Star Trek: Vesmírná loď Voyager

USA, (1995–2001), 129 h (Minutáž: 45–90 min)

Kate Mulgrew, Robert Beltran, Roxann Dawson, Robert Duncan McNeill, Ethan Phillips, Robert Picardo, Tim Russ, Garrett Wang, Jeri Ryan, Jennifer Lien (viac)

Voyager je čtvrtým, předposledním seriálem nesoucí jméno Star Trek. Premiéru měl v USA v lednu roku 1995. Děj se poněkud liší. Je sice opět situován na loď Federace, ale tím končí veškerá podobnost. U.S.S. Voyager totiž nebrázdí známý vesmír a neudržuje mír pod záštitou Federace. Hned při své první misi, která měla za úkol objasnit zmizení Makistské lodi s důstojníkem Hvězdné flotily inkognito na palubě, je přenesen vysoce výkonným zařízením na opačnou stranu galaxie, do nezmapovaného Delta kvadrantu. Posádka makistské lodi byla přenesena stejným způsobem, a protože její loď musela být obětována hned při prvním kontaktu s bojovnou rasou Kazonů, připojila se k posádce Voyageru a podřídila se jejím pravidlům. Voyager je nyní sám, bez pomoci Federace a spojenců... Jedno mu nikdo vzít nemůže... naději... naději, že narazí na cokoli, co mu zkrátí přes 70 000 světelných let dlouhou cestu. Posádka se s tíží svého osudu odhodlaně vydává vstříc nástrahám a dobrodružstvím zpátky domů. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa sirien k tomuto seriálu (176)

Voják (1998) (S05E02)

Janeway pokračuje v demonstraci své příšerné nekompetence a nezodpovědnosti... a díl z toho ani nic nevyždíme, je to jeden z těch, kde "se dějou náhodné věci v pořadí", ale vlastně to nemá žádnej děj ve smyslu nějaké progrese situace-rozhodnutí-dopad, drone prostě deus ex machina dělá věci a nějak náhodně se chová jak ho zrovna scénář prvoplánovitě postrčí a naprostym samoúčelnym cucprstem scénáristů to skončí nějak dobře. Místy to má nějaké napětí, nějaké zajímavé situace (byť úplně WTF vyřešené) atp., takže to nějak funguje a je to rozumně koukatelný, ale víc o tom říct nejde., slabý 2* ()

Extrémní riziko (1998) (S05E03)

Tyhle díly v epizodickym seriálu moc nefungujou - tomuhle se to kupodivu většinu času s retconovym skřípánim nekonzistencí dařilo - pak to ale implodovalo povrchnim rozřešenim "pár keců a jedna věc a všechno je zas ok". Paralelní story k tomu neměla moc co přidat - Maloni sou lame Ferengi a Janeway je slabá kapitánka co si nechá skákat po hlavě radši než aby ukázala trochu asertivity. ()

Z masa a kostí (1998) (S05E04)

Konečně Voyager zase působí dojmem Star treku a ne jen náhodnýho sci-fi. Janeway dokonce výjimečně nedělá ostudu roli Starfleet kapitánky (!). Škoda, že začátek neni trochu dramatičtější a hlavně že to vyjednávání je pak tak nárazově odbytý - kdyby se v něm začala protistrana chovat autentičtějc a ne tak tuctově a promítla se tam i nějaká ideologie a mělo to víc výměn, mohlo to snadno dosáhnout i na 5* ()

Bylo nebylo (1998) (S05E05) odpad!

kdybych to nemoh v 5 minutách proklikat, tak bych se zeblil. Co není sračkoidní Neelix je votravný děcko a její stupidní Holotubbieci. ()

Proti času (1998) (S05E06)

nuuuudaaaa.... celej díl je předvídatelnej jak sviň a jen čekáme až to dopadne jak to dopadnout musí - pocestě se neukáže nic zajímavýho, neřekne nic zábavnýho, nestane nic vzrušujícího... Janeway je zas zpátky v módu mizerný kapitánky, pocestě špatnej efekt havarující Voyageru, jedno cameo a - well, a nic víc. ()

Hlasy (1998) (S05E07)

Začátek je moc krátkej a úplně propálí možnosti skutečné záhady nebo psychothrilleru, prostředek je naopak zbytečně dlouhej a o ničem a závěr je předvídatelnej a uměle dramatizovanej. V podstatě to hřeší na to, že to Jeri Ryan (7/9) herecky celý utáhne - což ok, utáhne, ale. Hodně silný 2*, ale 3 to nedá. ()

Nelidské metody (1998) (S05E08)

Dokud to bylo o divnym emzákovi, tak to bylo zajímavý - když to začalo bejt o Mengelem, tak to začlo bejt o ničem. Ten setup s hologramem zoufale nefungoval a díl nedělá nic jinýho, než že přeřikává dávno obehraný argumenty, aniž by k nim přidal cokoliv novýho. Plus podobnejch dílů je plnej DS9, kam to i zapadá tónem - kdyby Voyager šel v protisměru a vykreslil humánního Cardassiana a místo toho začal rejt do předsudků a paušalizací Bajoranů, tak by to bylo značně zajímavější. Na hraně 2*, ale bohužel ne za ní. ()

Třicet dní (1998) (S05E09)

Tuctovej díl co je zajímavej jen trikem s formou vyprávění kdy se první dozvíme že Tom skončil v base. Bohužel, čím víc se odhalí, tím míň zajímavý to je a bez toho triku by to byla trapná 1*. Pocestě Janeway zas ukazuje své velitelské nekvality a absenci jakékoliv přirozené autority. ()

Kontrapunkt (1998) (S05E10)

