Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa Colonist k tomuto seriálu (209)

Dar (2001) (S08E11)

Zase jeden z těch sporných dílů, který je mnohými považován za mytologický. Nebo alespoň napůl mytologický. Já to tak necítím, pro mě jde o samostatně stojící epizodu. Kromě toho, že se tu opět pátrá po Mulderovi a řeší se jeho mozková nemoc, tu žádné mytologické atributy nenajdeme. Jako celek je to samostatný horor o "požírači duší", což je zajímavý koncept vycházející z indiánských legend. Vlastně se tomu možná mohli věnovat ještě trochu víc, ta rovina s Mulderem (vystupuje tu formou kratičkých flashbacků) v mých očích poněkud epizodě škodí. Mulderův "návrat" mě sice jako fanouška těší, ale jeho přítomnost v příběhu tu zabírá místo jiným věcem. Navíc jeho čas před kamerou v konečné stopáži tvoří dohromady max. 3 minuty. Tak mělo to vůbec cenu ho tam dávat? Je to zkrátka jen fan service, jiné opodstatnění to nemá. Na Duchovnym je bohužel zjevné, že si sem přišel pouze splnit smluvní závazek. Zase je na něm vidět to, co jsme mohli pozorovat v některých dílech 7. sezóny - otupělý výraz a žádné nadšení, chce to celé rychle zfouknout, aby se mohl vrátit domů a píglovat Téu Leoni v sauně :-). No ale to zas jen zbytečně rýpu. "The Gift" je výborná Doggettova one man show (Scullyová tu tentokrát vůbec nevystupuje). Je to temné a když se na tím zamyslíte, tak vlastně i nechutné. Skvělý je tu také Skinner. Závěr epizody znovu potvrzuje, jak neuvěřitelným vývojem jeho charakter za celý seriál prošel. Není to úplně čistých 5 hvězdiček (Spotnitzův scénář má určité neduhy), ale dám je, protože díl obsahuje několik nezapomenutelných momentů (obzvláště v poslední třetině). 4 hvězdičky by prostě byly málo... ()

Medúza (2001) (S08E12)

Další zábavné béčko. Zápletka trochu připomíná ty laciné televizní sci-fi horory, v nichž se skupina šablonovitých postav někam vydává a musí bojovat s příšerou, zatímco jim v pozadí škodí nějaký papaláš. Tato epizoda však laciná není. Tvůrci si na ní dali záležet, postavili vlastní repliku metra a obsadili kvalitní hostující herce. Mě osobně přítomnost známých tváří v podobě "doktora Kelsa" nebo "Sherry Palmer" potěšila. Vizuální stránka dílu je působivá. Napětí a klaustrofobická atmosféra epizodě nechybí. Doggett je zase drsný frajer s nádechem akčního hrdiny, který ze sebe sype jednu hlášku za druhou (s Mulderem by tento díl nefungoval, Doggettovu roli by plnit nemohl už jen z podstaty svého charakteru). Jedinou výhradu mám k závěru - vyvrcholení příběhu je takové divné a blbé. Vlastně jsem úplně nechápal, k čemu tam došlo. Zřejmě si toho byl vědom i Spotnitz, a tak připsal poslední scénu v nemocnici, kde si to Scullyová s Doggettem hezky všechno vysvětlí. On je de facto celý scénář slabší a plný klišé, ale jak říkám, jsou to béčková Akta X a tomuto typu příběhu to odpustím. Je to stejný případ jako nedávné "Salvage" - vypněte mozek a strávíte příjemných 45 minut s nenáročnou, mírně přitroublou zábavou. ()

Per Manum (2001) (S08E13)

Pozor drobné spoilery! Per Manum? Spíš Per Rectum. Tam tento špatný mytologický jednodíl patří. Nesmyslná slátanina o ženských, které rodí malé mimozemšťánky, se tu střídá s flashbacky, v nichž Scullyová řeší, jak má požádat Muldera o semeno. Ech. Shippeři budou u této epizody skákat blahem, je to hodně velká fan service. Ale mě u mytologií vždycky zajímal především děj, a ne to, zda si spolu Fox a Dana upečou dítě. Takže v tomto ohledu to jde úplně mimo můj vkus. Místo Akt X to na mě působí jako vztahový seriál, v němž je hlavní hrdinka ovládaná svými rodidly. Omlouvám se, ale Scullyová je mi v tomto dílu vážně nesympatická. Mají s Doggettem vyšetřovat potenciální vraždu těhotné ženy, ale jí je to ukradené, zajímá se pouze sama o sebe a o své problémy. I když to částečně v její situaci dává smysl, stejně je to od ní neprofesionální. Ale to bych ještě bral. Víc mi vadí, že v tomto dílu tvůrci sebrali Daně veškerou sílu jejího charakteru a udělali z ní zoufalou pipku toužící po dítěti (to platí pro tu flashbackovou část). Její rozhodnutí je naprosto iracionální. Nemá partnera, má komplikovanou práci v FBI, věčně jí chce někdo zabít...jsou toto vhodné podmínky pro potomstvo? Navíc je ještě mladá, netikají jí biologické hodiny. Tak proč je najednou smyslem jejího života touha po dítěti? Pravda, nepřichází to znenadání, Dana vždycky toužila být matkou, jak nám například ukázal dvoudíl "Christmas Carol"/"Emily" z 5. série. Akorát že tam to její "mateřství" bylo zobrazené mnohem povedeněji a přirozeněji. Tady to zase zavání mírným retconem. Působí na vás Scullyová v 7. sérii (někam do ní jsou ty flashbacky časově zařazeny) jako někdo, kdo fňuká nad svou neplodností a snaží se s Mulderem o umělé oplodnění? Teda...nikdy bych nečekal, že budu takhle rozpitvávat těhotenství Scullyové, ale mně se to provedení a především "vysvětlení" prostě nelíbí. Na tohle jsme čekali od "Requiem"? A Dana je mi tu fakt protivná. To ovšem není vina Gillian Anderson, ta se snaží, nohy jí sráží špatný scénář. A ten je vskutku prachbídný. Vždyť už samotný příběh této epizody nemá žádnou logiku: proč ten plán s falešným manželem, když Scullyovou i tu druhou těhotnou měli zlí doktoři stejně ve své péči? Tím, že navedli Doggetta a Scullyovou na jejich stopu, si jen zbytečně zkomplikovali život (co tím sakra sledovali?). Děj epizody je jako celek nuda k uzoufání, kde jsou ty časy napínavých mytologických jednodílů jako "Zero Sum"? Nebo kvalitních emocionálních náloží jako "Memento Mori"? Abych jen nekritizoval, tak přidám pár pozitiv. Duchovnyho herecký výkon ve flashbacích je mnohem lepší než to, co předváděl v "The Gift". Tady nemá ten otupělý a znuděný výraz, zde hraje normálně. Jeho přítomnost vlastně ty úděsné pasáže vylepšuje. Doggett je pořád fajn a scény s ním mě baví. Za jednu věc musím scenáristy pochválit - dynamika mezi Doggettem a Rohrerem je úplně něco jiného, než na co jsme zvyklí od Muldera a jeho informátorů. A to je příjemná změna. Abych to shrnul - "Per Manum" mě moc nebaví a jako celek je mi ukradené. Je to díl, který mohu s klidným svědomím přeskakovat. Dvě hvězdičky si asi objektivně nezaslouží, ale tři by z mého pohledu byly pro takovou mizérii moc. Navíc musím brát v potaz to, že i v těch nejhorších mytologiích 7. série se vždy našlo něco, co je vytáhlo alespoň na slabé tři hvězdičky. "Per Manum" nic z toho nemá. Je to strašně prázdný díl, jehož jedinou funkcí je ono "vysvětlení" těhotenství Scullyové. A v této souvislosti jde o špatně odvedenou práci... P.S. Na tomto dílu je krásně vidět, jak seriálu chybí ty staré dobré postavy. Bez Syndikátu a Kuřáka postrádá mytologie důstojného záporáka. () (menej) (viac)

Toto nemůže být pravda (2001) (S08E14)

