Star Trek: Nová generácia

• Česko Star Trek: Nová generace (viac)
USA, (1987–1994)

Tvorcovia:

Gene Roddenberry

Predloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scenár:

Ronald D. Moore, Brannon Braga, René Echevarria, Joe Menosky (viac)

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg (viac)

Posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod vedením kapitána Jeana-Luca Picarda zkoumá galaxii a ve 24. století podporuje mír mezi soupeřícími mimozemskými civilizacemi. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa noriaki k tomuto seriálu (61)

Změna velení 2/2 (1992) (S06E11)

Chain of Command jsem měl zafixovanou jako jednu z nejlepších epizod Star Treku. I když postupem času trochu vybledla, k absolutní špičce ji pořád počítám. Nesmlouvavě prosazované nové pořádky, výslechová linie a efektní eliminace hrozby nepřátelského útoku jsou působivé i po letech. Děj je jen střípek něčeho mnohem většího odehrávajícího se v pozadí, něčeho co brutálně vtrhlo do mikrokosmu Enterprise a vyžádalo si to i změnu na postu kapitána. Jen ten Riker by se nemusel chovat jako umanuté děcko. ()

Loď v láhvi (1993) (S06E12)

Jedna z průměrnějších epizod se skvělým charismatickým záporákem, který zase až takový záporák není. Jenže jsme v Nové generaci a tady je průměr sakra vysoko. Postavu Moriartiho jsem si oblíbil a bylo by hezké, kdyby si s ní scenáristé pohráli a dali jí víc prostoru. ()

Aquiel (1993) (S06E13)

Renée Jones, představitelka Aquiel Uhnari pochází z Floridy, z města Opa-Locka. Hlavní architekt ho navrhl na motivy pohádek Tisíce a jedné noci. Nachází se zde největší koncentrace novomaorských staveb na západní polokouli. Tohle samotné je zajímavější, než celý děj. Jako detektivka příběh moc nefunguje, i když snaha tu byla. ()

Tvář nepřítele (1993) (S06E14)

Deanna Troi pokračuje ve svém osobním rozvoji. Tentokrát nedobrovolně a za asistence Tal Shiaru. Pokud velkoryse přejdu vskutku pitomý způsob rekrutace agentů a přivřu oči když děj sem tam zaskřípe, tak nemám co bych vytknul. Napětí drží, místy probleskne něco jako paranoidní atmosféra a Marina Sirtis ukazuje hlouky herectví, k nimž se v ostatních epizodách často nedostane. ()

Tapisérie (1993) (S06E15)

Možná ne jedna z nejlepších epizod s Q, ale určitě jedna z nejzvláštnějších. Jen ten konec mi moc nedával smysl. Picard zůstal svůj. Změnila se jeho minulost, ale ne jeho povaha. Kdyby chtěl, tak by se do velitelské funkce v klidu vyškrábal. ()

Dědictví otců 1/2 (1993) (S06E16)

Promarněná šance na pořádný cross-over a také Datova linie mohl být hlubší nebo košatější. Oceňuju sbírku vytvořených kreseb. Některé bych si v klidu pověsil po bytě. ()

Dědictví otců 2/2 (1993) (S06E17)

V prvním díle Worf sotva přicmrndoval, ale ten druhý je téměř jen o něm. I tak je to málo, protože vyprávění je uspěchané a objevování klingonské podstaty příliš povrchní. Jo a napadlo ty dva, že by mohli žít někde kde nevadí když někdo není stroprocentní klingon? Já nevím, třeba ve Federaci? ()

Moje loď (1993) (S06E18)

Nenápadná a přitom kvalitní epizoda. S trochou snahy by z ní byl slušný akční film, protože zvraty ani zabíjením se v ní nešetří. Jedna smrt je ovšem decentně naznačená, druhá je v pozadí, a ty zbylé jsou taktně zamlčeny, takže si tu pravou syrovost musí člověk domyslet. Na uhlazenou Novou generaci je i tohle odvážný krok. ()

Lekce (1993) (S06E19)

"I never heard you play with such feeling". - "It took me a lifetime to get it right". Není to opravdový citát, ale trefně vystihuje mé pocity z téhle epizody. Mohla by být skvělým romantickým dramatem a obohatit Picardovu osobnost o další vrstvu, ale scénář ji shodil do podrůměru a udělal z ní tak trochu frašku. ()

Závod (1993) (S06E20)

Sám jsem neměl jasno, proč jsou rasy po Galaxii tak podobné a částečně geneticky kompatibilní. Tohle téma by si zasloužilo větší prostor a širší záběr, protože jde o jednu ze zásadních epizod celého univerza. ()

Stav mysli (1993) (S06E21)

