Dawsonov svet

• Česko Dawsonův svět (viac)
USA, (1998–2003), 93 h 9 min (Minutáž: 41–45 min)

Tvorcovia:

Kevin Williamson

Réžia:

Joshua Jackson, Bethany Rooney, David Semel, Lou Antonio, Dennie Gordon (viac)

James van der Beek, Katie Holmes, Michelle Williams, Joshua Jackson, Kerr Smith, Meredith Monroe, Busy Philipps, Mary Beth Peil, Monica Keena (viac)

Kamarádi Joey Potterová a Dawson Lerry se znají od sedmi let a jako každý sobotní večer se u Dawsona dívají na filmy. Joey žije se svou sestrou a jejím přítelem v malém domku, v zátoce kousek od Dawsona. Její matka umřela na rakovinu a její otec sedí ve vězení za držení narkotik. Dawson, Joey a Pacey Witter, Dawsonův nejlepší kamarád, natáčejí Dawsonův první film, se kterým chce jet brzy na filmový festival amatérských filmů. Pacey, který v něm hraje nestvůru, a Joey, která hraje hlavní hrdinku, se začnou hádat. Jejich hádku ale přeruší přijíždějící taxík, ze kterého vystoupí mladá blondýnka Jen Lindlyová. Je to vnučka Dawsonových sousedů, která přijela, aby pomohla své babičce starat se o nemocného dědu. Jen, stejně jako ostatní, druhý den nastupuje do druhého ročníku místní střední školy (oficiálny text distribútora)

Jerryy

Tak tenhle seriál je naprostá pecka. Teda pokud se pohybuje divák ve vhodném teen věku :) , jestli ne tak je to "jen" pecka . Néé vážne - nečekejte nic extra , má to základ průměrného "teenagerského" seriálu , ale s nějakým skrytým kouzlem , které ho právě od té šedi odděluje + plus jednu hvězdu - Joshua Jackson :) . ()

Desdemone

Nejdřív naivní Dawsonův svět, posléze nové Beverly Hills a v posledních dvou sériích čistě Joeyin svět- to vše je na jednu stranu děsně prvoplánové, nesmyslně upovídané a nudné (což je zásluha dua DawsonXJoey), ale na druhou stranu je to i vtipné, milé (a to je zase zásluha dua JennyXJack), i já v tom vidím velkou dávku sebeironie a pro mou generaci je to hlavně ta největší nostalgie, pro mě osobně přechod od Pokémonů k sitcomům. Asi vždycky na to budu vzpomínat jako na jeden z těch lepších televizních seriálů pro teenagery. ()

KarlWalf

První třetina dílů je o tom, kdo po kom touží, ale nevyspí se s ním. Druhá třetina je o tom, kdo koho nemiluje, ale vyspí se s ním. A v poslední třetině se už neřeší nějaká náklonnost, ale každý souloží s kým může. V reálném životě by to nemuselo být špatné, ale nikdo by neměl ty kecy kolem, navíc luxusní kusy by si našly bohatého strýčka a Dawsonovi by zůstala tak maximálně kamera, případně pryžová madam. Příjemně se na tom seriálu bavím, je to naivní, pseudo-moudré, nehetero a Katie Holmes mě sexuálně frustruje. Takže kvůli nechtěnému humoru a lolitkám dávám dvě hvězdy. ()

haWranka

Božemůj, jak jsem se zděsila, když jsem zjistila, že jsem hodnotila čtyřma hvězdičkama! To teda ne-e-e-e... Jak série postupovaly, kvalita se propadala kamsi do nikam... ()

Sosak

Seriál plný mezilidských vztahů, problémů teenagerů a takových těch nudných hoven. Ty přechytralý a jakože intelektuálský hemzy mi vysloveně ničily život. Velké díky, že to přestali dávat...akorát to mohlo skončit předtím, než jsem přestal sledovat televizi :) ()

Wencek odpad!

