Podle jednoho z nejznámějších románů bratrů Strugackých. Lidstvo třetího tisíciletí dokázalo vyřešit většinu svých problémů a vydává se hledat další civilizace. Výzkumný tým na oběžné dráze nad planetou Arkanar sleduje život na planetě na velkých obrazovkách. Používá k tomu kamer v očích průzkumníků převlečených za významné osobnosti místní společnosti, která je na úrovni našeho temného středověku. Jeden z průzkumníků, Anton - na Arkanaru Rumata, stojí tváří v tvář krutosti a nespravedlnosti před otázku, zda porušit zákaz vměšování do záležitostí místních obyvatel, nebo zda na pomoc těm osvíceným použít nejmodernější pozemské zbraně. (MI-380)

umbjaz

opravdu dobré fantasy, které je na svou dobu a místo vzniku dovedně natočené, herecké výkony jsou kvalitní, ale celkoví dojem u mě zničil více než odporný jazyk originálního znění... prostě je to odporný, ale přetrpěl jsem to a výsledkem mi bylo velice příjemné osvěžení moderních výkalů. ()

-tHESWINe-

Bohužel jsem zatím nenašel čas přečíst si předlohu, takže nemohu posoudit jak dobře se povedlo ji zpracovat, nicméně na mne film zapůsobil, a to i přes svůj starší kabátek. Ale nedalo se říct že by to dnes působilo úsměvně, trikové záběry jsou relativně na úrovni. Jen se mi zdálo, že ono prezentované dilema je ve filmu rozebráno příliš povrchně, za to ta jedna hvězdička dolů. ()

warpcore

Staré poctivé sci-fi, na zhliadnutie ktorého je nutná istá dávka trpezlivosti. Ale to nič neuberá na fakte, že sa jedná o dielo, hodné pozornosti každého fantastu! ()

DonFrolimo

Výjimečná sci-fi s perfektním příběhem o lidské povaze, sociologii násilí a úskalích "pozitivního" vměšování. A potom také film, který nás přesvědčuje, že dobrá fantastika nepotřebuje ani tolik astronomický rozpočet, jako právě dobrý nápad a důslednost v detailech fikčního světa. Pro mne velmi příjemný objev. ()

StarFsh

To, že sa na tomto filme koprodukčne podieľalo NSR, ZSSR a Francúzsko je na filme, alebo lepšie povedané nekoordinovanom chaose vidno. O nejakých hereckých výkonoch nemôže byť ani reči. 2.5* som dal za pokus natočiť vynikajúcu predlohu bratov Strugackých. ()