Třetí část z mnou chápané volné série epizod zaměřujících se na jednotlivé členy posádky. Po Romulanské Troi a rambovském Picardovi je tu rozpolcený Riker. Je pochopitelné, že Nová generace bude hrany vždycky spíš ohlazovat než brousit, ale tady jsem měl pocit, že scénář překročil pomyslnou hranici. Příběh si udržoval (ne)příjemně paranoidní atmosféru a až do poslední chvíle udržoval naživu tři možné pointy. Nakonec si vybral tu nejpravděpodobnější, což je trochu škoda. ()

Podezření (1993) (S06E22)

I Beverly Crusher dostala svých pětačtyřicet minut slávy. Ze všech epizod šesté série zaměřujících se na jednotlivé členy posádky je ta její nejslabší. Přitom má potenciál zaujmout, protože dobrých detektivek není nikdy dost. Bohužel scénář se nezmohl na žádný překvapivý zvrat a nápaditostí taktéž neplýtval. Exotičtější prostředí rozhádaných vědců přineslo alespoň špetku zajímavosti a vytáhlo díl na lepší průměr. Slabé čtyři hvězdičky. ()

Právoplatný dědic (1993) (S06E23)

Představoval bych si to osudovější, možná i roztažené na dva díly, ale i s tímhle výsledkem jsem hodně spokojený. Epizody s Klingony patří k těm nejlepším a epizody s mytologií také. Kombinace obojího nemůže zklamat. ()

Druhá šance (1993) (S06E24)

Námět je parádní, jen mi v tom chyběl konflikt. Třenice mezi Willem a Willem je krotká a restartovaná romantická linie je předem odsouzená k nezdaru. Škoda že s tímhle nápadem nepřišli scenáristé už někdy ve druhé sérii. Pak se mohl charakter čas od času vracet a kupříkladu frustrovat Rikera tím jakou závratnou kariéru udělal a jak zvládá všechno o čem on jenom přemýšlel. ()

Past v čase (1993) (S06E25)

Nejsem určitě sám, komu to přišlo jako horší verze epizody The Next Phase. Zápletka je méně "věda" a více "fikce", a ani stěžejní charaktery nejsou tak zajímavé. Na druhou stranu má příběh atmosféru tajemna a děj si dovedně pohrává s diváckým očekáváním. Scéna s kreslením do páry měla skončit na podlaze střižny. ()

Vpád 1/2 (1993) (S06E26)

Zápletka má potenciál a první čtvrt hodinu jsem v sobě živil naději na další "The Best of Both Worlds". Bohužel postupně se napětí rozředilo, smrtelná hrozba pro Federaci vyvanula a děj se smrskl na dvě linie, z nichž jedna je až příliš přímočará a ta druhá plná nesympatických postav. Oceňuju snahu ukázat že jednotlivé epizody nestojí ve vzduchoprázdnu. Ovšem když přišla doktorka se svou brilantní taktikou, bylo mi z toho trochu trapně. ()

Vpád 2/2 (1993) (S07E01)

Vztahy (1993) (S07E02)

Fakt by mě zajímalo, co to bylo za rasu. Vypadají trochu jako lidé, ale jsou odlišnější než kdyby to byly inteligentní améby. Za předvídatelnou zápletku dávám dvě hvězdičky dolů. Za Worfa s nervama na pochodu naopak jednu přidávám. Zbytečná epizoda, která nic nikam neposunula a ani kdovíjak nezabavila. ()

Lidská sonda (1993) (S07E03)

Z celého dílu ve mě nejsilnější dojem zanechala porada v konferenční místnosti. Konkrétně pasáž, v níž Data odpovídá kapitánovi na otázku, zda je něco z Geordiho hypotézy vůbec možné. Klidně bych si mohl zapamatovat jiné dvě minuty. Děj je tak jalový a napětí tak mizerně budované, že by to vyšlo nastejno. ()

Gambit I. (1993) (S07E04)

Skvělá kriminální / dobrodružná / thrillerová epizoda s několika nepředvídatelnými zvraty a netradičním prostředím. Při sledování Star Treku občas zapomínám, že členové Hvězdné flotily jsou nejlepší z nejlepších. Špičkoví odborníci podrobující se přísným pravidlům a neustálému sebeovládání. Je osvěžující se sem tam podívat i do nižších pater společnosti. Jen to nesmí zdegenerovat jako v Picardovi. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

06.08.2018

Patrick Stewart (Logan, Green Room) si zopakuje svoji nejslavnější roli kapitána kosmické lodi USS Enterprise Jeana-Luca Picarda ve zbrusu novém Star Trek seriálu od CBS All Access. Detaily o příběhu… (viac)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (viac)