Tak trochu Beverly hills z amerického buranova o sladkém Dawsonovi, který prožívá peripetie dospívajícího života. Navíc s naprosto odpudivým hlavní představitelem, kterému bych nevěřil ani dobrý den, jak byl nepřesvědčivej. A ten jeho kamarád byl snad ještě mnohem horší. A celkově ty lidi co tam vystupovali mi přišli jako z jiného světa. Prostě a jednoduše cha cha cha cha na celý Dawson´s creek, užíte si to tam u vás v obludáriu. Pro mě naprostá slátanina o ničem. ()

BačaXXX

To, že hlavnímu představiteli bylo jednadvacet a hrál patnáctiletého kluka mi přišlo asi nejtrapnější ale čert to vem, na několik dílů se dívat dalo. ()

Bart16

Naprosto srdeční záležitost.Pravda dnes,bych se na tento seriál pravděpodobně nedíval,ale ve své dobně naprostý kult.Daleko věrohodnější a lépe napsané postavy než v 90210.Na některé scény už nikdy nezapomenu. ()

dessa

Na amerických teenage seriálech mě překvapuje, jak šuká každej s každou, Dawsonovu světu se toto klišé nevyhnulo... ()

retrogirl2

Myslím, že se nám tenkrát trefili do těch našich pubertálních dušiček. O tom to přeci je. A poslední série nejsou vůbec špatný, jsou jiný, než ty první, snad míň naivnější, víc živější... Konečnej díl je pro fajnšmekry opravdu síla! Nejlepší herecký výkon hlavních představitelů - Michelle Williams. ()

FreeDooM44

Naprostej souhlas s larelay... Pamatuju si jak jsem na tento seriál koukal ještě jako malé decko někdy na základní škole a hltal každej díl. Myslím, že tak dva, možná tři roky zpátky jsem z nostalgie projel všechny série, sice už to pro mě nebylo takové terno jako v pubertě, ale i tak jsem to vydržel dokoukat bez nějakého většího přemáhání a když jsem po tolika letech slyšel theme song, tak mi příjemě mrazilo po zádech :))) I don't want to wait For our lives to be over.... :))) Podle mě je to s Dawsonem možná jako s večerníčkem :) a BTW zajímalo by mě na co koukají dnešní předpuberťáci a puberťáci na základních školách...I když možná radši ani ne :))))) ()

umbjaz odpad!

ze začátku to bylo asi i dost cool. vzhledem k mím vzpomínkám na silně děj prožívající pubertální sestru. ale rozhodně jsem nikdy nechápal, co je na tom tak straně dokonalího. z dnešního pohledu leda tak Katie Holmes :-) ()

PavelU

Příliš dokonalé na to, aby to byla pravda. Přesto měla třetí série to největší kouzlo v celém seriálu. Což ale nijak nekoresponduje s tím mega kýčem, kterým tvůrci krmili diváky v průběhu všech sezón. Epizody Stále stejná písnička a Všechno dobré musí jednou skončit proto slouží jako metafory na to, že i kdyby ten vysněný a perfektní život vyšel, museli bychom se jednou probudit z toho snu, uvědomit si skutečnost a smířit se s tím, že v životě není nikdy nic úplně ideální. Ani nemůže, jak by mohlo. Ale není všemu konec, záleží jen na úhlu pohledu, na tom, jakou postavu si oblíbíte. Indicie budoucího vývoje jsou totiž podsouvány pečlivě, filmařskými postupy dobře ověřené, čímž zkrátka jiná alternativa ani v úvahu přijít nemohla. Na rovinu ale říkám, že jsem si ty dva týdny seriálového maratónu představoval přece jen odlišněji. Takhle mi tak zůstala hlavní přednost seriálu, dvou ústředních postav příběhu, prostřednictvím nichž děj před mnoha lety započal. Ono to víceméně splňuje slova tam řečená, přičemž si ale vyznění Dawsonova světa hraje s výkladem, jak je to vlastně myšleno. Krom toho se samozřejmě jedná o obyčejnou vztahovku, v níž se řeší všechny různé věci, co přátelství, láska, vztahy a sex obnáší. Doplněné i o nervy drásající scény, poučené rozhovory o tom, jak lze prožít život, něco ztratit, znovu nalézt, spadnout až na dno, vyhrabat se z něj a tak. Ale zároveň má seriál jakési zvláštní kouzlo, unikátním způsobem zachycující tu dobu, ty herce, postavy, tu mladost a nespoutanost. A nejvíce se mi líbila titulní znělka ze druhé série. Obecně vzato, funguje výtečně první čtveřice sezón, zbylé dvě už dojem trochu kazí. ()

A bude komiksové světlo!

A bude komiksové světlo!

01.11.2007

Konkrétní zdroje? Blesk a Zelená lucerna. A pozor, teď nemluvíme o chystané Justice League of America, jejíž členy jsou i Flash a Green Lantern. Strategie studia Warner Bros. je vskutku podivná.… (viac)