Bohatým předměstím Stockholmu otřese tragédie, která se odehrála ve škole. Z vraždy je obžalována zdánlivě vyrovnaná studentka. (Netflix)

misterz

Tak toto ma dostalo, Škandinávia opäť raz nesklamala a ponúkla nádherné dramatické divadlo. Jediné čo by som vytkol a čo možno bude vadiť aj iným, bolo totálne hlúpe chovanie tej dievčinky. Áno, hovorí sa, že láska je slepá, no ale že by bola až tak?... Tá jej hlúposť a nelogická naviazanosť na toho rozmaznaného bohatého fracka miestami až rozčuľovala. Našťastie ale o to tu nešlo. V prvom rade ma veľmi oslovilo ako sa tu narábalo s kartou imigrácie, čo ako vieme, je momentálne vo Švédsku dosť vážny problém. Konanie jednotlivých postáv sa dalo krásne a ľahko interpolovať aj do vyšších úrovní a vo väčšom merítku. Tiež tu bolo nádherne poukázané na fakt, akú veľkú moc majú médiá a čoho môžu byť príčinou... Je tu množstvo tém na rozmýšľanie, pričom zároveň aj po dramatickej stránke bola táto miniséria veľmi dobre spracovaná - postupná gradácia deja, zo začiatku iba množstvo otázok, ktoré sa ale zaujímavo rozpletajú, vývoj postáv a dôsledky ich konania.... Veľká spokojnosť a povinná jazda pre každého, kto má rád podobné projekty alebo témy. Medzi 4-5 hviezdami, veľmi ťažké rozhodovanie. 89/100 ()

FIAT 500

Mimořádně zajímavý seriál, který si hraje s vinou a nevinou hlavní postavy. Z počátku zcela jasná záležitost se chodem událostí pomalu začne otáčet a celé karty rozkryje vlastně až v závěru, až tehdy je možné vidět celý obraz události v jedné třídě jednoho švédského gymnázia. V podstatě až do konce nevíte, co přesně se stalo. Kvituju také absenci plot twistu (a že by se dal vymyslet) v poslední scéně. Retrospektivní vyprávění mi sedí, jak jsem řekl, seriál rozkrývá karty postupně. Šest epizod je tak akorát, možná by se to dalo i o jeden díl zkrátit a vypustit některé scény, které se hlavně zhruba uprostřed začaly trochu opakovat. Z mého subjektivního pohledu zahrála dobře i hlavní herečka, která první dvě epizody hraje "mrchu", ale postupně se její narativ začíná měnit a s ním se mění i chování, výraz, držení těla atd... Jen konec (a teď to bude obsahovat SPOILERY) mne trochu zaskočil. Ani ne tak závěrečný verdikt jak to, že si obžaloba nedokázala pohlídat poměrně jasnou záležitost, kterou obhajoba musela rozcupovat a i obžaloba to musela vidět. Také závěrečné vykreslení Maji mi nepřijde zcela fér, ačkoliv verdikt byl, pokud si člověk počká na závěrečnou scénu, vlastně správný. Každopádně další super jednohubka od Netflixu, v poslední době se na této platformě objevují mimořádně zajímavé evropské seriály, které navíc nejsou nekonečné. Čtyři a půl orionu a jasné doporučení někomu, kdo má rád kriminálky s v první minutě známým pachatelem a baví ho rozkrývání motivů k danému činu. Akorát nechápu, proč je seriál na Netflixu ve stejné kategorii "Teen" jako Riverdale nebo Gossip Girl, protože tohle s teen žánrem nemá co dělat. ()

Hellknight12

Zaujímavý seriál. Švédsko 2019 🙂 . Kriminálna dráma, ktorá ukazuje príbeh čo sa vlastne stalo ale aj súdny proces. Seriál má 6 časti, každá má okolo 50min. Jediné mínus, ktoré vidím je, že ukázali v podstate hneď na začiatku časť príbehu pri, ktorom som si myslel, že obvinená to spravila naschvál... Postupne sa ale dozvedáme celú pravdu. Posledná časť má milo prekvapila... 🙂 Herecké výkony sú dobré. Strih je na mňa moc rýchly hlavne pretože najprv ukážu príbeh potom súdnu sieň a o min zase príbeh. Mohli to trošku menej prehadzovať ale inak ok. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. Odporúčam každému kto má rád švédske kriminálky. 🙂 ()

Cheeter

Na konci příběhu mi přišlo, že nešlo ani tak o silnou příběhovou linku, než o něco trochu jiného. A to i o něco, co se nám snažili vnutit tvůrci. A to, že případ je na první pohled jasný tak, jak ho vykreslují média. Což určitě není. Hlavní podle mě bylo ukázat, jak na základě ne všech informací dokážou rozhodnout média o výsledku již předem a následná mediální masáž to pak podporuje do té míry, že tomu všichni věří. To je ta hlavní zpráva i pro nás. Než něčemu začneme věřit, je dobré si nejdřív uspořádat fakta. ()

pirulka

Bavila ma atmosféra seriálu- zbohatlickí teenageri a ich svet v znamení divokých párty, dovoleniek na jachtách, zaujímavých aktivít a užívaní si života, ktoré potom odhalí aj tienistú stránku toho všetkého..a že vlastne všetko čo sa zdá na pohľad dokonalé vám šťastie neprinesie a nesie sa to ruka v ruke s nezáujmom blízkych, citovým chladom a so vzťahmi, ktoré vlastne neexistujú..plus (mám rada všetko európske a hlavne škandinávske), páčili sa mi flashbacky, výber hercov aj spôsob spracovania- divák je tak nejak prirodzene "lapený" dejom, a s každou epizódou dychtivo čaká na rozuzlenie. A to keď prišlo, tak spolu s ním prišla aj troška sklamania (preto tá hviezdička dole), akoby som čakala niečo prepracovanejšie a s väčšou pointou či nápadom. Záverečná "pravdu odkrývajúca" scéna trvala "5 sekúnd" a bolo...a o tom výslednom rozsudku by sa dalo tiež celkom slušne polemizovať! ()

• V čase 20:50 si můžeme všimnout, že matka Maji (Hanna Ardéhn) má u soudu spletený culík do drdolu, nicméně když je za chvilku přestávka soudu a matka odchází – v čase 19:41 – tak si můžeme všimnout, že má sice culík, ale ne spletený do drdolu, ale rozpuštěný. (Pavlínka9)
  • Jedná se o první švédský seriál v produkci Netflixu. (KGBelik)