Pozor drobné spoilery! Tento díl je takový lepší průměr pozdní mytologie. Mísí se zde dobré i špatné. Nemůžu vyloženě říct, že této epizodě dávám palec nahoru, není to tak povedené jako 8x02, ale mizerné to není. Mám k tomu prostě neutrální vztah. Ty tři hvězdičky mají blíže ke čtyřem než ke dvěma. Gillian Anderson předvádí další ze svých kvalitních hereckých výkonů. Tentokrát navíc není ukrytý v hromadě hnoje, jako tomu bylo v případě minulého dílu. Závěrečné scéně se nedá upřít určitá síla (a platí to pro každé zhlédnutí). Velmi se mi v tomto dílu líbí Skinner, který vlastně v celém průběhu 8. série představuje pro Scullyovou jakousi otcovskou figuru. Zápletka točící se kolem UFO a únosů (respektive návratů) nikdy nezklame, je to rozhodně lepší než ta minulá bída s mimozemskými dětmi, gynekologicko-porodnickými problémy a přehlídkou ultrazvuků (jo, "Per Manum" mi hodně leží v žaludku :-) ). Oceňuji přímou návaznost epizody na "Requiem". Do seriálu nám také vstupuje Monica Reyesová, což je zajímavá postava (byť to tedy v tomto dílu tak úplně nevypadá, spíš naopak). Já mám pro ni slabost i z toho důvodu, že se mi Annabeth Gish jako chlapovi líbí mnohem víc než Gillian Anderson v této fázi seriálu. Takže kdyby ode mě chtěla Scullyová sémě na oplodnění, měla by smůlu (přísahám, s narážkami na "Per Manum" už končím!). "This Is Not Happening" má pochopitelně i řadu neduhů. Bohužel je to podobně jako "Within" poměrně utahané. Mulder je tu jako Godot, na kterého všichni toužebně čekají (jinak se nic moc neděje). A když se ho konečně dočkají, já už jsem jako divák mírně otráven. Zatímco samostatně stojící epizody 8. řady jsou temné a hororové, mytologie je pomalá a ufňukaná (čest výjimkám). Na můj vkus už toho fňukání bylo až příliš. Nemluvě o tom, že první třetina epizody na mě působí jako recyklace materiálu z úvodu sezóny. Zase pouštní prostředí se vznášejícím se UFO, zase se hledá Mulder, zase do terénu s agenty vyráží i Skinner, zase nějaký mimozemšťan mění ksichty. Je to tak trochu pořád dokola. Zmíněným mimozemšťanem je náš starý známý Jeremiáš Smith (respektive jeden z příslušníků jeho rasy). Škoda že se do seriálu vrací podobně jako Albert Hosteen nebo Michael Kritschgau v 7. sérii - je to jen takové pomrknutí k fanouškům bez hlubšího smyslu. Jeho přítomnost v příběhu nemá žádný význam. Kdyby tam nebyl, o nic bychom nepřišli. Scénář je v rámci možností celkem OK, ovšem z některých dialogů se mi křiví huba (především v první půlce). Po režijní stránce je to tentokrát dosti průměrné. Manners se snaží, ale je to především mistr hororu, ta mytologická velkolepost mu tak úplně nejde (nikdy nebude Goodwin nebo Bowman). A tenhle díl by velkolepý být měl. No ale buďme rádi za to, co máme. Jsou i horší mytologie...stačí kliknout o epizodu zpět (sorry, já musel). ()

Nemrtvý (2001) (S08E15)

Pozor spoilery! Můžu na mytologii posledních sérií nadávat, jak chci, ale když je nějaký díl opravdu povedený, tak to musím uznat. A "DeadAlive" je v rámci možností výborný díl. Samozřejmě, těch pět hvězdiček není srovnatelných s pěti hvězdičkami epizod typu "Anasazi" (i ta nejlepší mytologie 8. série je kvalitativně úplně někde jinde), ale sám o sobě si je ten díl zaslouží. 8x15 je bezpochyby jednou z nejlepších mytologií v sériích 7-9...nebo vlastně 7-11, když vezmu v potaz i revival. Tohle je díl, kde je víc toho dobrého než špatného. Po dlouhé době (když nepočítám "Requiem") jsem měl zase pocit, že sleduji kvalitní mytologickou epizodu, která charakterem připomíná své předchůdce ze starších sérií. Tony Wharmby je schopným epigonem R. W. Goodwina a R. Bowmana. Co se týká režie a vůbec celkového zpracování epizody (vizuál, kamera apod.), tak to na mě opravdu působí tím "klasickým" stylem. Dokonce i v případě hudby Marka Snowa se mi zdálo, že se skladatel vrací ke svým kořenům. Tady je zkrátka ta mytologická epickost cítit úplně všude (na rozdíl od minulé epizody). Na tom má podíl i scénář, příběh je vystaven tak, že divák ani na vteřinu nezapochybuje, že se hraje o hodně. Scénář pochopitelně není bezchybný, má plno much (o některých bude ještě řeč), ale na poměry té "nové" mytologie se to Carterovi a Spotnitzovi vesměs povedlo. I dialogy jsou dobré, tentokrát se mi huba při poslouchání nekřiví. Epizoda má mnoho silných charakterových momentů, které jsou podpořeny skvělými hereckými výkony. A musím říct, že jde o první díl, v němž mi dokonce i Kersh přišel jako zajímavá postava. Všichni zúčastnění mě tu moc baví, nejvíce ale asi Doggett (jak jinak), Skinner a Krycek. Je fajn, že si tvůrci vzpomněli na "S.R. 819" a oživili celé to vydírání nanoroboty a Skinnerovo morální dilema. Jak jsem psal tuším u "Per Manum", pozdní mytologie postrádá kvalitní záporáky, takže návrat Kryceka je z mého pohledu vítaný. Konečně je tu zas nějaký pořádný antagonista. Nemluvě o tom, že Krycek je poslední klasickou mytologickou postavou, která nám v této fázi seriálu zbyla. A je to pořád ten starý dobrý hajzl. Je ovšem pravdou, že věci kolem něj po scenáristické stránce trochu skřípou. Pro Krycekovo jednání v tomto dílu není žádný vyslovený důvod, takže částečně působí jako psychopat, který vylezl z úkrytu, aby pro zábavu škodil Mulderovi a Scullyové. Ono to tak pochopitelně není, v dalších mytologiích se dozvíme, proč je takový humbuk kolem dítěte Scullyové a za jaký tým Alex kope, ale čistě v kontextu této epizody vypadá Krycek jako obyčejný magor, který chce smrt nenarozeného dítěte. A to úplně neodpovídá jeho charakterovým rysům. Ale vrátím se ještě k pozitivům. Epizoda obsahuje řadu nezapomenutelných situací, z nichž jednu musím vyzdvihnout - svlékání kůže Billyho Milese. Ta krátká scéna ve sprše je pro mě jedním z nejnechutnějších momentů celého seriálu. Vždycky mě z toho mrazí a zvedne se mi žaludek. A to myslím v dobrém, přesně takový efekt to má na diváka mít. Je to perfektní hororová scéna plná krve a odpadávajícího masa. Mytologie umí být pořádně děsivá i v této fázi seriálu. Dalšími nezapomenutelnými momenty jsou třeba Mulderův pohřeb nebo akční scéna s Doggettem a Krycekem v garážích (je jich mnohem víc, avšak nebudu je všechny vypisovat). Teď už ale pojďme k záporům epizody, které se točí převážně kolem scénáře. Co to mělo být za zázračnou vakcínu, která měla uzdravit Muldera? To měla být jako vakcína proti černému oleji? Musela to být ona, když ji vyvinul "jeho otec", Kuřák žádnou jinou vakcínu neměl. Nerad vám to říkám, Chrisi a Franku, ale zapomínáte na starší díly vlastního seriálu, Mulder tu vakcínu dostal už ve 4. sérii v Rusku. Černý olej byl z jeho těla vypuzen. Jo, sice mu to sekundárně způsobilo tu mozkovou nemoc, ale z hlediska mimozemského viru byl čistý. Takže další dávka té samé vakcíny by mu byla k ničemu. Navíc v "DeadAlive" nedocházelo k přeměně v toho mimozemšťana s drápy (viz Akta X), ale v úplně jiný typ mimozemské entity, která nevzniká prostřednictvím nákazy černým olejem... Ale čemu se divím, ignorování a popírání předchozího dění je vlastně pro Carterovu mytologii typické. To samé platí i pro Scullyovou a její slova o tom, že Mulder nikdy nedosáhl té pravdy, kterou hledal. Ženská, co to meleš? Tu pravdu Mulder odhalil, to byla přeci pointa předešlých dvou sezón! Zjistil pravdu jak o Syndikátu a o mimozemské kolonizaci (6. řada), tak i o své sestře (7. řada)! A v posledním dílu 7. série sám říkal, že jeho cesta skončila, protože dosáhl všeho. Dobře, nezískal důkaz o existenci mimozemského života, který by prezentoval světu, ale tu svou pravdu získal. Možná toho zjistil ještě víc, než chtěl. Trošku teď asi přeháním, ale tahle věta Scullyové mi prostě vždycky vadila. Zní to, jak kdyby Mulder umřel jako nějaký lůzr. Přitom opak je pravdou. Ale možná jí to scenáristé vložili do úst, aby nějakým způsobem opodstatnili další natahování mytologie - "Mytologie skrývá ještě mnoho pravd!" Což je teoreticky pravda, ale všechno to už je pouze nastavovaná kaše. No ale to sem úplně nepatří... Komentář je už dost dlouhý, tak to shrnu. "DeadAlive" je na poměry pozdní mytologie vynikající díl, který mě hodně baví. Tuto epizodu je radost sledovat. To u těchto sérií není pravidlem, takže si toho važme! Edit: Teď jsem se nad tím zamyslel a zřejmě scenáristům křivdím. Krycek stejně neměl v úmyslu tu vakcínu Mulderovi dát, dobře věděl, že je k ničemu. Byla to jen jeho manipulace, takže scenáristé se žádného retconu nedopustili. To si jen postavy měly myslet, že je ve hře zázračný lék. Bylo to ze strany tvůrců promyšlené a já se jim tímto omlouvám. Edit 2: Na druhou stranu se tu řeší, že má v sobě Mulder mimozemský virus. Jediný mimozemský virus, který v seriálu máme, je černý olej. Takže ono tu nakonec nějaké to protiřečení si a popírání kontinuity bude...ale proč to vlastně řeším, není to jedno? Hlavně že je "DeadAlive" zábavný. () (menej) (viac)

Tři slova (2001) (S08E16)

