedlo. Z nového komiksového snímku… (viac)

Akční komedie Free Guy slaví úspěch

Akční komedie Free Guy slaví úspěch

15.08.2021

Nový snímek Free Guy z produkce 20th Century Studios spadající pod Disney slaví úspěch. V kinech se mu daří nad očekávání slušně a poměrně tak třeba poráží konkurenční Sebevražedný oddíl od studia… (viac)

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+