Nádherná a svobodná kavalkáda nonsensů, satirických skečů a britsky vykutálených slovních a situačních hříček od pánů, jejichž jména znějí skoro jako jména svatých - John Cleese, Eric Idle, Terry Jones, Graham Chapman, Michal Palin - doplněné animacemi velkého a divokého Terry Gilliama, zahajuje přehlídku odvážných, kteří souhlasili ocitnout se v jejich zářícím stínu. (oficiálny text distribútora)

Segrestor

Skeče Ústav švihlé chůze a Smrtící vtip se mi tak vryly do hlavy, že pořád pajdám, levá opisuje půlkruh, a na potkání trousím jednu a tu samou anekdotu a čekám, koho tím pošlu pod zem, aby čuchal k fialkám zespodu. Všichni chtějí zabít mě a obě nohy už opisují celé kolo. John Cleese jednou vysvětlil princip skeče (když jsou na scéně čtyři muži v popelnicích a přijde k nim normální člověk, tak ten je divný a k smíchu) vlastně popsal celý princip pořadu Monty Python's Flying Circus. Pro mě kult už od osmnácti let, pro jiné strašná a nepochopitelná blbost. Pro úplně jiné kopie legrácek Petera Sellerse. Buď jak buď, MPFC položili základy moderního britského humoru a zafixovali princip skeče pro další a další napodobitele. ()

easaque

5* kultovní seriál této legendární avantgardní skupiny nemá cenu moc komentovat. Pokud se někomu absurdní situační humor líbí, tak to musí být pro něj základ a ostatním to asi nic moc říkat nebude. Hezky je vývoj této party popsaný v dokumentu Monty Python - málem pravda, který taky doporučuji. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 3 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Jara.Cimrman.jr

"Chtěli bychom se omluvit za způsob, jímž jsou v tomto pořadu předváděni politikové. Nikdy jsme neměli v úmyslu naznačovat, že politikové jsou rozklepaní oportunisté, kteří se více starají o své soukromé války než o problémy vlády, natož jim podsouvat, že obětují důvěryhodnost, když se brání svobodné diskusi o životně důležitých problémech svou mylnou představou, že partajní jednota stojí nad blahem lidí, jež údajně zastupují. Rovněž nikomu nechceme sugerovat, že to jsou hašteřiví krhounci bez špetky zájmu o sociální problémy dneška. Rozhodně jsme nechtěli, aby je diváci považovali za nedůtklivou, prohnilou, sobeckou havěť, s chlupatýma nohama a s nadměrnou příchylností k alkoholu a k jistým jednoznačným sexuálním praktikám, jež mnohé lidi urážejí. Omlouváme se, vznikl-li snad takový dojem." Tato kombinace šesti geniálních mozků je vražedná pro intelekt normálního smrtelníka. Někdy nechápu, jestli jsou tak vtipní nebo jenom utekli z blázince, ale bavím se u jejich hovadin vždycky. Teda vždycky ne, ale to je přece moje chyba, když nepochopím vtip. On tam totiž někde je. Jen ho najít. To je pak skvělej pocit. ()

Adam Bernau

Musel jsem dojít osvícení, abych docenil hry Járy Cimrmana, které mi ve srovnání s jimi inspirovanými filmy připadaly na poprvé dosti klopotné. Nyní jsem dosáhl ještě většího osvícení, když jsem konečně pronikl do Létajícího cirkusu, jehož skeče mi kdysi připadaly (opět ve srovnání s geniálním Životem Briana) jaksi nicneříkající. Ó mluví a mnoho mluví (nic než slova). PollyJean sice na můj dotaz, kde byly všechny ty postavy z titulků Černého orla, reagovala slovy "někdy si myslím, že pořád ještě nechápeš jejich humor", ale já jsem prozatím spokojen s Montyho svědectvím, že způsob masmediální komunikace se od přelomu 60./70. let nijak podstatně nezměnil. ()

Eddard

Svůj stý komentář jsem si schovával právě pro Létající dirkus, který je pro mě personifikací geniality, toho nejlepšího ze společenské a politické satiry, parodie a komedie, kategorický důkaz britského smyslu pro humor. Pane Chapmane, Cleese, Idle, Jonesi, Paline i vy mistře Gilliame, poklona až k zemi, pero mého klobouku zametá prach z vaší cesty. Nalijme si čistého vína - některé skeče jsou slabší až slabé, Gilliamovi animace jakkoliv originální a fantastické někdy štvou, jelikož přerušují náš oblíbený skeč. V osledpujícím světle té naprosté většiny šílených (ve smyslu nepřekonatelných) skečů, scének a gagů a charizmatu, který ze všech pěti hrajících Pythonů (zj. Cleese, Palina a Idlea) přímo tryská se tyto výtky ztrácejí jako nepodstatné hnidopišství nějakého obzvláště protivného rýpala. Čím byli Beatles pro (britskou) hudbu, tím je skupina Monty Python a jejich Létající cirkus pro (britský) humor. 100% ()

• Seriál se umístil na pátém místě v žebříčku "Top 25 kultovních TV pořadů všech dob" amerického časopisu TV Guide. (don corleone)
  • V epizodě se objeví producent seriálu Ian McNaughton v roli jednoho z diváků ve studiu, kteří vtrhnou na scénu. (don corleone)
  • V roce 1971, když se připravovala 3. série, chtěla stanice BBC smazat videokazety se staršími díly seriálu. Tehdy šlo v televizi o běžnou praxi. Kazety s televizními pořady se z finančních důvodů přemazávaly, aby se daly znovu použít. Členové komediální skupiny se pochopitelně zděsili a Terry Gilliam veškeré kazety od televize zakoupil. Díky tomu se dochovaly všechny díly seriálu. Když televize poté chtěla pořad reprízovat, musela Gilliama požádat o zapůjčení pásek. (Wishkah)

Zemřel Terry Jones

Zemřel Terry Jones

23.01.2020

V nedožitých 78 letech nás v úterý opustil velšský herec, scenárista, režisér a v neposlední řadě spisovatel, Terry Jones. Člen světoznámé britské komediální skupiny Monty Python vystudoval… (viac)

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

08.07.2018

53. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival, který byl zahájen vzpomínkovým filmem na Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky (1965), se letos nesl ve znamení velkých… (viac)

Stříhat, stříhá, stříká, krev!

Stříhat, stříhá, stříká, krev!

13.10.2006

To, že absolutní vetšinu kadeřníků tvoří masoví vrahové s vážnými psychickými problémy, všichni dobře víme už od dob Monty Pythonů. Bohužel, mnozí z nás tento alarmující fakt ještě i dnes berou jen… (viac)