Pozor spoilery! Unesený Mulder se v minulém dílu navrátil, a tak se může mytologie vydat "novým" směrem (uvozovky jsou na místě). Tímto dílem se naplno rozjíždí dějová linie s blížící se mimozemskou invazí, supervojáky a dalším vládním spiknutím. Nepřichází to zničehonic, základy byly položeny v předcházejících epizodách 8. série. Ale nalijme si čistého vína – toto je přesně ta nastavovaná kaše, o které jsem psal v minulých komentářích. Tváří se to jako nové, ale moc nové to není, všechno to jsou jen variace na stará témata. A bohužel horší variace. Proč najednou jiné pojetí mimozemské invaze? Proč supervojáci? Proč Nový Syndikát? Ten sice přijde o pár dílů později, ale to je fuk, spadá už sem. Když se tvůrci rozhodli vrátit k mimozemské kolonizaci, proč neoživili tu dějovou linii, kterou pohřbili v půlce šesté řady? Ještě pořád by na to mohli navázat. Já bych mnohem raději sledoval černý olej (dobře, toho se v přespříštím díle dočkám), hybridy, rebely bez tváře, mimozemské lovce, šedé kolonisty a jejich vraždící vývojové stádium s drápy než stupidní supervojáky a emzácké děti. Nebráním se novým nápadům, ale proč tvůrci ignorují staré věci, když pro to není žádný důvod? Skoro jako by v tom hrála roli jejich pýcha, jako by nechtěli přiznat, že to ukončení ve "One Son" bylo předčasné. A tak raději přišli s lacinou kopií starých témat, než aby uznali chybu. Mytologie je nám prezentována jako jeden spletitý příběh, kde všechno spolu souvisí (koneckonců mimozemští kolonisté jsou pořád jedni a ti samí), jenže ty vazby na staré epizody jsou v této fázi seriálu velmi chatrné. Na mě to už dávno nepůsobí jako ten samý příběh. A stále nové a nové výmysly (nebo spíše nesmysly) ničemu nepomáhají. Tak, vypsal jsem se ze své frustrace a můžu se konkrétně věnovat „Three Words“. I když se tu začíná rozjíždět nejhorší část seriálové mytologie, tak tento díl za špatný nepovažuji. Ostatně tu ode mě visí čtyři hvězdičky, což znamená, že ho řadím k těm lepším z pozdní mytologie. Je to zábavné a napínavé. Jen nad tím nesmím moc přemýšlet. Každopádně smekám před tvůrci, do jedné epizody vecpaly tolik věcí, že by to vydalo na dvoudíl, a přece to nepůsobí nějak přeplácaně. Zas zde najdeme několik povedených charakterových momentů, kterými je 8. série již proslulá. Na Duchovnym je vidět, že si „odpočinul“ a po svém plnohodnotném návratu do seriálu má opět chuť hrát. Žádná spící panna ze 7. série či nedávného „The Gift“ se naštěstí nekoná. Sice se mi nelíbí, jakým způsobem se Mulder v tomto dílu chová (zejména ve vztahu k Doggettovi), ale za to může scénář, ne herec. Konec dějové linky s Absalonem vítám, ta postava mě nezajímala už v 8x14 (na můj vkus ho dělali důležitějším, než ve skutečnosti byl). Po delší době tu máme Osamělé střelce ve větší roli (odskočili si sem z vlastního seriálu), což je fajn, slouží tu jako příjemné odlehčení dramatického příběhu. Zkrátka slabší čtyři hvězdičky. Je to neškodná mytologie, která rychle vyšumí z hlavy. P. S. Ten nápad s mimozemskými replikanty, kteří potichoučku nahrazují klíčové osoby ve vládní infrastruktuře, je sám o sobě dobrý. Není to nic originálního, je to žánrové klišé (něco podobného známe z Oni žijí!, Invaze zlodějů těl nebo seriálu V), ale do světa Akt X to pasuje. Škoda že to má tu hořkou pachuť supervojáků a nevychází to přímo ze staré mytologie… () (menej) (viac)

Empedoklés (2001) (S08E17)

Po čtyřdílném bloku mytologických epizod tu máme opět samostatně stojící díl. Měla by to být příjemná změna, závan svěžího větru po všech těch mimozemských hovadinách. Jenže opak je pravdou. Tohle totiž není tak povedený díl jako ty z první poloviny sezóny. "Empedocles" je divný. Jinak to popsat nemůžu. Je to podivná splácanina, která se snaží zkombinovat hned několik zápletek dohromady, ale ve výsledku ani jednu z nich nezpracuje pořádně. Hlavní téma epizody pojednávající o zlu, které se šíří jako nemoc a vstupuje do lidí, co vůči němu ztratili imunitu, je zatraceně dobrý nápad. Bohužel z tohoto slibného námětu nedokázali tvůrci vytřískat maximum. Samo o sobě by to stačilo na celý díl, jenže někdo měl ten chytrý nápad, že na to nabalí souvislost s vraždou Doggettova syna. Přitom v závěru vyjde najevo, že ta vazba je ve výsledku nulová a jedná se tedy pouze o nikam nevedoucí odbočku. Akorát se dozvídáme, že vrah Luka byl taky zlý. No to je mi překvapení, to by mě u vraha dítěte nenapadlo. A aby toho nebylo málo, tak do už tak přeplácané epizody ještě scenárista vložil vedlejší linii s těhotenskými trablemi Scullyové. Vždycky jsem si přál vidět epizodu Akt X, v níž Dana řeší problémy s placentou. To mi na tom seriálu chybělo. 10/10, nejlepší díl! Teď vážně. Je škoda, že nezůstalo jen u toho tématu putujícího zla. Kvůli neustálému skákání z jedné dějové linie do druhé se tu toho vlastně moc neděje. Nemluvě o tom, že všechny vraždy se z nepochopitelných okolností stanou mimo záběr. S ohledem na charakter 8. sezóny, která je velmi temná a krvavá, je absence jakéhokoliv gore zvláštním rozhodnutím. I proto jde o vleklý díl, u kterého jsem málem usnul. A když už by to konečně mohlo být zajímavé, tak to trvá jen pár sekund, protože je najednou konec. Oceňuji ten build-up k rozjetí zápletky kolem Doggettova syna (začalo to drobnými narážkami v 8x05 a 8x14), ale podle mě tomu taky měli věnovat samostatnou epizodu. Tady je to zbytečný přídavek, sloužící čistě jen jako představení té dějové linie, potažmo další stránky Doggettova charakteru. A také mi přijde, že si touto epizodou už seriál připravoval cestičku k 9. sérii a k převzetí seriálu Monicou a Johnem. Jsou tu pokládány základy pro budoucí díly, ale na děj toho aktuálního se už nějak zapomnělo. Největším pozitivem epizody jsou herecké výkony, především Robert Patrick je tu excelentní. Ale k čemu je herecký kumšt, když je to po dějové stránce neskutečně plytké... Pro mě je zkrátka "Empedocles" jednou z největších promarněných šancí celého seriálu. Ta zápletka se zlem mohla být fakt super. Škoda, no. Holt zase vyhráli shippeři a dostali Muldera a Scullyovou, kteří si hrají na mamku a taťku. Za mě tříhvězdičkový podprůměr. ()

Vienen (2001) (S08E18)

Pozor drobné spoilery! Tento mytologický díl je příjemným zjevením. Alespoň na jednu epizodu se tematicky vracíme k té staré mytologii, konkrétně k černému oleji. "Vienen" je taková jednorázovka z ropné plošiny, která nemá větší vliv na celkový příběh Akt X (když nepočítáme změny ohledně postavení agenta Muldera v FBI). V podobném duchu se podle mě měly nést všechny mytologické epizody od 6x12 "One Son". Místo vymýšlení nastavované kaše v podobě nových blbostí (mimozemské artefakty, těhotenství Scullyové, supervojáci, nové konspirace) se měl seriál uchýlit k samostatným, uzavřeným epizodám s mimozemskou tematikou. U tohoto dílu by bylo teoreticky úplně jedno, kdyby těžaře ovládal černý olej nebo nějaký jiný mimozemský organismus. A právě to je na tom to dobré. Je to de facto "samostatně stojící mytologie", pětačtyřicetiminutový napínavý příběh z netypického prostředí s explozivním finále. Žádné hlubší přesahy to nemá, funguje to samo o sobě. Moc se mi líbí, jak jsou zde Doggett a Mulder přinuceni spolupracovat, přestože se názorově neshodnou. A pointou celého dílu nakonec je, že si Doggett konečně získá Mulderovu důvěru a respekt. Samotný závěr je vlastně jakýmsi předáním pochodně. Těch 5 hvězdiček není úplně čistých, ale dám je. Mě tento díl opravdu hodně baví. Duchovny a Patrick jsou skvělí, prostředí je atraktivní a černý olej vždycky přináší do mytologie hororové prvky. Zkrátka kvalitní jednohubka. V jednoduchosti je krása. ()

Sám (2001) (S08E19)