Na jednu stranu mě ten díl nijak moc nebavil, na stranu druhou musim nechat, že je udělanej dobře, inspektor má potřebný charisma, děj drží pohromadě atd. Jen prostě mě tyhle romance nějak neberou. Pocestě je pár logickejch podivností - ne nutně nesmyslů, ale díl se věci prostě nenamáhá vysvětlit, protože zjevně nejde o detektivku, ale o romanticky-špionážní duel Inspektora s Janeway. Subjektivně bych tomu dal tak 1*, ale asi by to nebylo moc fér. ()

Skrytý obraz (1999) (S05E11)

TOHLE je konečně výbornej a velmi potřebnej díl s Doktorem a o Doktorovi - bohužel, o 2-3 série pozdějc, než bejt měl - v tenhle moment je to už lehce "příliš málo, příliš pozdě" - logika postavy a celého paradigmatu AI ve Federaci se už dávno zhroutila. ()

Chaotikova nevěsta (1999) (S05E12)

Jakože - bejt to nějakej výroční nebo speciálovej díl, co by vyčníval a byl by zjevně záměrně weird a sebeparodickej, tak by to bylo klidně na 3-4* - bohužel to tak neni a je to spíš další simulátorová crap epizoda, byť obohacená o hezký námět navíc (který je lepší nepitvat druhym pohledem). ()

Přitažlivost (1999) (S05E13)

Křečovitě násilná romance je křečovitě násilná. Koncept post-apo planety hezkej, ale dost nevyužitej, a Tuvokovy historie a souvisejícího výletu do Vulkánské logiky/mystiky bylo příliš málo (tak nějak tušim že větší deep dive do tohodle udělala až Enterprise). ()

Ráj (1999) (S05E14)

TOS spirit is strong with this one - v dobrém slova smyslu. Popravdě to je možná vůbec první (!) epizoda VOY, co vyvolává ten původní star trek dojem dobrodružství a úžasu nad věcmi, které jde potkat tam někde venku. Jsou tam nějaké detaily co by šly procedurálně/dramaticky dobrousit (snažení 7/9 z první části dílu by mohlo mít větší efekt, mohly by tam být nějaké pochybnosti o reálnosti toho týpka atp.) - nic kritického, ale je to to co mi brání dát 5*. ()

Temná hranice (1999) (S05E15)

Tohle je hodně stylovej dvoudíl - váhal sem nad 5*... ale. Zase tu je Borg Queen, bez toho aby jí zkusili zapracovat nějak rozumnějc v konceptu Borgů jako kolektivu. Představa individualit ponechaných napříč Kolektivem pro získání perspektiv je zajímavá - ale nedotažená. A zase tu je promarněná příležitost co do toho vysvětlit, co je na tom být Borg pozitivní (nebo pokud nic takovýho neni proč to Borgové sami nerozpustěj) Plus poslední cca třetina poněkud ztrácí tempo a přišla mi šitá víc a víc horkou jehlou. ()

Choroba (1999) (S05E16)

Stranou pochybnosti "protokolu" - míra trapnosti tu průběžně překračuje snesitelnost, Janeway se chová jak trapná úča na školnim výletě (což odpovídá jejím dlouhodobě demonstrovaným velitelským kvalitám, takže aspoň tu je konzistence) a do toho lítaj místy strašný technobláboly (rozšiřovat pole strukturální integrity na cizí loď, docking clamps co nefungujou aby pak fungovaly - chjo). Idea (a vizuál) zajímavý lodi a její posádky tu sou totálně projebaný. Doslova. Byl by to odpad, ale ta B-story je dost dobrá aby to na ty 2* vytáhla - škoda, že to neni jen o ní. ()

Směr: zapomnění (1999) (S05E17)

Potenciální téma zahozený (btw. mnohem líp zpracované namátkou např. v dvoudílu Doctor who s06e05 Rebel Flash + e06 Almost People - a nejspíš na desítce dalších míst), Janeway opět mizerná velitelka (tentokrát extra), logika totálně děravá (SPOILERS: zduplikovanej... Voyager... WTF!? Super-pohon?) a ten díl na který to navazuje to zpětně spíš kazí pachutí než že by ho to jakkoliv rozvíjelo. Aspoň že to ke konci to začne bejt fakt zábavně absurdní vizuálně, to trochu vyvažuje rostoucí nezajímavost. ()

Zápas (1999) (S05E18) odpad!

Indiánský spiritual sračky -2* by default (odteď novej Neelix paušál), existence boxu v utopistický budoucnosti -1*, fakt že to bylo předvídatelný a roztahaný k umření -další... Z půlky sem to proklikal, jediný o co sem přišel je čas života než sem to proklikávat začal. (+co píše noriaki) ()

Kroužek expertů (1999) (S05E19)

...průhledný jak sklo, předvídatelný jak rovná čára a napínavý jak rozvařená špageta. Janeway prokazuje své velitelské kvality tím že jí trvá 3 hodiny najít naprosto očividnou taktiku - a parta géniů prokazuje nazpátek svou genialitu tim, že jí takovou očividnou návnadu sežerou i s navijákem. Námět dobrej, zpracování tristní. ()

Moloch (1999) (S05E20) odpad!

Křečovitě násilná Bellana nucená zvládat emoce po stopadesáté znovu, dementní rasa co neumí hodit odpad do hvězdy (nebo černý díry)... koncentrovaná 1* nuda - a hele, Neelix ve starém stylu! -1*, to to hezky zarovná. ()

Ten, kdo mě hlídá (1999) (S05E21) odpad!

Jedny další alieni co tahaj bigotnost do diplomacie, jedna wanna-be vtipná ale jen trapná linka s Doktorem co se 7 snaží naučit romanci, ha-ha. MFG proč. Vesele proklikáno, každýho zastavení sem ihned litoval. ()