Autobiografický film o legende kanadského hokeja, brankárovi Terrym Sawchukovi, nám dovolí nazrieť do nielen jeho osobného života, ale aj do sveta vrcholového športu, a priblíži nám všetky jeho úspechy a pády... Terrance Gordon Sawchuk bol kanadský profesionálny hokejový brankár, ktorý od roku 1947 hral 21 sezón v NHL pre Detroit Red Wings, Boston Bruins,Toronto Maple Leafs, Los Angeles Kings a pre New York Rangers. Vyhral Calderovu trofej, štyrikrát Vezinovu trofej a stal sa štvornásobným šampiónom Stanleyho pohára. Uviedli ho do hokejovej siene slávy. Ani tri desaťročia po jeho smrti nebol zoznam jeho rekordov prekonaný. Počas svojej kariéry utrpel veľa zranení. Na tvári mal 400 stehov a do roku 1962 chytal bez masky. Naposledy stál na ľade 14. apríla 1970. (TV JOJ)

MikO_NR_1909

Je to športový snímok z prostredia hokeja, ale tvorcom sa podarilo príbeh uzavrieť do sveta autistického brankára, na ktorého padalo príliš veľa pukov a ktorý, ako všetci ďalší gólmani žil troška v inej periférnej rovine než ostatní. Nedajte sa pomýliť, že uvidíte akčné tímové zápolenie v kolektívneho športu, uvidíte čudesný, miestami infantilný a v každom prípade nijak zvláštny opis génia, ktorý žil na hrane. ()

curil

I když mám o mnohem více raději fotbal než hokej, na částečně životopisný film o legendě NHL jsem se podíval s velkým zájmem. Pěkně zmapovaná kariéra, cestování po klubech NHL, problémy s alkoholem. Líbily se mi vsuvky s titulky a bilancí dalších slavných hokejistů např. Gordie Howe. Brankář je známý i u nás, pamatuji jak před mnoha a mnoha lety byla několikrát k vidění v českých novinách a časopisech jeho zjizvená tvář s neskutečným počtem štychů jako kuriozita. ()

ghatos

Naznačené temné stíny na duši vykreslují Terryho jako utaženého a hlavně vnitřní agresí formovaného člověka, který přišel odnikud z dalekého severu, což tak nějak indukuje sebezničující prvky. Jizvy na těle i na duši, který nikdo netuší + existenční tlak... (starý) sportovní svět. Není to zlé, ale nedaří se úplně dotáhnout různé linky příběhu a také dramaticky je to podprůměr. 54%. ()

Johnny.ARN

Lacné, zmätočné. Chcela to byť dráma o zlomenom alkoholikovi alebo prierez kariéry legendy kanadského hokeja? V tomto mixe nevyšiel ani jeden zámer. Zásadné udalosti odfajčené poväčšine jednou scénou, alkoholické radovánky zaberali väčšinu stopáže, čo je pri hokejovom filme dosť smutné. Nemalo to iskru, niečo, čo by ste si odniesli. Snáď nabudúce. Slabé 2 z 5 ()

Kubasino

Strašně laciné a bez energie. Navíc fandové hokeje budou otrávení z některých vybájených věcí, které zkrátka nebyly pravdou. K naštvání jsou třeba fake loga týmů a nebo první černošský hráč v Bostonu už v dobách, kdy svět ještě neslyšel o Williem O'Reem. První zmíněné bylo asi otázkou licence, ale když do pr***e nemám prachy na pořádně udělaný film, tak se do toho nepouštím. Hvězdičky jsou za slušné herecké výkon a za hokejovou tématiku (teda ne, že by toho hokeje bylo tolik). ()

• Ve filmu Terry Sawchuk (Mark O'Brien) ve svém posledním zápase před smrtí na pár sekund vystřídá jedničku New York Rangers Eda Giacomina, který si odpočine a brankáři se opět vymění. Ve skutečnosti ale Sawchuk naposledy chytal 14. března 1970 na ledě Chicago Blackhawks celé utkání. Pravdou je, že derniéra nebyla povedená – sedmkrát inkasoval. (lundgren86)
  • Během působení v Boston Bruins ve filmu vystupuje spoluhráč černé pleti. Ve skutečnosti Sawchuk (Mark O'Brien) v Bostonu působil v letech 1955–1957. První černošský hráč v lize Willie O'Ree debutoval sice za Boston, ale až v lednu v sezóně 1957/58, kdy již byl Sawchuk zpátky v Detroitu. (lundgren86)
  • Natáčelo se v Torontu (Ontario, Kanada). (BMW12)