Já jsem prostě úplně jiný typ fanouška Akt X. Tento díl většina lidí vyzdvihuje, já ho naopak rád nemám. Pro mě je to taková nudná blbost. Spotnitze nikdo nekontroloval a on se tak mohl utrhnout ze řetězu. Netopýřího muže v 8x03 jsem ještě skousnul, ale hadí muž už je na mě trochu moc. Když utíká před Mulderem po trávníku, má to být napínavá honička, ale já vždycky vyprsknu smíchy, protože to vypadá debilně a přijde mi to nechtěně směšné. Po dějové stránce je to slabý díl. Doggett s novou kolegyní vyšetřují vraždu, pak skončí uvěznění ve sklepení, kde bezcílně bloudí, a nakonec jim v grády postrádajícím finále pomůže ze šlamastyky Mulder. Za mě nic moc. Čekal bych, že díl, který se z větší části odehrává ve sklepě s pobíhající příšerou, bude lepší. Ale tady žádné napětí, strach nebo klaustrofobickou atmosféru necítím. Leyla Harrisonová je pro mě absolutně nezajímavá a otravná postava. A nepřijde mi nějak zvlášť vtipná. Prostě ze sebe jen chrlí narážky na starší díly Akt X, což je zezačátku příjemné pomrknutí směrem k fanouškům, ale když si s přibývajícími minutami uvědomíte, že je to jediná funkce této postavy, tak je to poněkud smutné. Leyla je vlastně ztělesnění fan service. A všechny ty narážky nakonec začnou být únavné, když jsou tam násilně cpány. To ovšem neplatí pro začátek epizody, kdy si Scullyová vyklízí stůl a probírá se "suvenýry" ze starých případů. To je hezký moment, který mi připomněl bondovku V tajné službě Jejího Veličenstva, kde si v podobném duchu Lazenby prohlíží memorabilie z Conneryho předchozích dobrodružství. V případě Scullyové jsou ty narážky na starší díly příjemné a v kontextu té scény to dává smysl. U Leyly jsou napoprvé vtipné, ale jejich neustálé předhazování začne být po chvíli opravdu otravné (pro mě). To nostalgické pomrkávání tu není jen tak, tento díl byl koncipován jako poslední samostatně stojící epizoda s Mulderem (o charakteru 9. řady již bylo v této době rozhodnuto). Měla to tedy být rozlučka a připomenutí uplynulých 8 sezón. Jenže z mého pohledu měli vymyslet něco lepšího. Děj je mizerný a 150 odkazů z toho dobrý díl nedělá. A upřímně - radši bych sledoval ty díly, o kterých se tu mluví, než "Alone". Samozřejmě, shippeři si zde přijdou na své, ale co fanoušci jako já, co Akta X sledují kvůli napětí a děsu? No holt to není díl pro mě, proto slabé 3 hvězdičky. Je to prázdná epizoda a působí na mě jen jako vata před závěrem série. Nebýt solidních Mulderových hlášek a pár povedených momentů, asi bych to hodnotil ještě hůř. P. S. Ale abych nebyl úplný necita - když se Scullyová v kanceláři loučí s Doggettem, to je skvělý moment a je z toho cítit vyvrcholení vývoje jejich vztahu, který probíhal po celou 8. řadu. Vlastně jsem byl u této scény trochu naměkko. Je možné, že nakonec jsem shipper? Ale z tábora Doggett + Scullyová? :O ()

Podstata (2001) (S08E20)

Pozor drobné spoilery! Z této epizody mám rozporuplné pocity. Částečně jsem se bavil, částečně jsem měl chuť to vypnout. Tímto dvoudílem vrcholí mytologie 8. sezóny, takže je to napůl pokračování "DeadAlive" (pro mě mimochodem asi největší překvapení série) a napůl druhá část "Per Manum" (pro mě zatím nejhorší mytologie vůbec). Ty dvě dějové linie se v "Essence" prolínají. Když má navrch ta linie s Krycekem a Billym Milesem, solidně se bavím. Jakmile jsou ovšem na scéně zlí doktoři se zdeformovanými plody ve sklenicích (proč to sakra mají ve své kanceláři na veřejné klinice, když to nemá nikdo vidět?), emzácká děťátka či konspirátorské porodní asistentky, obracím oči v sloup a cítím, jak mi odumírají mozkové buňky. V této fázi seriálu musí člověk docenit, jak chytrá byla mytologie prvních šesti sérií. Ano, také šlo o fantasmagorické slátaniny, ale byly propracované a dobře vymyšlené. A na mě vážně působily chytře - byly to nesmysly, které nějakým záhadným způsobem smysl dávaly. A hlavně byla radost to sledovat. Tady se akorát neustále řeší, kdo je otcem dítěte Scullyové a jestli to dítě náhodou nebude bůh. Hrůza. Tohle má být kvalitní zábava? No ale jak už jsem psal, Krycek a Billy Miles jsou na epizodě tím nejlepším. V případě Billyho měli tvůrci seriálu šťastnou ruku při castingu pilotního dílu. Těžko uvěřit, že náhodná epizodní postava z úplně první epizody "vyroste" do slušného záporáka. Jeho herecký představitel se opravdu snaží, jde z něj respekt a strach. Sice si pořád kladu otázku, proč museli přijít se supervojáky/replikanty, proč jejich funkci nemohl plnit nějaký hybridní klon nebo mimozemský lovec, ale to asi nemá cenu řešit. Finále epizody v budově FBI je napínavé a závěr, byť je zatraceně předvídatelný, nabudí na sledování druhé části. Scenáristických hovadin je tu dost, ale nemá cenu je řešit. Akorát snad jedno...už v "DeadAlive" všichni tušili, že Billy po svléknutí kůže není Billy. Tak proč ho neměli pod dohledem? To ho jako jen tak pustili z nemocnice do světa? Prostě tři hvězdičky. Je to debilní, ale neškodné. A v některých momentech zábavné. P. S. Je fakt směšný, jak mají být supervojáci tou strašně tajnou mimozemskou zbraní, ale přitom se dají snadno odhalit podle toho výrůstku na zátylku. Nebyli nakonec ti staří hybridi se zelenou krví lepší? Ty na první pohled nikdo nepoznal... ()

Existence (2001) (S08E21)

Pozor velké spoilery! Lepší než minulý díl. A jako finále sezóny je to docela povedené. Je to totiž napínavá epizoda, jejíž děj s každou minutou graduje. Supervojáky se to tu jenom hemží a vidět Roberta Patricka utíkat před mimozemskými "terminátory" je prostě zábavné. Je to trochu přitroublá zábava, ale s tím musí člověk v této fázi mytologie počítat. Režisér Manners je expert na horor a pomalejší epizody, ale tady se s tím popasoval dobře. Akce (a že je jí tu celkem dost) je solidně natočená a z dílu je cítit ta mytologická velkolepost. I po scenáristické stránce to v rámci možností funguje. Oceňuji jasné vysvětlení toho, na čí straně Krycek momentálně stojí. Z jeho chování v 8x15 jsem byl mírně zmatený, ale tady je Alexova motivace objasněna, takže to zpětně dává smysl (alespoň něco :-) ). A k charakteru té postavy to sedí. Krycek vždycky sledoval vlastní cíle, i když byl zdánlivě jen poskok. Tak se teď přidal na stranu mimozemšťanů, aby si zachránil krk. S tím nemám problém. Scéna Krycekova konce je nezapomenutelná a pro mě se řadí k nejlepším momentům pozdní mytologie (kterých není zase tolik, co si budeme namlouvat). Každý by čekal, že ho odbouchne Mulder, a přitom je to Skinner, kdo ho - slovy Halea a Pace - "rozstřílí na sedm odstínů sraček". Je to příhodné, koneckonců Skinner si s ním také vytrpěl dost. Mírnou vadou na kráse té scény je zpomalená CGI kulka, to jsem nikdy neměl rád. Ale jsme v roce 2001, tenhle efekt holt tenkrát frčel (ostatně o rok později se to objevilo i na začátku bondovky Dnes neumírej). Asi největším překvapením této epizody je pro mě to, jak moc mě bavila dějová linie Scullyové a Reyesové. Ty dvě mají mezi sebou fungující chemii a ladí jim to spolu. Nikdy předtím mě to nenapadlo, ale možná by Akta X mohla fungovat i jako jejich ženské duo. Monica se zde definitivně vyprofilovala jako velká sympaťačka, která je navíc roztomile střelená (zpěv velryb). Poslední scéna epizody mi překvapivě také nevadí. I když nemusím shipperské momenty, tenhle je hezký a do epizody vhodným způsobem pasuje - není to tam vloženo násilně, logicky to vyplynulo z dění. Kdyby to byla poslední scéna s Mulderem a Scullyovou v historii seriálu, možná bych se ani nezlobil. Už moc chválím, tak je na čase obvyklé hnidopíchání. Jak už jsem říkal, děj epizody hezky graduje, akorát se bohužel žádného dramatického vyvrcholení nedočkáme. Supervojáci obklíčí rodící Scullyovou. Divák by čekal, že teď přijde nějaké nervy drásající finále. A ono prd. Supervojáci se na to podívají a odejdou pryč. Z toho se cítím mírně podveden. Celou druhou polovinu mytologie 8. řady se řešilo, že jsou Scullyová a její dítě v nebezpečí. V tomto dílu je to nebezpečí konečně dostihne. A k ničemu to nevede. Žádný únos Williama, žádné vraždění neviňátek, ba ani Mulder bojující se supervojáky, prostě nic. Ale pro Cartera je toto vlastně typické - když se náhodou moc rozjede a příběh se dostane do nějaké extrémní situace, raději zařadí zpátečku, než aby se s tím jako autor nějak popral. V minulosti to řešil deus ex machina konci, zde to v podstatě nemá řešení žádné. Je to jeden velký fake out (abych taky použil nějaká cool anglická slovíčka, když je tu má někdo v komentářích tak rád :-D). Epizoda obsahuje množství paralel s Novým zákonem - hvězda na noční obloze je jakoby Betlémská hvězda, Osamělí střelci s dary jsou Tři králové a supervojáci jsou farizejové, kteří odmítli uznat Ježíše za mesiáše a považovali ho jen za obyčejného člověka. Poslední zmíněné má být tedy jakýmsi vysvětlením toho konce-nekonce (supervojáci nakonec Williama nezabili, protože v něm viděli obyčejné dítě). Nevím, no. Podle mě Carter netušil, jak to má uzavřít, a tak tam vložil tu biblickou paralelu. Chytré to možná je, ale jako završení mytologie 8. sezóny je to slabota. A navíc...William není obyčejné dítě (o tom bude celá mytologie 9. řady), takže v tomto kontextu závěr "Existence" vůbec nedává smysl. Má druhá výtka se týká Muldera. Uvědomme si, že mělo jít de facto o poslední epizodu seriálu s touto postavou (o podobě příští série bylo dávno rozhodnuto a nikdo nevěděl, jestli se Duchovny ještě někdy do seriálu vrátí). V tomto ohledu je to hodně slabé. Mulder tu jen mluví nebo čumí, moc nám toho jinak nepředvede (všechnu těžkou práci odvede Doggett). Pouze v samotném závěru Mulder zvedne zadek a něco udělá - běží mezi auty s odjíždějícími supervojáky. To je jeho "nejakčnější" moment. Jako Duchovny za to asi nemůže, hraje dobře, ale scénář jeho postavě nedal prostor něco dělat. A to je podle mě škoda. Pořád to byl ještě hlavní hrdina seriálu, ovšem v tomhle dílu dělá jenom křoví. /// Abych to zase nějak shrnul: je to slušné finále, zábavný a napínavý díl. Klady tu převažují nad zápory. Akorát platí otřepané: radši u toho moc nepřemýšlet... P. S. Nakonec musím uznat, že ta mytologie 8. řady je lepší, než jsem si pamatoval. Navzdory úděsnému "Per Manum" jsem se u ní celkově bavil víc než u mytologie 7. série. () (menej) (viac)

Dnes se nic významného nestalo I (2001) (S09E01)

Pozor drobné spoilery! Zatímco u mytologie 8. sezóny jsem při posledním zhlédnutí zjistil, že je lepší, než pamatuji, u devítky to bude asi úplně obráceně. Minimálně tento dvoudíl je horší, než jsem čekal. Je to nejslabší otvírák v historii seriálu (revival nechme stranou). Kde je nějaké pořádné napětí, na které jsme v mytologii zvyklí? Toto je strašně ukecaný díl, který se nese v duchu podprůměrných kriminálek. Vždyť jádrem příběhu je pátrání po Xeně, která topí vědce a vodárníky. Já tedy od mytologie čekám něco víc. Sice je tu ještě ta konspirační linka se špinavými agenty v FBI, ale ta mě taky moc nezajímá. Dobrým konspiračním thrillerem tato epizoda rozhodně není. Na jednu stranu chápu, že je ten díl takový, jaký je, protože má nelehký úkol představit nové postavy a rozjet mytologii 9. série, avšak podle mého názoru to šlo udělat lépe. Já to vnímám jako mrhání časem. Je tu ale ještě jeden aspekt pozdní mytologie, který mi vždycky vadil - a v 9x01 je evidentní. Jsou to sice Akta X, ale působí to jako laciná napodobenina Akt X. Jako vlastní vykrádačka. Zde je opravdu vidět, jak se recyklují staré nápady (v horším provedení). Jako by si tvůrci řekli: "Vzpomínáte si, jak jsme ve finále 1. sezóny měli mimozemského hybrida, co přežil autonehodu a dýchal pod vodou? Tak co kdybychom v tomto duchu udělali celý díl, akorát na to nabalíme ty supervojáky z minulé řady." V 8. sérii byla mytologie až na výjimky zábavným a kvalitním béčkem, kdežto v devítce se z ní definitivně stalo blbé céčko. Stala se vlastním stínem, hloupým vtipem. A nejde jen o ten dějový aspekt, rapidní propad v kvalitě vnímám i v efektech, režii, dialozích a v celkovém charakteru mytologických epizod. Tvůrcům muselo být jasné, že další sérii už nedostanou, a tak to chtěli akorát nějak doklepat a přestali se snažit. Kreativní nápady jsou prostě pryč. Rozum mi zůstává stát nad jednou věcí: co je to v tomto dílu s tou snahou o přehnanou sexualizaci postav? Až na Scullyovou se tu všechny ženské objeví polonahé. Lucy Lawless je tu vlastně furt nahatá (i když tady jde jen o vtipný počítačový trik - v podvodních scénách měla na sobě plavky, které jí digitálně odstranili). Jako ne že by mi to jako chlapovi vadilo, Annabeth Gish je nahoře bez i zezadu proklatě sexy, akorát tomu prostě nerozumím. A co měl být ten divný (a nepochybně záměrný) střih, kdy si máme jako diváci na vteřinu myslet, že spolu Doggett s Reyesovou spali a probouzí se vedle sebe? Nevím, tato laciná snaha "být sexy" mi k seriálu nesedí. To tím jako chtěli nalákat nové diváky? Nebo se tím snažili říct, že budou nová Akta X peprnější? Mohl bych tento díl rozcupovat, výtek mám ještě několik, ale něco si schovám ještě do komentáře k druhé části (jinak bych ke dvojce neměl co psát - ty díly jsou na tom úplně stejně). Zmíním jen dvě pozitiva: podvodní scény vkládají do epizody alespoň trochu hororu a hudba Marka Snowa je dobrá a výrazná. Abych to shrnul: "Nothing Important Happened Today" je špatné céčko. Nebaví mě to, nezajímá mě to. Kvalitativně to má mnohem blíže k úděsnému "Per Manum" než k povedenému "DeadAlive". Z toho důvodu dávám 2 a půl hvězdičky, vizuálně to nechám na 3 (protože dvě hvězdičky si schovávám pro ty nejhorší díly, a to přeci jen 9x01 není, i když od toho nemá daleko). () (menej) (viac)

Dnes se nic významného nestalo II (2001) (S09E02)

Pozor spoilery! Všechno, co jsem psal v komentáři k prvnímu dílu, platí i pro druhou část. V mých očích jsou na tom obě epizody kvalitativně úplně stejně. Přidám tedy jen pár věcí, které jsem u první části vynechal. Vyjádřím se hlavně k postavám. Cary Elwes (Brad Follmer) hraje v celém dvoudílu příšerně. Všechny scény s ním mě iritují. Přitom ho znám z jiných rolí a v žádném případě to není špatný herec. Zde se ale jen tak divně ksichtí a působí prkenně. Jeho postava má být nesympatická a slizká, avšak mohl to rozhodně zahrát lépe. Tohle není "záporák", kterého by byla radost sledovat. Zvlášť když pronáší úděsné repliky (za dialogy ovšem herec nemůže). U záporných rolí ještě zůstaneme. Adama Baldwina mám jako herce docela rád. Televizní parchanty a solidní béčkové záporáky umí. Jeho Knowle Rohrer tak měl určitý potenciál, který ale tvůrci totálně zazdili. Téhle pozdní mytologii by prospěl výraznější záporák. A co by mohlo být lepší, než kdyby Doggett dostal nemesis v podobě mimozemské repliky jeho parťáka od mariňáků? Bohužel, nic takového se nekoná. Vlastně si kladu otázku, proč ho do 9x02 vraceli? Je tu nevyužitý a v podstatě zbytečný. Celá věc je navíc o to smutnější, že ten krátký duel mezi ním a Doggettem patří k nejlepším momentům epizody. Takovéto věci měl seriál rozvíjet, a ne Rohrera uklidit ze scény (sice se s ním ještě jednou setkáme, ale to je na takovou slibnou postavu málo). Podobný případ je i Xena...teda Shannon. Její role v tomto příběhu je...prostě divná. Utopí pár lidí, vyklopí hlavním hrdinům potřebné informace a "umře". Nějak tu postrádám hlubší význam či pointu. To je ovšem dáno "zákulisními" událostmi. Lucy Lawless se měla objevit ještě v dalších epizodách, ovšem herečka otěhotněla a nemohla natáčet, tudíž její postavu museli vyškrtnout. A tak nám zbyl charakter, který měl být důležitý, ale z těchto dvou dílů to není patrné. Scullyová je v tomto dvoudílu navíc a kdyby zde nebyla, asi by mi to ani nevadilo. Působí na mě jako křoví. Což je trend, který se bude v 9. řadě opakovat. Velmi se také podivuji nad tím, že v tomto dvoudílu mezi Johnem a Monicou neexistuje prakticky žádná chemie. Nejspíše je to způsobeno tím, že v mytologii se to hemží postavami a je to celé o ansámblu, ne o jejich dvojici (navíc tu spolu čistě "ve dvojici" snad nikdy nejsou). Ale abych postavy jen nekritizoval: charakterový zvrat týkající Kershe je zajímavý a líbí se mi, jak je Doggett vytažen ze své komfortní zóny a stává se v rámci FBI odpadlíkem (podobně jako byl Mulder, nicméně jde o něco trochu jiného). O tom, jakým způsobem tvůrci vysvětlili Mulderovu absenci, netřeba dlouho mluvit. Je to neskutečně stupidní. Proč by nevzal Scullyovou s sebou, proč by ji nechal i s dítětem napospas nepřátelům? Navíc vždycky mu šel někdo po krku, tak v čem je to teď jiné, že musel zdrhnout? Nemluvě o tom, že již nebyl ve službách FBI a neměl žádnou moc. Jak tedy mohl být pro někoho nebezpečný? Jestli by měli konspirátoři někoho oddělat, tak je to spíš Doggett kvůli té křížové výpravě, kterou rozpoutal. Nic z toho zkrátka nedává smysl, scenáristé měli vymyslet něco lepšího. Nějaká konkrétní pozitiva 9x02? Opět je to hudba, herecké výkony (až na zmíněného Elwese) a finále v přístavu (bylo tím jediným, co v celém dílu vzbudilo mou pozornost). Jelikož jsou obě epizody na stejné úrovni, můžu to shrnout tak, že jen zkopíruji závěr minulého komentáře. "Nothing Important Happened Today II" je špatné céčko. Nebaví mě to, nezajímá mě to. Kvalitativně to má mnohem blíže k úděsnému "Per Manum" než k povedenému "DeadAlive". Z toho důvodu dávám 2 a půl hvězdičky, vizuálně to nechám na 3 (protože dvě hvězdičky si schovávám pro ty nejhorší díly, a to přeci jen 9x02 není, i když od toho nemá daleko). P. S. Díl jsem sledoval na počítači a na konci úvodního teaseru jsem rychle sahal po klávesnici, neboť jsem si myslel, že končí cutscéna a budu hrát :-D. Jo, ta počítačová loď vypadá hodně reálně... () (menej) (viac)

Dæmonicus (2001) (S09E03)

Pozor drobné spoilery! Ani u druhé Spotnitzovy sólovky se neshodnu s většinovým názorem fanoušků (nebo alespoň hodnotitelů tady na ČSFD). "Alone" mají diváci obecně rádi, kdežto já ho považuji za druhý nejhorší díl 8. série. "Daemonicus" je zase pro řadu lidí spíše nepovedenou epizodou, s čímž já nesouhlasím. Mě tento díl hodně baví, i když není příliš originální. Jsou zde snad všechna klišé příběhů se satanskou tématikou. Dále tu máme hromadu klišé, která známe nazpaměť z thrillerů, v nichž zavřený psychopat pomáhá vyšetřovatelům dopadnout jiného psychopata. Ani filmařské postupy, které tu Spotnitz používá, nejsou v ničem inovativní (když jde například vrah po lese, detail kamery snímá jeho boty, což mi připomíná první Pátky 13.). Za sebe ale mohu říct, že jsou to kvalitně zpracovaná klišé, která fungují. Ačkoliv to není originální, je to působivé a nemám s tím problém. Spotnitz se nepouští do žádných větších akcí a neexperimentuje - když nepočítám netradiční předěly mezi scénami. Možná v tom vidím něco víc, ale já tento díl vnímám jako poctu hororovému žánru. Proto ta klišé, proto ty známé postupy, proto je příběh tak strašně předvídatelný (dopředu víte, jakým směrem se bude děj vyvíjet). Chcete vidět v Aktech X horor klasického střihu a máte rádi satanské bijáky 70. let a slashery osmdesátek? Tak tady vám to Spotnitz hezky kombinuje. Je to povedených 45 minut atmosférického hororu, co umí vyděsit. Velké ambice to nemá, je to jen obyčejná hororová zábava. A mně to v této fázi seriálu stačí. Proto neřeším šíleně překombinovaný děj a že příběh nedává moc smysl. A že to má takový konec-nekonec: kdyby to byl film, tak jsme teprve ve třetí čtvrtině a ještě by nás čekalo minimálně půlhodinové finále. Jenže tady už na nic takového není čas, tudíž to končí uspěchaně, neuzavřeně a z mého pohledu neuspokojivě. Je to škoda, James Remar je solidní záporák (jeho postava je rovněž ztělesněním mnoha klišé, ale i v tomto případě jde o ta povedená klišé). Věřím, že kdyby seriál pokračoval 10. sérií (kterou by dostal hned v sezóně 2002/2003), tak bychom se s profesorem Koboldem ještě setkali. Konec dílu ostatně působí dojmem, že je další konfrontace s tímto psychopatem nevyhnutelná. A že Doggett konečně dostane toho velkého úhlavního nepřítele, kterého se mu v seriálu nedostává (když tvůrci promarnili potenciál Rohrera, proč by tou nemesis nemohl být Kobold?). Jenže nic z toho se bohužel nestalo... Negativa epizody? Scéna se zvracením je po technické stránce slušně provedená, ale je zbytečně dlouhá, nechtěně směšná a v konečném součtu vlastně trapná (tady údajně není na vině režisér - Spotnitz chtěl celou sekvenci sestříhat a uhladit, ale ve střižně ho neposlechli). Pak se mi moc nezamlouvá to naznačování, že Doggett Scullyovou (a zřejmě i Monicu) tajně miluje. To mi k jeho charakteru nezapadá. Přátelský a ochranitelský vztah ke svým kolegyním chová, ale nic milostného bych v tom nehledal. Znovu musím konstatovat, že i v tomto dílu postrádám chemii mezi Johnem a Monicou. Tady už více vyšetřují spolu, ale každý jako by si hrál na svém písečku. Nějak mi zkrátka ty postavy neladí dohromady, postrádám mezi nimi tu správnou dynamiku. Tu naopak cítím ve společných scénách mezi Doggettem a Scullyovou, tam ta chemie z 8. série pořád funguje. Akorát by v té 9. sérii nemuseli Scullyovou do samostatně stojících epizod tak násilně cpát. Tento příběh se osobně dotýká Reyesové a Doggetta, Dana je tu lehce navíc. V nemytologických dílech supluje funkci seriálového patologa. Ve většině krimiseriálů má patolog pár krátkých scén, tady ovšem dostává Scullyová více prostoru, i když pro to není příběhové opodstatnění. ////// Jako celek je pro mě "Daemonicus" velmi povedený strašidelný díl, ty 4 hvězdičky jsou silné, možná je dokonce berte jako 4 a půl. P. S. Fakt se mi líbí, jak si tady Spotnitz s divákem hraje. Když poprvé vidíte "démony", říkáte si: "Ech, to je hodně laciná maska." No a později zjistíte, že to celé byl úmysl, ona to má být laciná maska :-). () (menej) (viac)

4-D (2001) (S09E04)

Jeden z nejlepších dílů 9. série. Sice nemůžu říct, že by to byla taková pecka jako třeba "Roadrunners" z 8. řady, ale i tak je těch 5 hvězdiček zasloužených. Příběh je zajímavý a vlastně vcelku netradiční (zápletka s paralelními vesmíry se většinou odvíjí jinak). Je to zase jednou díl hodně založený na postavách a dialozích. Hororu tu moc nečekejte, je to spíše kvalitní konverzačka se sci-fi nádechem. Akorát ze scény, kdy vraha odhalí jeho matka a on to s ní musí nějak vyřešit, mě mrazí. To je výborně zpracováno. On je vlastně celý ten psychopat dobrý. Je to takový nenápadný a nevýrazný týpek, ale o to právě jde. I v reálném světě jsou zpravidla těmi největšími zrůdami lidé, u kterých bychom to nečekali. A to, že se stará o nemocnou matku, s níž spí v jedné posteli, tomu dodává ten správný creepy faktor. V této epizodě konečně funguje chemie mezi Doggettem a Reyesovou. Tři díly nic, a najednou jim to tady věřím. Asi záleží, kdo ty postavy píše. Zde už opravdu cítím, že jsou to přátelé na život a na smrt. Doggettovo neobvyklé flirtování (nic takového tu předtím nebylo) mi nevadí, pořád se nese v kamarádském duchu, nevidím v tom něco víc (jak se nám tvůrci snažili naznačit v předchozí epizodě). Epizoda obsahuje mnoho silných momentů mezi Johnem a Monicou, které jsou podpořeny tou skvělou dynamickou mezi nimi. A Annabeth Gish nám poprvé dokazuje, že není jen hezká ženská, ale i kvalitní herečka. Za mě zde předvádí jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů v seriálu. "4-D" je zkrátka znamenitý díl s pořádnou emocionální náloží. Akorát konec mi přišel blbý. To tu jako kromě paralelního vesmíru máme zničehonic ještě návrat v čase? A co to tedy znamená pro předešlé události? Závěr mi nedává moc smysl. No ale to je jen drobnost. Jinak super. A ani ten Cary Elwes mě tu tentokrát tak neirituje. P. S. Scullyová je tu opět navíc. Její návštěva u Doggetta v nemocnici je pochopitelná, ale proč se pak po boku Follmera účastní zásahové akce na dopadení pachatele? Vždyť má oficiálně přednášet na akademii v Quanticu, toto není její práce... Ne, scenáristé si v této sérii prostě s Danou nevědí rady. ()

Pán much (2001) (S09E05)

Takto špatný díl jsme v seriálu měli naposledy v 7. sezóně. Epizoda by vlastně svým charakterem do sedmičky zapadla - odlehčená hovadina s debilním dějem, která Aktům X dělá jen ostudu. Je to návrat zpět, leč do těch horších časů. V temné a depresivní 8. sérii by byl takovýto díl nemyslitelný, ale v devítce tvůrcům otrnulo a rozhodli se, že si mohou dělat prakticky cokoliv (zřejmě i s ohledem na nevyhnutelný konec seriálu). "Lord of the Flies" se opravdu nepovedl. Jestli je tohle zápletka, kterou kreativní tým schválil, tak by mě zajímalo, jak vypadaly příběhy, které neopustily tzv. writers´ room. Tady měl zasáhnout Carter nebo nějaký jiný hlavoun z produkce a říct: „Chlapi, tohle je vážně špatný, vyse*me se na to.“ Po dějové stránce je tento díl opravdu s*ačka, jinak se to popsat nedá. Ačkoliv ujeté a nenormální zápletky k seriálu patří, tohle je už za hranou. A to, že má jít o odlehčený díl, není žádnou omluvou. Vždyť ono to ani zase tak komediální není, humoru (nebo spíše pokusů o humor) je tu pramálo. Ani jednou jsem se nezasmál. Nejblíže jsem k tomu měl u postavy doktora Rockyho Bronzina, ale to je jeden vtip pořád dokola, takže to po chvíli začne být otravné. Epizoda se jako celek bere zbytečně moc vážně a od druhé poloviny se pokouší být regulérním hororem. Dokonce jsou zde i pokusy o děsivé momenty (a není jich málo). Manners se snaží, ale celé je to tak blbé, že mě to prostě nedokáže vyděsit. Ten stupidní scénář všechno pohřbí a nedokážu se přes něj přenést. Některé hororové scény jsou dokonce nechtěně směšné (třeba když se odhalí matka). Já se u „Lord of the Flies“ nesměji ani nebojím. U mě to selhává na všech frontách, zkrátka zbytečný díl. Ani nevím, proč tomu dávám dvě hvězdičky. Asi proto, že je mi to ukradené a neštve mě to (kdežto k jednohvězdičkovým epizodám jako „all things“ nebo „Fight Club“ chovám velký odpor). Navíc musím uznat, že efekty nejsou špatné. A herecké obsazení je příjemné. I když hrají v hromadě hnoje, přesto se všichni zúčastnění snaží ze sebe vydat to nejlepší. Teď mluvím především o epizodních rolích, v nichž se objeví řada známých tváří, což je vlastně celkem příjemné. Některé budete znát jménem (Aaron Paul, Jane Lynch), jiné od vidění (Samaire Armstrong, Erick Avari). P. S. Bohužel se musím opakovat: Scullyová tu nemusela být. A v tomto dílu mě navíc dost irituje. Scenárista ji totiž napsal "klasickým" způsobem, tedy jako zaslepeného skeptika. Dana je tu protivná a ironická a její charakterový vývoj z 8. série (větší otevřenost nadpřirozenému) je zde totálně ignorován. A jen tak mimochodem, chemie mezi Doggettem a Reyesovou je opět nepřítomná, minulý díl byl asi světlou výjimkou. Mulderovi a Scullyové to spolu ladilo i v případech, které se jich osobně nedotýkaly, minimálně mezi sebou vedli brilantní slovní přestřelky. To však pro Johna a Monicu neplatí. Ty postavy jsou samy o sobě dobré, ale silné duo zatím vytvořily jen v 9x04. ()

N1komu nevěř (2002) (S09E06)

Se slzou oku vzpomínám na ty parádní jednodílné mytologie, které si v ničem nezadaly se svými dvoudílnými a trojdílnými soukmenovci (např. "One Breath", "Memento Mori", "Zero Sum", "S.R. 819"). Bohužel, ty časy jsou dávno pryč. U "Trust No 1" se mi při každém zhlédnutí honí hlavou jediné: "Proč tento díl vznikl?" Je to zbytečný a nezáživný díl, který navíc diváka provokuje ideou, že se tu třeba ten Mulder nakonec fakt ukáže. Člověk neznalý zákulisních poměrů 9. série by opravdu mohl nabýt takového dojmu. A přitom ho*no! Mulder (Duchovny) je v této fázi seriálu definitivně pryč a od tvůrců seriálu je hodně laciné, že nás takto dráždí. Já toto nemám rád. "PseudoMulder" v lomu je pro mě na úrovni falešného Charlieho Sheena z posledního dílu Dva a půl chlapa (Charlie zezadu - tam to nicméně bylo míněno jako vtip). Já to neberu jako oblbování, ale jako vyložené vysmívání se divákům. Když je ten Duchovny pryč, tak ho měli nechat bejt, a ne kolem něj takhle kroužit! Nevypadá to dobře. I když tohle vlastně není největším záporem epizody. Tím je fakt, že je ten díl opravdu zbytečný a nemastný. Není to sice stupidní mytologie á la "Per Manum", ale je to extrémně nezáživné, což je taky špatně. Mytologie může být jakákoliv, ale nudná by rozhodně být neměla. Tohle je díl, který můžete při sjíždění 9. série s klidným svědomím přeskočit. Je tady naťuknutí dalšího směřování dějové linie okolo Williama a odhalení zbraně proti supervojákům, ale za těch uzívaných 45 minut to nestojí. Ačkoliv se to snaží být konspiračním thrillerem (Velký bratr nás všechny sleduje), z mého pohledu epizodě chybí napětí. A správná atmosféra. Akta X tento typ příběhů vždycky uměla, tentokrát se to ale nepodařilo. Jeden příklad za všechny: scéna na nádraží. Veškerá snaha o budování napětí je v mžiku pohřbena pitomým slow motion. Kdyby tu sekvenci nechal režisér plynout normálně, bylo by to dramatičtější a lepší. O slabém scénáři a nepovedených dialozích netřeba mluvit, to je asi každému jasné (postavy se chovají podivně). V některých momentech má epizoda zas ten nádech mýdlové opery, což u Akt X nenávidím. Je logické, že vznikla epizoda, v níž se Scullyová vyrovnává s Mulderovým zmizením, ostatně seriál to nemohl ignorovat, akorát zpracování prostě mohlo být lepší. Ale abych byl fér - epizoda je osobním příběhem Dany Scullyové, takže tu po delší době její postava má opodstatnění. Gillian Anderson dostává hodně prostoru a předvádí svůj kvalitní herecký standard. S Doggettem jí to ve společných scénách ladí, naopak Reyesová je v tomto dílu úplně neviditelná. Největším kladem epizody je Terry O'Quinn. To je můj oblíbenec, který nikdy nezklame. Dostal zde postavu psanou na tělo, tento typ tajemných charakterů mu sedí. Nemá tu zase tolik prostoru, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale scény s ním tento bídný díl zachraňují. Akorát jeho konec v lomu je pitomý a nechtěně směšný, ale za to Terry nemůže. "Trust No 1" není tak příšerný díl jako jiné dvouhvězdičkové epizody, ale špatný každopádně je. Mytologie by měla mít určitý kvalitativní standard, kterého se zde ovšem nedostává. To i u úvodního dvoudílu 9. sezóny jsem se bavil o něco víc. Proto jen za dvě, o lepším hodnocení si to může nechat jen zdát. () (menej) (viac)

John Doe (2002) (S09E07)

Scenárista Vince Gilligan měl chuť na gangsterku z prostředí mexického kartelu. Jenže to sám o sobě není materiál pro Akta X, proto do příběhu přimíchal paranormální element v podobě upíra, co lidem vysává vzpomínky (oficiální označení té postavy je opravdu "memory vampire"). Plně chápu lidi, kterým se tato epizoda nelíbí. Ono to místy nepůsobí jako Akta X. Kdyby tu nebyl ten vysávač paměti, mohl by to být díl z kteréhokoliv kriminálního seriálu (a děj by se nezměnil). Mně to ale nevadí. Epizodu beru takovou, jaká je. Nejsou to možná tak úplně Akta X, ale to nic nemění na tom, že je to výborné. K tomuto dílu přistupuji jako k samostatné entitě, nebudu ho s ničím srovnávat. I kdyby to nebyla Akta X, ale epizoda z nějaké antologie nebo vlastní film, na mém hodnocení by to nic nezměnilo. Je to prostě famózní sólovka Roberta Patricka. Já jsem si ho oblíbil, a tak díl tohoto typu vítám všema deseti. Patrick tu předvádí vysoce kvalitní výkon a já mu jako divák věřím, že si Doggett prošel třináctidenním mexickým peklem (s tím souvisí i dobrá práce maskérů, kteří se na jeho zmláceném obličeji vyřádili). Jak říkám, řadě lidí se to asi líbit nebude. Nejsou to typická Akta X. Mně ovšem netradičně pojaté díly nevadí, když jsou kvalitní. A tento je velmi kvalitní. Sešlo se zde mnoho talentu, před kamerou i za ní. A je to vidět takřka z každého záběru. Takovéto díly mě baví sledovat. Kam se na to hrabe nějaký "Lord of the Flies". "John Doe" je napínavým příběhem z prostředí, na které v Aktech X nejsme moc zvyklí (mexický zapadákov se povedlo dobře nasimulovat). Je to závan svěžího větru, který mi přišel po dvou bídných epizodách vhod. Možná je to tím, že v této fázi od seriálu moc nečekám, ale za sebe prostě těch 5 hvězdiček dát musím. Nejsem profesionální kritik, u hodnocení beru v potaz i svůj ryze subjektivní divácký zážitek. A zde jsem se bavil královsky. A to přitom k smrti nenávidím klišé se ztrátou paměti. :-) P. S. Monica je v tomto dílu také dost cool. Zato Scullyovou nemá cenu komentovat. Kolik tu měla scén? Dvě? Tři? A v žádné z nich nemusela být, Skinner a Monica by to zvládli sami. To její násilné vkládání do děje je už otravné. Anderson se měla na seriál vykašlat, případně se stát jen mytologickým hráčem. Bylo by to asi lepší než tahle komedie... ()

Odkázáni peklu (2002) (S09E08)

Jestli nějaký díl z 9. série vidět, pak je to tento! Tohle je naprostá hororová pecka. Osmá sezóna měla "Roadrunners" a devátá má "Hellbound" - v obou případech se jedná o díly, které svým celkovým pojetím evokují staré série. "Hellbound" je epizoda klasického střihu ve stylu 3. a 4. řady. Manners nechává zapomenout na "Lord of the Flies" a znovu se připomíná jako král "akťáckého" hororu. Epizoda je temná, krvavá a neuvěřitelně atmosférická. Trikaři se tady vyřádili. Také musím pochválit povedené lekačky. Nejsou to přímo jump scary, ale jsou jim hodně podobné a hlavně všechny fungují. Při sledování epizody mě příjemně mrazilo. Ba co víc - místy jsem se opravdu bál! A nemůžu říct, že by se mi po zhlédnutí zrovna dobře usínalo, "něco" z toho dílu ve mně zůstalo. Silný zážitek, horor jak má být. Pointa příběhu je zajímavá a mně to nepřišlo blbé, ta zápletka je z mého pohledu chytře vymyšlená. A musím ocenit, jak to koresponduje s tím, co bylo o minulých životech řečeno ve čtvrté řadě v epizodě "The Field Where I Died" (neustálá provázanost mezi lidmi). Možná to nebylo úmyslné a jde jen o šťastnou náhodu, každopádně si to neprotiřečí a odpovídá to pravidlům, co seriál nastolil. Annabeth Gish zde předvádí jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů v sérii. A jak už jsem několikrát zmiňoval - u 9. série se pojetí postav liší podle toho, kdo je píše (a jak je píše). David Amann to má zmáknuté, takže tu chemie mezi postavami funguje. A příběh je koncipován tím způsobem, že v něm i Scullyová má své opodstatnění. Za mě je "Hellbound" nejlepším dílem 9. série (nemyslím si, že ho něco ještě překoná). Možná jsem až přehnaně nadšený (bylo to mé první zhlédnutí), ale zatím to tak prostě cítím. Tohle jsou Akta X v té nejlepší podobě. I po tom jednom zhlédnutí díl s klidným svědomím zařadím mezi ty nejlepší epizody seriálu. Samozřejmě, TOP 10 to není, ale do nějakého širšího žebříčku bych se ho dát nebál. ()

Původ (2002) (S09E09)

Pozor spoilery! Tak tento díl byl horší, než jsem si pamatoval. Jeho sledování bylo pro mě doslova utrpením. Trend postupného úpadku mytologie začal být patrný od finále šesté série, ale i tak se v té bídě sem tam objevil nějaký světlý moment. Sedmá řada měla ještě pár kvalitních epizod. Mytologie osmičky byla neuvěřitelně blbá, ale zároveň docela zábavná - když k tomu člověk přistupoval jako k béčkovým Aktům X a vypnul mozek ("Per Manum" bylo naštěstí jediným opravdovým průserem série). Devátá sezóna má mytologii úděsnou. Při tom mém aktuálním seriálovém maratónu mě zatím žádný mytologický díl této série nebavil. A každá mytologie je jen horší a horší. Co na tom, že je to po scenáristické stránce debilní a že z úst postav lezou neuvěřitelná ho*na (dialogy jsou děs běs), to bych ještě přežil, kdyby to alespoň bylo zábavné jako ty mytologie z minulé řady. Jenže mytologie devítky nemá prostě nic! Jak jsem psal u "Trust No 1": "Mytologie může být jakákoliv, ale rozhodně by neměla být nudná." "Provenance" je nezáživné zlo. Mě tento díl vlastně ani neštve, spíš je mi to líto. Teď při sledování jsem byl smutný, jak ta seriálová mytologie dopadla. Nikdy by mě nenapadlo, že se dá hlavní příběhová linie takhle zku*vit. A teď nemyslím ten špatný scénář, ale to, že je to vážně nudné a o ničem. Do háje, mytologické dvoudíly byly vždycky velkolepé příběhy takřka na filmové úrovni! Mulder a Scullyová si v nich zpravidla sáhli na dno a většinou se hrálo o hodně. Bohužel, 9x09 je pravý opak, je to prázdný a nezajímavý díl. Napětí je zde minimum (poslední 3 minuty už to nezachrání) a postrádá to tu správnou mytologickou atmosféru. Pamatujete na ty strhující předtitulkové sekvence starých mytologií, které nabudily vaši chuť na sledování dané epizody? Mulder na pokraji smrti v "Colony", nalezení mimozemsky vypadajícího těla v "Anasazi", děsivý podvodní objev v "Piper Maru", přistání UFO a upalování lidí zaživa v "Patient X"...to je jen pár příkladů z mnoha. No a jak začíná "Provenance"? Impotentní honičkou na americko-kanadské hranici, při níž se vyseká chlápek na motorce, který má v batůžku - a teď se radši něčeho držte - obkreslený text z mimozemského artefaktu! Ty vole, nejlepší otvírák v seriálu, jsem strašně vzrušenej! Doufám, že v tý epizodě zase bude někdo vyhrabávat UFO a že se kus artefaktu vznese a přeletí místnost! To jsem měl na Aktech X vždycky rád, žádný únosy, konspirace, černý olej nebo mimozemský lovec, trilogie "Biogenesis" je přeci tím nejlepším, co nám seriál nabídnul! Teď vážně. Je hezké, že se mytologie vrací k nějakému tématu z minulých sérií - ve druhé půlce seriálu se spíše předešlé dění ignoruje. Ale mohli se vrátit k něčemu zajímavějšímu. Jak je z předcházejících vět patrné, já "Biogenesis" a spol. nemám dvakrát v lásce. Nicméně kdybych si mohl vybrat, tak si radši dám 24hodinový maratón celé té trilogie než jedno další zhlédnutí "Provenance". A to říkám jako člověk, který "Biogenesis" a "Amor Fati" považuje za dost špatné mytologie (prostřední díl 7x01 mi tolik nevadí). Pořád jsou to ovšem koukatelné mytologie a jako divák se u nich můžu pobavit. Měly několik povedených momentů a hlavně tam byli Kuřák a Krycek (a Mulder, byť zahraný znuděně vypadajícím Duchovnym). 9x09 nemá nic. Budu to opakovat pořád dokola, ale mytologie 9. série je nezáživná. Necítím zde důvod, proč by mě to celé mělo zajímat. Nezáživnou mytologii v mých očích nic neomlouvá. Obzvláště v tomto dílu jsou absolutně nulové sázky. O nic tu nejde. Návrat zápletky s mimozemskými texty je mi u zádele a William je zase jednou v ohrožení života, bóže, kolem toho se točila půlka 8. série. A tam byl alespoň ještě ten Krycek a mimozemští zabijáci v podobě Billyho Milese a Knowlea Rohrera. "Provenance" nemá nic, a tak nám zbyde jen otravná recyklace zápletky "Williama chtějí zabít, protože bla bla bla". Tohle v podstatě zpětně znevažuje finále 8. série. Tam už byl William v rukou supervojáků, kteří ho ale na poslední chvíli nechali být, protože v něm nic výjimečného neviděli. A vyznění 8. série bylo takové, že William je de facto dílo zázračného početí. No, to už zase neplatí (částečně). William je opět v nebezpečí z obdobných důvodů jako v 8. sérii a zase se tu koketuje s myšlenkou, že je mimozemšťan a potenciální výsledek vědeckých experimentů. Takže jsme zase tam, kde jsme byli. Jděte do háje. Celé to kroužení kolem Williama a jeho původu mě neskutečně irituje. Navíc nám 8. a 9. série nikdy nedají jednoznačnou odpověď. To je akorát: "Možná je to takhle, ale třeba je to taky takhle. Anebo to bylo takhle..." Nakonec asi to debilní odhalení z 11. série svým způsobem beru, protože je to poprvé, co nám seriál dá jasnou odpověď ohledně Williama. Zvrácenou a nenormální odpověď, ničící charakter klasické postavy (nebudu spoilerovat), ale pořád odpověď. Nic to však nemění na tom, že je William zlo. Omlouvám se shipperům, ale William je patrně to nejhorší, co seriálovou mytologii potkalo (když nepočítám Chrise Cartera roku 2016). I ti stupidní supervojáci jsou občas zdrojem napětí a zábavy. Ale dějová linie 9. série kolem parchanta Scullyové je prostě úděsná. Když budu chtít příběh o miminu, kterému jde neustále někdo po krku, pustím si raději "Trable prcka Binka", to je taky dementní, ale místy to pobaví :D. Já už nevím, co píšu. Tento můj obsáhlý komentář asi nemá hlavu ani patu, ale potřeboval jsem se vypsat ze svých pocitů. Mé hodnocení této epizody neberte moc vážně. Je hodně subjektivní. Vy ten díl pravděpodobně budete vnímat jinak. Já holt od mytologie očekávám něco jiného, koneckonců jsem vyrostl na Aktech X 2.-5. série. Pro mě je to hodně osobní a nemohu být nestranný. Objektivně si "Provenance" nezaslouží jednu hvězdičku, Gillian Anderson tu hraje velmi dobře a minimálně po filmařské stránce je epizoda řemeslně udělaná, takže by to asi dvě hvězdy dalo. Jenže já už jsem z mytologie 9. řady vyčerpaný (a to ještě ani nejsme na konci série). Pro mě v ní nic není. Nebaví mě sledovat, ba co víc, já ji nechci sledovat. Po skvělé samostatně stojící epizodě "Hellbound", která se může rovnat dílům ze starých sérií, přijde takováhle mytologická srágora. To je smutný... O konečném hodnocení epizody nakonec rozhodla jedna věc. Položil jsem si otázku, zda bych si raději pustil "Per Manum", nebo tohle. Ač to říkám nerad, "Per Manum" vyhrálo. "Provenance" rovněž uškodilo i to, že jde o první část dvoudílu. Tady musím být hodně přísný, takhle prostě epická mytologie nemá vypadat... P. S. Asi nemá cenu zabývat se scenáristickými nesmysly a botami v logice, ale dvě věci zmíním. Takže za prvé: kde se vzalo to přesvědčení Scullyové, že náhodně objevený mimozemský artefakt z období starověku obsahuje konkrétní pravdu o Williamovi?? Co ji k takové teorii vede?? Ona má tedy pravdu, William je s tou věcí spjatý, ale jak to mohla vědět už na začátku epizody?? To nedává žádný smysl. A za druhé: ten agent FBI působil v Kanadě v utajení. Nikdo nevěděl, že je agent. Postřelili ho v USA. A v Kanadě hned nato vyjede článek o jeho postřelení na titulní stránce novin!!! Tohle tuplem nedává smysl. To jako novináři v Kanadě dávají na titulku každého náhodného AMERICKÉHO agenta postřeleného v AMERICE? Připomínám, že veřejnost o jeho působení na území Kanady nevěděla, když dělal v utajení. Takže proč o tom píšou v novinách?? Jasně, aby se to dozvěděli kanadští sektáři... to je extrémně blbá scenáristická práce. P. P. S. Mytologie na pokračování jsem si vždycky pouštěl v jednom zátahu, případně s krátkým odstupem, ale po tomhle dílu potřebuju pauzu. Tady se do druhé části fakt neženu... () (menej) (viac)

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov