Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa M1k9 k tomuto seriálu (17)

Akty X (1993)

UFO táhlo v devadesátých letech. Byl to magnet na úspěch a vzrušení, na které se nezapomíná. X-Files byl seriál předurčen k úspěchu, obzvláště s tak talentovanými a extrémně koukatelnými představiteli. Extrémně zajímavé náměty s otazníky a vykřičníky bohužel střídají tuctové díly věřte nevěřte. Tvůrcům bych hned na začátek poradil příště vypustit pár dílů a napěchovat zajímavé díly k sobě. Bohužel, světlo světa spatřilo mnoho sérií a mnoho dílů s podobným schématem. Tak či tak, X-Files patří mezi kultovní a přelomové počiny. Hlavní dějová linie o jedné velké konspiraci a pár malých mužících byla skvělá. Seriál otevírá oči a rozvíjí myšlení. Ne vždy za vším musí stát mimozemská síla nebo mimovládní organizace, důležité je být připraven uvěřit - čemukoli. Pustit to do hlavy a brát to jako jednu z možností. To je vše. Téměř. Bližší popis výjimečně přidám k sériím či dílům. Do dnešní doby (2019) bych použil jednu z řady chytlavých frází: --_-- TRUST NO ONE --_-- 8/10 ()

Season 1 (1993) (S01)

Kdysi mi přišlo sledování seriálu jako ztráta času. V dětských letech jsem ho ani nemohl pochopit. Přesto těch pár střípků ve mě zanechalo stopy. Dnes, de facto po 25 letech, nastal ten správný čas. Takže přinejmenším, X Files je nadčasový fenomén. Teď už bych chtěl detailněji rozebrat nejlepší díly série. Je to těžké, ale nejlepší bude přece jenom 13 Beyond the Sea. Tématika je mimo "UFO" linie, avšak herecké výkony, herecký výkon Brada Douriffa je ultimátní. Další místa pochopitelně obsazují díly 17 - E.B.E. a 24 The Erlenmeyer Flask. Velmi zajímavý je díl 20 - Darkness Falls, který mě nějak záhadně zaujal, přitom bych ho normálně hodnotil jako krátkometrážní blbost. Výborný díl byl také 08 - Ice, kde dojem kazí přílišná podobnost s The Thing. 8.5/10 ()

Season 2 (1994) (S02)

Ve druhé sérii se toho stalo opravdu hodně. Únosy, návraty, konspirace. Úspěch to však nepřineslo. Některé situace byly bohužel odbyté. Od návratu Scully do 16 - Colony se střídal jeden horší díl jak druhý. V těch klíčových mi chyběly detaily. Našli možná mimozemšťany a přešli to skoro bez povšimnutí. Žádné vzorky, žádné důkazy, žádné nadšení. Seriálu více sluší hra s tajemnem, když se přejde na hotovou věc je to hodně rozpačité. Naopak mile mě překvapil vzestup vedlejších postav jako Skinner a Cancer Man. Odpadní (doslova) díly se začínají pomalu opakovat, anebo sahají k opravdu směšným námětům. Klobouk dolů za poslední díl 25 - Anasazi který za pět minut dvanáct doslova z ničeho zachránil celkové hodnocení série. 8/10 ()

Season 3 (1995) (S03)

Pro toho, kdo chce vidět všechny díly nastává peklo. Třetí série mi nesedla. Enormní množství nedoladěných dílů bez hlavy a paty, které čas od času neuškodí, ale dva za sebou nebo tři, to už bolí. Chybí rychlost i směr. První dva díly byly ok. Pak bych skočil na "vlak" - E09 a E10. Poté bych doporučil skok až na poslední dva. Za zmínku ještě stojí nepovedený díl se zajímavým námětem E19 Hell Money, kde se ukázaly vycházející hvězdy - Lucy Liu a BD Wong. Zamrzelo mě naložení s postavou Mr. X. Herec byl zajímavý a první scény ve druhé sérii byly slibné. Nakonec se z něj vyklubal takový nemastný neslaný pomatenec. Stejně tak mě naštval jeho náhlý konec zkraje další série. Bez návaznosti. 6/10 ()

Season 4 (1996) (S04)

Konečně jsem začal pociťovat sílu a přednosti X-Files. Otevření se všem možnostem. Pochybování o všem, včetně sebe! Nahlédnutí do světa machinací a konspirací. Když si člověk najde čas a chuť, lze z toho hodně nasát. Například zajímavá epizoda E07 s historií Cancer Mana mě velmi nadchla a dala zpětně nový rozměr mnoha dějovým liniím v seriálu. E10 byla kvalitní thrillerová epizoda. Následují poměrně kvalitní díly až do konce, včetně typických sci-fi námětů - únos z letadla. Aby to nebylo všechno málo zamotané, zapojuje se i Skinner. Přestáváme si být jisti jeho charakterem. Klesá motivace Scully a také začínáme pochybovat. V závěru to tak nějak všechno dolehne na Muldera, který je stále více osamocený tahoun. Zvládne to sám? Ještě bych podotknul, že Gillian Anderson je opravdu krásná, charismatická, talentovaná herečka. Stejně tak David. Oba jsou tahouni v mizerných pasážích. Bez nich by to nešlo. 8/10 ()

Season 5 (1997) (S05)

Je velmi těžké hodnotit sérii X-Files, protože to je zběsilý mix námětů a člověk ani neví jestli má udělat průměr nebo to shrnout nějak jinak. Fakt je, že jsem si udělal domácí úkol a prošel jsem znovu všechny díly. Chci napsat něco přínosného, když už jsem si dal tu práci a zhlédl vše. Bylo to opět trochu utrpení, protože mi "komické" díly mimo hlavní děj vůbec nesedí. Nejlepší díl? Ani jeden. Tentokrát mě ani jeden díl nezaujal. Bylo zvláštní pokračovat nějakou dobu bez cancer mana. Jeho návrat mě velmi potěšil. Shrnuto a podtrženo, nudná opakující se série. 4.5/10 ()

Season 6 (1998) (S06)

Možná nejlepší série. Je to kontrast po docela příšerné páté sérii. Výborné: E01, E04, E05. E12 One Son: Po dlouhé době pořádné rozpohybování mytologie. E14 Monday: Úžásný scénář a docela dobrá realizace v limitovaném "čase". E21 Field Trip: Podobně "mind-blowing". 8.5/10 ()

Season 7 (1999) (S07)

Velký fanoušek, nebo velký trpitel? 22 x 45 minut šedivého průmeru a přežvýkaných námětů a scénářů. S07E08 Docela poutavá kriminálka. To prostě chcete objasnit. SO07E13 Cool, ale agenti a seriál si ze sebe utahuje až příliš často. SO07E15 Gillian má šaty. S07E17 Krásné dospění od výčitek k harmonii. V X-Files je prostor pro všechno, tak proč ne. SO07E21 Jako vážně? To už je moc. SO07E22 Klasika, návrat k mythologii, záchrana sledovanosti. 5.5/10 ()

Season 8 (2000) (S08)

Dva noví herci do seriálu perfektně zapadli, přineslo to žádané oživení stereotypu. Prvních cca deset epizod s agentem Johnem Doggetem ukázalo, že se to dá dělat i jinak. Och ano, taky má pořádnou dávku charismatu, to by v X-Files asi jinak nešlo. Na druhou stranu zmizení Muldera a Scully matka mi přišlo jako trapná scénaristická vsuvka. Ostatně v průběhu celého seriálu se ukazuje, že tvůrci příliš nedají na dokonalost, rezignovali, objevují se chybky, ale koho to zajímá? Masa diváků nemá paměť jako slon ani touhou po dokonalosti, hýbe se, sleduje, a to je to hlavní, že? Zhruba od poloviny se začne objevovat Mulder a ty díly mi vůbec nesedly. Hlavně ta kulhající logika ! Později se střídají už všichni čtyři agenti v plné síle. Avšak náměty a scénáře jsou bohužel ještě o kus pod průměrem. Zase plno obyč hmyzáků, Dana tlačí dítě a recyklace nesmrtelných postav, Alex Krycek. Nejméně prostoru dostala Monica Reyes, krásná a zajímavá postava. Ještě si rýpnu do zvuku, protože v tomto směru se seriál vůbec neposunul, otravné a opakující se znělky a pazvuky. 6.5/10 ()

Season 9 (2001) (S09)

Koncentrace dobrých dílů je každou sérií nižší a nižší. Když se řekne dobrý díl, mám na mysli buď vetřelčí konspiraci, anebo pořádný sci-fi námět. Velká chyba, že tato série se na tyto dva stavební pilíře úplně vykašlala. Je to podvod. Věrnému divákovi se nedostává to, kvůli čemu seriál začal sledovat. Zároveň má nutkání dokoukat tuto ságu až do úplného konce. ...X... Za zmínku stojí dvě sladké epizody: S09E04 a S09E11 těžící z chemie Doggetta a Reyes. S09E17 je pořádná kriminálka a uzavření jedné seriálové větve. S09E19 hmm, kde začít... Vrtulník, to je znamení, že přichází díl mytologie! Trochu mě mrzí, že se tvůrci neukázali s něčím extra. S něčím, co by alespoň o kousek překonalo to, co jsme už viděli. Místo toho je to taková dlouhá rekapitulace a rozlučkové kolečko. Víc a víc věcí už působilo spíše komicky a to pochopitelně ubírá na vážnosti, uvěřitelnosti a celkově napínavosti. Smoking Man v jeskyni byl posledním zlatým hřebem večera. ...X... Poučení: Někdy je lepší skončit dříve, než-li později. 4.5/10 ()

Pravda (2002) (S09E19)

Kde začít. Vrtulník, to je znamení, že přichází díl mytologie! Trochu mě mrzí, že se tvůrci neukázali s něčím extra. S něčím, co by alespoň o kousek překonalo to, co jsme už viděli. Místo toho je to taková dlouhá rekapitulace a rozlučkové kolečko. Víc a víc věcí už působilo spíše komicky a to pochopitelně ubírá na vážnosti, uvěřitelnosti a celkově napínavosti. Smoking Man v jeskyni byl posledním zlatým hřebem večera. 4/10 ()

Návrat (2016) (S10)

Ach jo, to je další zklamání. Velká škoda, protože tito dva herci by si zasloužili top projekt. Oba dva stále vypadají a hrají skvěle. / \ Scénář je pár minut nadějný, ale pak postupně vyšumí až do odpadu. Díly se zase nedrží jedné dějové linie a je to snad ještě větší b***el než kdysi. Defacto všechno je v tom nejlepším případě maximálně tak dobré jako před patnácti lety. Takže dnes - > u b o h é. Dobře, nerozumím tomu. Asi zase cílí na jinou klientelu ala nenáročný divák s lehkou demencí toužící především po vyvrcholení vztahu M a S. / \ Přiznám se, že jsem mylně čekal něco speciálního, už i kvůli sebevědomé redukci dílů na šest. 4/10 ()

Season 11 (2018) (S11)

V názvech posledních dílů se často vyskytuje slovo Struggle, výstižné. Dosledovat seriál bylo úmorné, ale pro klid duše nezbytné. Pořád tam byla špetka naděje, že se stane něco wow. Jak typické pro X-Files že? Naděje, zvědavost, konspirace... Základní myšlenky seriálu byly super, ale realita konkrétních dílů přinášela minimálně zklamání z nenaplnění velkého potenciálu. //\\ Chtělo to něco nového a ne přežvýkávání pořád toho samého na všechny způsoby. Smoking Man už opravdu vyčerpal potenciál. Dojná kráva umřela, ale tvůrci se na ni i přesto nějak napojili. / Setkání se zelenými mužíky mohla být cesta. Neříkám že ta nejoriginálnější. Pořád lepší než předstírat, že seriály nepotřebují závěr. Fail. //\\ Duchovny a Anderson zas a znovu dokázali, že patří k nejlepším z nejlepších ve svojí brandži. Nezestárli a ke konci se znovu dostali do solidního tempa. Kvalita dílů sama o sobě byla velmi dobrá, ale o to tady už nešlo. 5.5/10 ()

Ghouli (2018) (S11E05)

Ať celkově X-Files jako seriál zklamal, minimálně závěr, tak se mu musí nechat body za velkou koncentraci dějových zvratů. Ghouli je další zdárný vzorový příklad. Aha to bylo jinak, aha to bylo úplně jinak. Wow a to skončilo úplně jinak. Ten kluk je dobrej. Má super cool schopnost superhrdiny a hlavně, je to náš kluk... 9/10 ()

Tí, čo nás sledujú (2018) (S11E07)

Úžasný díl, který by se neztratil i jako film. Určitě jeden z námětů, který bych od nových X-Files čekal. Doba ho vytvořila. Mrazivá atmosféra. Střídání příjemných pocitů komfortu se strachem ze ztráty kontroly. Narušení soukromí = samozřejmost. 10/10 ()

Dôverne známy démon (2018) (S11E08)

Ouuu, tak drsný thriller jsem nečekal. Serióznost zpracování se vymyká dosavadnímu průměru. Není to typ mysteriózna který bych čekal, ale tohle beru. 10/10 ()

Môj boj IV (2018) (S11E10)

Akční. Syn a otec, těhotenské bříško, to by mělo s někým rezonovat. Můj názor, tohle je zklamání, tohle je nepovedené. Tohle měl být epický závěr mysteriózního seriálu, který trval roky.  Kde je? 4/10 ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov