Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa Colonist k tomuto seriálu (209)

Teliko (1996) (S04E03)

Tento díl nemá nejlepší reputaci, dokonce jsem ho zahlédl někde na internetu v článku s názvem "10 nejtrapnějšich epizod Akt X", ale tak hrozné to není. Je to prostě béčková epizoda. Zápletka je hodně ujetá, ale Howard Gordon je natolik kvalitním scenáristou, že z ní dokázal vytřískat v rámci možností docela dobrý díl. Atmosféru to má. Akorát nechápu, proč to v některých ohledech tak okatě kopíruje legendární díl "Squeeze". Proti němu je "Teliko" takový chudý příbuzný... Slabší 4 hvězdičky. V seriálu najdeme horší díly, než je tento. ()

Nepokoj (1996) (S04E04)

POZOR SPOILERY! Vynikající epizoda s mrazivou atmosférou. Děsivě vypadající mentální fotografie, únosy žen, lobotomie...no zkrátka další veskrze temný díl, kterých je 4. řada plná. Pro většinu lidí asi není "Unruhe" ničím výjimečným (epizody jako "Squeeze"/"Tooms" nebo "Irresistible" ho v očích fanoušků pravděpodobně zastíní), ale já ho měl vždycky velmi rád. Pro mě se Gerry řadí mezi ty nejlepší psychopaty Akt X (spolu s Toomsem, Pfasterem, Incantem, Modellem a Rochem). Jeho jméno sice za chvíli zase zapomenu a bude to pro mě opět "Ten psychopat na chůdách", ale jeho charakter se mi do paměti vryl navěky. Možná zajdu až tak daleko, že řeknu, že Gerry je vůbec tím nejlépe psychologicky vykresleným sériovým vrahem tohoto seriálu. O jeho minulosti i mentálním stavu se toho v epizodě hodně dozvíme (známe jeho vztah s otcem, okolnosti sebevraždy sestry, povahu jeho schizofrenie, spouštěč únosů a motivaci k nim atd.). A všechno to vlastně dává docela smysl. Když nepočítám ty mentální fotografie (jediný paranormální element v epizodě), tak se Gerryho charakter pohybuje v reálných mezích. Takovýhle schizofrenik se zvráceným vnímáním pomoci by teoreticky mohl existovat. V mých očích tato epizoda jako zobrazení realističtěji pojatého sériového vraha funguje lépe než díl "Irresistible" z 2. série, k němuž mám já osobně několik výtek (viz můj komentář k dané epizodě). Obdobně jako v "Irresistible" si i tady vrah vybere za svou poslední oběť Scullyovou, ale v "Unruhe" ho k tomu vedou mnohem logičtější důvody, zatímco v "Irresistible" šlo vlastně o souhru náhod. Vince Gilligan byl prostě vždycky lepší scenárista než Chris Carter. Únos Scullyové hlavním záporákem je v této fázi seriálu již jedno velké klišé, ovšem v tomto dílu je to pojato jinak než v těch předešlých. Tady vede Scullyová se svým únoscem dialog (mimochodem skvělý) a pokouší se o obrácenou psychologii. Vůbec celý závěr epizody je vynikající (nejen konfrontace s Gerrym, ale i poslední scéna s psychicky otřesenou Scullyovou, které se její únosce dostal pod kůži - zase mnohem lépe pojaté než v "Irresistible"). "Unruhe" je neprávem přehlížený, respektive polozapomenutý díl. Za mě se řadí k tomu nejlepšímu, co mohou Akta X nabídnout. ()

Pole, na kterém jsem zemřel (1996) (S04E05)

V mládí jsem tento díl nenáviděl, na VHS jsem ho přetáčel, ale teď musím uznat, že docela ujde, i když žádná bomba to není. Je to totiž takový mišmaš. Jak téma s fanatickou náboženskou sektou, tak to s odhalováním minulých životů by si klidně zasloužilo samostatný díl, jejich spojení do jedné epizody není úplně nejšťastnější. Není to pak ani to, ani to. Chybí tomu konzistence. Navíc je pravdou, že ty dlouhé scény, kdy postavy brečí a povídají o svých předešlých životech, mě zas tak moc nebaví. Herecké výkony jsou sice solidní (zejména Duchovny, u té ženské mi to moc nepřijde), ale je to pořád na jedno brdo. Opravdu bych raději měl celý díl jen o sebevražedné sektě. Takhle je tu charismatický herec Michael Masse jako její vůdce zatraceně nevyužitý! Za kvalitně hrajícího Duchovnyho, skvělou hudbu Marka Snowa a napínavý závěr si to však 4 hvězdičky zaslouží. ()

Krvavá krása (1996) (S04E06)

Jeden z nejkrvavějších dílů seriálu. Zápletka je hodně přitažená za vlasy (aplikování černé magie na klinice plastické chirurgie), ale i tak je to velice dobrý díl. Najde se tu několik děsivých momentů a atmosféra je pořádně temná. Je trochu škoda, že je tento díl v rámci seriálu poměrně zapomenutý a přehlížený. Nezaslouží si to. ()

Kouřící muž (1996) (S04E07)

Pozor spoilery! S tímto dílem je to těžké. Sama o sobě je to kvalitní epizoda, ale v hlubším kontextu jde pro mě o jedno z největších zklamání v rámci seriálu. Od dílu věnovanému Muži s cigaretou, jednomu z nejlepších televizních záporáků a mému oblíbenci, bych očekával něco trochu jiného. Na můj vkus je to "málo mytologické". Když jsem si ten díl pustil poprvé, čekal jsem, že uvidím vznik Syndikátu, počátky mimozemské konspirace, detailnější zobrazení vztahu Kuřáka s Mulderovými rodiči a podobné věci. Má představa však byla mylná. Ten díl je celý o Kuřákově charakteru, netýká se toho hlavního mytologického příběhu, nemá ambice odhalovat nějaká zásadní tajemství. Na tom není nic špatného, ostatně tak je ten díl prezentován, ale já prostě s výslednou podobou nejsem úplně spokojen (byť je to můj vlastní problém, ten díl za to nemůže, že se vydal úplně jinou cestou, než jsem si představoval). Na můj vkus je to hodně přehnané. Muž s cigaretou spáchal atentáty na prezidenta Kennedyho a Martina Luthera Kinga, ovlivňuje výsledky sportovních zápasů a na telefonu má Saddáma Husajna. Je to hodně utržené ze řetězu, skoro mi to až připomíná nějakou šílenou fanfikci. V tomto ohledu je důležitý fakt, že tvůrci seriálu sami prohlásili, že tento díl musíme vnímat jako soubor klepů, které Frohike kdesi vyštrachal, a z toho důvodu je to třeba brát s rezervou, ne vše zde uvedené je pravda (některé části nejsou canon). Je to možná trochu alibismus, ale v mých očích to ten díl zachraňuje, nemusím ho tak brát příliš vážně a jako absurdní experiment si ho dokážu užít. Tenhle přístup "ne všechno se opravdu stalo" a možnost různých interpretací rovněž napravuje potenciální scenáristickou botu - v epizodě 3x16 "Apocrypha" je na začátku flashback z roku 1953 s Billem Mulderem a Kuřákem, kteří jsou v té době již naplno zapojeni do vládních konspirací. Podle "Musings" byl však Muž s cigaretou naverbován až v roce 1962. O tom, že většina zde zobrazených věcí jsou nesmysly, pro mě vypovídá i samotný závěr, kdy nechá Kuřák Frohika naživu (proč by ho taky zabíjel, když jen nakrmil agenty výmysly). A na jednu stranu se mi vlastně líbí, že taková tajemná postava jako Muž s cigaretou má kolem sebe bublinu různých mystifikací. Jedna z mých teorií je ta, že tyhle fámy vypustil v rámci kouřové clony do éteru on sám, aby svedl své nepřátele na falešnou stopu. Ale moje bláznivé teorie nechme stranou, nepopiratelnou skutečností je, že scéna s Kuřákem a Mužem s Pentagonu představuje zlatý hřeb epizody. Tento moment je ztělesněním toho, co jsem očekával od celého dílu. Velmi zde oceňuji kontinuitu - mezinárodní dohoda o likvidaci zajatých mimozemšťanů byla zmíněna už v první sérii v epizodě "E.B.E.". "Musings of a Cigarette Smoking Man" je pro mě zklamáním a asi to tak zůstane už navždy, ale jak jsem psal na začátku komentáře, špatný díl to v žádném případě není. Chris Owens i William B. Davis předvádějí kvalitní herecké výkony. Pasáž s Kennedym má skvělou atmosféru konspiračního thrilleru. A ať už tento díl vnímáme jakkoliv, nelze popřít, že dodává charakteru Muže s cigaretou hlubší rozměr (zejména ty nenaplněné spisovatelské ambice). Za mě 4 hvězdičky. () (menej) (viac)

Tunguska (1996) (S04E08)

Pozor spoilery! Další z mých oblíbených mytologických dílů. Černý olej nikdy nezklame, opět nám do epizody vnáší několik ryze hororových momentů. Po lehkém namlsání z "Piper Maru"/"Apocrypha" konečně dostáváme team up Muldera s Krycekem, na jaký jsme čekali. Jejich vzájemné interakce (většinou končící Mulderovou pěstí v Krycekově obličeji :-) ) jsou v kombinaci s tou ruskou anabází tahounem epizody. Naopak senátní vyšetřování kolem Scullyové nemá moc co nabídnout (něco podobného už bylo v seriálu několikrát). Drsný Skinner je fajn, potěší i scény mezi Mužem s cigaretou a Johnem Nevillem alias Mužem s pěstěnýma rukama (skvělá postava, ale ta její přezdívka je hrozná). Velmi oceňuji, že konečně na vlastní oči hlouběji poznáváme ten globální rozměr mimozemské konspirace (činnost ruského "Syndikátu"). Tvůrci skvěle využili reálné historické události (tunguzský meteorit) a zcela přirozeně ji zasadili do světa Akt X. I když mám tento díl hodně rád a o 5 hvězdičkách nemůže být pochyb, přeci jen si neodpustím drobnou kritiku. Mark Snow si to tentokrát docela ulehčil (v celém dvoudílu). Významná část hudebního podkresu je převzatá z "Piper Maru"/"Apocrypha". Ta hudba je sama o sobě povedená a jde v podstatě o "hudební téma černého oleje", takže dává smysl, že se tu objevuje, ale z mého pohledu jde skoro až o nadužívání. Patrné to je na soundtracku "The X-Files: Volume 2", který obsahuje několik dlouhých tracků z "Tungusky" a "Termy", co v prvních minutách zní úplně stejně (ani se nedá říct, že by šlo o variace, je to prostě pořád jedna a ta samá hudba....která už se ve stejné podobě objevila v té třetí sérii). No ale to je jen taková drobnost, kterou běžný divák asi ani nepostřehne. Horší je to, že "Tunguska" s "Termou" jsou takovým prvním předznamenáním, že tvůrci seriálu nemají z větší části ani potuchy o dalším vývoji mytologie a že to celé vymýšlejí za pochodu. Černý olej má najednou podobu červů a je to vlastně virus, zatímco ve třetí sérii to byla myslící mimozemská entita, která skákala z těla do těla, hostitele zcela ovládla a sledovala vlastní cíle. Tady přitom infikovaného pouze uvede do jakéhosi transu. Černý olej se v každém dílu chová tak, jak se zrovna scenáristům hodí. V budoucích epizodách se na to nabalí ještě další věci, ale pořád půjde o jeden a ten samý typ mimozemského organismu. Už se nám tu zkrátka v rámci mytologie objevují věci, které si protiřečí, když nad tím člověk přemýšlí. Není to nic hrozného a tvář to tomuto dvoudílu nekazí, ale je to takové varování, že ne všechno v rámci mytologie bude zpětně dávat smysl. Černý olej dopadne v rámci možností ještě dobře, to jiné aspekty hlavní příběhové linie na tom budou mnohem hůř. Ale to už do komentáře k této epizodě nepatří... ()

Terma (1996) (S04E09)

Pozor spoilery! Jak je u mytologických dvoudílů obvyklé, co platilo pro první část, platí i pro tu druhou. Skvělé herecké výkony, napětí, výborná mytologická atmosféra bla bla bla...vždyť to z mých komentářů znáte. Nebudu se pořád opakovat. Terma je klasický pětihvězdičkový díl. Přidám zas jen drobné hnidopíchání. Český rodák Jan Rubeš v roli ruského zabijáka Peskowa je výrazná postava a místy z něj jde respekt (např. scéna ve stájích), ale nemůžu se zbavit dojmu, že starý dědek není úplně nejlepší volbou pro hlavního záporáka epizody. Když se po vykonané práci v domově důchodců schová do postele a maskuje se jako klient, působí to skoro až směšně. Malým šrámem na tváři epizody je posledních 15 minut. Jakmile se Mulder vrátí z Ruska zpátky do USA, dílu začne postupně docházet dech. Skoro mi přijde, jako kdyby se scenáristé dostali do slepé uličky a nevěděli, jak to celé uzavřít. Finále je totiž divné a na dvoudíl tohoto kalibru vlastně slabé, nedostačující. Určitě jsou jednodušší, nenápadnější a praktičtější způsoby zničení meteoritu než takovýto překombinovaný způsob s výbuchem ropného vrtu kdesi v Kanadě. Jako překombinovaný vlastně můžeme označit celý Krycekův plán, který se začal odvíjet v minulém dílu - naprostá šílenost, nemohl počítat s tím, že se mu to všechno povede, mohlo do toho vstoupit tolik faktorů, které by potenciálně zvrátily výsledek. Trochu mi v tomhle dílu vadí i "brnění hlavní postavy", které chrání Scullyovou (kohokoliv jiného by Peskow ve stejné situaci zabil). Nemluvě o tom, že to finále je takové nijaké, přítomnost Muldera a Scullyové v rafinérii je úplně zbytečná (jejich přílet nemá žádný vliv na průběh událostí). Poslední čtvrthodinka dílu je do jisté míry scenáristická mizérie, ale můj celkový dojem ze skvělé epizody to neovlivní. Díl, v němž se objeví černý olej, Muž s cigaretou, Krycek, Muž s pěstěnýma rukama (já tu přezdívku fakt nenávidím, v češtině zní ještě blběji než v angličtině!), Skinner, ruský gulag a experimenty prostě nemůže dopadnout špatně. Pozitiva jasně převáží nad negativy. ()

Papírová srdíčka (1996) (S04E10)

Skvělý díl, v němž David Duchovny předvádí jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů. Výborný je i Tom Noonan, ta role slizkého sériového vraha holčiček mu neskutečně sedla (je to jeden z nejvýraznějších záporáků seriálu). Nápad scenáristů, že to mohlo být se Samanthou úplně jinak, než jsme si doposud mysleli, je geniální. Hřbitov autobusů, kde se odehrává finále epizody, se řadí k těm nejlepším lokacím v historii celého seriálu. No zkrátka jedna z TOP epizod 4. série. Divím se, že byla na Emmy nominována jen za hudbu. Herecké výkony i díl jako celek by si minimálně alespoň tu nominaci zasloužily. Ale 4. řada byla tak našlápnutá, že nominace (a jednu výhru) schlamstly jiné díly. Takže vlastně seriálu žádná škoda nevznikla. ()

El Mundo Gira (1997) (S04E11)

V rámci seriálu jsou dvě epizody, které jsem poprvé zhlédl již ve velmi útlém věku a které se mi natolik vryly do paměti, že mi jen při vzpomínce na ně tuhla krev v žilách. Tou první epizodou byl "Død Kalm" ze 2. série (měli jsme ji doma nahranou na VHS), tou druhou právě "El Mundo Gira". V případě "El Mundo Gira" jsem snad ani nevěděl, že jde o Akta X, nějakým záhadným způsobem jsem to zahlédl v televizi a byl to jeden z mých nejděsivějších zážitků. Musel jsem to nějak vytěsnit do podvědomí, protože jsem to posléze považoval jen za noční můru. Za sen, v němž jsem viděl strašidelného muže s obrovskou šedivou hlavou a mrtvoly zohavené zelenožlutým čímsi. A vzpomínka na ten sen se mi občas vracela. Když jsem pak v pubertě už jako fanoušek Akt X sjížděl seriál díl po dílu, tak jsem při sledování "El Mundo Gira" začal mít podivný pocit déjà vu - "Tohle přeci odněkud znám!" A pak při scéně s mrtvolou v supermarketu mi to došlo - nebyl to žádný sen, já už jsem tuhle epizodu musel vidět jako malý capart! Vím, že tenhle příběh nikoho nezajímá, ale snažím se tím jen naznačit, že při hodnocení této epizody nemohu být zcela objektivní. Emoce a nostalgie tu u mě dodnes hrají velkou roli. I v dnešní době mě při sledování tohoto dílu mrazí, vryl se mi pod kůži. I taková blbost jako žlutý déšť mi přijde strašidelná, protože to prostě není normální. Pořád to považuji za jeden z nejděsivějších dílů seriálu s neopakovatelnou atmosférou. Z mého pohledu "El Mundo Gira" reprezentuje přesně to, jak by správná epizoda Akt X měla vypadat - děsivá, atmosférická, napínavá a se zajímavým příběhem. Líbí se mi, že tvůrci využili klasickou legendu o chupacabře, ale v úplně jiném podání, než by většina lidí čekala. Ať už si o ději myslíte cokoliv, nemůžete mu upřít originalitu. Zápletka je šílená a překombinovaná, ale pro mě v tom dobrém slova smyslu. A i jiné věci tu podle mě skvěle fungují. Trikaři a maskéři odvedli velmi dobrou práci. Za sebe musím říct, že ty plísní zohavené mrtvoly jsou snad ty nejhrůzněji vypadající mrtvoly, jaké se v Aktech X kdy objevily. Herci v epizodních rolích také nejsou vůbec špatní. Vždy ocením, když se mainstreamové dílo nebojí pracovat s jiným jazykem a používá titulky. Dost lidí má v dnešní době problém s tím, že je epizoda "rasově necitlivá", že stereotypně zobrazuje ilegální mexické imigranty. To je možná pravda, ale jednak je to produkt doby, v níž ten díl vznikl, a jednak tu o to přeci nejde. Toto není realisticky pojatý příběh o strastech Mexičanů v USA. Je to jen hororový příběh, který se náhodou v tomto prostředí odehrává. Navíc většina těch postav je sympatických a v konečném součtu jde o tragický příběh dvou bratrů, s nimiž může divák do jisté míry soucítit. Nezobrazuje to Mexičany nijak negativně. Záporné postavy jsou záporné kvůli jejich charakteru, ne z důvodu rasy. Ale to některým fanatickým SJW holt nedojde... Já mám zkrátka tento díl velmi rád a leccos mu odpustím (třeba to, že Mulder a Scullyová mají prakticky nulový vliv na děj, celý příběh Eladia se odvíjí bez jejich přičinění). Není to dokonalá epizoda a samozřejmě jsou mnohem lepší a strašidelnější díly, ale i tak je to za mě jasných pět hvězd. Má to přesně ty atributy, které od dílu s absolutním hodnocením vyžaduji. Na druhou stranu chápu, pokud někdo tuto epizodu považuje za neskutečnou blbost. Je to tak šílená zápletka, že ne každému sedne. P. S. Až teď při posledním zhlédnutí jsem zaregistroval ten editorský vtípek, kdy se z hlavy nasprejovaného mimozemšťana v rámci předělu mezi scénami zformuje hlava Skinnera. Super :-) () (menej) (viac)

Leonard Betts (1997) (S04E12)

Jeden z vrcholů 4. série, potažmo celého seriálu. Zápletka je hodně přitažená za vlasy (genetický mutant se schopností regenerace částí svého těla, který pojídá nádory), ale Akta X tyto ujeté příběhy skvěle umí. Je to napínavé, děsivé a mrazivě temné (obzvláště konec epizody). Paul McCrane je skvělý, nedovedu si představit, že by Leonarda hrál někdo jiný. ()

Nikdy více (1997) (S04E13)

Pro někoho se možná zdiskredituji, když ve 4. sérii dávám pětihvězdičková hodnocení dílům jako "El Mundo Gira" nebo právě "Never Again", ale nemohu si pomoct. Prostě to tak cítím. "Never Again" samozřejmě není nejlepší díl seriálu a ani nestojí na stejné úrovni jako většina epizod s absolutním hodnocením (není to ikonická klasika), ale z mého pohledu by čtyři hvězdičky byly málo. Tenhle díl jsou úplně jiná Akta X. Není to děsivé ani dvakrát napínavé, mě si to ovšem dokázalo získat dobře napsanými dialogy, solidní charakterizací hlavních postav a celkovou atmosférou. Pro mě to má specifické kouzlo. V mnohých ohledech mi tato epizoda připomíná Mulderovu sólovku "Trojice" ze 2. série, jen v lepším provedení. Tohle je také takový špinavý díl odehrávající se ve hnusném prostředí. A také to má nádech erotického thrilleru (bez té erotiky, samozřejmě), v němž se jedna z hlavních postav chová úplně jinak, než jak jsme zvyklí. Odpůrcům tohoto dílu vadí, že chování Scullyové totálně vybočuje z jejího charakteru. Jenže o to tu právě jde. "Never Again" ukazuje skrytou, temnější stránku její postavy. Navíc mně její chování přijde uvěřitelné, je to logičtější, než jak se Mulder choval v "Trojici" (to je také dáno lepším scénářem). Prostě dostala depku z toho, jaký vede život, a rozhodla se být trochu spontánní, pročistit si hlavu alkoholem a románkem s charismatickým neznámým. Ty největší blbosti dělají právě slušný holky. Já jí tu vnitřní krizi baštím. Dlouho v sobě něco dusila a jednou to muselo ven. A nedivím se, že je to celé Mulderovi navzdory - ten se v tomhle dílu totiž chová jako vůl. Shippeři musí "Never Again" logicky nenávidět, ale to je jejich problém. Jak už jsem zmínil, velký podíl na mém pozitivním vnímání epizody má její celková atmosféra a to prostředí, v němž se příběh odehrává (tmavý Edův byt a přilehlé chodby, zaplivaný bar, špinavý tetovací salón). Lokace jsou tmavé a hnusné a dobře k té atmosféře přispívají. A třeba scéna s útokem na sousedku, kdy se pak kamera za znění nějaké oldies písničky pomalu vzdaluje od místa brutální vraždy, je hodně působivá (takový klasický akťácký moment à la "Home"). Psychologizace postav se povedla, Scullyová je kapitolou samou o sobě, ale i Ed je dobrá postava. Není to totiž ryzí záporák, za jiných okolností by to byl docela sympatický chlápek, jeho charakter je vícevrstevný. Na dialozích si scenáristé dali záležet. Je to dost ukecaný díl, ale mě to nenudí. K tomu přispívají kvalitní herecké výkony Gillian Anderson a Rodneyho Rowlanda, umí to prodat. Nemluvě o tom, že vzájemná chemie mezi Scullyovou a Edem funguje (pravý opak Muldera a jeho holky na jednu noc z 2x07). "Never Again" v rámci Akt X dost vybočuje. Jako atmosférická epizoda založená na hlubší psychologizaci postav si ode mě těch 5 hvězdiček zaslouží. Jeden z mála případů, kdy se odchýlení od seriálové formule vyplatilo. ()

Memento Mori (1997) (S04E14)

Pozor drobné spoilery! Čtvrtá série Akt X je plná temných epizod a "Memento Mori" představuje naprostý vrchol co se depresivních dílů týče. Tohle si rozhodně nepouštějte, pokud máte nějaký splín. Scullyové je mi tady opravdu líto. Na seriál, v němž se to hemží mimozemšťany, mutanty a příšerami, je její vyrovnávání se s nemocí zobrazeno extrémně realisticky. Jsem možná starý cynik, ale u tohoto dílu se neubráním emocím. Je jich tu obrovská nálož. Napomáhají tomu i výborné herecké výkony všech zúčastněných. Závěrečný intimní moment mezi Mulderem a Scullyovou je hezký a přirozený, není to to násilná úlitba shipperům z pozdějších sezón. Mulderova dějová linie je klasická mytologie. Agent pronikne do tajného zařízení - zase. Uvnitř jsou hybridní klony - zase. Nechybí ani kádě se zeleným roztokem. Možná to není dvakrát originální, ale aspoň to pokračuje v té nejlepší tradici epizod jako "The Erlenmeyer Flask" nebo "Colony"/"End Game". Navíc tu máme drobné osvěžení v podobě Osamělých střelců, kteří se spolu s Mulderem vydají do akce. Vidět je přímo v terénu není zase tak obvyklé. "Memento Mori" je výborný díl, ale člověk na něj musí mít náladu. Je to fakt taková depka, že si to nemůžu pouštět moc často. Zase se mi to ale neokouká... ()

Kadiš (1997) (S04E15)

Epizoda z atraktivního židovského prostředí s drobnou českou zmínkou ("It's a communal wedding ring made in Colon, a village near Prague."). Tento díl patří k těm přehlíženějším v rámci Akt X, ale já ho mám docela rád. V jádru je to detektivka s paranormálním nádechem. Směr, jakým se bude odvíjet děj, je trochu předvídatelný, vzhledem k úvodnímu teaseru však nemá být "identita" pachatele nějakou velkou záhadou. Není to děsivý díl, spíše atmosférický. A atmosféru má opravdu dobrou. Smutný konec dokáže u diváka vzbudit emoce. Hudba Marka Snowa patří ke stálým pilířům seriálu, ale tady se opravdu vyznamenal. Hlavní hudební téma epizody patří k mým oblíbeným. Za mě hezké čtyři hvězdičky. ()

Nepomstění (1997) (S04E16)

Tuhle epizodu jsem měl vždycky rád. Není to nic převratného a rozhodně to není díl, který by patřil mezi ikonické epizody seriálu, ale mě prostě baví. Je to takový jednoduchý napínavý příběh. Po temných a hutných dílech jako "Leonard Betts" a "Memento Mori" je "Unrequited" vítaným prostorem pro vydechnutí. Ne každý díl musí být temná depka, občas mi stačí ke štěstí obyčejný thriller s paranormálním a konspiračním nádechem. Nathaniel Teager v podání Petera LaCroixe je solidní a zapamatovatelný záporák. Líbí se mi, že tenhle díl dokáže vzdát poctu veteránům, ale zároveň tu není žádný přehnaný americký patos. Ostatně armáda a vláda v tomto příběhu nejsou vykresleni v nejlepším světle. Klobouk dolů za to, jak dobře se tvůrcům povedlo nafejkovat Washington, dřív jsem si myslel, že to tam opravdu natáčeli. Přitom i ten památník veteránům si postavili jako repliku. Hezké čtyři hvězdičky si tento díl bezpochyby zaslouží. P. S. Pokud Vám přišlo, že jste už Teagerova hereckého představitele v Aktech X viděli, máte pravdu. V minulosti se zde objevil dokonce dvakrát! V "E.B.E." hrál řidiče kamionu převážejícího mimozemšťana a v "Ascension" operátora lanovky. ()

Tempus Fugit (1997) (S04E17)

Pozor drobné spoilery! Tento dvoudíl se svým charakterem vrací k mytologickým epizodám první série. Ona je to vlastně taková mytologie-nemytologie, je to samostatný příběh, který nijak nesouvisí s kolonizací a Syndikátem, mytologií je to nazýváno jen proto, že se to točí kolem mimozemšťanů. Kromě Maxe Feniga, s nímž jsme se setkali v 1. sérii v části "Fallen Angel", to nemá žádnou návaznost na předcházející díly (a ani to nijak neovlivní ty budoucí). Za sebe musím říct, že je to příjemná změna. Mytologii mám rád, ale ve 4. sérii je jí opravdu hodně a je pořádně hutná, takže takovýto jednoduchý a nenáročný příběh s ufouny přijde docela vhod. Je to napínavá zábava, u které se vám mozek nezavaří. Děj je možná až moc přímočarý a nekomplikovaný, ale za sebe říkám, že mi to nevadí. Havárie dopravního letadla, do které je zapleteno UFO, je skvělý nápad. Docela se divím, že s tím seriál nepřišel už dřív, přijde mi to jako typické téma pro Akta X. Příběh vás vtáhne do děje a vy s chutí postupně rozplétáte celou tu záhadu. Bowman svou režií dál posouvá hranice televizního seriálu. Toto je jedna z jeho nejlepších prací, vůbec celá výprava je famózní. Místo havárie letadla vypadá realisticky, hangár s troskami zrovna tak. Není se čemu divit, tvůrcům pomáhali přímo lidé z NTSB (americký úřad pro vyšetřování leteckých neštěstí). Dali si na tom opravdu záležet. Epizoda obsahuje i několik působivých, ne-li přímo mrazivých momentů (únos z motelu, vznášející se UFO nad troskami). Jedinou výtku mám k automobilové honičce na přistávací dráze - přijde mi zbytečná. To pomalé odhalování záhady kolem havárie letu 594 mi bohatě stačí, tento příběh žádnou vloženou akci podle mě nepotřebuje. "Tempus Fugit" a jeho pokračování jsou dokonalým spojením science fiction, hororu a konspiračního thrilleru. A protože jde vlastně o samostatný příběh, může si ho vychutnat i člověk seriálem nepolíbený. ()

Max (1997) (S04E18)

Pozor spoilery! Napínavé rozplétání záhady kolem havárie dopravního letadla vrcholí. Manners skvěle pokračuje v Bowmanových stopách. Flashback zobrazující za doprovodu Mulderova monologu katastrofu letu 549 patří z mého pohledu k těm nejvíce strhujícím scénám seriálu. Je to fantastická šestiminutová sekvence a napětí by se zde dalo krájet. Příběh v tomto dílu hezky graduje. Když Mulder nastoupí s mimozemským předmětem do letadla a ocitne se tak ve stejné situaci jako Max Fenig, zalije diváka nepříjemný pocit, že se něco semele. To postupné budování napětí je opravdu znamenité. V komentáři k "Tempus Fugit" jsem to nezmínil, ale postava hlavního vyšetřovatele NTSB v podání známé televizní tváře Joea Spana je dobrý charakter. Je to klaďas a i když je k Mulderovým teoriím skeptický a často je sarkasticky glosuje, přesto je našim agentům otevřený a nápomocný. Takovéhle postavy mě baví. Bavil mě i chudák agent Pendrell, škoda ho, byl to sympaťák. Holt jen další z dokladů toho, že ve světě Akt X není nikdo v bezpečí (a o lidech kolem Muldera a Scullyové to platí dvojnásob). Maxe Feniga jsem nikdy nemusel, už tenkrát ve "Fallen Angel" mi byl docela protivný, ale když jsme díky němu dostali takovýhle nezapomenutelný dvoudíl, tak mu jeho právoplatné místo v seriálovém loru nikdo neodpáře. "Tempus Fugit" a "Max" mě opravdu hodně baví. Když si pustíte oba díly za sebou, dostanete vlastně devadesátiminutový film, který má začátek, prostředek a uzavřený konec. Proto si ho můžete pustit kdykoliv bez závislosti na ostatních dílech. To u většiny mytologických opusů na pokračování tak úplně nejde. ()

Synchronie (1997) (S04E19)

Jestli mě paměť neklame, tak se jedná o jediný případ, kdy Akta X zamířila do vod jednoho z klasických témat sci-fi žánru - cestování v čase ("Trojúhelník" z 6. série nepočítám, to není úplně normální díl). A celkem se to povedlo, je to dobrá epizoda. Už úvodní teaser je super a dokáže diváka správně navnadit. Děj se sice nevyhne určitým žánrovým klišé a některé součásti příběhu by potřebovaly trochu doladit (vysvětlení toho, jak zničilo cestování časem budoucnost, je poněkud nejasné a neuspokojivé), ale díky působivým scénám zmrazení/vzplanutí dokážu jistou scenáristickou nedostatečnost odpustit. Přes co se však nemohu přenést, jsou velmi slabé postavy s extrémně plochými charaktery. Starý dědek není zrovna dvakrát strhujícím záporákem (i když...je to vlastně zaporák?) a herci v rolích vědců nejsou moc dobří (televizní herci béčkových kvalit). Ale jako celek je epizoda povedená, baví mě. Kdyby trochu vypilovali scénář a sehnali lepší epizodní herce, mohlo by to možná dosáhnout i na vyšší hodnocení. Takhle jen hezké 4*. Každopádně u tohoto dílu nečekejte, že se budete bát, toto je klasické sci-fi, ne hororová Akta X. Z těch ryze sci-fi samostatně stojících epizod určitě patří "Synchrony" k tomu lepšímu. ()

Malé ryby (1997) (S04E20)

I když komediálním epizodám Akt X zrovna neholduji, několik jich mám opravdu rád. Na prvním místě je pro mě "Bad Blood" z 5. série, na druhém právě "Small Potatoes". Je to hovadina, ale neskutečně vtipná. O nějakém napětí nebo děsu nemůže být ani řeč, příběh je však natolik poutavý, že dokáže diváka pohltit. No a ty hlášky a komické situace jsou prostě legendární. Záměna identit je vděčné téma a falešný Mulder je zlatým hřebem epizody. K mému pozitivnímu vnímání tohoto dílu též přispívá fakt, že jde o jedinou odlehčenou epizodu 4. série. Ta je jinak jako celek dost temná a plná hutných příběhů. Proto jsou "Small Potatoes" takovým milým osvěžením. Když se to s počtem humorných dílů nepřehání, tak mi nevadí. ()

Nulový součet (1997) (S04E21)

Pozor spoilery! Čtvrtá řada je nabitá mytologií. Obsahuje hned 9 mytologických epizod (10, když budete počítat sporný díl "Demons"). To je opravdu velké množství. První a poslední díl sezóny jsou samozřejmostí, stejně tak dva obligátní dvoudíly, ale kromě toho má čtyřka i několik jednodílných mytologií. Většině lidí se vybaví slavné a kritiky velmi ceněné "Memento Mori" nebo Kuřákovo sólo "Musings of a Cigarette Smoking Man", přičemž díl "Zero Sum" zůstává takový polozapomenutý. Je tak nenápadně schovaný v závěru sezóny, v žebříčcích se často neobjevuje a fanoušci o něm příliš nemluví (ze Skinnerových sólovek je obecně preferován "Avatar"). Pro mě osobně "Zero Sum" představuje skrytý klenot nejen čtvrté série, ale celého seriálu. Je to výborná epizoda a z mytologických jednodílů se podle mě řadí k těm nejlepším (určitě ho řadím do TOP 5). Skvěle se zde mísí thriller s hororem. Útoky včel jsou opravdu strašidelné, Manners opět dokazuje, že je mistrem děsu. Při prvním sledování jsem měl obdobný pocit déjà vu jako u "El Mundo Gira". Vraždící včely na záchodech a na dětském hřišti mi byly povědomé. Uvědomil jsem si, že jsem tento díl musel zahlédnout v dětství a tyto dvě děsivé pasáže se mi navěky vryly do paměti (na ty nejhorší noční můry z dětství si pamatuji a když nebyly o tornádech, hadech nebo o tom, že mě chce někdo zabít, tak se v nich často objevovaly právě včely). V dětství jsem se včel opravdu bál, respektive jsem z nich měl přehnaný respekt. Dneska už jsem normální (snad :-) ), ale "Zero Sum" mě děsí stále. Když v jedné scéně včely obalí lustr tak, že je v místnosti tma...brrr, z toho prostě mrazí. Z koček se Aktům X vytvořit zdroj děsu nepodařilo (viz 3. série a "Teso dos Bichos"), ale z malých včeliček rozhodně ano. Zabijácké včely jsou dobrý nápad, kór když se spojí s mytologií (vládní test zkoumající přenášení viru). Dobrým nápadem bylo i zaměření epizody na Skinnera, díky tomu tu klasická mytologie dostává originální nádech. Kromě toho máme jedinečnou možnost sledovat, jak by to přibližně vypadalo, kdyby se ze Skinnera vyklubal záporák (takhle nějak jsme si ho představovali ve 2. sérii, kdy byla míra jeho oddanosti vůči Muži s cigaretou nejasná). Gillian Anderson v tomto dílu absentuje, ale Muldera si tu užijeme dostatečně. Krizi důvěry mezi ním a Skinnerem, který je pro dobro Scullyové nucen dělat špatné věci a vnitřně svádí boj s morálním dilematem, je zajímavé pozorovat. Tím, jak Skinner pomalu propadá paranoie z odhalení, se napětí hezky stupňuje. Navíc tu jeho postava dostává nový rozměr - kvůli Scullyové neváhá překročit nebezpečnou hranici. A jeho jedinou motivací je to, že chce pomoci, udělat správnou věc (díky bohu, že tvůrci nezkoušeli něco jako "Skinner je do Scullyové tajně zamilovaný", to by bylo hodně blbý). Skinnerova loajalita vůči Mulderovi a Scullyové je tímto dílem posunuta na další úroveň. Mitch Pileggi je zde opravdu skvělý a je vlastně trestuhodné, že za svou práci na seriálu nezískal žádné ocenění (neříkám zrovna za tento díl, ale za těch 9 sezón by si nějakou sošku zasloužil...už jen proto, že jeho charakter prošel vývojem jako žádná jiná vedlejší postava). Líbí se mi, jak tato epizoda hezky navazuje nejen na "Herrenvolk" (dozvídáme se účel včel), ale i na "Memento Mori", kde na konci Skinner uzavřel smlouvu s ďáblem. V "Zero Sum" se toho stane tolik, že je až k nevíře, že se to všechno vešlo do 45 minut. Zbytečný díl, jak by se někomu mohlo na první pohled zdát, to rozhodně není - třeba odhalení okolo včel je zásadní pro první film. A také se tu dozvídáme něco víc o Maritě a jejích vazbách na Syndikát. Já tuto epizodu vážně zbožňuju. Hororové útoky včel, velká porce Skinnera a Kuřáka, důležitá zjištění, důraz na psychologizaci hlavního protagonisty...zkrátka paráda. Černý kůň mezi mytologickými jednodíly. () (menej) (viac)

Elegie (1997) (S04E22)

Řada lidí na tento díl nedá dopustit, za mě jde o podprůměrnou duchařinu. Děj se totiž poměrně vleče a není to moc děsivé ani napínavé. Efekt, který použili na zobrazení duchů, mi nikdy nepřišel povedený. Na epizodě je nejlepší ta osobní rovina týkající se Scullyové, Gillian Anderson opět herecky září. Její dějová linie to celé zachraňuje (je to solidní depka). Evidentní odkazy na legendární Přelet nad kukaččím hnízdem jsou milé. Proto dávám alespoň slabší 4 hvězdičky. Kdyby to bylo jen sterilní vyšetřování bez většího dopadu na hlavní hrdiny, hodnocení by bylo nižší. Ten vlastní příběh je opravdu slabota. V podstatě se to celé točí jen kolem té pointy "význam zjevení pro osobu, která ho vidí". Ta je super, ale ta omáčka kolem s autisty a s nezajímavým sériovým vrahem je mizerná. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov